Jump to content

φιλτρο Rio 400


panosfast

Recommended Posts

Θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω αγοράσει εδώ και 2 μέρες ένα rio 400 γεμίζοντας το λοιπόν με νερό και βάζοντας σε λειτουργία το φίλτρο διαπίστωσα τα εξής. Κάτω ακριβώς από το φίλτρο στην μεριά που είναι η αντλία και ο θερμαντήρας έχει 2 στρογγυλές τρύπες και κατά την διάρκεια που γέμιζε το ενυδρείο νερό ο θάλαμος του φίλτρου που περιέχει την αντλία είχε γεμίσει με νερό προτού η στάθμη του νερού φτάσει στα ανοίγματα που έχει ψηλά στο κουτί του φίλτρου που επιτρέπουν στο νερό να εισχωρήσει μέσα στα φίλτρα (σφουγγάρια κ.λπ.)… Η ερώτηση μου – απορία μου είναι η εξής πως λειτουργεί αυτό το φίλτρο δηλ ποια είναι η διαδρομή που ακολουθει το νερό μέσα από τα φίλτρα και την αντλία και κατόπιν στο ενυδρείο διότι δεν έχω καταλάβει και με έχει μπερδέψει και το γεγονός ότι έχει 2 εισόδους νερού το φίλτρο επάνω του, μια ψηλά και μια χαμηλά. Στο παλιό ενυδρείο που είχα πάλι με εσωτερικό φίλτρο είχε μια είσοδο νερού χαμηλά και όταν η στάθμη του νερού βρισκόταν ψηλά τότε μέσα στο φίλτρο <πλημύριζε> το δεύτερο επίπεδο που είχε τα φίλτρα και κατόπιν και το επίπεδο που βρισκόταν και η αντλία …

οι 2 στρογγυλές τρύπες που υπάρχουν από κάτω πρέπει να είναι εκεί η είναι τυχόν τάπες οι οποίες λείπουν και θα πρέπει να τις ταπώσω?

Παρεμπίπτοντος η στάθμη του νερού αυτήν την στιγμή είναι μέχρι το σημείο όπου ξεκιναει το μαύρο πλαίσιο από το καπάκι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αν το πήρες καινούργιο έχει μέσα Manual έντυπο ή ένα μικρό CD με manual σε όλες τις γλώσσες, όπου στην σελίδα 4 περιγράφει καθαρά την λειτουργία του φίλτρου. Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν το έχεις κατέβασε το συνημμένο αρχείο Imstruction Manual / Aquarium Pass σε μορφή PDF από την σελίδα της JUWEL http://www.juwel-aquarium.de/en/rio.htm?cat=8

post-5311-1255047916_thumb.jpg post-5311-1255048080_thumb.jpg

Από τις φωτο θα δείς με γκρίζα βελάκια την ροή του νερού που μπαίνει κι από κάτω για να περάσει από το διαμέρισμα του θερμαντήρα κι από πάνω για να ξαφρίζει (skimming) την επιφάνεια του νερού, κατεβαίνει μέσα από τα σφουγγάρια και το βιολογικό υλικό (αν έχει) και ανεβαίνει από την σωλήνα που είναι συνδεδεμένη η αντλία για να βγεί από το ένα πλάι. Στην στρογγυλή τρύπα (από την μεριά της εξόδου τηε αντλίας - επάνω και προς τα πίσω) μπαίνει ακροφύσιο που συνδέεται στην έξοδο της αντλίας για να κατευθύνεις το νερό εκεί που θέλεις.

Στα πολύ καινούργια μοντέλα πριν βάλεις το ακροφύσιο, μπαίνει ένα στρογγυλό δακτυλίδι στην τρύπα για να σταθεροποιεί το ακροφύσιο και να μην κάνει θόρυβο από κραδασμούς, που είχαν παρατηρηθεί σε παλαιότερα μοντέλα.

Για να λειτουργεί σωστά το φίλτρο, η στάθμη του νερού πρέπει να είναι πάνω από τις πάνω τρύπες (χτένι) στο φίλτρο και μέγιστο μέχρι την κόκκινη γραμμή που υπάρχει σε ετικέτα ατην εσωτερική μεριά του δεξιού τζαμιού δίπλα στο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω διαβάσει το manual που ήταν στο cd αλλά δεν μου έλυσε τις απορίες μου. Η στάθμη του νερού είναι ελάχιστα ποιο κάτω από την κόκκινη γραμμή οπότε είναι οκ από θέμα στάθμης..

Αυτό που με προβληματίζει είναι οι 2 στρογγυλές τρύπες που έχει κάτω από το φίλτρο διότι χωραει άνετα ψάρι μέσα και θα το ψάχνω και ιδιαίτερα ανησυχώ για έναν clown που είναι λίγο μικρόσωμος και επειδή τους αρέσει να χώνονται αυτά τα ψάρια σε απίθανα μέρη μην έχω δράματα.. αν τις ταπώσω με κάτι θα υπάρξει πρόβλημα με την λειτουργία του φίλτρου η να βάλω ένα μικρό διακοσμητικό στο αυτό το σημείο για να του κόψω την πρόσβαση?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω διαβάσει το manual που ήταν στο cd αλλά δεν μου έλυσε τις απορίες μου. Η στάθμη του νερού είναι ελάχιστα ποιο κάτω από την κόκκινη γραμμή οπότε είναι οκ από θέμα στάθμης..

Αυτό που με προβληματίζει είναι οι 2 στρογγυλές τρύπες που έχει κάτω από το φίλτρο διότι χωραει άνετα ψάρι μέσα και θα το ψάχνω και ιδιαίτερα ανησυχώ για έναν clown που είναι λίγο μικρόσωμος και επειδή τους αρέσει να χώνονται αυτά τα ψάρια σε απίθανα μέρη μην έχω δράματα.. αν τις ταπώσω με κάτι θα υπάρξει πρόβλημα με την λειτουργία του φίλτρου η να βάλω ένα μικρό διακοσμητικό στο αυτό το σημείο για να του κόψω την πρόσβαση?

Για να μην δώσω βεβιασμένη απάντηση, μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος ποιές τρύπες εννοείς από κάτω από το φίλτρο;

Ποιό φίλτρο είναι το Jumbo ή το νέο Bioflow 6.0 ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Δεν έχω στα χέρια μου το Bioflow 6, αλλά αν εννοείς την τρύπα που δείχνει το κόκκινο βελάκι, κι αν υπάρχει και δεύτερη κα΄τω από το διαμέρισμα με τα σφουγγάρια, η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι βοηθούν στην αποχέτευση ιζημάτων από τον πάτο του φίλτρου και θα πρέπει να υπάρχουν τάπες για να κλέινουν.

Δεν βοηθάει στην ροή και ειδικά από το διαμέρισμα των υλικών.

post-5311-1255174384_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Salvator_v
Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι η τρύπες ναι και είναι στην θέση ακριβώς που δείχνει στην εικόνα δηλ στο διαμέρισμα της αντλίας. προς το παρών σαν λύση έχω τοποθετήσει στον κενό χώρο φίλτρου και πάτο ενυδρείου 3 βότσαλα έτσι ώστε να μπλοκάρω την δίοδο στα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Τα φιλτρα της juwel βαζουν νερο και απο τις κατω γρυλιες και απο τις πανω.

Το νερο που μπαινει απο κατω (μεσα στο "θαλαμο" που ειναι ο θερμαντηρας) φτανει μεχρι πανω και ενωνεται με το νερο που μπαινει απο τις πανω γρυλιες για να ξεκινησει να μπει στα υλικα του φιλτρου.

Η φιλτρανσης γινεται με ροη προς τα κατω.

Περναει πρωτα απο το ασπρο pad που ειναι πανω πανω, μετα παει στο μαυρο σφουγγαρι κλπ.

Φτανει κατω και ανεβαινει μεσα απο ενα σωληνα* που βρισκεται στο πλαστικο που χωριζει το φιλτρο στους δυο θαλαμους α) πισω θαλαμος του θερμαντηρα και β) μπροστινος θαλαμος των υλικων.

Φτανει τελικα στην αντλια που επιστρεφει το νερο στο ενυδρειο (καλο ειναι να τη γυρισες προς το πισω τζαμι και ελαφρως επανω για να κανει μια αναταραξη στην επιφανεια του νερου για οξυγονωση του.

* στον σωληνα αυτον, υπαρχει και μια αλλη τρυπα στη μεση που μοιραζει τη ροη στη μεση, αυτα τα εχουμε πει παλι σε αλλο θεμα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=209620

Link to comment
Share on other sites

Τα φιλτρα της juwel βαζουν νερο και απο τις κατω γρυλιες και απο τις πανω.

Το νερο που μπαινει απο κατω (μεσα στο "θαλαμο" που ειναι ο θερμαντηρας) φτανει μεχρι πανω και ενωνεται με το νερο που μπαινει απο τις πανω γρυλιες για να ξεκινησει να μπει στα υλικα του φιλτρου.

Η φιλτρανσης γινεται με ροη προς τα κατω.

Περναει πρωτα απο το ασπρο pad που ειναι πανω πανω, μετα παει στο μαυρο σφουγγαρι κλπ.

Φτανει κατω και ανεβαινει μεσα απο ενα σωληνα* που βρισκεται στο πλαστικο που χωριζει το φιλτρο στους δυο θαλαμους α) πισω θαλαμος του θερμαντηρα και β) μπροστινος θαλαμος των υλικων.

Φτανει τελικα στην αντλια που επιστρεφει το νερο στο ενυδρειο (καλο ειναι να τη γυρισες προς το πισω τζαμι και ελαφρως επανω για να κανει μια αναταραξη στην επιφανεια του νερου για οξυγονωση του.

* στον σωληνα αυτον, υπαρχει και μια αλλη τρυπα στη μεση που μοιραζει τη ροη στη μεση, αυτα τα εχουμε πει παλι σε αλλο θεμα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=209620

Σπύρο σωστά τα λές, αλλ' απ' ότι κατάλαβα μιλάει για στρογγυλές τρύπες στον πάτο... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο σωστά τα λές, αλλ' απ' ότι κατάλαβα μιλάει για στρογγυλές τρύπες στον πάτο... :blink:

Ενα Lido που εστησα τελευταια ειχε το bioflow φιλτρο (νομιζω, αφου ειχε και αυτο το καλαθακι με το βιολογικο cirax μεσα) και δεν προσεξα στρογγυλες τρυπες. ;)

Σαν το παλιο φιλτροκουτι ειναι με μονη διαφορα το cirax.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ενα Lido που εστησα τελευταια ειχε το bioflow φιλτρο (νομιζω, αφου ειχε και αυτο το καλαθακι με το βιολογικο cirax μεσα) και δεν προσεξα στρογγυλες τρυπες. ;)

Σαν το παλιο φιλτροκουτι ειναι με μονη διαφορα το cirax.

Τα bioflow έχουν κι άλλες μικροδιαφορές στον λαιμό της αντλίας και στη διατομή και σχήμα του σωλήνα που συνδέεται η αντλία, εκτός από το cirax, αλλά αυτό δεν είναι το θέμα.

Στη φωτό όντως φαίνονται στρογγυλές τρύπες στον πάτο του κουτιού αλλά είμαι επιφυλακτικός γιατί δεν το έχω στα χέρια μου :blink:

Link to comment
Share on other sites

Τα bioflow έχουν κι άλλες μικροδιαφορές στον λαιμό της αντλίας και στη διατομή και σχήμα του σωλήνα που συνδέεται η αντλία, εκτός από το cirax, αλλά αυτό δεν είναι το θέμα.

Στη φωτό όντως φαίνονται στρογγυλές τρύπες στον πάτο του κουτιού αλλά είμαι επιφυλακτικός γιατί δεν το έχω στα χέρια μου :blink:

Αυτο εχω με την διαφoρετικη αντλια.

Καταλαβα τι λες, αλλα δεν προσεξα καν αν εχει εξτρα τρυπες.

Ακομα και να υπαρχουν ομως εκει που περιγραφει ο φιλος δεν αλλαζει νομιζω σε τιποτα τη ροη του νερου μεσα στο φιλτρο.

Λογικα στο σημειο απο κατω, που ειναι οι τρυπες, θα εχουν κλειστει απο την αμμο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πήγα μια βόλτα από το μαγαζί που αγόρασα το ενυδρείο και τους ρώτησα για τις τρύπες και μου απάντησαν σε γενικές γραμμές ότι αν τις ταπώσω υπάρχει πιθανότητα να επηρεάσω την ροη του νερού οπότε και εγώ έβαλα 3 βότσαλα στο συγκεκριμένο σημείο για να φράξω την δίοδο στα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...