Jump to content

ε-ε-ερχεται...


χρηστος96

Recommended Posts

λοιπον λεω να βαλω 3 guppys...8α ειναι εντα3ει? διαβασα το σχετικο αρ8ρο του aguazone ...τι λετε?

Εγώ, αντίθετα απ' ότι θα σου πουν όλοι, λέω ναι, να βάλεις μάξιμουμ 3 γκάπυς σε 30 λίτρα.

Είναι προσωπική γνώμη, όχι συμβουλή, ούτε η κρατούσα άποψη που λέει ότι σε 30 λίτρα μπαίνει ένας μονομάχος.

Βέβαια αν αρχίσουν να γεννάνε, τότε είναι άλλο θέμα, γι' αυτό τόνισα το μάξιμουμ.

Τώρα θα τ' ακούσω εγώ, ώρε τι έχουν να μου σούρουν, καλά ντε, μη βαράτε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν βαλω 8α βαλω 3 αρσενικα!! για να μην γεναννε ...τι λετε ρε παιδια βοηθηστε με

Link to comment
Share on other sites

ειμαι λιγο βιαστικος... :blush: σορρυ αν σας εχω πρι3ει πειτε το....να κανω μπολι?..εχω εναν φιλο απεναντι με ενυδρειο....τι πρεπει ακριβως να κανω?.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ήδη στη μέση της διαδικασίας, δεν αξίζει. Ετσι κι αλλιώς για να κάνεις μπόλι, παίρνεις λίγο απο τα υλικά του φίλτρου απο το άλλο ενυδρείο και τα βάζεις στο δικό σου (απ'οτι ξέρω). Έχει τέτοια δυνατότητα ο φίλος σου;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μονο 2 μου εχουν απαντησει δν 3ερω τι να κανω..να βαλω τελικα 3 αρσενικα guppys??????

Link to comment
Share on other sites

Αμα τα βάλεις θα τα βάλεις για 2-3 εβδομάδες μέχρι να βάλεις τον μονομάχο. Μετα πρέπει να βγουν. Εξασφάλισε πρώτα εξοδο (π.χ. πισω στο πετ σοπ ή στον γείτονά σου) για να μην ψάχνεσε μετα και δεν έχεις τι να κανεις, και μετά αμα θές βάλε.... Επιλογή σου είναι.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηρα και τεστακια για αμωνια...(πανακριβα αλλα καλη μαρκα)αποφασισα να βαλω 3 guppys οποιος νομιζει οτι ειναι λα8ος ασ το πει...να ανοι3ω καινουργιο 8εμα?... μπορει καποιος να μου δωσει πληροφοριες εκτος απο αυτες που εχουν τα αρ8ρα του aguazone(τις εχω διαβασει αυτες..)πλζ help..

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορίες ως προς τι;

Τι μάρκα τεστ είναι;

Link to comment
Share on other sites

δν 3ερω αν επιτρεπεται να πω τι μαρκα ειναι...πληροφοριες για τα guppy αν υπαρχουν πιο πολλες απο αυτες που υπαρχουν στα αρ8ρα του aquazone

Link to comment
Share on other sites

γιατι κανεις δν μου απανταει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι παντα καποιος μπροστα απο την οθονη για να απαντησει.

Αν βιαζεσαι χανεις την ουσια.

--Ακολουθει προσωπικη αποψη:--

Προσωπικα ξεκινησα με guppies, και τωρα πια δεν βρισκω καποια ιδιαιτερότητα. Ο μονομαχος θα ειναι πιο ομορφος στα 30lt που εχει το ενυδρειο σου, ενω τα guppy θα χανονται.

--...--

επιτρεπεται να πεις την μαρκα [αν δεν κανω λαθος παντα].

Για να στηθει το ενυδρειο χωρις μπολι (δλδ βιολογια απο αλλο ενυδρειο) καλο ειναι να περιμενεις 1 εβδομαδα για να εισαι σιγουρος.

Αν ψαξεις στο forum θα βρεις πολλες λυσεις, αλλα δεν ειναι μονοδρομος ο μονομαχος.

Link to comment
Share on other sites

οκ το 3ερω ..8α βαλω guppies ..το ενυδρειο τρεχει ηδη μια εβδομαδα...πως ακριβως κανω το μπολι?..να ανοι3ω κατηγορια στα ζοωτοκα?

Link to comment
Share on other sites

[Για το αν ανοιξεις θεμα σε αλλη κατηγορια θα σου πουν οι αρμοδιοι mod.]

Για μπολι μπορεις να βαλεις το φιλτρο σου μεσα σε ενα στρωμενο ενυδρειο για 2 μερες και μετα θα το βαλεις μεσα στο δικο σου ενυδρειο.

Προσεχε μονο το νερο να ειναι αποχλωριωμένο.

Υπαρχει αρκετη θεματολογια στο forum,οπου μπορεις να βρεις αρκετες πληροφοριες.

Έγινε επεξεργασία - alkis13
Link to comment
Share on other sites

γιατι κανεις δν μου απανταει?
Γιατι μπορει να σε απογοητευσει. :blush:
...πως ακριβως κανω το μπολι?
Χρησιμοποιησε και την μηχανη αναζητηση καθολου.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...%E9%E1%F3%EC%E1

Link to comment
Share on other sites

πειτε μου γιατι να απογοητευτω..απλος 8ελω να μα8ω το σχετικο αρ8ρο για τα guppies το εχω διαβασει

Link to comment
Share on other sites

διαβασα για το μπολι..ερωτηση.. να στοιψω την (βρομια) απο το σφουγγαρακι του αλλου φιλτρου στο ενυδρειο μου ή να βαλω το φιλτρακι μου στο ενυδρειο του φιλου?

Link to comment
Share on other sites

[Για το αν ανοιξεις θεμα σε αλλη κατηγορια θα σου πουν οι αρμοδιοι mod.]

Για μπολι μπορεις να βαλεις το φιλτρο σου μεσα σε ενα στρωμενο ενυδρειο για 2 μερες και μετα θα το βαλεις μεσα στο δικο σου ενυδρειο.

Προσεχε μονο το νερο να ειναι αποχλωριωμένο.

Υπαρχει αρκετη θεματολογια στο forum,οπου μπορεις να βρεις αρκετες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

ok εγωω νομμιζω ειναι καλυτερο να παρω βρομια απο σφουγγαρακι του αλλου φιλτρου και να το στοιψω στο δικο μου..τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να κανει δουλεια.

Ειτε θα βαλει απο το στρωμενο φιλτρο υλικο στο δικο σου,

ειτε θα βαλεις το φιλτρο σου στο στρωμένο ενυδρείο.

Αυτα απο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Το αστρωτο φιλτρο δεν φτανει να μεινει 2 μερες στο στρωμενο ενυδρειο.

Εχω διαβασει για ενα μηνα.

Και ειναι φυσικο αφου το νερο που θα περναει μεσα απο το νεο φιλτρο δεν εχει βακτηρια σε ικανες ποσοτοπτητες να το στρωσουν σε δυο μερες.

Δες αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29339

Link to comment
Share on other sites

αρα οκ ειμαι..ποσο πρεπει να περιμενω>?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εγω θα εβαζα μονομαχο στην θεση σου :hysterical: αλλα και τα guppy αν σ αρεσουν...... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πρέπει να περιμένεις κατά τη γνώμη μου 2-3 εβδομάδες πριν βάλεις ψάρια! Δεν χρειάζονται βιαστικές και επιπόλαιες κινήσεις!!! Όσο για το αν βάλεις μονομάχο ή guppy πρέπει να το σκεφτείς γιατί ο μονομάχος καλύτερα να είναι μόνος του!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να βαλεις 3 αρσενικα guppy μαζι γιατι θα μαλωνουν....

1 αρσενικο και 2 θυλικα στ χειροτερη.... Αυτη ειναι η αναλογια....

Ασχετα οτι ειναι οκ τα 30 λιτρα σου, δεν μπορεις να βαλεις Guppy επειδη αναπαραγονται συνεχεια και μπορει και την επομενη που θα τα ριξεις στ γυαλα να γεννησουν επειδη τα θυλικα ειναι ηδη γονιμοποιημενα....

Αφου εχεις ριξει βακτηρια και οι τιμες σου ειναι καλες γιατι να κανεις μπολι?????????

ΧΑΛΑΡΩΣΕ :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να βαλεις 3 αρσενικα guppy μαζι γιατι θα μαλωνουν....

1 αρσενικο και 2 θυλικα στ χειροτερη.... Αυτη ειναι η αναλογια....

Απο όσο γνωρίζω μπορεί να βάλει αρσενικά μαζί...Τα αρσενικά δεν "μαλώνουν"¨σε αντιθεση με τα θηλυκά όταν πρόκειται να γεννήσουν. :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...