Jump to content

Arxarios Thalassinou


Recommended Posts

εχω καποιεσ πετρεσ απο θαλασσα πλακε τισ οποιεσ εχς βρασει (ειναι καθαρεσ κ λοιεσ)να τισ χρησιμοποιησω σαν πατημα του ψοφιου ραχου πανω στον αραγωνιτη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

δεν νομίζω το οπτικό αποτέλεσμα να είναι ωραίο ,οπότε τη να σου πω δικό σου θέμα είναι γιατί μπορεί να σου αρέσει.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν μια εβδομαδα αφου τοποθετησω το βραχο να εχω φωτα σβηστα κ μετα για μια ωρα καθε μερα να αναβω φωσ δηλ8 μερα 1 ωρα φωσ-9 μερα 2 ωρεσ φωσ κ.ο.κ

εχω 2 λαμπεσ 54w 1 daily-1 active blue

εσυ τι λεσ?

Link to comment
Share on other sites

Tα φώτα θα τα έχεις κλειστά μέχρι Po4,no2,no3,nh4 να μηδενίσουν δεν υπάρχει κάποιος λόγος να είναι αναμμένα πιο πριν, μόλις γίνει αυτό μετά ξεκίνα σιγά σιγά αυτό που λες.Τέλος νομίζω ότι θα έχεις καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα με μια ακτινική ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ θα επανελθω με φοτοσ στο αμεσο μελλον :blink:

Link to comment
Share on other sites

post-15747-1255557976_thumb.jpg

παιδια νεες αποριες :)

ο εμπορος που αγορασα βραχο επεμεινε να αναβω τα φωτα εξ αρχης.εγω λεω να αναβω μονο 4 ωρες τη πρωτη εβδομαδα και μετα σταδιακα να αυξανω μια ωρα τη μερα.εσεις τι λετε?

σκιμμερ θα βαλω αυριο σκεφτομαι για ενα bovu...

μια μερα μετα τη τοποθετηση του βραχου(πριν μια εβδομαδα ειχα βαλει τα πρωτα δεκα κιλα)

εχω αμμςνια στο 2-5

αλλα No3 25

No2 θα σας πω αυριο

η ενδειξη του Νο3 να με προβληματισει??(ειναι ενδειξη οτι ξεκινα ο κυκλος γιατι 5 μερες πριν ηταν πιο χαμηλα οπως και η αμμωνια)

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα δεν υπάρχει λόγος να είναι αναμμένα και μόνο δυσάρεστα αποτελέσματα μπορούν να φέρουν.Τα νιτρικά είναι λογικό αν ανέβηκαν από τη στιγμή που έβαλες καινούργιο βράχο , αλλά μην ανησυχείς είσαι ακόμα στην αρχή του κύκλου.

Link to comment
Share on other sites

Αμωνία 2-5??

τι 2-5?

Πολυ μου φαινετε!

Όσο για τα φώτα σου να τα έχεις κλειστα κατα τη διάρκεια του στρωσίματος!!!

Link to comment
Share on other sites

post-15747-1255557976_thumb.jpg

παιδια νεες αποριες :)

ο εμπορος που αγορασα βραχο επεμεινε να αναβω τα φωτα εξ αρχης.εγω λεω να αναβω μονο 4 ωρες τη πρωτη εβδομαδα και μετα σταδιακα να αυξανω μια ωρα τη μερα.εσεις τι λετε?

σκιμμερ θα βαλω αυριο σκεφτομαι για ενα bovu...

μια μερα μετα τη τοποθετηση του βραχου(πριν μια εβδομαδα ειχα βαλει τα πρωτα δεκα κιλα)

εχω αμμςνια στο 2-5

αλλα No3 25

No2 θα σας πω αυριο

η ενδειξη του Νο3 να με προβληματισει??(ειναι ενδειξη οτι ξεκινα ο κυκλος γιατι 5 μερες πριν ηταν πιο χαμηλα οπως και η αμμωνια)

Μην ανάβεις φώτα,θα κάνει μπαμ η άλγη.

Ο βράχος καλό θα είναι να μην στηρίζεται σε τζάμι,

αν ακουμπάει(έτσι μου φαίνεται).

Link to comment
Share on other sites

Ασε τον έμπορο να λέει ότι θέλει...μην ανάβεις φώτα ακόμη...

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω στο ενυδρειο 2 clows kai 2 χρωμιδες.συγκατοικουσαν αρμονικα εδω και καιρο.χτεσ εκανα την εγκατασταση του σκιμμερ(h&s)και εχει συμβει κατι πολυ παραξενο.δε βρισκω μια χρωμιδα...δεν ειναι πουθενα στο ενυδρειο...κοιταξα και στο σκιμμερ-αλφαδολαστιχα κτλ τιποτα...αμμωνια και no2 δεν εχουνε ανεβει.μεχρι και χτεσ ηταν ολα καλα,εφαγε κανονικα κτλ.καμμια ιδεα τι μπορει να εχει συμβει????

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θα τρελλαθω!!!πωσ γινεται να εξαφανιστηκε ενα ψαρι?????κοιταξα κ εκτοσ ενυδρειου μηπωσ πεταχτηκε την ωρα που εκανα τισ εργασιεσ για το σκιμμερ αλλα τπτ!!!εχω κανονικα καπακι που κλεινει το ενυδρειο..κοιταξα και στο εσωτερικο αλλα τπτ.εχει τυχει σ κανεναν σας να εξαφανιστει ετσι απλα ενα ψαρι?????

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο που έχει συμβεί είναι το ψάρι να έχει πεθάνει και να έχει εγκλωβιστεί σε κάποιο σημείο του βράχου στο όποιο δεν έχεις οπτική επαφή αλλά ούτε η δύναμη των κυκλοφορητών μπορεί να του αλλάξει θέση.

Το συνεργείο καθαρισμού ( ερημίτες , σαλιγκάρια , σκουλήκια ) θα μεριμνήσουν για τα υπόλοιπα

Link to comment
Share on other sites

απο χτεσ το βραδυ εξαφανιστηκε κ η αλλη χρωμιδα...και αυτη εγκλωβιστηκε στο βραχο???αφαντη κ αυτη??μα ειναι δυνατον να εξαελωθηκαν 2 ψαρια?

νο2 0

νο3 25

αμμωνια 0,5 οπωσ ηταν κ πριν

θερμοκαρασια 27

αλλατωτητα κανονικη

Link to comment
Share on other sites

ακουω το βραδυ θορυβο απο το ενυδρειο...ενα τακ τακ μεταλλικο σχεδον ηχο.λετε να εχω τη γαριδα Mantis shrimp ???ειναι ικανη να μ εφαγε τισ 2 χρωμιδεσ???αν ναι πωσ τη βγαζω δε την εχω εντοπισει!!!

Link to comment
Share on other sites

ακουω το βραδυ θορυβο απο το ενυδρειο...ενα τακ τακ μεταλλικο σχεδον ηχο.λετε να εχω τη γαριδα Mantis shrimp ???ειναι ικανη να μ εφαγε τισ 2 χρωμιδεσ???αν ναι πωσ τη βγαζω δε την εχω εντοπισει!!!

το τάκ τάκ που ακούς μπορεί να προέρχεται από...

Α) Σαλιγγάρια turbo άν έχεις καθώς γυρνάνε γύρο απο τον εαυτό τους επάνω στο τζάμι...

Β) Απο καβούρια...μεγάλα όμως για να ακούγοντε οι δαγκάνες τους

Γ) Εάν το τάκ είναι ένα τότε μπορεί να είναι pistol εάν είναι δύο μπορεί να είναι mantis

Για να σου φάει η mantis ψάρι δέν νομίζω θα πρέπει να είναι πολύ μεγάλη άν και προτιμάει καβούρια κτλ.

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα turbo αλλα δεν ειναι απο αυτο σιγουρα το παρατηρησα χτεσ βραδυ.καβουρακια εχς αλλα ειναι μικρα.ειναι λογικο ομωσ να εχω 2 εξαφανισεισ ψαριων???δεν εχω βρει τπτ απο τα ψαρια κ αμα δεισ κ στη φοτο οι βραχοι μου αναπνεουν ειναι λιγο δυσκολο να ειναι νεκρα κ εγκλωβισμενα εκει.ασε που εκανα το ενυδρειο ανω κατω για να βρω εστω κατι απο τα 2 ψαρια.ο ηχοσ ειναι επαναλαμβανωμενοσ.λεσ να κινδυνευουνε και οι clown twra?πωσ μπορω να το εντοπισω αν ειναι μαντισ???

Link to comment
Share on other sites

Ά εμένα που ακουγόταν ένας παρόμοιος ήχος διαπίστωσα ότι ήταν ο θερμοστάτης που χτύπαγε στο τζάμι απο κάποιον κυκλοφορητή :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα turbo αλλα δεν ειναι απο αυτο σιγουρα το παρατηρησα χτεσ βραδυ.καβουρακια εχς αλλα ειναι μικρα.ειναι λογικο ομωσ να εχω 2 εξαφανισεισ ψαριων???δεν εχω βρει τπτ απο τα ψαρια κ αμα δεισ κ στη φοτο οι βραχοι μου αναπνεουν ειναι λιγο δυσκολο να ειναι νεκρα κ εγκλωβισμενα εκει.ασε που εκανα το ενυδρειο ανω κατω για να βρω εστω κατι απο τα 2 ψαρια.ο ηχοσ ειναι επαναλαμβανωμενοσ.λεσ να κινδυνευουνε και οι clown twra?πωσ μπορω να το εντοπισω αν ειναι μαντισ???

Άν έχουν πεθάνει τα ψαράκια τότε πολύ δύσκολα θα τα βρείς, όπως λέει και ο Απόστολος κάπου θα έχουν σφηνώσει όσο και ''ανοιχτός'' να είναι ο βράχος υπάρχουν σημεία που δέν τα βλέπεις και τρελαίνεσαι...τώρα για τον εντοπισμό της mantis με νυχτερινό καραούλι και τα φώτα σβηστά με έναν κόκκινο φακό... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σε ενα ενυδρειο 300 ποσο νερο να αλλαζω κατα τη γνωμη σασ μηνιαιωσ?

Link to comment
Share on other sites

σε ενα ενυδρειο 300 ποσο νερο να αλλαζω κατα τη γνωμη σασ μηνιαιωσ?

Εξαρτάται...εγώ πιστεύω πως καλύτερα είναι να κάνεις πιό συχνές και μικρές αλλαγές παρά μία και έξω υπολόγισε στο περίπου τα καθαρά λίτρα σου και άλλαζε το 1/3 κάθε 15 μέρες...ψάρια και κοράλια θα το εκτιμήσουν ιδιαίτερα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάθε 15 μέρες 100λίτρα?Κώστα το θεωρώ μεγάλη υπερβολή και αναφέρεσαι σε μικρές τακτικές αλλαγές δηλαδή είναι μικρή αλλαγή 100 λίτρα στα 300?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάθε 15 μέρες 100λίτρα?Κώστα το θεωρώ μεγάλη υπερβολή και αναφέρεσαι σε μικρές τακτικές αλλαγές δηλαδή είναι μικρή αλλαγή 100 λίτρα στα 300?

Ορέστη καλησπέρα όχι δέν εννοώ 100 λίτρα στα 300 αναφέρομαι στα καθαρά του λίτρα που και πάλι σχετικό μπορεί να είναι εγώ ας πούμε έχω καθαρά περίπου 200 λίτρα και κάνω αλλαγή 70 λίτρα κάθε 15 είναι πολλά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...