Jump to content

Ποιο Skimmer χρησιμοποιειται στο F.o σας?


nickolaos28

Recommended Posts

Το νεο σκιμμερ που δουλευω ειναι το H&S skimmer 200-2xF2001 αν και δεν ειμαι ευχαριστημενος απο το θορυβο που κανουν οι αντλιες της Aqua Bee απο την εισοδο στο σωληνακι τους που ρουφανε φρεσκο αερα.Απο την αλλη ομως καθε εβδομαδα μαζευει 2πλασια ποσοτητα λασπης απο το tunze 9015 που ηταν εντελως αθορυβο.Ετερο εκατερο δυστυχως....

post-9743-1255163305_thumb.jpg

post-9743-1255163318_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το νεο σκιμμερ που δουλευω ειναι το H&S skimmer 200-2xF2001 αν και δεν ειμαι ευχαριστημενος απο το θορυβο που κανουν οι αντλιες της Aqua Bee απο την εισοδο στο σωληνακι τους που ρουφανε φρεσκο αερα.Απο την αλλη ομως καθε εβδομαδα μαζευει 2πλασια ποσοτητα λασπης απο το tunze 9015 που ηταν εντελως αθορυβο.Ετερο εκατερο δυστυχως....

Για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε;

Link to comment
Share on other sites

Dias ρωτησα γενικα γι αυτο το εθεσα σαν ερωτημα εδω στα F.O ενυδρεια με σκοπο τις γνωμες που εχει ο καθενας για το skimmer του.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα 300lt + 200lt sump.

Ειχα βαλει in sump το Deltec MCE600 και δεν ειχα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα δεν ξέρω αν γίνετε αλλα στην θέση σου θα προσπαθούσα να πάρο την αθόρυβη αντλία και να την βάλω στο καινούργιο skimmer.

Link to comment
Share on other sites

στα ίδια λίτρα έχω το ίδιο σκίμερ, αλλά νομίζω ότι ο θόρυβος του δεν είναι υπερβολικός όπως μας λές..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω της Deltec AP 902 το θεωρώ από τα καλύτερα skimmer.Έχω δουλέψει και το συγκεκριμένο της H&S το οποίο το θεωρώ αρκετά καλό και αυτό και χωρίς το μεγάλο θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

????νομίζω ότι ο θόρυβος του δεν είναι υπερβολικός όπως μας λές..(ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΘΟΡΥΒΟ????)

Παιδια καπου προσθεσατε δικα σας db θορυβου στο skimmer.Δεν μιλησα για υπερβολικο θορυβο και δεν ξερω απο που το συμπερανατε αυτο.Ειπα οτι το tunze 9015 ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΘΟΡΥΒΟ κυριολεκτικα ενω το H&S εχει καποιο θορυβο απο ΤΑ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΠΟΥ ΡΟΥΦΑΝΕ ΑΕΡΑ OI 2 ANTΛΙΕΣ AQUA BEE.

Το θεμα παντως ηταν να γραψουμε οι κατοχοι FOWLR τι skimmer χρησιμοποιουμε και να γραψουμε μια εντυπωση -παραπονο -παραξενια του για ανταλλαγη και μεταδοση αποψης σε καποιον που σκεφτεται την αμμεση-μελοντικη αγορα καποιου skimmer

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο εχω H&S skimmer 200-2xF2001 στο fish only μου..

Εναν θορυβο παντος τον εχει.... :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο θορυβος μειωθηκε δραματικα μετα την συνδεση 2 αξεσουαρ στις αντλιες του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...