Jump to content

Malawi Setup


AKHS26

Recommended Posts

σε ευχάριστο φιλε μου.τους ακροδέκτες μάλλον θα τους αλλάξω στην πορεία,γιατί και εγώ σκέφτομαι ότι μάλλον θα έχω πρόβλημα.στην συνεχεια (τέλος του μηνα) έχει σειρά η βάση που θα γίνει από κοιλοδοκό 5x5 3 χιλ πάχος.τώρα όσο για το ύψος λέω να το κάνω 70cm.εσείς που ξέρετε καλύτερα για πείτε μου την άποψη σας

Μια χαρα ειναι 70 εκατοστα για τη βαση ;)

Τοσο εχουν οι περισσοτερες :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το 60 εκ πλατος ειναι πολυ καλο....αν ειναι να δωσεις καπου καποια εξτρα εκατοστα δωστα στο μηκος αν εχεις χωρο....μην ξεχνας οτι θα βαλεις μπουνες=βραχοψαρα κολυμπουν γυρω απο τα βραχους τους....αναλογα το στησιμο των πετρων που θα κανεις ετσι θα κινουνται και τα ψαρια σου...αν εχεις σκοπο να σηκωσεις ψηλα δυο "ντανες" με πετρες δωσε υψος.....αν τις βαλεις σε μια στοιβα...δωσε μηκος για να "χανετε" η στοιβα ομοιομορφα....το 60 πλατος παντως μην το αλλαξεις...

Δικο μου το λαθος Ακη....κ μολις το ειδα.......τωρα καταλαβα τι εννοεις....δωσε το αναλογο υψος ωστε να σε βολευει να δουλευεις απο κατω αν χρειαστει να εχεις φιλτρα η οτιδηποτε.....με συγχωρεις για την ακυρη παραπανω απαντηση.....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ακη πολύ ωραία η δουλειά που κάνεις.Εχω την εντύπωση οτι μιλάς για ύψος ενυδρείου και οχι βάσης;

και λές για 70 cm.Αν είναι ύψος ενυδρείου στα 70 cm υπάρχουν λίγες δυσκολίες στη συντήρηση λόγω ύψους

βέβαια θα εξαρτηθεί και πόσο ύψος θα είναι ή βάση για να μην βγεί το συνολικό ύψος πολύ ψηλό.Ωστόσο υπάρχουν και οι σκαλοπατέριες.

Θέλω να πω και κάτι άλλο ,αν σε ενδιαφέρουν τόσο πολύ οι mbuna καλώς ,αλλιώς σκέψου για Haps ,για παράδειγμα Cyrtocara Moori , ψάρια από την οικογένεια των Copadichromis.

Εύχομαι καλή επιτυχία ;)

Σωκράτης :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Ακη πολύ ωραία η δουλειά που κάνεις.Εχω την εντύπωση οτι μιλάς για ύψος ενυδρείου και οχι βάσης;

και λές για 70 cm.Αν είναι ύψος ενυδρείου στα 70 cm υπάρχουν λίγες δυσκολίες στη συντήρηση λόγω ύψους

βέβαια θα εξαρτηθεί και πόσο ύψος θα είναι ή βάση για να μην βγεί το συνολικό ύψος πολύ ψηλό.Ωστόσο υπάρχουν και οι σκαλοπατέριες.

Θέλω να πω και κάτι άλλο ,αν σε ενδιαφέρουν τόσο πολύ οι mbuna καλώς ,αλλιώς σκέψου για Haps ,για παράδειγμα Cyrtocara Moori , ψάρια από την οικογένεια των Copadichromis.

Εύχομαι καλή επιτυχία :(

Σωκράτης :blink:

Άκη συγνώμη και απο μένα ,τί γράφω αφου το κόλλησες το ενυδρείο Οπότε αναφέρεσαι στο ύψος βάσης.

Στο RIO 400 της JUWEL που οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 151μηκοςχ 51πλάτοςχ 62 ύψος η βάση του έχει ύψος 73cm.Βέβαια αυτό θα εξαρτηθεί αν θα βάλεις απο κατω sump αλλά απο οτι κατάλαβα θα βάλεις εξωτερικά φίλτρα οπότε πιστεύω τέτοιο ύψος βάσης είναι καλό.

;)

Link to comment
Share on other sites

ευχάριστο παιδιά για το ενδιαφέρον και την βοήθεια sas.to ύψος της βάσης θα το κάνω 70 cm απότι μου λέτε και όσα έχω διάβαση μέχρι τώρα.όσο για τα Cyrtocara Moori είναι μεγάλο ψάρι (20cm) που έχω δει

στο προφίλ του.δεν θα έχει πρόβλημα με τα λίτρα μου η με αλλα πιο μικρά ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

ευχάριστο παιδιά για το ενδιαφέρον και την βοήθεια sas.to ύψος της βάσης θα το κάνω 70 cm απότι μου λέτε και όσα έχω διάβαση μέχρι τώρα.όσο για τα Cyrtocara Moori είναι μεγάλο ψάρι (20cm) που έχω δει

στο προφίλ του.δεν θα έχει πρόβλημα με τα λίτρα μου η με αλλα πιο μικρά ψαρια?

Τα λίτρα σου εγώ πιστευώ οτι είνα καλά για c.moori.Μπορείς να βάλεις ενα μικρό χαρέμι της τάξης 1αρ/2-3θηλ. ανκαι προτείνεται και περισσότερα ψάρια.Το ενυδρείο έχει και το πλεονέκτημα ότι έιναι και πλατύ δηλ. υπάρχει χώρος.

:blink:

Link to comment
Share on other sites

δεν θα έχει πρόβλημα με αλλα πιο μικρά?δηλαδή άμα βάλω 1m και 3f θα μπορέσω να βάλω και άλλο είδος?τα ψαρια που μου αρέσουν είναι:labidochromis mbamba,pseudotropheus flavus,pseudotropheus demasoni και labidochromis caureleus .και αυτό που μου πρότεινες εσύ είναι πανέμορφο.δεν είπα ότι θα τα βάλω όλα μαζί.κάποια από αυτά που ταιριάζουνε μονο.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα έχει πρόβλημα με αλλα πιο μικρά?δηλαδή άμα βάλω 1m και 3f θα μπορέσω να βάλω και άλλο είδος?τα ψαρια που μου αρέσουν είναι:labidochromis mbamba,pseudotropheus flavus,pseudotropheus demasoni και labidochromis caureleus .και αυτό που μου πρότεινες εσύ είναι πανέμορφο.δεν είπα ότι θα τα βάλω όλα μαζί.κάποια από αυτά που ταιριάζουνε μονο.

Θα μπορεσεις.

Δεν ειναι ψαρι επιθετικο :blink:

Link to comment
Share on other sites

δεν θα έχει πρόβλημα με αλλα πιο μικρά?δηλαδή άμα βάλω 1m και 3f θα μπορέσω να βάλω και άλλο είδος?τα ψαρια που μου αρέσουν είναι:labidochromis mbamba,pseudotropheus flavus,pseudotropheus demasoni και labidochromis caureleus .και αυτό που μου πρότεινες εσύ είναι πανέμορφο.δεν είπα ότι θα τα βάλω όλα μαζί.κάποια από αυτά που ταιριάζουνε μονο.

Θα προσέξεις το εξής εφόσον βάζεις για παράδειγμα C,moori ,θα προτιμήσεις να βάλεις απο mbuna οχι άγρια για παράδειγμα demasoni ή και flavus αλλά προτιμάς τις labido.Και κάτι άλλο όταν βάζουμε Haps και mbuna μαζί ο πληθυσμός των mbuna κατά την βιβλιογραφία δεν πρέπει να υπερβαίνει το 50% το συνολικού αριθμού ψαριών του ενυδρείου. Επίσης μεγάλες κινητικές mbuna και μεγάλους θηρευτές Haps δεν είναι καθόλου μα καθόλου καλή ιδέα να τα φιλοξενούμε μαζί.

:blink:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

από αυτά που έχω σε προτίμηση όπως ανέφερα και πιο πάνω πια και ποσα μπορώ να βάλω?σήμερα άδειασα το ενυδρείο για να βάλω το φελιζολ από κάτω.και την πέμπτη θα το γεμίσω πάλι να φυγή η μυρωδιά.

post-15540-1255451409_thumb.jpgpost-15540-1255451421_thumb.jpg

post-15540-1255451437_thumb.jpgpost-15540-1255451450_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - AKHS26
Link to comment
Share on other sites

από αυτά που έχω σε προτίμηση όπως ανέφερα και πιο πάνω πια και ποσα μπορώ να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

δεν θα έχει πρόβλημα με αλλα πιο μικρά?δηλαδή άμα βάλω 1m και 3f θα μπορέσω να βάλω και άλλο είδος?τα ψαρια που μου αρέσουν είναι:labidochromis mbamba,pseudotropheus flavus,pseudotropheus demasoni και labidochromis caureleus .και αυτό που μου πρότεινες εσύ είναι πανέμορφο.δεν είπα ότι θα τα βάλω όλα μαζί.κάποια από αυτά που ταιριάζουνε μονο.

Labidochromis μπορείς να βάλεις ενα απο τα δύο είδη που αναφέρεις πιο πάνω.Αν μπούν μαζί υπάρχει σοβαρός κίνδυνος υβριδισμού.Τα demasoni είναι αρκετά άγρια όποτε εγώ θα τα απέκλεια εκτός αν ήθελες να κάνεις ενα species tank μόνο με demasoni.Ο flavus είναι ωραίο ψάρι άγριο βέβαια εγώ θα το έβαζα μαζί με labido στο συγκερκιμένο ενυδρείο. Χαρέμια 1αρ./3θηλ.

:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Labidochromis μπορείς να βάλεις ενα απο τα δύο είδη που αναφέρεις πιο πάνω.Αν μπούν μαζί υπάρχει σοβαρός κίνδυνος υβριδισμού.Τα demasoni είναι αρκετά άγρια όποτε εγώ θα τα απέκλεια εκτός αν ήθελες να κάνεις ενα species tank μόνο με demasoni.Ο flavus είναι ωραίο ψάρι άγριο βέβαια εγώ θα το έβαζα μαζί με labido στο συγκερκιμένο ενυδρείο. Χαρέμια 1αρ./3θηλ.

:)

:glare:

Link to comment
Share on other sites

για σας και πάλι παιδιά.ευχάριστο για της πληροφορίες που μου δίνετε :) .αύριο ξεκινάω την βάση,θα ανεβάσω και φωτό στην synexia.apo φίλτρα,θέρμανση θα βάλω αυτά.

φίλτρο: Tetratec Ausenfilter EX 1200

θερμοστάτη: Eheim/Jeger Regelheizer 300w

λάμπες: Dennerle T8 African-Lake 38w

από test της tetra:gh,kh,ph,nh3/nh4,no2,no3

Sera Siporax :θα βγάλω της bio balls που έχει μέσα και κάτι σφουγγάρια μηχανικά και θα το γεμίσω με siporax.

αντιχλοριο:JBL Biotopol (antixlorio den einai?)

και κάτι αλλα ψιλό πράγματα.μέχρι στιγμής καλά δεν παο?όσο για το φίλτρο θα προσθέσω κιαλο αργότερα για να ανεβάσω την φιλτρανσι ανά ώρα.

όσο τη ζωντανό θα βάλω μέσα κατέληξα σε Labidochromis mbamba :glare: και Pseudotropheus flavus.

Έγινε επεξεργασία - AKHS26
Link to comment
Share on other sites

για σας και πάλι παιδιά.ευχάριστο για της πληροφορίες που μου δίνετε :) .αύριο ξεκινάω την βάση,θα ανεβάσω και φωτό στην synexia.apo φίλτρα,θέρμανση θα βάλω αυτά.

φίλτρο: Tetratec Ausenfilter EX 1200

θερμοστάτη: Eheim/Jeger Regelheizer 300w

λάμπες: Dennerle T8 African-Lake 38w

από test της tetra:gh,kh,ph,nh3/nh4,no2,no3

Sera Siporax :θα βγάλω της bio balls που έχει μέσα και κάτι σφουγγάρια μηχανικά και θα το γεμίσω με siporax.

αντιχλοριο:JBL Biotopol (antixlorio den einai?)

και κάτι αλλα ψιλό πράγματα.μέχρι στιγμής καλά δεν παο?όσο για το φίλτρο θα προσθέσω κιαλο αργότερα για να ανεβάσω την φιλτρανσι ανά ώρα.

όσο τη ζωντανό θα βάλω μέσα κατέληξα σε Labidochromis mbamba :glare: και Pseudotropheus flavus.

Αυτό να το κάνεις κάποια στιγμή για να αισθάνεσαι πιο ασφαλής γιατί δεν είναι μόνο τα λίτρα /ώρα αλλά και η ποσότητα βιολογικού υλικού που θα προστεθεί εφόσον μπεί και το δεύτερο φιλτρο.

Καλή Επιτυχία :D

Link to comment
Share on other sites

για σας και πάλι παιδιά.ευχάριστο για της πληροφορίες που μου δίνετε :) .αύριο ξεκινάω την βάση,θα ανεβάσω και φωτό στην synexia.apo φίλτρα,θέρμανση θα βάλω αυτά.

φίλτρο: Tetratec Ausenfilter EX 1200

θερμοστάτη: Eheim/Jeger Regelheizer 300w

λάμπες: Dennerle T8 African-Lake 38w

από test της tetra:gh,kh,ph,nh3/nh4,no2,no3

Sera Siporax :θα βγάλω της bio balls που έχει μέσα και κάτι σφουγγάρια μηχανικά και θα το γεμίσω με siporax.

αντιχλοριο:JBL Biotopol (antixlorio den einai?)

και κάτι αλλα ψιλό πράγματα.μέχρι στιγμής καλά δεν παο?όσο για το φίλτρο θα προσθέσω κιαλο αργότερα για να ανεβάσω την φιλτρανσι ανά ώρα.

όσο τη ζωντανό θα βάλω μέσα κατέληξα σε Labidochromis mbamba :D και Pseudotropheus flavus.

σου ευχομε καλυ συνεχεια :glare: , οσο για δευτερο φιλτρο καλα θα κανεις :D

Link to comment
Share on other sites

για σαϛ φιλι μου και παλι.συμερα τελείωσα με την βαση την οπια την εβαψα

κιολαϛ με μινιο 2 χερια.αργοτερα θα το ντισο με mdf.

είναι 4γμχ4γμ και ξ χιλ παχοϛ ο κοιλοδοκοσ.η βαση είναι 120χ60χ60.

post-15540-1255970729_thumb.jpg

post-15540-1255970749_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

συμερα μονταρισα και τα ξιλα πάνω κατο.κατο εβαλα επιδη το πατομα μαϛ είναι από ξιλο και για να μιραστι καλύτερα το βαροϛ εβαλα και από κατο.το εβαψα κιολασ,δυο χερια μινιο και αλλα δύο χερια μολιβι.αύριο θα γινι η μεταφορα στο σπίτι με καινουργιεϛ φώτο.τα σχόλια σαϛ παρακαλο καλά η κακά :)

post-15540-1256056915_thumb.jpg

post-15540-1256056930_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο απ΄οτι βλεπω θα γινει καλη δουλεια.Αρκει να υπαρχει ορεξη και ολα γινονται. :glare::)

Link to comment
Share on other sites

συμερα μονταρισα και τα ξιλα πάνω κατο.κατο εβαλα επιδη το πατομα μαϛ είναι από ξιλο και για να μιραστι καλύτερα το βαροϛ εβαλα και από κατο.το εβαψα κιολασ,δυο χερια μινιο και αλλα δύο χερια μολιβι.αύριο θα γινι η μεταφορα στο σπίτι με καινουργιεϛ φώτο.τα σχόλια σαϛ παρακαλο καλά η κακά :glare:

post-15540-1256056915_thumb.jpg

post-15540-1256056930_thumb.jpg

Πιανουν τα χερια σου :)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Ακη!!!! :thumbup:

Πολυ ωραιο.....μαρεσει η λεπτομερεια τις γωνιας στις ενωσεις......

Απο κατω θα καλυφθει με κατι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...