Jump to content

ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ


TZARGAS

Recommended Posts

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 15Λ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΣΑΝ ΔΩΡΟ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ

2 ΦΥΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ, ΧΑΛΙΚΑΚΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΕΤΡΑ ΑΠΟ PETSHOP.AΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΘΕΜΟΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ SITE ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΣΤΟ ΜΟΝΟΜΑΧΟ.ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟ ΕΣΤΡΩΣΑ 5ΗΜΕΡΕΣ ΜΕ ΜΙΚΡΟΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ (ΥΓΡΟ)ΚΑΙ ΧΛΩΡΙΟ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ PET.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΛΑΖΩ ΤΟ ΝΕΡΟ,ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΡΙΧΝΩ ΤΙΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΓΙΑ ΜΙΚΟΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ

ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΦΑΓΗΤΟ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ

ΕΥΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

φίλε καλώς ήλθες, το ενυδρείο είναι πολύ μικρό :blink: ακόμη και για μονομάχο ;):(

αν αποφασίσεις παρόλα αυτά να συνεχίσεις πρέπει να πεις ακριβώς ποιους μικροοργανισμούς έχεις (μάρκα στο μπουκαλάκι). Επιβάλλεται να κάνεις και μετρήσεις στο νερό σου με υγρά τεστ για να δεις πότε είναι έτοιμο να φιλοξενήσει ζωντανά.

Αλλαγές νερού γίνονται κάθε βδομάδα 30% με νερό ίδιας θερμοκρασίας που του έχεις βάλλει σωστή αναλογία αντιχλωρίου πριν το ρίξεις μέσα.

Υ.Γ. ειλικρινά γράφω και σκέφτομαι ότι τσάμπα τα γράφω όλα αυτά γιατί δεν έχει νόημα.. 15 λίτρα είναι τίποτα.. Ούτε εσύ με την κορούλα σου θα χαρείται ότι θα χαιρόσασταν σε πιο άνετο ενυδρείο, ούτε το ψάρι θα περνά καλά. Γνώμη μου να βρεις κάτι καλύτερο από τις αγγελίες εδώ στο φόρουμ. Σίγουρα οικονομιή λύση και καλύτερη. Προσωπική μου άποψη όλα αυτά :(

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες και να χαιρεσει τη κορουλα σου!!!

το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο και δεν κανει για ψαρακια. δυστηχως. για να μην ταλαιπωρηθεις και να μπεις σε περιττα εξοδα βαλε κανενα ομορφο υδροβιο σαλιγκαρι, λιγα φυτα και καμια γαριδουλα.

καλυτερα να αγορασεις ενα αλλο, τουλαχιστον 40 λιτρα για μονομαχο μονο ή κανενα 60 λιτρο για μερικα, μικρα και λιγα ψαρακια. Θα βρεις πολυ καλα, μεταχειρισμενα απο παιδια που πουλανε τα δικα τους εδω μεσα και θα ειναι και πληρως εξοπλισμενα ή θα τους λειπουν πολυ λιγα.

για στρωσιμο ενυδρειου και κυκλο αζωτου ψαξε στο φορουμ. θα καταλαβεις τα λαθη σου καλυτερα ετσι.

αρχικα ψαξε στο φορουμ στις παρουσιασεις ενυδρειων για γλυκο νερο να δεις τι παιζει. επειτα διαλεξε τι επιθυμεις να προσφερεις στη μικρη σου και ανοιξε νεο θεμα στη καταλληλη κατηγορια ωστε να σε πληροφορησουν τι ακριβως θα χρειαστεις. Μην πολυακους τους πωλητες γιατι αλλοι δεν ξερουν. αλλοι θελουν απλα να πωλησουν και να μην ερθουν σε κοντρα μαζι σου. ειναι πολυ λιγα (δυστηχως) στην ελλαδα τα καλα καταστηματα. Πρωτα ενημερωσου απο εδω και μετα αγρασε. θα ειναι κριμα να ταλαιπωρησουμε τους οργανισμους, τους εαυτους μας με τις αρρωστιες και απωλειες, τη τσεπη μας αδικα και φυσικα να στεναχωρησουμε τη κορουλα σου αν χαθει καποο ψαρακι. ενας ξαδερφος μου μου ειπε (εκ των υστερων) οτι ειχε μια γυαλα με ενα ψαρακι μεσα και το βρηκε ψοφιο. επειδη η μικρη εσκασε απο τη στεναχωρια της αναγκαστηκε να της πει οτι ηταν αρρωστο και το πηγε στο γιατρο. επειτα μπηκε στη διαδικασια να αγοραζει συνεχεια ιδιο ψαρακι λεγοντας της οτι εγινε καλα. αυτο ομως συνεχεια "αρρωσταινε" , πηγαινε στο γιατρο και γινοταν καλα για πολλες φορες, μεχρι που κουραστηκε, μου ειπε το προβλημα του και οταν ακουσε τα λαθη του και τι επρεπε να κανει της ειπε την αληθεια γιατι δεν ειχε τη δυνατοτητα να αγορασει ενα πληρες ενυδρειο. αφου η μικρη εβαλε τα κλαματα της πηρε μια γατουλα.

κριμα δεν ειναι?

αν μου επιτρεπεις και μια παρατηρηση. στους κανονες τους φορουν αναφερει να γραφουμε με μικρα και ελληνικα γραμματα. ελληνικα ωστε να διαβαζονται ευκολοτερα-το κανεις ηδη. τα κεφαλαια εκφραζουν οτι φωναζεις!!!

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

φίλε καλώς ήλθες, το ενυδρείο είναι πολύ μικρό :blink: ακόμη και για μονομάχο ;):(

αν αποφασίσεις παρόλα αυτά να συνεχίσεις πρέπει να πεις ακριβώς ποιους μικροοργανισμούς έχεις (μάρκα στο μπουκαλάκι). Επιβάλλεται να κάνεις και μετρήσεις στο νερό σου με υγρά τεστ για να δεις πότε είναι έτοιμο να φιλοξενήσει ζωντανά.

Αλλαγές νερού γίνονται κάθε βδομάδα 30% με νερό ίδιας θερμοκρασίας που του έχεις βάλλει σωστή αναλογία αντιχλωρίου πριν το ρίξεις μέσα.

Υ.Γ. ειλικρινά γράφω και σκέφτομαι ότι τσάμπα τα γράφω όλα αυτά γιατί δεν έχει νόημα.. 15 λίτρα είναι τίποτα.. Ούτε εσύ με την κορούλα σου θα χαρείται ότι θα χαιρόσασταν σε πιο άνετο ενυδρείο, ούτε το ψάρι θα περνά καλά. Γνώμη μου να βρεις κάτι καλύτερο από τις αγγελίες εδώ στο φόρουμ. Σίγουρα οικονομιή λύση και καλύτερη. Προσωπική μου άποψη όλα αυτά :(

σε ευχαριστω για το χρονο σου και συγνωμη στον φιλο για τα κεφαλαια.επειδη θελω να το παλεψω για αρχη με αυτο το ενυδρειο και στην πορεια να παρω κατι μεγαλυτερο οτι συμβουλη μπορεις να μου δωσεις θα με βοηθησh πολυ.

μικροοργανισμοι refresh wave

χλωριο biowater biocondizionatore wave

τροφη color wave

ποση τροφη να δεινω (φιλαρακια εχει μεσα)και καθε ποσο

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για το χρονο σου και συγνωμη στον φιλο για τα κεφαλαια.επειδη θελω να το παλεψω για αρχη με αυτο το ενυδρειο και στην πορεια να παρω κατι μεγαλυτερο οτι συμβουλη μπορεις να μου δωσεις θα με βοηθησh πολυ.

δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη, δεν μου εκανες κατι. απλα ως νεοεισερχομενος δεν γνωριζεις τους κανονες και εγω απλα βοηθαω... δεν κανω παρατηρηση ή συσταση. δεν ειναι η δουλεια μου αλλωστε!!

οτι και να κανεις μην βιαστεις. ακου γνωμες πρωτα... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...