Jump to content

ερωτηση


billgl

Recommended Posts

γεια σας!εδω και λιγο καιρο εχω προσεξει οτι εχει φυτρωσει ενα φυτο στη μεση του ενυδρειου.πως μπορει να φυτρωσε εκει?το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα τρεχει απο το φεβρουαριο οι τιμες του ειναι οκ και στο ενυδρειο εχω και στις ακρες αλλα 2 φυτα 1 cryptocoryne και ενα microsorum.μπορει να ειναι χαζη η ερωτηση αλλα παραξενευτηκα.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

γεια σας!εδω και λιγο καιρο εχω προσεξει οτι εχει φυτρωσει ενα φυτο στη μεση του ενυδρειου.πως μπορει να φυτρωσε εκει?το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα τρεχει απο το φεβρουαριο οι τιμες του ειναι οκ και στο ενυδρειο εχω και στις ακρες αλλα 2 φυτα 1 cryptocoryne και ενα microsorum.μπορει να ειναι χαζη η ερωτηση αλλα παραξενευτηκα.. ;)

:blink:

photo?

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον για ''προέκταση'' της cryptocoryne σου μου φαινεται :blink:

Ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...view&idev=2

ωστε να γνωρίζεις ακριβώς τα φυτά που έχεις στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=257 αυτο εδώ εχω ομως μου φανηκε παραξενο γιατι αναμεσα στα 2 φυτα ειναι ενα μεγαλο πλαστικο στολίδι.φαίνεται λίγο και στην εικόνα.πρέπει να το βγαλω το στολίδι η δεν εμποδίζει?
Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να μην εχουμε ψευτικη διακοσμηση. αν ειναι ειδικο για ενυδρειο αφησε το να φαινεται γεματο μεχρι να βαλεις καμια καταλληλη πετρα η αλλα φυτα.

το να βγαινουν φυτα μην σε ανυσηχει. καλο θα σου κανουν!!!

αν θελεις ανεβασε και μερικες φωτο απο το ενυδρειο σου και πες μας και τι ψαρακια εχεις. χωρις παρεξηγηγση, καμια φορα κανουμε λαθη που δεν γνωριζουμε και το καταλαβαινουμε οταν ειναι αργα.

Link to comment
Share on other sites

το στολιδι ειναι ειδικό για ενυδρείο αλλα επειδή το καλοκαίρι στα φυτα επεφταν τα φύλλα απο την ζέστη και ηταν αδειο το ενυδρείο και επειδή μέσα στο στολίδι έμπενε ο πλακόστομος το άφησα.το ενυδρείο εχει μέσα εναν πλακόστομο και guppies με μερικά μωρα.φαίνεται και ενα μικρό στην εικόνα.τι διακοσμητικά μποπώ να πάρω για να βγάλω το πλαστικο?μου αρέσουν τα φυτα και θέλω σιγά σιγά να το γεμίσω

Link to comment
Share on other sites

ενα ευκολο φυτο που θα σε βοηθησει οταν γεννησουν τα γκαπακια σου ειναι το κερατοφυλο. το αφηνεις στην επιφανεια, αυτο επιπλεει και μεγαλωνει γρηγορα. ειναι καλη κρυψωνα για τα μικρα και δεν χρειαζεσαι γεννηστρα να τα προστατευσεις.

αλλα μονορφο φυτο ειναι το λεγομενο γκαζον. ειναι μικρο απλωνεται πως το γκαζον που ξερεις και εχει την ιδια χρησιμοπτητα.

βαλισνερια αλλο ενα ομορφο. επειδη υπαρχου πολλα ειδη ψαξε στη λιστα να δεις τα ειδη μονος σου.

μος επισης.

αυτα αρεσουν σε εμενα τουλαχιστον και ειναι ευκολα φυτα.

σαν διακοσμητικα πετρες απλες αλλα οχι ασβεστολιθικες και ξυλα για ενυδρειο. τα τελευταια απελυθερωνουν και χρησιμες ουσιες για πολλα ψαρακια. δες και αυτο!!

να σου πω επισης οτι ο πλεκο με τα γκαπυ δεν δενουν τοσο. εχουν διαφορετικες απαιτησεις νερου κυριως και δεν ξερω τι μπορει να γινει αν ο πλεκο μεγαλωσει και τα γκαπυ γεννησουν. επισης θελει μεγαλο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Να προτιμάς τα φυσικά υλικά,όπως πέτρες,ξύλα και φυτά.Εαν θέλεις να γεμίσεις το ενυδρείο σου με φυτά είναι θέμα επιλογής(αφότου βέβαια ενημερωθείς για τις απαιτήσεις τους).

Για τον πλέκο η καλύτερη επιλογή είναι αυτή

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...amp;#entry71466

Πάντως νε ξέρεις οτι οι πλέκο μεγαλώνουν πολύ(πες μας το είδος) και τα λίτρα σου μου ακούγονται λίγα :blink:

Link to comment
Share on other sites

αυτός ειναι ο πλέκο.ειναι περίπου 10-12 cm.αν μεγαλώσει πολυ εχω γνωστούς με μεγάλο ενυδρείο να τον δώσω αλλα στην αρχή ειχα πολύ αλγη και μου τον πρότιναν στο pet shop.απο βδομάδα μάλλον θα πάω να πάρω φυτά και πέτρες αν και δεν έχω δει κανένα από αυτά τα φυτά στο pet shop αλλα θα ψάξω να βρω.ευχαριστώ πάντως :blink:

post-15769-1255266005_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο πλεκο σου φτανει τα 30 εκ. και το καλυτερο θα ηταν να τον βγαλεις απο τωρα γιατι τον καταδικαζεις να μη φτασει το τελικο μεγεθος του στο ενυδρειο σου, που ειναι πολυ μικρο γι'αυτον. Επισης καλο θα ηταν να απομακρυνεις το ψευτικο καραβι και να βαλεις κατι πιο φυσικο π.χ. μερικες πετρες και μια ριζα.- :blink:

Link to comment
Share on other sites

ο πλεκο θα φυγει και θα παει σε ενα αλλο ενυδρείο πολυ μεγαλυτερο.ποια αλλα ψαρια βυθου ταιριαζουν με τα gyppy που να αφαιρούν και την άλγη?

Link to comment
Share on other sites

Οτόκυκλοι, SAE και CAE. Αρκεί να έχεις τις κατάλληλες συνθήκες. Ειδικά οι πρώτοι "φευγουν", σαν τα στραγάλια (αν και προσωπικά δεν μου αρέσουν (τα στραγάλια)), αλλα κάνουν καλή δουλεία στην "φυτρωμένη" άλγη.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

φιλε tsoum προσεχε λιγο τι προτεινεις...!!! :blink:

πολυ κακη ιδεα οι οτοκυκλοι μαζι με γκαπις.χαωδης η διαφορα νερου που θελουν τα συγκεριμενα ζωα σε σχεση με τα ζωοτοκα.

επισης θελουν καλα και παλαια ενυδρεια και οχι νεα.

τα cae απο την αλλη,ειναι αρκετα επιθετικα.....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

ο πλεκο θα φυγει και θα παει σε ενα αλλο ενυδρείο πολυ μεγαλυτερο.ποια αλλα ψαρια βυθου ταιριαζουν με τα gyppy που να αφαιρούν και την άλγη?

Εκεινα που σιγουρα αφαιρουν την αλγη ειναι ενα σφουγγαρι που δεν χαραζει το τζαμι και τα

χερια μας.

Link to comment
Share on other sites

φιλε tsoum προσεχε λιγο τι προτεινεις...!!! :glare:

πολυ κακη ιδεα οι οτοκυκλοι μαζι με γκαπις.χαωδης η διαφορα νερου που θελουν τα συγκεριμενα ζωα σε σχεση με τα ζωοτοκα.

επισης θελουν καλα και παλαια ενυδρεια και οχι νεα.

Νομίζω οτι το είπα αυτο:

...Αρκεί να έχεις τις κατάλληλες συνθήκες. Ειδικά οι πρώτοι "φευγουν", σαν τα στραγάλια (αν και προσωπικά δεν μου αρέσουν...

Και γιατί είναι χαώδης; Στο aquahobby λέει για τα γκάπυ pH 7.3 και 27 C ενώ για τους οτόκυκλους 7.0 και 25. Αν έχει τις σωστές συνθήκες μπορεί να βάλει. Εξ'αλλου ο "κανόνας" είναι οτι η σταθερότητα στην ποιότητα του νερού σε κάποια μέση τιμή είναι αυτό που μετράει και όχι το να έχεις π.χ. ph απο 6.2-7 και κάθε μέρα διαφορετική τιμη. Σωστά;

Εκεινα που σιγουρα αφαιρουν την αλγη ειναι ενα σφουγγαρι που δεν χαραζει το τζαμι και τα

χερια μας.

Χαχα! Καλό! Ή ενας μαγνήτης. Έτσι κι αλλιώς κανένα ζώο, σαλιγκάρι ή ψάρι δεν καθαρίζει το τζάμι μας τόσο καλά όσο αυτα. :)

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

παίζουν ρόλο και οι σκληρότητες όμως!

τα ζωοτόκα θέλουν σκληρό νερό, αν βάλλεις και λίγο αλατάκι είσαι άρχοντας. Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τα ψάρια μόνο με το ph και την θερμοκρασία, έτσι δεν είναι; :)

Link to comment
Share on other sites

τα apple snails ομως δεν θα καταστρέψουν τα φυτά?

όχι

Link to comment
Share on other sites

παίζουν ρόλο και οι σκληρότητες όμως!

τα ζωοτόκα θέλουν σκληρό νερό, αν βάλλεις και λίγο αλατάκι είσαι άρχοντας. Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τα ψάρια μόνο με το ph και την θερμοκρασία, έτσι δεν είναι; :)

To ph έχει άμεση σχέση με την σκληρότητα. Κάτι με το buffering capacity και κάτι τέτοια. Δεν θυμάμαι που το είχα βρει. Μπορεί να ήταν και απο εδώ μεσα. Πρακτικά δεν γίνεται να έχεις σκληρό όξινο ή μαλακό βασικό. (π.χ. κιχλίδες αφρικής - αμαζονιόψαρα/ 8pH 15+ gH - 6.5 ph 7< ph). Τα συμπεράσματα δικά σας.

Αν κάνω λάθος.... πείτε μου :glare:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν δυο σκληροτητες η γενικη (gH) και η ανθρακικη (kH).

Η ανθρακικη ειναι που επιρρεαζει το pH, ο akkornteon μιλησε για τη gH, (ασχετα αν πρακτικα ολα τα συνανταμε στο ενυδρειο σαν να πηγαινουν πακετο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...