Jump to content

Διαροή σε Fluval 205


Alpha

Recommended Posts

Γεια σας, χθες αγόρασα ένα Fluval 205 μεταχειρισμένο 6 μήνες. Μέσα το γέμισα Siporax και έχει και τα 4 σφουγγαράκια από τη μάνα του. Το έβαλα σε λειτουργία (σύμφωνα με τις οδηγίες) και μετά από λίγο άρχισε να δακρύζει ελαφρά (αλλά σταθερά) από τη δεξιά μεριά στο καπάκι στο σημείο που βρίσκεται το γκρι πιαστράκι που κλείνει το καπάκι. Το έθεσα εκτός λειτουργίας και έβγαλα λίγο μακαρόνι γιατί το είχα στουμπώσει και το ξανακίνησα ελπίζοντας να μην ξαναδακρύσει αλλά ξαναδάκρυσε από το ίδιο σημείο. Μετά άνοιξα πάλι το καπάκι έβγαλα το O-ring και το καθάρισα με νερό και το σκούπισα με μια πετσέτα (βαζελίνη δεν είχα να βάλω). Το έβαλα πάλι σε λειτουργία και δεν έχανε, αλλά μετά από κανα 15λεπτο ξαναδάκρυσε πάλι. Τι μπορεί να φταίει? Να τονίσω πως πριν το αγοράσω το είδα σε λειτουργία στο ενυδρείο του φίλου από όπου το αγόρασα και δεν έχανε σταγόνα, είναι σαν καινούργιο. Μήπως να αλλάξω O-ring?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να σημειώσω επείσης ότι το έχω ακόμα σε λειτουργία παρόλο που χάνει, πειράζει? Ολό το βράδυ που δούλευε μέχρι τώρα ο κουβά έχει γεμίσει 1cm νερό. Help...

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι φταιει το λασιχακι??

Μήπως χανει απο αλλου??

Το λαστιακι ειναι ξερό??Εχει περιθωρια ή θα σπασει αν το τεντωσεις??

Δοκίμασε μήπως δεν κλεινεις καλα το καπάκι.... εννοω απο τη μερια που εινα τα γραμματα.... να συνεχιζονται και στο καπακι.... και μετα κοιτα εαν ειναι τοποθετημενα και τα υλικά απο μέσα σωστα.

Εαν βάλεις αναποδα τα καλαθια με τα φσουγκαρια, παλι θακλεινει, αλλα θα ζορζεται και θα χανει..

Εχω το ιδιο φίλτρο και είχα το ιδιο θεμα....κλειστο καλα.... και μετα δεσε τα αυτακια....

Υ.Γ.Πουλανε ειδικα σπρει σιλικονης της eheim για να μην ξερενεται. Γυρω στα 16-17€. Ειναι λίγο τσιμπιμενα.... αλλα το παιρνεις μια φρα και το έχει για χρονια!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω πω εχει να κανει με υπερβολικο βιολογικο υλικο.το λαστιχακι δεν πρεπει να εχει μπει σωστα....το χουν τα μικρα της φλουβαλ το θεματακι τους με τα λαστιχα!

πειραματισου λιγο μεχρι να κατσει καλα το λαστιχο στο κουμπωμα με το καπακι,αυτο νομιζω ειναι το προβλημα :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος για το λαστιχάκι αλλά σίγουρα χάνει από εκεί που είπα γιατί πρίν το ξαναβάλω στην πρίζα το σκουπίζω καλά, είναι τελείως στεγνό και μόλις το ξαναβάλω στην πρίζα το παρατηρώ και δακρύζει αμέσως από εκεί (από το γκρι πιαστράκι που έχει για να κλείνει). Το λαστιχάκι έχει περιθώρια (ειδικά εκεί που χάνει) δλδ μόλις το κούνισα λίγο (το λαστιχάκι) πήγαινε πάνω κάτω. Δεν είναι ξερό και τεντώνει εύκολα αν το τραβήξω, παίζει και να κοπεί αν το τεντώσω αρκετά, είναι κάπως χαλαρό. Το καπάκι το κλείνω καλά. Δεν το έχω παραγεμίσει, σκεφτείτε οτι όταν το γέμισα την 1η φορά τα καλάθια τα είχα γεμάτα μέχρι πάνω όσο πήγαινε, και μετά τα άδειασα και άφησα σε κάθε καλάθι το μισό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Το λαστιχακη μολις το τοποθετεις, εαν το κουνισεις εστω και λίγο βλεπεις οτι βγαινει αμεσως??

Οταν μπει στην ειδικη εσοχη... ειναι αρκετα χαλαρο με κενα ή ειναι τσιτα??

Δεν ξερω που και αν πουλανε σκετα λαστιχακια.....

Στειλε σε πετ σοπ να ρωτησεις,

Link to comment
Share on other sites

Ποσες ωρες το εχεις αφησει να τρεχει και ταυτοχρονα να δακρυζει..??

Το λεω μηπως κραταει νερο στο σημειο που μπαινει το πανω καπακι και εχει γυρω γυρω ενα κενο..Εμενα τουλαχιστων απο εκει νομιζα πως εχανε αλλα στην στην ουσια απλα ειχε μπει νερο εκει και με το κουμπωμα ξεχυλησε...

Link to comment
Share on other sites

Το λαστιχακη μολις το τοποθετεις, εαν το κουνισεις εστω και λίγο βλεπεις οτι βγαινει αμεσως??

Οταν μπει στην ειδικη εσοχη... ειναι αρκετα χαλαρο με κενα ή ειναι τσιτα??

Δεν ξερω που και αν πουλανε σκετα λαστιχακια.....

Στειλε σε πετ σοπ να ρωτησεις,

Οχι δεν βγαίνει αμέσως αλλά όταν μπει στην εσοχή έχει κενά, είναι αρκετά χαλαρό δλδ το κουνάω και πάει πάνω-κάτω, λαστιχάκια βρήκα σε site από αμερική, θα παραγγείλω.

Link to comment
Share on other sites

Ποσες ωρες το εχεις αφησει να τρεχει και ταυτοχρονα να δακρυζει..??

Το λεω μηπως κραταει νερο στο σημειο που μπαινει το πανω καπακι και εχει γυρω γυρω ενα κενο..Εμενα τουλαχιστων απο εκει νομιζα πως εχανε αλλα στην στην ουσια απλα ειχε μπει νερο εκει και με το κουμπωμα ξεχυλησε...

Τρέχει κανα 2ωρο τώρα και συνεχίζει και δακρύζει, μετά σταματά για λίγο και μετά πάλι το ίδιο, σκέψου ότι ο κουβάς που το έχω βάλει μέσα για να μην φύγουν έξω τα νερά γεμίζει κανα 2cm στο 2ωρο. Το πιο σίγουρο είναι να μην την παλεύει το λαστιχάκι, δεν πιστεύω να είναι για πέταμα ολόκληρο το φίλτρο είναι σχεδόν καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω νομιζω να ειναι για πεταμα το φιλτρο...

Κοιτα για λαστιχακι σε καποιο ενυδριακο μαγαζι και αν δεν βρεις κανε αυτο που σου ειπε ο Νικολουτσο με τον σπρει.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν βγαίνει αμέσως αλλά όταν μπει στην εσοχή έχει κενά, είναι αρκετά χαλαρό δλδ το κουνάω και πάει πάνω-κάτω, λαστιχάκια βρήκα σε site από αμερική, θα παραγγείλω.

Σε τι τιμη τα βρηκες??

Για να παρεςι και για μας εαν γινεται γιατ οντως τα λαστιχακια του fluval σε μικρα φιλτρρα ειναι λόγο απαραδεκτα..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή φίλε KoingKoing το σπρει βοηθάει και στη μόνωση ή μόνο στο να μην ξεραίνεται το λάστιχο? Οπως και να'χει θα πάρω και λάστιχο καινούργιο και σπρει για καλό και για κακό. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι τιμη τα βρηκες??

Για να παρεςι και για μας εαν γινεται γιατ οντως τα λαστιχακια του fluval σε μικρα φιλτρρα ειναι λόγο απαραδεκτα.

Φίλε nikoloutso άκυρο, δεν στέλνει ελλάδα τώρα το είδα, θα ψάξω κι άλλο και θα σε ενημερώσω. Το βρήκα σ'αυτή τη σελίδα, αν θες να δεις και επειδή λέει "fluvalparts" νόμιζα οτι θα έκανε international shipping.

http://www.fluvalparts.com/servlet/the-81/20038/Detail

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τις σκέψεις μου καλού-κακού:

1) Επικοινώνησες με αυτόν που στο πούλησε μήπως υπάρχει κάποιο "κόλπο" που πρέπει να κάνεις;

2) Αφού είναι 6 μηνών, δεν καλύπτεται από εγγύηση;

Και κάτι άλλο: Σε περίπτωση που αγοράστηκε από αγγελία μέσα από το φόρουμ μας, και ο πωλητής απέκρυψε το πρόβλημα διαρροής, μήπως θα έπρεπε να μάθουμε και το όνομά του, να ξέρουμε να τον αποφεύγουμε; Απλά μια ερώτηση κάνω, δεν έχω σκοπό να "σταυρώσω" κανέναν, μη δημοσιευτεί το όνομα μέχρι να λάβει θέση και κάποιος υπεύθυνος του φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τις σκέψεις μου καλού-κακού:

1) Επικοινώνησες με αυτόν που στο πούλησε μήπως υπάρχει κάποιο "κόλπο" που πρέπει να κάνεις;

2) Αφού είναι 6 μηνών, δεν καλύπτεται από εγγύηση;

Και κάτι άλλο: Σε περίπτωση που αγοράστηκε από αγγελία μέσα από το φόρουμ μας, και ο πωλητής απέκρυψε το πρόβλημα διαρροής, μήπως θα έπρεπε να μάθουμε και το όνομά του, να ξέρουμε να τον αποφεύγουμε; Απλά μια ερώτηση κάνω, δεν έχω σκοπό να "σταυρώσω" κανέναν, μη δημοσιευτεί το όνομα μέχρι να λάβει θέση και κάποιος υπεύθυνος του φόρουμ...

1) Φίλε efthvag επικοινώνησα με αυτόν που μου το πούλησε αλλά δεν έχει κάποιο κόλπο, κι αυτός μου είπε αυτά που μου είπαν και τα παιδιά παραπάνω.

2) Για την εγγύηση έχεις δίκιο, ούτε που το σκέφτηκα, θα τον πάρω τηλ να μου τη δώσει :blink:

Οπως γράφω και παραπάνω, όταν πήγα να το πάρω, το φίλτρο λειτουργούσε κανονικά στο ενυδρείο του παιδιού που το πήρα και το είδα, δεν έχανε σταγόνα, καθόλου...οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τις σκέψεις μου καλού-κακού:

1) Επικοινώνησες με αυτόν που στο πούλησε μήπως υπάρχει κάποιο "κόλπο" που πρέπει να κάνεις;

2) Αφού είναι 6 μηνών, δεν καλύπτεται από εγγύηση;

Και κάτι άλλο: Σε περίπτωση που αγοράστηκε από αγγελία μέσα από το φόρουμ μας, και ο πωλητής απέκρυψε το πρόβλημα διαρροής, μήπως θα έπρεπε να μάθουμε και το όνομά του, να ξέρουμε να τον αποφεύγουμε; Απλά μια ερώτηση κάνω, δεν έχω σκοπό να "σταυρώσω" κανέναν, μη δημοσιευτεί το όνομα μέχρι να λάβει θέση και κάποιος υπεύθυνος του φόρουμ...

Βαγγελη... ειπε οτι το ειχε δει να δουλευει πριν το παρει... αλλα λες να ειχε προβλημα και να το απεκρυψε??

Εχεις δικιο παντως... ρωτα τον ιδικτητη....

Καλου κακου δοκιμασε και με το σπρει σιλικονης...

Εαν εχεις αλλο φιλτρο... πες που να σου πω που να πας μαζι με το φιλτρο να σου πουν και επι τοπο ιδεες...

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι το εσωτερικό μέσα τώρα, δουλεύουν και τα δύο. Ρε παιδιά πως γίνεται να το έκρυψε ότι είχε πρόβλημα, αφού ούτε νερά είχε ούτε τίποτα όταν το είδα και δούλευε στο ενυδρείο του.

Link to comment
Share on other sites

Άν το είδες να δουλεύει, τότε ΟΚ. Είπα να γράψω κάποιες σκέψεις καλού-κακού. Είδες που δεν είχες σκεφτεί για την εγγύηση;

Πάντως πιστεύω αφού ο προηγούμενος το δούλευε, τότε πιθανότατα κάτι κάνεις λάθος. Ή κατά τη μεταφορά κάτι έγινε (π.χ. έμεινε κάπου και το χτύπαγε ο ήλιος? λέμε τώρα, π.χ.)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, χθες αγόρασα ένα Fluval 205 μεταχειρισμένο 6 μήνες. Μέσα το γέμισα Siporax και έχει και τα 4 σφουγγαράκια από τη μάνα του. Το έβαλα σε λειτουργία (σύμφωνα με τις οδηγίες) και μετά από λίγο άρχισε να δακρύζει ελαφρά (αλλά σταθερά) από τη δεξιά μεριά στο καπάκι στο σημείο που βρίσκεται το γκρι πιαστράκι που κλείνει το καπάκι. Το έθεσα εκτός λειτουργίας και έβγαλα λίγο μακαρόνι γιατί το είχα στουμπώσει και το ξανακίνησα ελπίζοντας να μην ξαναδακρύσει αλλά ξαναδάκρυσε από το ίδιο σημείο. Μετά άνοιξα πάλι το καπάκι έβγαλα το O-ring και το καθάρισα με νερό και το σκούπισα με μια πετσέτα (βαζελίνη δεν είχα να βάλω). Το έβαλα πάλι σε λειτουργία και δεν έχανε, αλλά μετά από κανα 15λεπτο ξαναδάκρυσε πάλι. Τι μπορεί να φταίει? Να τονίσω πως πριν το αγοράσω το είδα σε λειτουργία στο ενυδρείο του φίλου από όπου το αγόρασα και δεν έχανε σταγόνα, είναι σαν καινούργιο. Μήπως να αλλάξω O-ring?

Είχα το ίδιο πρόβλημα ώσπου έβαλα ενός είδους γράσσο σε όλη τη τσιμούχα (o-ring) και το πρόβλημα λύθηκε. Δοκίμασε να βάλεις βαζελίνη πρίν πάρεις καινούργια τσιμούχα. Το o-ring θα το βρείς και στο water-inn νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και έγραψες τις σκέψεις σου. Δε νομίζω να κάνω κάτι λάθος, κατά τη μεταφορά το πρόσεχα σαν τα μάτια μου...δεν ξέρω, τι να πω, ελπίζω να φταίει το λάστιχο.

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα ώσπου έβαλα ενός είδους γράσσο σε όλη τη τσιμούχα (o-ring) και το πρόβλημα λύθηκε. Δοκίμασε να βάλεις βαζελίνη πρίν πάρεις καινούργια τσιμούχα. Το o-ring θα το βρείς και στο water-inn νομίζω...

Φίλε aquarius ευχαριστώ, θα βάλω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, μπορώ να βάλω κανονική βαζελίνη που έχει και στο super market ή πρέπει να πάρω της Eheim το σπρει αναγκαστικά?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, μπορώ να βάλω κανονική βαζελίνη που έχει και στο super market ή πρέπει να πάρω της Eheim το σπρει αναγκαστικά?

Σ'αυτό δυστυχώς εγώ δε μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά. ;)

Εγώ έβαλα ενός είδους γράσσο της Aqua Medic (το δίνει για τη λίπανση μιας περισταλτικής αντλίας για αυτόματη αναπλήρωση).

Πιστεύω να σου απαντήσει κάποιος που ξέρει.

Πάντως ότι και να βάλεις κοίτα να είσαι προσεκτικός, να μη πασαλοίψεις το συμπαν! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...