Jump to content

τι τρωνε οι καρχαριες


Recommended Posts

Καλησπέρα.Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα την βοήθειά σας.Έχω ένα ενυδρείο 400 λίτρα το οποίο περιέχει ψάρια νέον, γκάπι και διάφορα άλλα μικρά.Πρίν 4 μέρες έβαλα ένα sylver shark το οποίο δεν είναι επιθετικό είναι όμως πολύ κινητικό εώς νευρικό.Από την τροφή που μου δώσανε να του δίνω δεν έχει φάει και τις 4 ημέρες.(σε σχέδιο μπίλιες είναι η τροφή).Τί τρώνε τελικά και γιατί είναι νευρικός?

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε στην 5η μέρα σημερα, αν ηταν δεν θα τα ετρωγε?Τι πρέπει να τον ταίσω?

μολις προσαρμοστει θα τα μπουκωσει σε ενα βραδυ...

Link to comment
Share on other sites

μολις προσαρμοστει θα τα μπουκωσει σε ενα βραδυ...

ΩΩΩχχχχχχ μη μου λες τετοια!!!Δεν μπορει ... κατι θα υπαρχει να τον ξεγελασω!!!!Οι καρχαρίες μόνοι τους ζουν?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλώς ήρθες φίλε. Τα Guppy δεν είναι συμβατά με τα υπόλοιπα ψάρια που έχεις, ζούν σε νερά με διαφορετικές παραμέτρους. Ζουν σε σκληρά νερά με pH 7-8 ενώ τα neon σε μαλακά νερά.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα μικρο παγκασιους εδω και 2 εβδομαδες.οπως λες και συ εριχνα τρωφη και δεν ετρωγε καθολου και παει σαν τρελο μερα νυχτα.τις τελεφταιες μερες το παρατηρω και ειδα οτι οταν τον ταιζω με φως δεν τρωει ποτε.αλλα μολις το σβησω παει και τρωει σε 2 λεπτα.απο οτι καταλαβα αφτα τα ψαρια θελουν σκοταδι και ισιχια για να φανε....ετσι γινετε σε μενα τουλαχιστον και το ιδιο γινοταν σε ενα αλλο που ειχα παιν καιρο,τωρα σε αλλους δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Καλήμέρα και από εδώ.

Συνήθως τα καρχαριοειδή δεν έχουν ιδιαίτερη λατρεία με τα φώτα και είναι ψάρια που τρώνε-κυνηγούν τη νύχτα, και όταν φτάσουν σε ένα αξιοσέβαστο μήκος 20-35 πόντους θα τρώνε ότι χωράει στο στόμα τους, είτε αυτό γίνει τώρα είτε σε ένα μήνα θα το κάνουν και είναι ενστικτά απο τη φύση.

Το συγκεκριμένο τους 30-35 θα τους πάρει αργά η γρήγορα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν ρωτάτε πριν αγοράσετε ένα ψαράκι?

Παγκάσιους σε 100λίτρα,σίλβερ σαρκ σε (?),όσκαρ με γκάπυ,καρχαρίες.......... :glare:

Έχει γίνει μάστιγα πιά.

Στο φόρουμ αυτό αλλά και γενικά στο διαδίκτυο βρίσκεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

Την πληρώνουν τα ζωντανά και η τσέπη σας (όχι ότι με πειράζει το τελευταίο). :)

{ένας φίλος εδω τόχει κάνει banner:Ρώτα πριν αγοράσεις}

Link to comment
Share on other sites

Για την ακριβεια ..... Σκεψου ...... γραφει .... αλλα ποιος ασχολειται; Καθε μερα τα ιδια και τα ιδια γραφονται .... ουτε τις συνθηκες νερου δεν ενδιαφερονται καποιοι να μαθουν. Τα 40λιτρα γεμιζονται με νεον γιατι απλα .... ειναι μικρα σε μεγεθος .... κατα τα αλλα ........... γινομαστε κακοι επειδη .... αυτο που λεμε θεωρειται .... "κραξιμο"!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Για την ακριβεια ..... Σκεψου ...... γραφει .... αλλα ποιος ασχολειται; Καθε μερα τα ιδια και τα ιδια γραφονται .... ουτε τις συνθηκες νερου δεν ενδιαφερονται καποιοι να μαθουν. Τα 40λιτρα γεμιζονται με νεον γιατι απλα .... ειναι μικρα σε μεγεθος .... κατα τα αλλα ........... γινομαστε κακοι επειδη .... αυτο που λεμε θεωρειται .... "κραξιμο"!!!! :glare:

Σημασια φιλε Νικο δεν εχει τι λες... αλλα πως το λες!!!

Βεβαια οταν εχει πει το ιδιο 100 φορες εχεις βαρεθει και το ξαναλες με υφος!!!

Ομως καποιοι το ακουν πρωτη φορα..... οποτε.... υπομονη, αλλιως δεν απαντας καθολου. :)

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μιλησω ... δεν θα μιλησω ... δεν θα μιλησω........!!!! :glare:

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειπες καλα :glare:

Δεν θα μιλησω ... δεν θα μιλησω ... δεν θα μιλησω........!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα μικρο παγκασιους εδω και 2 εβδομαδες.οπως λες και συ εριχνα τρωφη και δεν ετρωγε καθολου και παει σαν τρελο μερα νυχτα.τις τελεφταιες μερες το παρατηρω και ειδα οτι οταν τον ταιζω με φως δεν τρωει ποτε.αλλα μολις το σβησω παει και τρωει σε 2 λεπτα.απο οτι καταλαβα αφτα τα ψαρια θελουν σκοταδι και ισιχια για να φανε....ετσι γινετε σε μενα τουλαχιστον και το ιδιο γινοταν σε ενα αλλο που ειχα παιν καιρο,τωρα σε αλλους δεν ξερω
Φιλε μου το ψαρι χρειαζεται πολλα ακομα εκτος απο σκοταδι που δεν μπορουμε να τα παρεχουμε οι χομπυστες σε κοινα οικιακα ενυδρεια.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29494

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...