Jump to content

Ποιος ξέρει τι είδους ψάρι είναι αυτό;


dimitrisjd

Recommended Posts

Καλησπέρα κάνοντας μια έρευνα για αυτό το ψάρι καταλήγω στο συμπέρασμα πως είναι της οικογένειας Clarius. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε και να μου πείτε πιο συγκεκριμένα που ανήκει και πώς λέγεται ακριβώς;

Ευχαριστώ.

DSC01621copy.jpg

Link to comment
Share on other sites

??? :blink:;):(

Link to comment
Share on other sites

Άν και η φωτό δέν βοηθάει πρέπει να είναι αυτό.....

Heteropneustes fossilis - ScotCat

Heteropneustes fossilis - Planetcatfish

Άν μπορείς βάλε καλύτερη φωτό.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι Heteropneustes fossilis !!! Ευχαριστώ! Έχει δίκιο ο Husky Jim... αλλά μόλις έμαθα οτι έχω το πιο επικίνδυνο ψάρι γλυκού νερού !!! (Δεν ξέρω αν διαβάσατε το κειμενάκι στην αρχή της περιγραφής!)

Link to comment
Share on other sites

DSC01811copy.jpg

DSC01809copy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι Heteropneustes fossilis !!! Ευχαριστώ! Έχει δίκιο ο Husky Jim... αλλά μόλις έμαθα οτι έχω το πιο επικίνδυνο ψάρι γλυκού νερού !!! (Δεν ξέρω αν διαβάσατε το κειμενάκι στην αρχή της περιγραφής!)
Καλα και εσυ πηρες ενα ψαρι που μπορει να σε σκοτωσει χωρις να ξερεις τι ειναι? :)

Και ουτε αυτος που σου το πουλησε σε ενημερωσε? :glare:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκο μου μένω έκπληκτος

Ψώνισες από σβέρκο που λέμε... :glare:

Εγώ στην θέση σου θα το επέστρεφα, φαντάσου να έχεις να κάνεις καμιά δουλειά μες στο ενυδρείο κ να τρέμεις μην σε πλησιάσει το ψάρι :)

Link to comment
Share on other sites

από περιέργεια τη μπορεί να κάνει αυτό το ψάρι

Link to comment
Share on other sites

Καλα και εσυ πηρες ενα ψαρι που μπορει να σε σκοτωσει χωρις να ξερεις τι ειναι? :)

Και ουτε αυτος που σου το πουλησε σε ενημερωσε? :glare:

Εσυ ξέρεις κάποιον απ'ολα τα μαγαζιά που να σ'ενημερωνει σωστά για το τι είδους ψάρι παίρνεις και πως πρέπει να ζεί ; Γιατί εγω δεν ξέρω κανέναν, και προφανώς για να ρωτάω να μάθω την ονομασία του ούτε ήξερα αλλα ούτε μου είπε και ποτέ κανένας... :D

Link to comment
Share on other sites

από περιέργεια τη μπορεί να κάνει αυτό το ψάρι

Διάβασε αυτό : Heteropneustes fossilis (Bloch) 1794

For our first factsheet of 2004 we spotlight on a species that could be deemed as one of the most dangerous freshwater catfish kept by aquarists. So as not to alarm unsuspecting keepers of this animal, the dangerous bit concerns the poison that can emanate from a gland on the pectoral fin spine and has been known to be fatal to some humans. If stung you should immerse the wound in very hot water so as to dissipate the poison and then get in touch with your local doctor.

Now that we have scared the living daylights out of you :-) we shall commence with a few facts on the Asian Stinging Catfish. This catfish for many years was in its own family, Heteropneustidae, and it is only very recently that it has been moved into the Clariidae family (Diogo, R., M. Chardon & P. Vandewalle, 2003) which many in the scientific community thought that is where it should be. There are differences between the two families listed below. This does mean now that the family Heteropneustidae is now invalid and is such retired.

και ένα σχόλιο ενός συναδέλφου που βρήκα τυχαία γι'αυτά τα ψάρια : These are the best poisonous catfishes best time around. I have 8 of them, fishing is my hobby and luckily got 8 of them. They mostly come out at night and enjoy rotten food as bait. E.g. -: B.B.Q Chicken intentinse, they just love the bad odour out of the intestines and hopefully get hooked up. But the best part of this fish is that it’s very venomous. 1 of those getting in contact with your skin may lead you to urinate and fall sick. 2 or 3 of them in contact, you're sure to loose your life, because it’s extremely venomous. Lol.. I had a very bad experience with 1 of these and had to urinate in my pond then and there :) .

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκο μου μένω έκπληκτος

Ψώνισες από σβέρκο που λέμε... :glare:

Εγώ στην θέση σου θα το επέστρεφα, φαντάσου να έχεις να κάνεις καμιά δουλειά μες στο ενυδρείο κ να τρέμεις μην σε πλησιάσει το ψάρι :)

Φίλε Μέμα δε φαντάζεσαι πόσες φορές έχει περάσει δίπλα απο τα χέρια μου αυτό το ψάρι μέχρι και μεταφορά του έκανα σε αλλο ενυδρείο και δεν ηξέρα τίποτα για το πόσο επικίνδυνο είναι ! Ήδες ποσο καλό κάνει η ενημέρωση και το διάβασμα μεσα απο το Aquazone και το internet ? Πραγματικά σώζει ζωές !!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

το διάβασα γενικά για το ψάρι θέλω να μάθω

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ξέρεις κάποιον απ'ολα τα μαγαζιά που να σ'ενημερωνει σωστά για το τι είδους ψάρι παίρνεις και πως πρέπει να ζεί ; Γιατί εγω δεν ξέρω κανέναν, και προφανώς για να ρωτάω να μάθω την ονομασία του ούτε ήξερα αλλα ούτε μου είπε και ποτέ κανένας... :glare:
Ναι ξερω μερικους.

Ομως ξερω πιο πολλους χομπυστες που πρωτα παιρνουν το ψαρι και μετα κοιτανε να μαθουν τι ειναι :D

Εκτος οτι ειναι δηλητηριωδες ξερεις οτι γινεται και μισο μετρο?

Σε τι ενυδρειο τον εχεις? :)

Link to comment
Share on other sites

το διάβασα γενικά για το ψάρι θέλω να μάθω

διάβασε εδώ και στα υπόλοιπα link που έχει κάνει post o Husky Jim

Link to comment
Share on other sites

οκ κατάλαβα :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξερω μερικους.

Ομως ξερω πιο πολλους χομπυστες που πρωτα παιρνουν το ψαρι και μετα κοιτανε να μαθουν τι ειναι :D

Εκτος οτι ειναι δηλητηριωδες ξερεις οτι γινεται και μισο μετρο?

Σε τι ενυδρειο τον εχεις? :)

Θα ήθελα πολύ να μ' ενημέρωσεις για έμπειρους και σωστούς πωλητές ώστε να ξέρω που ν' απευθυνθώ όταν θα χρειαστεί.

Δυστυχώς το μεγαλύτερο ποσοστό που έχει ασχοληθεί με το χόμπι μας μαθαίνει πραγματικά το ψάρι και τις ανάγκες του αφού το αγοράσει... είναι λυπηρό αλλά αυτή η όλη συζήτηση ανήκει σ'άλλο θέμα και βαρύνει τα καταστήματα και τους καταστηματάρχες .

Το τελικό μήκος του Heteropneustes fossilis κυμαίνεται απο 25εκ. έως τα 50εκ. θα τον μεταφέρω σ'ενυδρείο 400 lt πολύ σύντομα ή θα δωθεί σε φίλο. :glare:

Link to comment
Share on other sites

και βαρύνει τα καταστήματα και τους καταστηματάρχες . ...
Διαφωνω.

Εμεις πρεπει να ενδιαφερομαστε πρωτοι και να ενημερωνομαστε τι αγοραζουμε και να μη περιμενουμε να μας διαφωτισει ο εμπορος που τις περισσοτερες φορες (κακως κι αυτος) δεν ξερει τι πουλαει.

Δηλαδη ειναι σωστο αυτο που κανουμε? Μπαινουμε σε ενα πετσοπαδικο, βλεπουμε ενα ψαρι στο ενυδρειο και λεμε "για τυλιξε το μου να το παρω" χωρις να ξερουμε τιποτα γι'αυτο το ψαρι.

Περιμενεις να σου πει ο εμπορος? : "σε ποσα λιτρα θα το βαλετε? "Ξερετε γινεται μισο μετρο" ... κλπ κλπ

Σαν να πας να αγορασεις ποδηλατο και να σου πει ο ο πωλητης "ξερει να κανεις? γιατι αλλιως δεν στο πουλαω".

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω.

Εμεις πρεπει να ενδιαφερομαστε πρωτοι και να ενημερωνομαστε τι αγοραζουμε και να μη περιμενουμε να μας διαφωτισει ο εμπορος που τις περισσοτερες φορες (κακως κι αυτος) δεν ξερει τι πουλαει.

Δηλαδη ειναι σωστο αυτο που κανουμε? Μπαινουμε σε ενα πετσοπαδικο, βλεπουμε ενα ψαρι στο ενυδρειο και λεμε "για τυλιξε το μου να το παρω" χωρις να ξερουμε τιποτα γι'αυτο το ψαρι.

Περιμενεις να σου πει ο εμπορος? : "σε ποσα λιτρα θα το βαλετε? "Ξερετε γινεται μισο μετρο" ... κλπ κλπ

Σαν να πας να αγορασεις ποδηλατο και να σου πει ο ο πωλητης "ξερει να κανεις? γιατι αλλιως δεν στο πουλαω".

Σεβαστή η αποψή σου αλλά συμφωνώ εν μέρει. Φυσικά και ο χομπύστας θα πρέπει να ψάξει να μάθει πληροφορίες για το ψάρι που αγοράζει αλλά όταν αυτό είναι πρακτικά αδύνατον ( π.χ. διότι μπορεί να μην έχει pc ή να μην έχει ανακαλύψει το συγκεκριμένο forum κ.α.) τότε πώς θα μάθει; Από τον καταστηματάρχη ή τον υπάλληλο ο οποίος είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει το τι πουλάει, οφείλει να προειδοποιήσει για το μέγεθος και τις ιδιαιτερότητες του κάθε είδους και να ενημερώνει τον κόσμο και όχι απλά να πουλάει τα ψάρια λες και είναι τσίχλες κ καραμέλες!

Στη περίπτωση μου είναι ''έγκλημα'' αυτό που έκαναν ! Μου πούλησαν ένα ψάρι το οποίο είναι δηλητηριώδες και μπορεί να σκοτώσει άνθρωπο !!! Φαντάσου έναν πιτσιρικά να πάει να αγοράσει μια ομάδα από τέτοια ψάρια και να βάλει το χέρι του στο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα υπαρχουν πωλητες που δεν ξερουν τι πουλανε...

Αλλα σιγουρα υπαρχουν και καταστηματα που όχι μονο σε ενυμερωμουν και σε προηδοποιουν. αλλα σε οτι ρωτησεις ειναι πρόθημοι να απαντησουν και να σου περασουν τς αποδεδιγμενες σωστες γνωμες τους!!\

Εαν θελεις να σου πω ποια ειναι αυτα... θα σου τα πω σε πμ.....

Αλλα πραγματικα ορισμενοι ειναι και με βημα εδω μεσα... και οτι νανουν στο μαγαζι τους το κανουν και στο φορουμ... ενημερωνουν σωστα!!!

Link to comment
Share on other sites

1ον.Το συγκεκριμένο ψάρι το έχει γνωστότατος και φίλος ενυδρειάς και δέν υπήρξε ποτέ το παραμικρό πρόβλημα για τον ίδιο, πόσο μάλλον για τους δίσκους του!Το ενυδρείο αυτό το έχετε θαυμάσει όλοι και μόνο καλά λόγια έχουν ακουστεί.

2ον.Μπορεί Σπύρο η ιδανική κατάσταση να είναι αυτή που περιγράφεις αλλά δυστυχώς δέν συμβαίνει αλλά και ούτε θα συμβεί, τόσο στο θέμα των καταστημάτων αλλά ούτε στην ενημέρωση των χομπιστών.

3ον.Το καλύτερο από το να την πέφτουμε σε ένα νέο μέλος είναι να τον συμβουλεύουμε και να προσπαθούμε να λύσουμε το πρόβλημα από το να το κάνουμε ποιό πολύπλοκο.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δέν μπορώ να πάρω θέση για το άν πρέπει να κρατηθεί το ψάρι ή όχι.Προσωπικά έχω κρατήσει επικίνδυνα ψάρια χωρίς πρόβλημα αλλά αυτό μπορεί και να είναι τυχαίο..... :)

Link to comment
Share on other sites

1ον.Το συγκεκριμένο ψάρι το έχει γνωστότατος και φίλος ενυδρειάς και δέν υπήρξε ποτέ το παραμικρό πρόβλημα για τον ίδιο, πόσο μάλλον για τους δίσκους του!Το ενυδρείο αυτό το έχετε θαυμάσει όλοι και μόνο καλά λόγια έχουν ακουστεί.

2ον.Μπορεί Σπύρο η ιδανική κατάσταση να είναι αυτή που περιγράφεις αλλά δυστυχώς δέν συμβαίνει αλλά και ούτε θα συμβεί, τόσο στο θέμα των καταστημάτων αλλά ούτε στην ενημέρωση των χομπιστών.

3ον.Το καλύτερο από το να την πέφτουμε σε ένα νέο μέλος είναι να τον συμβουλεύουμε και να προσπαθούμε να λύσουμε το πρόβλημα από το να το κάνουμε ποιό πολύπλοκο.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δέν μπορώ να πάρω θέση για το άν πρέπει να κρατηθεί το ψάρι ή όχι.Προσωπικά έχω κρατήσει επικίνδυνα ψάρια χωρίς πρόβλημα αλλά αυτό μπορεί και να είναι τυχαίο..... :glare:

Δημήτρη συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενά σου και σ' ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθειά σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η αποψή σου αλλά συμφωνώ εν μέρει. Φυσικά και ο χομπύστας θα πρέπει να ψάξει να μάθει πληροφορίες για το ψάρι που αγοράζει αλλά όταν αυτό είναι πρακτικά αδύνατον ( π.χ. διότι μπορεί να μην έχει pc ή να μην έχει ανακαλύψει το συγκεκριμένο forum κ.α.) τότε πώς θα μάθει; ....
Εχεις δικιο αλλα εγω γραφω για αυτους που διαβαζουν το φορουμ οι αλλοι ετσι κι αλλιως δεν μπορουν να διαβασουν τα γραφομενα και ειναι ερμαια στα χερια των εμπορων.
1ον.Το συγκεκριμένο ψάρι το έχει γνωστότατος και φίλος ενυδρειάς και δέν υπήρξε ποτέ το παραμικρό πρόβλημα για τον ίδιο, πόσο μάλλον για τους δίσκους του!Το ενυδρείο αυτό το έχετε θαυμάσει όλοι και μόνο καλά λόγια έχουν ακουστεί.

2ον.Μπορεί Σπύρο η ιδανική κατάσταση να είναι αυτή που περιγράφεις αλλά δυστυχώς δέν συμβαίνει αλλά και ούτε θα συμβεί, τόσο στο θέμα των καταστημάτων αλλά ούτε στην ενημέρωση των χομπιστών.

3ον.Το καλύτερο από το να την πέφτουμε σε ένα νέο μέλος είναι να τον συμβουλεύουμε και να προσπαθούμε να λύσουμε το πρόβλημα από το να το κάνουμε ποιό πολύπλοκο.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δέν μπορώ να πάρω θέση για το άν πρέπει να κρατηθεί το ψάρι ή όχι.Προσωπικά έχω κρατήσει επικίνδυνα ψάρια χωρίς πρόβλημα αλλά αυτό μπορεί και να είναι τυχαίο..... :)

1. Το οτι δεν επαθε κατι μπορει να ειναι τυχαιο, εγω δεν το ειχα το ψαρι ποτε και απλα εμπιστευομαι τις πληροφοριες των αξιοπιστων σαιτ και οχι τη μια περιπτωση. Αν ειχες αυτες τις πληροφοριες στα χερια σου θα αγοραζες το ψαρι αυτο και θα αφηνες στην τυχη την περιπτωση να βαλει το παιδι σου το χερι του στο ενυδρειο?

2. Δεν ειναι τιποτα δυσκολο ή "ιδανικη κατασταση", αυτο που επιδιωκω και οχι μονο σε αυτο το thread. Απλα πρεπει να κανουμε πιο γνωστο ισως και με μια μικρη "καμπανια" στους χομπυστες που διαβαζουν τουλαχιστον το ΑΖ να ενημερωνονται για ενα ζωντανο ΠΡΙΝ το αγορασουν.

Θα γλυτωναμε πολλα "χαριζεται πανγκασιους 50 εκ γιατι δεν χωραει πια στο ενδυρειο", "sos", "help", "τι εχουν τα ερμα και ψοφαν" κλπ

Και ο κοινος παρονομαστης ειναι παντα τα ταλαιπωρημενα ή ψοφια ψαρια ή οι απογοητευμενοι-κουρασμενοι χομπυστες.

Και δεν μας αρεσει τιποτα απο τα δυο.

3. Δεν θελω να την πεφτω στα νεα μελη και ημουν νομιζω οσο πιο ευγενικος μπορουσα, προσπαθωντας παραλληλα να επισημανω τον κινδυνο χωρις να περασει ομως και απαρατηρητο το ποστ.

Οταν αρχιζει να φαινεται ενα θεμα τοσο σοβαρο οπως εδω, σαν μια ομορφη "ξεχωριστη" περιπτωση και οχι θεμα που χρηζει προσοχης και σοβαροτητας, καποιος πρεπει να πει και τα πραγματα με το ονομα τους.

Απλα ετυχε αυτη τη φορα να το κανω εγω.

Οσο για το αν το θεμα μπορει να το λυσει καποιος, αυτος δεν ειναι αλλος απο το ιδιο το κατοχο του ψαριου και ποσως μας πεφτει λογος για το αν θα το κανει,

Εμας μας ενδιαφερει να ενημερωνεται ο αναγνωστης του θεματος για ολες τις πτυχες του θεματος.

:glare:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...