Jump to content

Ανεμονη δεν τρωει


ssmr

Recommended Posts

:glare:

ενημέρωσε μας :)

Link to comment
Share on other sites

Εαν ταιζεις σαρδελιτσα απο την αγορα η ταιζεις γαριδα κ παλι απο την αγορα τοτε υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να μεταφερεις μικροβια στην ανεμωνη σου.Υπαρχουν κατεψυγμενες σαρδελιτσες που ειναι αποστειρωμενες.Επισης φαινεται να εχεις προβλημα κ με τα αλλα σου τα κοραλακια εαν δεν κανω λαθος βλεπω αρκετους σκελετους κ ενα μισο ασπρο σαρκοφυτο...ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου,τι αλατι χρησιμοποιεις,ποσο παλιες ειναι οι λαμπες,εχεις σκιμερ εαν ναι ποιο,ποσο παλια ειναι η αντιστροφη οσμοση?Οσο για το ποσο πρεπει να την ταιζεις υπολογισε με το ματι το μηκος απο το στομα της κ την ταιζεις μια φορα την εβδομαδα.Ας πουμε μια μεσσαια ανεμωνη 20 ποντους διαμετρο πρεπει να την ταιζεις μια σαρδελιτσα 3 ποντους περιπου.Οσο για τα νιτρικα μην ανυσηχεις μια entecmaea οπως ειναι κ η δικια σου αντεχει σε μεγαλο βαθμο ΝΟ3.

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

http://www.karensroseanemones.com/ ενα πολυ καλο site με καλες συμβουλες.
Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ ωραία εικόνα να βλέπεις τους κλόουν να παίζουν μαζί με την ανεμώνη, αλλά ο βαθμός επικινδυνότητας της είναι αρκετά μεγάλος, ΄για όλα τα ενυδρεία.

εγώ δεν θα έπερνα το ρίσκο να την βάλω σε τόσα λίγα λίτρα ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ ωραία εικόνα να βλέπεις τους κλόουν να παίζουν μαζί με την ανεμώνη, αλλά ο βαθμός επικινδυνότητας της είναι αρκετά μεγάλος, ΄για όλα τα ενυδρεία.

εγώ δεν θα έπερνα το ρίσκο να την βάλω σε τόσα λίγα λίτρα ενυδρείο

Συμφωνώ απόλυτα...και εγω μιά τόσο δα μικρούλα πλέον έχω παρά του ότι διαθέτω μεγάλο ενυδρείο.

Πάντως πανάθεμά τες είναι κούκλες....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας,

εκανα τα test του NO3 kai βγηκαν,

κοιτοντας το απο πανω ειναι 2 ppm

και απο το πλαι μαλλον 10-25 / 10 1 η 2.5

post-15253-1255537370_thumb.jpg

post-15253-1255537641_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζουν τοσο μεγαλο ρολο τα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν ταιζεις σαρδελιτσα απο την αγορα η ταιζεις γαριδα κ παλι απο την αγορα τοτε υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να μεταφερεις μικροβια στην ανεμωνη σου. Δοκιμασα με ενα κομματι απο γαριδα το εφαγε γρηγορα μετα απο μια εβδομαδα το εφτυνε, δοκιμασα με σαρδελιτσα και αθτο μια απο τα ιδια τςρα το μονο που του δινω ειναι πλακτων απο ocean nutricion

Υπαρχουν κατεψυγμενες σαρδελιτσες που ειναι αποστειρωμενες.

Επισης φαινεται να εχεις προβλημα κ με τα αλλα σου τα κοραλακια εαν δεν κανω λαθος βλεπω αρκετους σκελετους κ ενα μισο ασπρο σαρκοφυτο... αυτα τα ειχα παρει σαν μαζι με βραχο και εχουν αρχισει να ζωντανευουν.

ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου,4-5 μηνες

τι αλατι χρησιμοποιεις, PREIS MEERSALZ

ποσο παλιες ειναι οι λαμπες, 4-5μηνες

εχεις σκιμερ εαν ναι ποιο, ειναι της AquaC remora me ena maxijet 1200

ποσο παλια ειναι η αντιστροφη οσμοση? 4-5μηνες

Οσο για το ποσο πρεπει να την ταιζεις υπολογισε με το ματι το μηκος απο το στομα της κ την ταιζεις μια φορα την εβδομαδα.

Ας πουμε μια μεσσαια ανεμωνη 20 ποντους διαμετρο πρεπει να την ταιζεις μια σαρδελιτσα 3 ποντους περιπου.

Οσο για τα νιτρικα μην ανυσηχεις μια entecmaea οπως ειναι κ η δικια σου αντεχει σε μεγαλο βαθμο ΝΟ3.

τα νιτρικα ΝΟ3 που πρεπει να ειμαι για να ειμαι καλα , ποσο ειναι το οριο η πρεπει να ειναι 0 ?

Έγινε επεξεργασία - ssmr
Link to comment
Share on other sites

τα νιτρικα ΝΟ3 που πρεπει να ειμαι για να ειμαι καλα , ποσο ειναι το οριο η πρεπει να ειναι 0 ?

Τα νιτρικα σου ειναι οκ κ στα 30 να φτανανε παλι οκ θα ησουν.Eγω την ταιζω silversides της ocean nutricion κ δεν την φτυνει την τροφη.Να ξερεις οτι μια υγειης ανεμωνη κανει την αναγκη της σχεδον καθε μερα...οποτε μπορει να μην το φτυνει αλλα να το αφωδευει :) κ οταν αφωδευει φαινεται σχεδον νεκρη σαν να την πατησε τρενο.Επισης εχω διαβασει πως το στησιμο του βραχου για να ικανοποιηση μια ανεμωνη παιζει πολυ μεγαλο ρολο μιας κ θελει σχισμες/τρυπες για να σφηνωσει το ποδι της αλλα κ να λαμβανει κ το φως που χρειαζεται.Ενα αλλο πολυ συχνο φαινομενο ειναι οτι ακομα προσπαθει να συνηθησει το φως γι'αυτο κ κρυβεται στην σκια μιας κ τα μαγαζια που τις πουλανε τις εχουν σε ενυδρεια με λιγο η παλιο φως...Παντως μεχρι να βολευτει μεσα στο ενυδρειο σου εχε το νου σου μηπως δεις τα συμπτωματα θανατου της ανεμωνης,δηλαδη αν την δεις να σαπιζει η να φτυνει τα σωθηκα της που μοιαζουν με πολλα μαζεμενα μικρα ασπρα σκουλικακια τοτε βγαλτην κ πετα την γιατι αλλιως θα σου κανει ζημεια.Επισης να ξερεις οτι εαν δεν βολευτει στο μερος της μπορει να φουσκωσει το ποδι της για να την παρασυρει το ρευμα του νερου.Που σημαινει οτι μπορει να καταληξει σε καποιον κυκλοφοριτη η κ στο wave maker που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικα σου ειναι οκ κ στα 30 να φτανανε παλι οκ θα ησουν.Eγω την ταιζω silversides της ocean nutricion κ δεν την φτυνει την τροφη.Να ξερεις οτι μια υγειης ανεμωνη κανει την αναγκη της σχεδον καθε μερα...οποτε μπορει να μην το φτυνει αλλα να το αφωδευει :) κ οταν αφωδευει φαινεται σχεδον νεκρη σαν να την πατησε τρενο.Επισης εχω διαβασει πως το στησιμο του βραχου για να ικανοποιηση μια ανεμωνη παιζει πολυ μεγαλο ρολο μιας κ θελει σχισμες/τρυπες για να σφηνωσει το ποδι της αλλα κ να λαμβανει κ το φως που χρειαζεται.Ενα αλλο πολυ συχνο φαινομενο ειναι οτι ακομα προσπαθει να συνηθησει το φως γι'αυτο κ κρυβεται στην σκια μιας κ τα μαγαζια που τις πουλανε τις εχουν σε ενυδρεια με λιγο η παλιο φως...Παντως μεχρι να βολευτει μεσα στο ενυδρειο σου εχε το νου σου μηπως δεις τα συμπτωματα θανατου της ανεμωνης,δηλαδη αν την δεις να σαπιζει η να φτυνει τα σωθηκα της που μοιαζουν με πολλα μαζεμενα μικρα ασπρα σκουλικακια τοτε βγαλτην κ πετα την γιατι αλλιως θα σου κανει ζημεια.Επισης να ξερεις οτι εαν δεν βολευτει στο μερος της μπορει να φουσκωσει το ποδι της για να την παρασυρει το ρευμα του νερου.Που σημαινει οτι μπορει να καταληξει σε καποιον κυκλοφοριτη η κ στο wave maker που εχεις.

Σας ευχαριστω ολους και παλι για τις ιδεες σας,

Τα silversides της ocean nutricion σε ποιο μαγαζι τα βρισκεις για τα ψαχνω και δεν τα βρισκω εδω Αθηνα η δεν με καταλαβαινουν ,

υπαρχει καποιο ελληνικο ονομα γιαυτα ?

Να σου πω την αληθεια ειχα ανησυχισει που την εβλεπα καθε μερα η μερα παρα μερα να αφωδευει και να φαινεται σχεδον νεκρη σαν να την πατησε τρενο οπως λες αλλα μετα ανοιγε και ηταν πολυ ωραια και δεν καταλαβαινα τη κανει.

διαβαζοντας το παραπανω link που εβαλε ο Andreas kika karensrose anemones

δεν βλεπω κατι που να με κανει να ανυσηχω , μαλλον ειναι ολα ιδεα μου γιατι οτι κανει φαινετε να ειναι ολα φυσιολογικα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους και παλι για τις ιδεες σας,

Τα silversides της ocean nutricion σε ποιο μαγαζι τα βρισκεις για τα ψαχνω και δεν τα βρισκω εδω Αθηνα η δεν με καταλαβαινουν ,

υπαρχει καποιο ελληνικο ονομα γιαυτα ?

Να σου πω την αληθεια ειχα ανησυχισει που την εβλεπα καθε μερα η μερα παρα μερα να αφωδευει και να φαινεται σχεδον νεκρη σαν να την πατησε τρενο οπως λες αλλα μετα ανοιγε και ηταν πολυ ωραια και δεν καταλαβαινα τη κανει.

διαβαζοντας το παραπανω link που εβαλε ο Andreas kika karensrose anemones

δεν βλεπω κατι που να με κανει να ανυσηχω , μαλλον ειναι ολα ιδεα μου γιατι οτι κανει φαινετε να ειναι ολα φυσιολογικα

silversides ειναι στα ελληνικα η σαρδελα κ το water inn εχει σιγουρα.Οσο για την κυρια Karen καταλαβαινεις κ απο μονος σου πιστευω πως ειναι εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...