Jump to content

Παρουσίαση νεοστημένου Rio 400


MIHALHS

Recommended Posts

Το συγκεκριμένο RΙΟ400 ήταν παρατημένο σε κάτι γραφεία με όλο του τον εξοπλισμό, μετά απο μια αποτυχημένη προσπάθεια με δίσκους. Κρίμα να πάει χαμένο και το αναλάβαμε. Ετσι λοιπόν πλύθηκαν όλα (γυάλα, θερμοστάτης,σωληνώσεις, καπάκια) Το φίλτρο που είχε μείνει με τα υλικά ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ είχε δημιουργηθεί μια απίστευτη μάζα μέσα. Η μπόχα, όταν ανοίχτηκε το φίλτρο κάλυψε κάποια τετραγωνικά χιλιόμετρα... Πετάχτηκαν όλα, απολυμάνθηκε και μπήκε καινούργιο μακαρονάκι, βιόσφαιρες, τα σχετικά σφουγγάρια και το απαραίτητο μπόλι. Η άμμος είναι απο το Κουφονήσι και οι πέτρες είναι λάβες στρογγυλεμένες απο τη θάλασσα.

Εχουμε και λέμε:

RIO400

ΦΙΛΤΡΟ EHEIM PROF 3 2080

θΕΡΜΑΝΤΗΡΑΣ 300W

ΚΥΚΛΦΟΡΗΤΗΣ EHEIM 1000Lt/H

ΦΩΤΙΣΜΟΣ 2Χ36W T8

ΦΥΤΑ:μπορει να μπουν 1-2 Valisneria αλλά αν δεν μας γεμίσει το μάτι σαν σύνολο θα φύγουν.

ΨΑΡΙΑ:3 Sciaenochromis ahli, 4 Venustus

φιλοξενεί προσωρινά 4 Zebra red μέχρι να ετοιμαστεί ένα άλλο που θα μπουν με 5 Iodotropheus sprengerae.

Ποιά η γνώμη σας; Να μπουν Valisneries;

post-11642-1255522822_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη το στησιμο σε γενικες γραμμες μου αρεσει,αν και λογω του οτι τα ψαρια που φιλοξενεις(δε μιλω για τα zebra)ειναι haps θα μπορουσες να βαλεις λιγοτερες πετρες.

Εκει που εχω ενδοιασμο ειναι στα ειδη που διαλεξες,καθ'οτι αγρια,κυριαρχικα,και μεγαλωνουν πολυ.Ειδικα τα Venustus.

Link to comment
Share on other sites

Dias καλώς ή κακώς μου αρέσουν πολύ και τα δύο είδη.

Αυτό που αναφέρεις το έχω στο νου μου και θα τα παρακολουθώ όσο μεγαλώνουν να δω την ιεραρχία και τις ισορροπίες που θα προκύψουν και αν είναι τα χωρίζω. Θα πάω λίγο "βλέποντας και κάνοντας".

Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Η φωτό είναι πολύ ερασιτεχνική.

Η πλάτη έχει βαφτεί μαύρη αλλά δεν φαίνεται καλά γιατί καθρεφτίζει η εμπρός επιφάνεια.

Το βραδάκι θα βγάλω μια καλύτερη όταν σκοτεινιάσει ο χώρος.

Link to comment
Share on other sites

άκου τι σου λέει ο Dias, η καλύτερη αντιμετώπιση για όλα τα προβλήματα είναι η πρόληψη! Μην περιμένεις να δεις το πρόβλημα για να αναλάβεις δράση.

Κατά τα άλλα είναι πολύ όμορφο και οι πέτρες φοβερές! Μερικές βαλισνέριες στις γωνίες θα δώσουν άλλη χάρη! Δεν χάνεις τίπτοτα να τις δοκιμάσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο το "βλεποντας και κανωντας"?

Δηλαδη υπαρχουν περιπτωσεις που δεν εχει παρουσιαστει προβλημα σε τετοια συγκατοικηση και μηπως τη γλυτωσει τελικα ο Μιχαλης?

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρείο σου Μιχάλη.

Σίγουρα η Valisneria θα το ομόρφαινε περισσότερο αλλα... δύσκολο να μείνει για πολύ καιρό με τέτοια ψαρια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου.

Θα μπορούσες να μου πεις με τι μηχάνημα έκανες αυτές τις σπηλιές στις πέτρες?

Με ενδιαφέρει για ξύλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Διαδοχικό τρύπημα 13mm-->22mm-->32mm με τρυπάνι SDS MAX

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο και ομορφο αποτελεσμα. ο κυκλοφορητης στον εξοπλισμο σου πως τον αξιοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

Ο κυκλοφορητής έχει μπεί στην άλλη γωνία απο την έξοδο του φίλτρου γιατί είδα οτι σε εκείνη τη γωνία η κίνηση του νερού ήταν πολύ ψόφια. Δίνει μια ελαφριά κίνηση και οξυγονώνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...