Jump to content

Τρομακτική ζημια στο γυαλί και τωρα????


Recommended Posts

Σημερα επαθα κατι που πιστευω οτι ειναι ο εφιαλτης του καθενα απο εμας......

ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΤΖΑΜΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (700lt και 300lt sump).....

(Μην με ρωτατε πως εγινε δεν ξερω. Αυτο που ξερω ειναι οτι στις 9.30 ακουστηκε ενας θορυβος και ανοξε μια ρωγμη σε ολη την πλατη και γεια σας).

Τωρα τι κανω με τα 60 κιλα ζωντανου βραχου και τον ζωντανο αραγωνιτη?

Αυτο που εκανα ειναι να μεταφερω τον βραχο σε δυο δεξαμενες που ειχα για τις αλλαγες, τις γεμισα με νερο απο το ενυδρειο και εβαλα απο εναν κυκλοφορητη σε καθε μια.

Τον αραγωνιτη τον τοποθετησα σε 2 κουβαδες και 1 μεγαλη σκαφη αφου τους καθαρισα με νερο.

Χωρις θερμοστατη θα εχουμε προβλημα με τον αραγωνιτη?

Το θεμα ειναι οτι δεν εχω θερμοστατες για ολα αυτα και τους 2 που εχω τον εναν τον εχω μεσα στο sump που εχω 1 μικρο κλοουν(...) και τον αλλον στην 250λτ δεξαμενη που εχω ενα μεγαλο μερος απο το νερο απο το ενυδρειο.

Τι λετε?

Θα αντεξουμε 2-3 μερες μεχρι να επισκευαστει η πλατη?

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια δεν επιρρεαζει το βραχο ή τον αραγωνιτη!

Περισσοτερο προβλημα θα εχεις με το ξεστησε-στησε :)

Ευχομαι να πανε ολα καλα...........................

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν αφησω τον βραχο και τον αραγωνιτη σε κουβαδες στο μπαλκονι δεν θα εχω προβλημα με την χαμηλη θερμοκρασια το βραδυ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν αφησω τον βραχο και τον αραγωνιτη σε κουβαδες στο μπαλκονι δεν θα εχω προβλημα με την χαμηλη θερμοκρασια το βραδυ?

Αυτη την εποχή έτσι και αλλοιώς οι θερμοκρασίες δεν είναι πολύ χαμηλές ακόμη και τα βράδυα...

Μην αγχώνεσαι και προσπάθησε μέσα σε 2-3 ημέρες να είσαι οκ....

Μεγάλη ζημιά έπαθες φίλε μου και έχω μεγάλη απορία επίσης πως την πάτησες έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Η φράση "μεγάλη ζημιά", δεν περιγραφει την κατασταση μου αυτη την στιγμή.....

Σιγουρα ολοι καταλαβαινετε πως ειναι να εισαι με 20 ημερων ενυδρειο, να εχεις χωσει χιλιαδες ευρω σε εξοπλισμο και ξαφνικα να σε παιρνει η γυναικα σου τηλ και να σου λεει οτι εχει ραγισει η πλατη(12mm) και οτι πλυμηριζει το σαλόνι.......

Τ Ρ Ο Μ Α Κ Τ Ι Κ Ο...

Και να φανταστειτε οτι χθες το βραδυ μπηκαν δυο μικρα κλοουνακια για αρχη(......)!!!

Ωραια αρχη.....

Και τωρα εχω γεμισει κουβαδες και δεξαμενες παντου....

Να δουμε πως θα συνελθουμε....

Τουλαχιστον μπορεσα και βολεψα το 90% του νερου που με τοσο κοπο ειχα φτιαξει οπως επρεπε (Α/0 κτλ.).

Να δουμε απο εδω και περα.(ελπιζω να μην με κυνηγαει η γκαντεμια αλλο)

Εντωμεταξυ την Πεμπτη καηκε η μηχανη απο το αυτοκινητο μου και ειμαι και χωρις αυτοκινητο)...............

Link to comment
Share on other sites

θα αλλαχτει ολο το γυαλί απο την πλάτη....

Link to comment
Share on other sites

Παει αυτος.

Τον εφαγε ενας τεραστιος καβουρας που ηταν κρυμμενος μεσα στον βραχο.

Σημερα το πρωι δεν υπηρχε ουτε ιχνος απο τον κλοουν.

Αλλα αβγαλα τρεις καβουρες με το που εβγαλα τον βραχο και τους εχω φυλακισμενους σε ενα διαμερισμα του sump....

Link to comment
Share on other sites

Παει αυτος.

Τον εφαγε ενας τεραστιος καβουρας που ηταν κρυμμενος μεσα στον βραχο.

Σημερα το πρωι δεν υπηρχε ουτε ιχνος απο τον κλοουν.

Αλλα αβγαλα τρεις καβουρες με το που εβγαλα τον βραχο και τους εχω φυλακισμενους σε ενα διαμερισμα του sump....

Κριμα...

Καλη συνεχεια πάντως!!

Link to comment
Share on other sites

Το νερο του ενυδρειου που εχω φυλαξει στην δεξαμενη 250λτ θελει θερμοστατη?

Εχω βαλει εναν στους 26 αν και δεν νομιζω οτι προκειται ποτε να φτασει 26 μεσα στην αποθηκη.

Link to comment
Share on other sites

Το νερο του ενυδρειου που εχω φυλαξει στην δεξαμενη 250λτ θελει θερμοστατη?

Εχω βαλει εναν στους 26 αν και δεν νομιζω οτι προκειται ποτε να φτασει 26 μεσα στην αποθηκη.

Και χωρίς θερμοστάτη να το αφήσεις δεν πειράζει.

Όταν φτιάξεις την ζημία και είναι να ξεκινήσεις το στήσιμο του ενυδρείου, τότε βαλε θερμοστάτη να πας την θερμοκρασία στους 27.

Αυτό που πρέπει να βάλεις στην δεξαμενή είναι ένα κυκλοφορητή για την οξυγόνωση του νερού.

Καλή συνέχεια φίλε

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ουτε θελω να το σκεφτομαι το σεναριο, μεγαλη ταλαιπωρια.

Το μονο θετικο ειναι πως εγινε νωρις. Εγω ομως θα ανυσηχουσα για την ποιοτητα κατασκευης. Εαν δεν χτυπηθηκε ή ειχες στηριξει μεγαλες ποσοτητες βραχου στο τζαμι δεν ειναι καλο σημαδι που ραγισε ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι έχεις μετρήσεις με αλφάδι το μέρος που πατάει το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Το εχω μετρησει αλλα και λαθος να ηταν, το πρωτο που θα εσπαγε θα ηταν το τζαμι στον πατο του ενυδρειου που δεχεται και το μεγαλυτερο βαρος και οχι η πλάτη.

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες αυτο.. γιατι ναι ολο το βαρος περναει στο κατω τζαμι, αλλα αυτο γινεται ομοιομορφα με την αμμο και κατανεμεται στο επιπλο...

Οταν προκειται για περιμετρικό τζαμι... εαν ο βραχος ακουμπαει σε ενα σημειο δεν εχουμε ομοιομορφη κατανομη και εκεινο το σημειο καταπονειται αρκετα!!

Εαν ηταν μυτερο ή εαν ηταν μικρο με μεγαλο ομως φοορτιο θα ιταν ακομα μεγαλυτερη κταπόνησ αφου το ιδιο φορτιο ασκειται σε μικροτερο σημειο...

Προσεξε λοιπον στην τοποθετηση να μην εχεις μεγαλα φορτια στα περιμετρικα τζαμια.... ελαχιστοποιησε τα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω οτι ο,τι γινεται, γινεται για καλο.Φαντασου να γινοταν ενω το εχεις φορτωσει με κοραλια και ψαρια :) Ασε που βρηκες και τους καβουρες :glare: Κουραγιο και καλη συνεχεια!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή και κουράγιο φιλαράκι,ευχομαι γρήγορη επάνοδο

Πωπω φρίκη είναι και μόνο η σκέψη όχι να το πάθεις :)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε το θέμα με το αν υπάρχει κάποια κλείσει.Δεν είναι απαραίτητο αυτό που λες ότι θα σπάσει πρώτα ο πάτος ,είναι ανάλογα με το πια μεριά έχει κλέισει. Είναι κάτι που έχω πάθει και εγώ πιο παλία.Τέλος αυτή τη φορά βάλε φελιζολ για να πατήσει το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε το θέμα με το αν υπάρχει κάποια κλείσει.Δεν είναι απαραίτητο αυτό που λες ότι θα σπάσει πρώτα ο πάτος ,είναι ανάλογα με το πια μεριά έχει κλέισει. Είναι κάτι που έχω πάθει και εγώ πιο παλία.Τέλος αυτή τη φορά βάλε φελιζολ για να πατήσει το ενυδρείο.

Αυτο δε θεωρειται απαραιτειτο ειδικα οταν μλαμε για πολλα λίτρα??? :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι και γενικά νομίζω είναι απαραίτητο στα περισσότερα συστήματα γιατί κρίμα είναι μετά να τρέχουμε για κάτι τόσο απλό.

Link to comment
Share on other sites

Χθες τι μερα ηταν..??

Καλο κουραγιο φιλε μου :)

Άστα να πάνε...το είχε η μέρα χθες. :glare: Τι να πω κι εγώ που έπαθα τροχαίο και με το ζόρι μπήκα να δω λίγο τι γίνεται. Δεν μπορώ να κουνηθώ καλά-καλά.

Εύχομαι στον φίλο, να αποκαταστήσει τη ζημιά γρήγορα, γιατί είναι τραγικό, όντως...

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...