Jump to content

Bacterial Bloom ή αιωρούμενη αλγη? τροποι αντιμετωπισης?


kifinas

Recommended Posts

Καλησπερα, εδω και ενα 2 μηνες εχω στυσει το νεο ενυδρειο μου που ειναι φυτεμενο, και το τελευταιο διαστημα εχει βγει ενα συννεφο ασπρο-πρασινο και δεν λεει να φυγει.

Εχω ακουσει και διαβασει για το bacterial bloom αλλα και την αιωρουμενη αλγη αλλα δεν εχω βρει λυσεις μεσα στο forum.

Οι μετρησεις οι καθημερινες που εχω κανει ειναι

Νο3-10

Po4 - 0,5

Gh- 6

kh-5

ph - 6.7 ηλεκτρονικο με phμετρο

fe2 - 0,2

πριν λιγες μερες ειχα φωσφορικα - 3 και οταν εβαλα χημικα για την αποφωσφωριση (πως τα λεω) κατεβηκαν στο 0,5.

Απο τοτε το ασπρο χρωμα της θολουρας εγινε πρασινο και κατεβηκαν και πολυ τα νιτρικα.

τωρα δεν εχω καποιο χημικο εκτος απο ανθρακα και μολυ βιολογια.

Δωστε μου καποιες συμβουλες τι μπορω να κανω.

Να σημειωσω οτι το ενυδρειο μπολοαστηκε απο αλλο ενυδρειο και 40 μερες δεν ειχε κανενα προβλημα εκτος απο μικρες ποσοτητες αλγης.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Απο τις λιγες γνωσεις μου πρεπει να ειναι Alge bloom...

Τι φωτισμος εχεις στο ενυδριο σου.??

Ποσα watt/λιτρο..?

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: 500λτ + 240sump

Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.): φυτεμενο

Χρονος λειτουργιας: 50 μερεσ

Υποστρωμα και ποιο: ada aquasoil II

Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων): 480w συνολο. 160w aquamedic aquaplant 12ωρες, 160w aquamedic 10500k 10 ωρες, 160w aquamedic aquaplant 8 ωρες.

Φωτοπεριοδος:

Παροχη CO2: ph comuter aquamedic

Χρηση excel: ναι

Λιπασματα που χρησιμοποιειτε: seahem ολη την σειρα

Ταμπλετες λιπανσης: οχι ακομα τουλαχιστον

Προγραμμα λιπανσης: κανοντας ελεγχο κθημερινο στις μετρησεις μου κοιταω να εχω 10 no3 - 0,5ph4

Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %): καθε εβδομαδα 50%

Θερμοκρασια: 26c

Μετρησεις:

ΝΗ3/ΝΗ4: 0

ΝΟ2:0

ΝΟ3: 10ml/l

ΡΟ4: 0,5 - πριν λιγο καιρο ειχε φτασει στο 3

Fe: 0,2

ΡΗ: 6,7

KH: 5

GH: 6

Φιλτρανση: sump 240lt με βιλογικο φυλτρο siporax.προσφατως μπηκε χημικο για να ριξει το Po4 και ξαναβγηκε αλλα δεν εκανε τιποτα, απο πλευρας στο να καθαρισει το συννεφο.

Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων): δεν ειναι ικανος να εχει προβλημα απο αυτο τον λογω

Ειδη φυτων: riccia blyxa, cuba, widelov,

Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10):7

Περιγραφη αλγης: πρασινη αιωρουμενη, πριν ηταν ασπρο σαν συννεφο

Ποτε εμφανιστηκε: πριν 15 μερες

Αλλα σχολια:

Υπαρχει αντιμετωπιση??

Έγινε επεξεργασία - kifinas
Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου είναι Green Algae Bloom.

Ξεκίνα με αλλαγές νερού 30% κάθε 2 με 3 ημέρες.

Αλλαγή " Υαλοβάμβακα " κάθε εβδομάδα.

Μείωση φωτισμού. Είναι πολλά 1watt ανά λίτρο για τόσο νέο ενυδρείο.

Το excel δεν χρειάζεται αφού έχεις co2.

Μείωσε προσωρινά την λίπανση.

βάλε κανένα γρήγορο φυτό να τραβήξει την περίσσια των θρεπτικών.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω είναι υπερβολική λίπανση να ρίχνεις την σειρά της seachem από τη στιγμή που πήρες και το υπόστρωμα.. πάνω από το υπόστρωμα έχεις ρίξει απλό χαλίκι ή όλα τα θρεπτικά συστατικά του διαχέονται στο νερό του ενυδρείου σου;

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικη περιπτωση Green Water

Αιτιες ειναι εξαρση αμμωνιας ή ανισορροπια λιπασματων και θρεπτικων.

Στη δικη σου περιπτωση η αποτομη μειωση των φωσφορικων πιστευω οτι ειναι η αιτια.

Η σωστη αναλογια φωσφορικων και νιτρiκων ειναι 1mg/l PO4 προς 10-15mg/l NO3.

Περισσια νιτρικων ισον με πρασινη αλγη και περισσια φωσφορικων ισον μαυρη αλγη.

Ειναι εμφανες οτι προκαλεσες μεγαλυτερη ελλειψη φωσφορικων απ'οτι επρεπε με την αγωγη που ακολουθησες.

Οι αλλαγες νερου δεν βοηθανε παντα (αφου το "προβλημα" ανισορροπιας τιμων παραμενει).

Αν μια μεγαλη αλλαγη νερου συνδυαστει με μια τριημερη συσκοτιση ισως γινει πιο αποτελεσματικη.

Η πιο σωστη μονιμη λυση ειναι ρυθμιση των τιμων PO4 NO3 και ισορροπια KAI στη υπολοιπη λιπανση

Αν βαζεις ολη τη σειρα της seachem βαζεις και Flourish Phosphorus? αν ναι απλα το κοβεις και μετα κανεις οτι αλλο.

Μια νεα μεθοδος εχω διαβασει ειναι να φυτεψει καποιος φρεσκοκομμενα κλαδια απο μικρη ιτια 1-2 χρονων, μεσα στο ενυδρειο με τετοιο τροπο ετσι ωστε τα κλαδια να βγαινουν εξω απο το ενυδρειο.

Σε λιγες μερες θα αρχισουν να βγαζουν ριζες και το νερο να καθαριζει, οταν καθαρισει τελειως βγαζουμε τα κλαδια.

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικη περιπτωση Green Water

Οι αλλαγες νερου δεν βοηθανε παντα (αφου το "προβλημα" ανισορροπιας τιμων παραμενει).

Και με ποιόν τρόπο θα βρεθεί η ισορροπία ώστε να την συντηρούμε στο μέλλων;

Link to comment
Share on other sites

Και με ποιόν τρόπο θα βρεθεί η ισορροπία ώστε να την συντηρούμε στο μέλλων;

Να μαθουμε τις αναγκες των φυτων μας, μελετωντας στην αρχη και πειραματιζομενοι πανω στη μελετη μας στη συνεχεια και εχωντας υποοψιν καποιες βασικες αρχες οπως η αναλογια νιτρικων φωσφορικων, η αναλογια φωτος, διοξειδιου, φυτομαζας, ειδος φυτομαζας κλπ
Link to comment
Share on other sites

νομίζω είναι υπερβολική λίπανση να ρίχνεις την σειρά της seachem από τη στιγμή που πήρες και το υπόστρωμα.. πάνω από το υπόστρωμα έχεις ρίξει απλό χαλίκι ή όλα τα θρεπτικά συστατικά του διαχέονται στο νερό του ενυδρείου σου;

οχι δεν εχω ριξει τιποτα επανω απο το υποστρωμα διαχεονται ολα στο ενυδρειο.Πιστευω σε συνδιασμο και με την υπερβολικη λιπανση το χαλασα το ενυδρειακι μου.

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε καθολου (πχ με ανακατεμα, μεταφυτευσεις) υποστρωμα λιπανσης μεσα στο νερο?

Φυσικα με ενεργο ακομα το υποστρωμα λιπανσης δεν χρειαζεται να βαλεις και ταμπλετες οπως διαβασα οτι εχεις σκοπο να κανεις στο πρωτο ποστ.

Μη τρελενεσαι με τα λιπασματα, καλυτερα μεχρι να μαθεις ακολουθα το συστημα "ξεκιναω με μηδεν λιπασματα (ή σχεδον μηδεν και βαζω μονο ιχνοστοιχεια) και αναλογα τα συμπτωματα ελλειψεων συμπληρωνω αναλογα"

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε καθολου (πχ με ανακατεμα, μεταφυτευσεις) υποστρωμα λιπανσης μεσα στο νερο?

Φυσικα με ενεργο ακομα το υποστρωμα λιπανσης δεν χρειαζεται να βαλεις και ταμπλετες οπως διαβασα οτι εχεις σκοπο να κανεις στο πρωτο ποστ.

Μη τρελενεσαι με τα λιπασματα, καλυτερα μεχρι να μαθεις ακολουθα το συστημα "ξεκιναω με μηδεν λιπασματα (ή σχεδον μηδεν και βαζω μονο ιχνοστοιχεια) και αναλογα τα συμπτωματα ελλειψεων συμπληρωνω αναλογα"

βγηκε αρκετο.

Δεν εχω σκοπο ακομα ναριξω και ταμπλετες. Αναφερα στο πρωτο ποστ οτι "οχι ακομα" εννοω μεχρι να τα παιξει το υποστρωμα.

Απο αυτα που μου λετε υποθετω οτι το παρακανα με την λιπανση και γεμισα αλγη.

Τα φωσφορικα φτασανε στο 3 το ειδα μετα απο μια εβδμαδα κα ηταν ηδη πολυ αργα.

Link to comment
Share on other sites

βγηκε αρκετο.

Αυτο φταιει κατα 80% και τα υπολοιπα λιπασματα κατα 20% :)

Κανε reset.

Συχνες αλλαγες, 3 μερες συσκοτιση και κοψιμο λιπασματων.

(μετα ανεβαζε σταδιακα τη φωτοπεριοδο 20 λεπτα καθε μερα ξεκινωντας απο τις 2 ωρες μεχρι να φτασει 7-8 ωρες και βλεπεις)

Γραφε νεα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αυτο φταιει κατα 80% και τα υπολοιπα λιπασματα κατα 20% :)

Κανε reset.

Συχνες αλλαγες, 3 μερες συσκοτιση και κοψιμο λιπασματων.

(μετα ανεβαζε σταδιακα τη φωτοπεριοδο 20 λεπτα καθε μερα ξεκινωντας απο τις 2 ωρες μεχρι να φτασει 7-8 ωρες και βλεπεις)

Γραφε νεα.

Τελικά ήρθες στα λόγια μου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήρθες στα λόγια μου.

Γιατι ειπαμε κατι διαφορετικο?

Η αμεση αντιμετωπιση ειναι δαιφορετικη απο τη μονιμη.

Συμπληρωσα πιθανες αιτιες για Green Water και την παραγματικη και μονιμη λυση που ειναι η ισορροπια.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου μετα απο 3,5 μερες συσκοτηση, εμφανως καλυτερη αλλα με μικρη θωλουρα ακομα.

Τι αλλο να κανω πια?

Εκανα και σημερα αλλαγη νερου 50%.

http://img26.imageshack.us/i/imgp0885na.jpg/

http://img18.imageshack.us/i/imgp0886q.jpg/

http://img26.imageshack.us/i/imgp0887u.jpg/

http://img7.imageshack.us/i/imgp0888o.jpg/

http://img7.imageshack.us/i/imgp0889k.jpg/

αλλαξα την φωτοπεριοδο, απο 12-10-8 σε 2 ωρες η καθε 2 λαμπες απο τις εξι.

Σε συνολο ωρων δηλαδη απο 8 που δουλευανε 480w kai 10 320w και 160 12ωρες,

τωρα το εκανα 160w για 8 ωρες δηλαδη περιπου, το 1/4 απο το φως που εδνα μεχρι τωρα.

Έγινε επεξεργασία - kifinas
Link to comment
Share on other sites

Τελικα με την λειτουργια της λαμπας uv τα προβληματα τελειωσαν καθαρισς το νερο και ηρεμησα.

Σας Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αναβει 8 ωρες την ημερα πλεον.

Καλα ειναι τοσο σημαντικη να καθαρισει το νερο.

Δεν νομιζω να μπορουσα να κανω κατι χωρις την uv.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμασου για ελλειψεις σε σιδηρο. Η UV οξειδωνει και καταστρεφει οσο σιδηρο ριχνεις, ισως και καποια αλλα ιχνοστοιχεια..

Το καλο ειναι οτι ο σιδηρος απορροφαται απο τα φυτα μεσα σε 2 ωρες, οποτε κανονισε να αναβει η uv 3 ωρες αφου εχεις ριξει τα λιπασματα.

Δεν ειμαι σιγουρος, δεν ειχα uv ποτε, αλλα νομιζω οτι και 2 ωρες θα ηταν αρκετες αν την αναβες.

Link to comment
Share on other sites

..Δεν ειμαι σιγουρος, δεν ειχα uv ποτε.....
Και πως τα καταφερες εσυ χωρις UV με τοσες αλγες που ειχες και τοσο μπουσταρισμα που εκανες στο ενυδρειο?

@ kifinas :blush::)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Και πως τα καταφερες εσυ χωρις UV με τοσες αλγες που ειχες και τοσο μπουσταρισμα που εκανες στο ενυδρειο?

Σπυρο ενδιαφερουσα ερωτηση και δεν θα αφησω να πεσει χαμω....υπαρχει ο ευκολος και ο δυσκολος τροπος.

Εγω ουτε καν σκεφτηκα την UV, δεν ειμαι πολυ της τεχνολογιας, ειχα ορεξη να πειραματιστω και να μαθω.

Οποτε διαλεξα τον δυσκολο τροπο. Εκανα τα λαθη μου και εβγαλα αλγες ολων των ειδων. Παιδευτηκα, ψαχτηκα και διαβασα ωρες ατελειωτες για να μπω στο νοημα του φυτεμενου. Εμαθα πολλα και κυριως εμαθα πως να χειριζομαι τον υψηλο φωτισμο προς ωφελος των φυτων και οχι της αλγης.

Αγανακτησα, κουραστηκα, αγχωθηκα με το ενυδρειο μου αλλα στο τελος αυτο που κερδισα ηταν μια εις βαθος γνωση της βιολογιας των φυτων.

Με μια UV ισως καθαριζα σε λιγες βδομαδες απο τις αλγες, αλλα αν γυρναγε ο χρονος πισω , παλι τον δυσκολο τροπο θα διαλεγα. :blush:

Ο Χρηστος (Kifinas) κανει τα δικα του λαθη και θα μαθει πολλα πραγματα απο αυτα κανοντας τις δικες του επιλογες.Υπομονη Χρηστο , εχεις στα χερια σου ενα ενυδρειο διαμαντι και ειμαι σιγουρος οτι θα δουμε θαυματα απο σενα στο μελλον.

Στην περιπτωση σου υποτιμησες το αντικτυπο που εχει ο πολυ υψηλος φωτισμος σε νεο ενυδρειο χωρις μεγαλη φυτομαζα. Το πολυ φως αυξανει δραματικα την εισροφηση θρεπτικων απο τα φυτα και πρεπει να ξερεις ακριβως τι κανεις με την λιπανση /CO2 και να εχεις ενα ενυδρειο εντελως ωριμο με πολλα και υγιη φυτα για να μπορεσεις να χαλιναγωγησεις τα πολλα watt.

Τοτε ομως το αποτελεσμα πραγματικα επιβραβευει !! Ακουω πολλους να λενε οτι τα φυτα τους πανε τελεια και εχουν τρομερη αναπτυξη. Οι περισσοτεροι απο αυτους, δεν εχουν ιδεα ποσο πιο λαμπερο μπορει να δειξει ενα φυτο κατω απο 1,5-1,7watts /lit . Ακομα και μια ταπεινη φτερη αποκτα απιστευτο χρωμα, λαμπρα φυλλα και ταχυτητα αναπτυξης που εκπλησσει.

Ο αντιλογος ειναι οτι βαδιζουμε στην κοψη, με ενα τοσο τρομπαρισμενο συστημα οπου ολα συμβαινουν με μεγαλη ταχυτητα και ακομα και μικρα λαθη μπορουν να φερουν τουμπα ολη την εικονα σε μερικες μερες και μονο. Στο τελος καταντα κουραστικο για οικιακα ενυδρεια και εχει ουσια μονο σε ενυδρεια διαγωνισμων.

Ενας μετριο προς υψηλο φωτισμος ειναι παντα αρκετος για ενα πιο ξεκουραστο και λιγοτερο απαιτητικο ενυδρειο που σκοπο εχει να μας χαλαρωνει και οχι να μας αγχωνει κι αλλο.

Θα μπορουσα να γραφω ωρες σχετικα με το θεμα αλλα σταματαω εδω γιατι θα ξεφυγουμε και θελω να σεβαστω το thread του φιλου μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καταρχην θα πω και εγω τα συμπερασματα μου ηστερα απο 1 μηνα λειτυργιας της και κοψιμο, διαφορων λιπασματων προς οφελος μου.

Οντως μειωσα τον φωτισμο αρκετα ωστε να μην εχω τετοια προβληματα, και εβαλα την uv να αναβει καποιες ωρες.

Αυτο που κανεις raven με τον τροπο που το κανεις δεν νομιζω να υπαρχει καποιος αλλος εδω στο forum ωστε να παιζει με τοσα watt και χωρις αλγες.

H uv σε προσεχει απο τις μ...κιες που ενδεχωμενως να κανει καποιος με τα λιπασματα του η ακομη και με τις φωτοπεριοσους του κτλ κτλ, απλα σκεφτομαι ποσο χρονο και στεναχωρια γλυτωσα απο τις μερες που ημουν με ενα πρασινο ενυδρειο, που δεν εβλεπα τιποτα μεσα και βεβεα δεν ελεγε να καλυτερεψει.

Για να κανεις κατι που κανει ο raven απλα θελεις οπως ειπες παραπανω ατελιωτες ωρες ψαξιματος πραγμα που δεν εχω.

Οποτε με βολεψε λιγο η τεχνολογια φιλε, και εκανα την δουλεια μου, και τωρα προσπαθω να δω πως θα αυξησω την αναπτυξη των φυτων μου σιγα σιγα.

Να βρω και λιγο χρονο να κανω μια παρουσιαση καλο θα ειναι οποτε ειδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...