Jump to content

50w θερμοστάτης για 100 λίτρα


Alpha

Recommended Posts

Επειδή μάλλον θα πάρω ένα ενυδρείο 100 λίτρα και έχω ήδη ένα θερμοστάτη 50W που δεν τον χρησιμοποιώ, να τον βάλω ή θα καίω πολύ ρεύμα και δουλεία δεν θα κάνω? (Να μην πάω τώρα να αγοράσω 100W).

Link to comment
Share on other sites

θα καις πάρα πολύ ρεύμα φίλε, θα δουλεύει συνέχεια, θα καταπονείται και θα δυσκολεύεται.. εκτός αν βάλλεις και δεύτερο 50w. Σε πολλά λίτρα συνηθίζεται ο φόρτος εργασίας να μοιράζεται σε 2 θερμοστάτες για λόγους ασφαλείας αλλά και καλύτερης θέρμανσης, τους βάζεις σε απέναντι άκρα και έχεις καλύτερα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, δεν το σκέφτηκα αυτό, να πάρω ένα 50άρι ακόμα, θα μου έρθει και φθηνότερα. Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι ο 100αρης θελει για να θερμανει το νερο μιση ωρα, τοτε θα καψει 100 watt για μιση ωρα.

Ο 50αρης θα θελει να θερμανει το ιδιο νερο μια ωρα και θα καψει 50 watt για μια ωρα.

Ποσο καινε οι θερμαντηρες? :)

Αυτο που πρεπει να σε ανησυχει μονο ειναι αν μπορει να φτασει τη θερμοκρασια ο 50αρης εκει που θελεις,. αλλιως θα εχει δικιο ο ακορντεον αφου θα ειναι συνεχεια ON.

Τα βατ να μην ειναι τοσο πολλα ωστε αν τυχει και σου κολλησει να μη σου κανει βραστη ψαροσουπα το ενυδρειο, δλδ και τερμα να τον βαλεις να μη μπορει να ανεβασει πιο πανω απο τη θερμοκρασια που μπορουν να αντεξουν τα ψαρια σου.

Με λιγα λογια ενας 75αρης jager ειναι ΟΚ.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Κάτι που πολύ σπάνια βλέπω να αναφέρεται, όταν κάποιος αναζητά θερμαντήρα/θερμοστάτη, πέρα από τα λίτρα του ενυδρείου, την διαφορά θερμοκρασίας που πρέπει να καλύψει ο θερμαντήρας.

Π.χ. σε ενυδρείο 30 Lt έχω θερμαντήρα 75W. (Περίμενε Σπύρο μην βαράς :) )

Συνήθως οι ενδείξεις στις συσκευσίες των (επώνυμων) θερμαντήρων αναφέρονται για ΔΤ 5ο C, αυτό σημαίνει ότι η θερμοκρασία περιβάλοντος θα έχει μέγιστο 5ο C από την επιθυμητή θερμοκρασία στο ενυδρείο. Π.χ. ο χώρος 21ο C και στο ενυδρείο θέλουμε 26ο C κάτι συνηθισμένο για οικιακή χρήση όταν λειτουργεί η θέρμανση τον χειμώνα.

Τι γίνεται όμως σε σπίτια σε περιοχές που η θερμοκρασία περιβάλοντος πέφτει πολύ κάτω (ειδικά το βράδυ) ή σε γραφεία που κλείνει ο κλιματισμός το απόγευμα;

Η θερμοκρασία περιβάλοντς σε κλειστούς χώρους μπορεί να πέσει και στους 10ο C ή ακόμα πιο κάτω.

Καλό θα ήταν λοιπόν να λαμβάνουμε κι αυτή την παράμετρο υπόψη.

Στον παρακάτω πίνακα μπορεί κάποιος να υπολογίσει πόσα Watt χρειάζεται ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία και τα λίτρα, ώστε να μπορεί να τον καλύψει ο θερμαντήρας.

post-5311-1255589990_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλε Salvator πολύ καλό πινακάκι, έχεις δίκιο. Είναι από κάποια εταιρεία ή μπορεί να θεωρήσουμε ότι ισχύει για όλους τους θερμαντήρες με βεβαιότητα;

Link to comment
Share on other sites

Με τη θερμοκρασία του σπιτιού δεν έχω πρόβλημα το χειμώνα, είναι σχετικά κοντά στη θερμοκρασία του ενυδρείου γι'αυτό είπα να βάλω τον 50άρι (5-6 βαθμούς διαφορά). Επίσης επειδή όταν αλλάζω το νερό το φέρνω περίπου στους 24, δεν νομίζω να έχει πρόβλημα ο 50άρης. Το θέμα είναι όταν θα φύγω τα χριστούγεννα για 15 μέρες που δεν θα δουλεύουν τα καλοριφέρ στο σπίτι. Αν και πάλι δεν θα πέσει ιδιαίτερα η θερμοκρασία μέσα στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

.....Κάτι που πολύ σπάνια βλέπω να αναφέρεται, όταν κάποιος αναζητά θερμαντήρα/θερμοστάτη, πέρα από τα λίτρα του ενυδρείου, την διαφορά θερμοκρασίας που πρέπει να καλύψει ο θερμαντήρας.
....Αυτο που πρεπει να σε ανησυχει μονο ειναι αν μπορει να φτασει τη θερμοκρασια ο 50αρης εκει που θελεις,. αλλιως θα εχει δικιο ο ακορντεον αφου θα ειναι συνεχεια ON.....
Το ιδιο δεν λεμε? :)

Σωστα διευκρινησες οτι παντα πρεπει να υπολογιζουμε τη διαφορα θερμοκρασιας που θελουμε να πετυχουμε.

Να μη το παρακανουμε ομως "για σιγουρα" και εχουμε τη ψαροσουπα σε περιπτωση κολληματος.

Δεν χρειαζεται να ανεβαζει πανω απο 30-31C στο τερμα σε περιοδο χειμωνα.

Δεν πιστευω οτι για οικιακη χρηση (στην ελλαδα) χρειαζεται πανω απο ενα βατ ανα λιτρο.

Εκτος κι αν ειναι σε κανενα υπογειο στην ορεστιαδα το ενυδρειο.:glare:

ή εχει δισκους.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Χαχα, οχι δεν είναι στην Ορεστιάδα σε υπόγειο, πιστεύω ένας 50W θα είναι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Με το πινακακι αυτο μου θυμισες τη φυσικη στο 1 ετος!!!

Αξεχαστες στιγμες..

Εγω έχω 300w σε 120λτρ!!! :glare:

Η αναλογια δλδ που ειχα διαβασει watt/ltr=1 δεν ισχυει??? :)

Link to comment
Share on other sites

...Εγω έχω 300w σε 120λτρ!!! :D
Αν σου κολλησει ο θερμαντηρας να με φωναξεις. :)

Τρελαινομαι για κακκαβια :glare:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν σου κολλησει ο θερμαντηρας να με φωναξεις. :)

Τρελαινομαι για κακκαβια :glare:

Ειναι στον eliwell... :D

Mια φορα την παταμε.... εφαγα γαριδοσουπα baboo.... και εμαθα!! :D

Link to comment
Share on other sites

φιλε Salvator πολύ καλό πινακάκι, έχεις δίκιο. Είναι από κάποια εταιρεία ή μπορεί να θεωρήσουμε ότι ισχύει για όλους τους θερμαντήρες με βεβαιότητα;

Το πινακάκι ανήκει στην εταιρία SICCE παρ' ότι Ιταλική φτειάχνει πολύ αξιόπιστα προϊόντα και μπορεί να γενικευτεί στην πλειονότητα των θερμαντήρων. Μικρή απόκλειση η Jager που έχει θερμική απόδωση μεγαλύτερη /watt αλλά και πάλι σημειώνει τις αποδόσεις της για Θερμοκρασία περιβάλοντος 21οC.

Εγω έχω 300w σε 120λτρ!!! :blink:

Η αναλογια δλδ που ειχα διαβασει watt/ltr=1 δεν ισχυει??? :D

Αν τα 300W στα 120lt τα έχεις στην βεράντα ή στον κήπο το καταχείμωνο με 0 οC καλά κάνεις. :D

Αλλιώς θα έρθω με το Σπύρο για ψαρόσουπα.

Η αναλογία 1W/Lt έχει βγεί εμπειρικά και αφορά μια ΔΤ 5 οC που θα ήταν συνηθισμένη σε ένα σπίτι, για να καλύψει την πλειονότητα.

Το ιδιο δεν λεμε? :)

Χμμμμ το ίδιο λέμε αλλά εσύ το βλέπεις από πάνω προς τα κάτω κι εγώ απο κάτω προς τα πάνω. :glare:

Το παράδειγμα που έφερα για το 30 Lt με 75W είναι στημένο σε ισόγειο χώρο υποδοχής που η τζαμένια πόρτα εισόδου μένει μισάνοιχτη χειμώνα καλοκαίρι. Το βράδυ ο κλιματισμός κλείνει και τον χειμώνα η θερμοκρασία πέφτει κάτω από 10ο C. Σ' αυτήν την παρίπτωση πρέπει κάποιος να πάρει το ρίσκο αγοράζοντας ένα καλής ποιότητας θερμαντήρα/ θερμοστάτη (ξέρεις, ξέρεις) κι όχι κινέζικο ώστε να μην κολλήσει και να καλύψει την βραδυνή εξωτερική διαφορά θερμοκρασίας.

Τρελαινομαι για κακκαβια :D

Για κακαβιά να πάμε ούτως ή άλλως... πείνασα τώρα! :D

....

Είναι πάρα πολλές παράμετροι που καθορίζουν την απιτούμενη ισχύ σε θέρμαση και ψύξη... ο όγκος του νερού, η εξωτερική θερμοκρασία, το πάχος του γυαλιού, ο φωτισμός, ακόμα κι όσο περισσότερος ο όγκος του νερού τόσο πιο δύσκολο να ανταποκριθεί σε αλλαγές του εξωτερικού περιβάλοντος από μέρα σε νύκτα. κ.α. κ.α.

Με το Post μου ήθελα απλά να συμπληρώσω τον Σπύρο που έκανε σημείωση για την υπερβολή προς τα πάνω, και να αναφέρω ότι πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη και την υπερβολή προς τα κάτω (καμιά φορά εν αγνοία μας) μένοντας σε εμπειρικούς κανόνες π.χ. 1W / Lt

Link to comment
Share on other sites

Τον εχω στο ενυδρειο που το χειμωνα πιανει 8-10 βαθμους το δωματιο!!!

Με τον eliwell και να κολλησει... δε θα εχω προβλημα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...