Jump to content

Πέρασε κιόλας ένας χρόνος...


Aquadominus

Recommended Posts

Πέραε κιόλας ένας χρόνος (παρά τρείς ημέρες) απο τότε που πήρε μπροστά το ενυδρείο μου και επ' ευκαιρίας της επετείου είπα να ανεβάσω μερικές φώτο.....

DSC01771.jpg

DSC01772.jpg



DSC01827.jpg



DSC01781.jpg



DSC01785.jpg



DSC01807.jpg

DSC01850.jpg



DSC01848.jpg

DSC01847.jpg



DSC01791.jpg



DSC01802.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ βιοτοπικο...... :):glare:

[οφφοτοπικ]Τα φυλα πλατανου ειναι Χλωρα..?[/οφφτοπικ]

Αχ αυτοι οι Jager δεν κρυβονται με τπτ.. :D

Ναι χλωρά είναι τα έβαλα 1 εβδομάδα στον ήλιο και μετά τα άφησα και 2 μέρες στο νερό και μετά τα έβαλα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο αλλα με λαθη

Γι' αυτό μπαίνουν οι φωτογραφίες για να τα συζητάμε και να τα διορθώνουμε. Είμαι όλος αφτία...

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό μπαίνουν οι φωτογραφίες για να τα συζητάμε και να τα διορθώνουμε. Είμαι όλος αφτία...
Απο αυτα που φαινονται:

Υπερβολικη θερμοκρασια για ολα τα ειδη εκτος των δισκων.

Δεν εχει αμμο (για δισκους και κορυ)

Πολυ φως (για δισκους αλλα και γενικα για τα ειδη αυτα)

Λιγα ξυλα και κρυψωνες

Νανοκιχλιδες μαζι με δισκους. (επιπλεον στρες και ξυλο σε δισκους αν προσπαθησουν να αναπαραχθουν)

Χλωρα φυλλα (πρεπει να ειναι τελειως ξερα και μαζεμενα απο κατω απο το δεντρο σε καθαρο περιβαλλον μακρυα απο ρυπανση)

Καρδιναλιοι μαζι με δισκους (αν πανε να φανε αυγα δισκων θα τους καθαρισουν, μερικες φορες και χωρις λογο)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα που φτασαμε ..... να στα λεει ο Delta66.- :)

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που φαινονται:

Υπερβολικη θερμοκρασια για ολα τα ειδη εκτος των δισκων.

Δεν εχει αμμο (για δισκους και κορυ)

Πολυ φως (για δισκους αλλα και γενικα για τα ειδη αυτα)

Λιγα ξυλα και κρυψωνες

Νανοκιχλιδες μαζι με δισκους. (επιπλεον στρες και ξυλο σε δισκους αν προσπαθησουν να αναπαραχθουν)

Χλωρα φυλλα (πρεπει να ειναι τελειως ξερα και μαζεμενα απο κατω απο το δεντρο σε καθαρο περιβαλλον μακρυα απο ρυπανση)

Καρδιναλιοι μαζι με δισκους (αν πανε να φανε αυγα δισκων θα τους καθαρισουν, μερικες φορες και χωρις λογο)

Όπως πολύ σωστά λές "Απο αυτά που φαίνονται"

Υπάρχουν αρκετές κρυψώνες κυρίως πίσω απο τους κορμούς αλλά και απο κάτω οπως κοιτάς αριστερά και μάλιστα αυτό είναι ιδιαίτερα εμφανές όταν τα ψάρια μου αντιδρούν ποία σαν κοπάδι με τον αρσενικό να κάθετε μπροστα στις ρίζες και τα υπόλοιπα ψάρια να κρύβονται κάτω απο τα κλαρία, απλά δεν φαίνεται στις φωτογραφίες.

Σχετικά με τις νανοκυχλίδες μάλλον αφτές είναι στρεσαρισμένες απο τους δίσκους και όχι το αντίθετο. Σε περίπτωση που αρχίσουν να παρενοχλούν θα φύγουν...

Τα φύλλα τα μάζεψα χλωρά απο έναν πλάτανο στις όχθες του Αλφειού μέσα στο δάσος τις "Μουριάς", εάν ξέρεις, πεντακάθαρο περιβάλλον λοιπόν, μετά τα κρέμασα στον ήλιο να ξεραθούν και στην συνέχεια αφου τα άφησα 2 ημέρες σε έναν κουβά με νερό όσμωσις τα έβαλα μέσα.

Η άμμος είναι στα άμεσα σχέδια μου να αλαχθεί αλλά επειδή θα μετακινηθεί και το ενυδρείο θα πάει αλλού περιμένω να τα κάνω μαζί για να μην ταλεπωρηθούν διπλά τα ψάρια

Πάντως σίγουρα δέν έχει καμιά σχέση με το ενυδρείο πριν απο ένα χρόνο και θα υπάρξει και περρετέρο βελτίωσει...

Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ σωστά λές "Απο αυτά που φαίνονται"

Υπάρχουν αρκετές κρυψώνες κυρίως πίσω απο τους κορμούς αλλά και απο κάτω οπως κοιτάς αριστερά και μάλιστα αυτό είναι ιδιαίτερα εμφανές όταν τα ψάρια μου αντιδρούν ποία σαν κοπάδι με τον αρσενικό να κάθετε μπροστα στις ρίζες και τα υπόλοιπα ψάρια να κρύβονται κάτω απο τα κλαρία, απλά δεν φαίνεται στις φωτογραφίες.

Καλημερα. Για τους δισκους μιλας?

Αν ναι πως ξερεις οτι οι αλλοι ειναι θυληκοι? Γεννησαν?

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο σου φίλε μου!

Αν μπορείς βάλε μια παλιά φώτο να δούμε την εξέλιξη του.Προσπάθησε να κρύψεις καλύτερα τον θερμαντήρα και να προσθέσεις κάποιες ρίζες ακόμα.Τα φύλλα καλύτερα να τα μαζευεις κατευθείαν ξερά.Το ενυδρείο πόσα λίτρα είναι?

Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου τεκμηριώσει κάποιος γιατί τα φύλλα πρέπει να είναι ξερά;;;; στη φύση περιμένουν να ξεραθούν για να πέσουν στο νερό;;;

Και όσο για τον αρσενικό που έγραψα έκανα λάθος ήθελα να πώ το κυρίαρχο αρσενικό και ξέρω πως είναι αρσενικός γιατί έχει ζευγαρώση με την μία Blue Diamond.

Link to comment
Share on other sites

Στο μονο που θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες ειναι οτι καλο θα ηταν να υπαρχουν περισσοτερα ξυλα για κρυψωνες και σκια, και για την αλλαγη του υποστρωματος με αμμο!

Απο εκει και περα οσον αφορα στη θερμοκρασια, δεν θα συμφωνησω καθως στα τοσα χρονια οσοι διατηρουμε ή διατηρουσαμε δισκους με κορυ, ροδοστομους και καρδιναλιους δεν αντιμετωπισαμε κανενα προβλημα. Προσωπικα στο Rio Araca, βρηκα καρδιναλιους στους 29οC!!!

Οσο για το αν οι δισκοι τρωνε τα Cardinal, να θυμισω το χαμογελο και την αρνηση του Heiko, οταν ρωτηθηκε γι'αυτο το θεμα στο τελευταιο σεμιναριο του. Προσωπικα παντως ειχα αυτο το συνδιασμο για πολλα χρονια χωρις κανενα cardinal να γινει μεζες!!!

Επισης οσον αφορα στα φυλλα, απο τη στιγμη που ειναι μαζεμενα απο καθαρα μερη, ας πεσουν μεσα και χλωρα. Ποιο το προβλημα???

Τελος οσον αφορα στa nanacara, απο τη στιγμη που τοσο καιρο δεν παρατηρειται επιθετικοτητα, no problem................ :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μΕ λετε κυριε γκλομπαλ μοντατοροτετοιε ................ στον αρακα ... εχει πλατανοφυλλα; :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μΕ λετε κυριε γκλομπαλ μοντατοροτετοιε ................ στον αρακα ... εχει πλατανοφυλλα; :glare:

Πλατανοφυλλα, οχι. Εχει ομως φυλλα απο αλλα ειδη δεντρων!

Στο ενυδρειο μου ας πουμε, σαπιζουν τα χλωρα φυλλα απο το φυλλοδεντρο και πεφτουν μεσα!

Στη Γερμανια οταν στησαμε στην εκθεση της Νυρεμβεργης μαζι με το Heiko, το βιοτοπικο του Lago Cuipeua, για να δειξει τα κλαδια των δεντρων που πεφτουν στο νερο, εκοψε ολοκληρα κλαδια απο δεντρα που φυτρωναν στις οχθες ενος παρακειμενου ποταμου. Της Νυρεμβεργης, ετσι???

Οτι αλλο θες μπορω να στο απαντησω :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα που φτασαμε ..... να στα λεει ο Delta66.- :)
Δεν μΕ λετε κυριε γκλομπαλ μοντατοροτετοιε ................ στον αρακα ... εχει πλατανοφυλλα; :glare:

Πραγματικα αναρωτιέμαι γιατι φθειρεις το πληκτρολογιο σου γράφοντας???

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Επειδη διαφωνοντας παντα υπαρχει κινητρο για μελετη και μαθηση καλο ειναι να διαφωνισουμε λιγο. :)

... Απο εκει και περα οσον αφορα στη θερμοκρασια, δεν θα συμφωνησω καθως στα τοσα χρονια οσοι διατηρουμε ή διατηρουσαμε δισκους με κορυ, ροδοστομους και καρδιναλιους δεν αντιμετωπισαμε κανενα προβλημα. Προσωπικα στο Rio Araca, βρηκα καρδιναλιους στους 29οC!!!

Οσο για το αν οι δισκοι τρωνε τα Cardinal, να θυμισω το χαμογελο και την αρνηση του Heiko, οταν ρωτηθηκε γι'αυτο το θεμα στο τελευταιο σεμιναριο του. Προσωπικα παντως ειχα αυτο το συνδιασμο για πολλα χρονια χωρις κανενα cardinal να γινει μεζες!!!

Επισης οσον αφορα στα φυλλα, απο τη στιγμη που ειναι μαζεμενα απο καθαρα μερη, ας πεσουν μεσα και χλωρα. Ποιο το προβλημα???

- Δεν ειπα οτι τρωνε cardinal, ειπα οτι "καθαριζουν" εξολοθρευουν σκοτωνουν πως να το πω?

Θερμοκρασιες

- Τα panda παντως στα εγκυρα σαιτ δινονται για μεχρι 25C (αλλα και τα αλλα ψαρια δεν ειναι για πανω απο 27). Γιατι αραγε?

- Το να βρεις σε καποια περιοδο ενα ψαρι στους 29C ακομα και στους 33 σημαινει οτι ζει συνεχως σε αυτη τη θερμοκρασια ή θα επιζησει για πολυ??

(το να επιζησει για πολυ ειναι και το ζητουμενο νομιζω για το ενυδρειο μας)

- Επειδη εγω δεν ειχα την τυχη να δω απο κοντα στο φυσικο του περιβαλλον αυτο το υπεροχο ψαρι προσπαθω να μαθω διαβαζωντας γι'αυτο.

Εχω βρει τις εξης πληροφοριες για τι θερμοκρασιες στους καρδιναλιους, ειναι απο αυτη τη μελετη στο φυσικο τους περιβαλλον, αρκετα εγκυρη πιστευω, στο Scielo Brazil

Και δεν μιλαμε για ακαριαιο θανατο που ειναι βαση της μελετης στου 19,6 (κατωτερη) και 33,7 (ανωτερη) αλλα και για τον αργο θανατο σε πιο χαμηλες θερμοκρασιες που οπως φαινεται αρχιζουν στους 29, ενω οι 25 φαινεται οτι ειναι η ιδανικοτερη θερμοκρασια.

mortalityratesofcardinaltetrasubmit.jpg

Στη μεση της σελιδας δες : table 2 mortality rates of cardinal tetra submitted to low and high temperature ....

http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci...=en&nrm=iso

Ξερα ή χλωρα φυλλα

- Δεν εχω χρονο να ψαξω και για αλλα links αλλα αυτα για αρχη φτανουν νομιζω, ειναι η αλλη αποψη για τα χλωρα και ξερα φυλλα οποιος ξερει αγγλικα ας τα διαβασει.

(τελευταια παραγραφος "Leaf Litter" λεει για τα μειονεκτηματα του φρεσκου, μη ξερου φυλλου.

http://www.skepticalaquarist.com/docs/aquascaping/wood.shtml

Επισης εδω διαφορες αναφορες που τονιζουν συγκεκριμενα για ξερα φυλλα.

"Only collect dry leaves during autumn/early winter that have naturally fallen off or just about to"

http://www.theaquariumwiki.com/Oak_Leaves

"Take any old dried leaves or detritus that have been lying outside" http://theaquariumwiki.com/Infusoria

..Στη Γερμανια οταν στησαμε στην εκθεση της Νυρεμβεργης μαζι με το Heiko, το βιοτοπικο του Lago Cuipeua, για να δειξει τα κλαδια των δεντρων που πεφτουν στο νερο, εκοψε ολοκληρα κλαδια απο δεντρα που φυτρωναν στις οχθες ενος παρακειμενου ποταμου. Της Νυρεμβεργης, ετσι???
Σε μια εκθεση πολλα μπορει να γινονται για προσωρινη χρηση και με κερδος το θεαμα.

@olimpiakakias rio araca καλα το ειπε.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ξερα ή χλωρα φυλλα

- Δεν εχω χρονο να ψαξω και για αλλα links αλλα αυτα για αρχη φτανουν νομιζω, ειναι η αλλη αποψη για τα χλωρα και ξερα φυλλα οποιος ξερει αγγλικα ας τα διαβασει.

(τελευταια παραγραφος "Leaf Litter" λεει για τα μειονεκτηματα του φρεσκου, μη ξερου φυλλου.

http://www.skepticalaquarist.com/docs/aquascaping/wood.shtml

Επισης εδω διαφορες αναφορες που τονιζουν συγκεκριμενα για ξερα φυλλα.

"Only collect dry leaves during autumn/early winter that have naturally fallen off or just about to"

http://www.theaquariumwiki.com/Oak_Leaves

"Take any old dried leaves or detritus that have been lying outside" http://theaquariumwiki.com/Infusoria

Σε μια εκθεση πολλα μπορει να γινονται για προσωρινη χρηση και με κερδος το θεαμα.

@olimpiakakias rio araca καλα το ειπε.

Μόνος σου το λές εδώ "just about to" δεν έχουν πέσει ακόμα έχεις δεί σε κανένα δέντρο ολόξερα φύλλα;;;; πέφτουν κάτω και μετά ξερένονται

Πάντως πολύ ενδιαφέροντα τα Links για επιπλέον μελέτη...

Έγινε επεξεργασία - Aquadominus
Link to comment
Share on other sites

Μόνος σου το λές εδώ "just about to" δεν έχουν πέσει ακόμα έχεις δεί σε κανένα δέντρο ολόξερα φύλλα;;;; πέφτουν κάτω και μετά ξερένονται και επίσης στο Link που έβαλες μιλάει για "dry" που σημαίνει στεγνά απο χυμούς και όχι ξερά για αυτο σου λέει και about to fallen ακριβώς όπως είναι αυτά που μαζεύω...έτοιμα να πέσουν απο το δέντρο αλλά δεν τα μαζεύω απο κάτω.

Όπως λέει ακόμα και ότι όταν τα βράσουμε χάνονται τα ωφέλιμα συστατικά (Tanins).

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου τεκμηριώσει κάποιος γιατί τα φύλλα πρέπει να είναι ξερά;;;; στη φύση περιμένουν να ξεραθούν για να πέσουν στο νερό;;;

Και όσο για τον αρσενικό που έγραψα έκανα λάθος ήθελα να πώ το κυρίαρχο αρσενικό και ξέρω πως είναι αρσενικός γιατί έχει ζευγαρώση με την μία Blue Diamond.

Eαν απευθύνεσαι σε εμένα για τα φύλλα,σου υπενθυμίζω πως είπα καλύτερα ξερά(όχι αποκλειστικά ξερά).Τα σύν των ξερών φύλλων φαίνονται στο link του Δέλτα(άποψη μου τουλάχιστον) :)

Καλό θα είναι γενικότερα πάντως να αποφύγουμε τις ειρωνίες και να μείνουμε στο διάλογο,που θα είναι για όλους μας επικοδομητικός.Στην συζήτηση ακούστηκαν διαφορετικές απόψεις φίλων με μεγάλη εμπειρία,καθένας απο εμάς ας βγάλει τα συμπεράσματα του.

Καλή συνέχεια φίλε Aquadominus :glare:

Link to comment
Share on other sites

Eαν απευθύνεσαι σε εμένα για τα φύλλα,σου υπενθυμίζω πως είπα καλύτερα ξερά(όχι αποκλειστικά ξερά).Τα σύν των ξερών φύλλων φαίνονται στο link του Δέλτα(άποψη μου τουλάχιστον) :)

Καλό θα είναι γενικότερα πάντως να αποφύγουμε τις ειρωνίες και να μείνουμε στο διάλογο,που θα είναι για όλους μας επικοδομητικός.Στην συζήτηση ακούστηκαν διαφορετικές απόψεις φίλων με μεγάλη εμπειρία,καθένας απο εμάς ας βγάλει τα συμπεράσματα του.

Καλή συνέχεια φίλε Aquadominus :glare:

Φίλε Δημήτρη, δεν απευθυνόμουνα σε σένα μόνο αλλά ήταν ένα γενικό ερώτημα το οποίο προσπάθησα να το τεκμηριώσω με λίγο χιούμορ, εάν αυτό φάνηκε ειρωνικό συγνώμη, αλλά υποτείθετε ότι εδώ γράφουμε ναί μεν για να ανταλάσουμε απόψεις, αλλά και για να κάνουμε και λίγο χαβαλέ.

Έχω παρατηρήσει ότι την παρεξήγησει, και δεν μιλάω για εσένα προσωπικά, την έχουμε στο enter του πληκτρολογίου μας ορισμένοι σε αυτό το forum καλό θα ήταν να χαλαρώσουμε και να απολάυσουμε το χόμπυ μας και όχι να ψάχνουμε ευκαιρίες για παρεξηγηθούμε.

Και πάλι εάν νομίζεις ότι ειρωνεύτικα συγνώμη αλλά δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...