Jump to content

Εξοφθαλμια Δισκου


Recommended Posts

Γεια σας παιδια. Αυτες τις μερες υιοθετησα αλλο ενα δισκοπουλο για να κανει παρεα στον μικρουλη της παρεας που ηταν μονος του ( Ετυχε και θυληκο και εγιναν ζευγαρι :) ) Αλλα μετα απο 3-4 μερες του μικρου του πεταχτηκαν λιγο τα ματια και το ενα απο τα δυο στην πανω του πλευρα εχει μια θολουρα....

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:300 Καθαρα

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):1 Jbl 1500e γεματο siporax,substrat+filterwool - 1 Τetratec 1200 γεματο siporax-substrat + filterwool και πανω του συνδεδεμενα σε σειρα 1 Jbl 250 μισο τυρφη μισο substrat+ filterwool και τελος fluval 205 μονο σφουγγαρια+filter wool

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):15/08/08

- Ψάρια (είδη και αριθμός):5 Δισκοι+1 , 10 ροδοστομα, 10 καρδιναλιοι, 7 Corydoras Leukomelas, 2 Ancistrus+(2 μωρα τους), 3 Νεριτινα και Πολλα κωνικα.Επισης απο φυτα υπαρχουν ανουβιες,βαλσνεριες,εχινοδορα πιστια

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 2-3 φορες την μερα bloodworms,tetrabits,sera discus,ocean nutricion,spiroulina, Προετοιμασια σε βαρελι με νερο απο α/ο, αλλαγες νερου καθε 5 μερες 35 λιτρα( τωρα εδω και 2 μερες εχω ξεκινησει καθε μερα 35 λιτρα)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:6.7

- KH:4

- GH:6

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία:29

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:sera

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:Μilwaukee s122 ph meter

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:Δισκος

- Ιστορικό Ψαριού:Δεν υπαρχει κατι στο παρελθον ισα ισα που ειναι και φαγανο και τσαμπουκας

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Εχει μια μικρη εξοφθαλμια και στα δυο ματια και στο ενα απο τα δυο ειναι λιγο θολο

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:Δεν υπαρχει κατι στο παρελθον

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Μονο εκτοζον

-Δοσολογία: 6 κουταλιες της σουπας

-Χρόνος Χρήσης:Χθες

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:post-10635-1255620955_thumb.jpgpost-10635-1255621058_thumb.jpg post-10635-1255621085_thumb.jpgpost-10635-1255621114_thumb.jpgpost-10635-1255621139_thumb.jpgpost-10635-1255621173_thumb.jpgpost-10635-1255621207_thumb.jpg αυτο ειναι το θολο ματι post-10635-1255621241_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ψαξε για gram-negative bacterial infection.

Εγω θα τον εβαζα σε καραντινα.

Μαλλον με furan ή και με συνδυασμο με General cure.

Περιμενε το Σταματη να σου πει.

Τι προσαρμογη του εκανες? απο τι νερο τον πηρες?

Τα νιτρικα σου πως καταφερνεις και τα εχεις μηδεν με τοσα ψαρια και μονο 10-12% αλλαγη καθε 5 μερες?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ψαξε για gram-negative bacterial infection.

Εγω θα τον εβαζα σε καραντινα.

Μαλλον με furan ή και με συνδυασμο με General cure.

Περιμενε το Σταματη να σου πει.

Τι προσαρμογη του εκανες? απο τι νερο τον πηρες?

Τα νιτρικα σου πως καταφερνεις και τα εχεις μηδεν με τοσα ψαρια και μονο 10-12% αλλαγη καθε 5 μερες?

Σπυρο ο αρρωστος δεν ειναι νεοεισερχομενος αλλα παλιος. Τα νιτρικα μου ηταν 25 περιπου χωρις αμμωνιες και νιτρωδη. Με την εισαγωγη της πιστιας, αρκετη του Σταματη, σε 4 μερες με 3 αλλαγες εχουν μηδενιστει τα νιτρικα. Με την στανταρ αλλαγη 35 λιτρα/5 μερες δεν πανε κατω απο 20.Οπως και το ph παιζει στο 6,5 αλλα σιγα σιγα παω για αλλαγη τυρφης. Επισης μαζι με τις αλλαγες εβαλα λιγο παραπανω εκτοζον. Θερμοκρασια δεν εχω πειραξει ακομα. Ο ψαρης ειναι αρκετα φαγανος και τσαμπουκας τωρα που του εβαλα την κατα τυχη θυληκια. Το νεοεισερχομενο ειναι μια χαρα και κουκλα. Καραντινα δυστηχως προς το παρον δεν εχω(ειναι στο χωριο λογω ελλειψης χωρου αλλα μακαρι τωρα να την ειχα) οποτε μιλαμε για το τι μπορω να κανω συνολικα στο ενυδρειο .

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν εγω στα "χωσω" θα εχεις προβλημα ..... με μενα ... οχι με αυτα που κανεις!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν εγω στα "χωσω" θα εχεις προβλημα ..... με μενα ... οχι με αυτα που κανεις!!!!! :)

Με το να τα χωσεις,δεν βοηθας.............εξηγωντας ομως ηρεμα,θα βοηθησεις πολυ.

Γιατι δεν το κανεις ομως;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που τρώει και του έριξες και εκτοζόν αστο 3-4 μέρες ακόμα . Αλλιώς πας σε αυτό που λέει και ο Σπύρος

Προσωπικά θα έκανα ποιο συχνές αλλαγές με αυτό το πρόβλημα για το επόμενο διάστημα

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν εγω στα "χωσω" θα εχεις προβλημα ..... με μενα ... οχι με αυτα που κανεις!!!!! :)

Για πες...........

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που τρώει και του έριξες και εκτοζόν αστο 3-4 μέρες ακόμα . Αλλιώς πας σε αυτό που λέει και ο Σπύρος

Προσωπικά θα έκανα ποιο συχνές αλλαγές με αυτό το πρόβλημα για το επόμενο διάστημα

Αλλαγες γινονται καθε μερα 35 λιτρα και παρακολουθω να δω τι γινεται. Χωρις να ξερω ελεγα πριν περασω σε general cure και furan να χορηγουσα melafix και pimafix ως πιο light φαρμακα για αρχη. Τι λες θα βοηθησει στην προκειμενη περιπτωση. Ρωταω γιατι διαβαζα για το melafix περι cloud eyes αλλα δεν ξερω αν κανει.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω.............

Εριξες Εκτοζον και μετα μελαφιξ και πιμαφιξ???

Απο τη μερα που το παρατηρησες ειδες καμια αλλαγη μεχρι σημερα???

Link to comment
Share on other sites

Εχει γινει χρηση μονο εκτοζον μεχρι τωρα. Για τα μελαφιξ + πιμαφιξ δεν εχει γινει χρηση, απλα ρωταω αν μπορω να τα χρησημοποιησω πριν το furan και general cure που μου ειπε ο delta66. Η κατασταση μεχρι τωρα ειναι σταθερη.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που εχει δει το θεμα ο Νινταλ ... εγω θα κατσω στη γωνια και θα περιμενω.- :)

Link to comment
Share on other sites

Καφεδακι να κερασω? :)

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Σπυρο ο αρρωστος δεν ειναι νεοεισερχομενος αλλα παλιος.
Πιο φυσικο μου φαινεται, αφου την καραντινα την κανουμε πιο πολυ για τα παλια ψαρια που ειναι απομονωμενα και δεν εχουν αντισωματα και αμυνες για νεοεισερχομενες ανσθενεις και παρασιτα που μπορει να φερουν μαζι τους τα νεα ψαρια.

Οσο για θεραπειες κλπ εχεις πλεον το καλυτερο ιατρικο συμβουλο να παρακολουθει την περιπτωση σου. (μενει να μπορεσει να ερθει και ο Σταματης).

Link to comment
Share on other sites

Παιξε για αρχη με Melafix για 7 μερες. Αν ομως δεις την παραμικρη επιδείνωση πας κατευθειαν για F2& G.C :)

Link to comment
Share on other sites

αυξήσε την αλλαγή σου και πες πως είναι τώρα το ψάρι

Μολις μπηκαν 35 λιτρα, εφαγε κανονικα,επαιξε το ξυλο του,η πολλη θολουρα εχει υποχωρησει αλλα παρ αυτα μενει, Μεγαλυτερες αλλαγες θα ακολουθησουν απο αυριο και συνεχιζουμε.

Link to comment
Share on other sites

5η Μερα - Σημερα εγινε μεγαλυτερη αλλαγη 60 λιτρων με χρηση melafix. O Δισκουλης ειναι κινητικος,φαγανος,τσαμπουκας, η θολουρα στασιμη, η εξοφθαλμια μενει. Ενα θεμα που προεκυψε με το melafix ειναι οτι μετα την χρηση του, η επιφανεια του ενυδρειου αφρισε λες και ειχα ριξει ενα κουτι Tide... :) Ετσι γινεται??......και συνεχιζουμε με καθημερινες αλλαγες 60 λιτρων πλεον και χρηση melafix.

Link to comment
Share on other sites

5η Μερα - Σημερα εγινε μεγαλυτερη αλλαγη 60 λιτρων με χρηση melafix. O Δισκουλης ειναι κινητικος,φαγανος,τσαμπουκας, η θολουρα στασιμη, η εξοφθαλμια μενει. Ενα θεμα που προεκυψε με το melafix ειναι οτι μετα την χρηση του, η επιφανεια του ενυδρειου αφρισε λες και ειχα ριξει ενα κουτι Tide... :) Ετσι γινεται??......και συνεχιζουμε με καθημερινες αλλαγες 60 λιτρων πλεον και χρηση melafix.

Πρωτη φορα εβαλες σημερα μελαφιξ ή σημερα ειναι 5η μερα με μελαφιξ?

Το αφρισμα ειναι φυσιολογικο.........

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα εβαλες σημερα μελαφιξ ή σημερα ειναι 5η μερα με μελαφιξ?

Το αφρισμα ειναι φυσιολογικο.........

Nidal ειναι 1η μερα με melafix - 5η μερα δρασης :) Ευχαριστω..... :glare:

Link to comment
Share on other sites

To melafix λεει Προσθέστε μια κουταλιά του γλυκού (5 ml) για κάθε 10 γαλόνια (~38 lt) νερού. Επαναλάβετε καθημερινά για μια εβδομάδα. Μετά την εβδομάδα κάντε 25% αλλαγή νερού. Αν χρειαστεί συνεχίστε την θεραπεία. Δηλαδη εγω να σταματησω τις καθημερινες αλλαγες για μια εβδομαδα?? η να συνεχιζω κανονικα τις αλλαγες?? μπερδεευτηκα............

Link to comment
Share on other sites

Το Melafix στη δική μου περίπτωση ήταν ακαριαία αποτελεσματικό. Βέβαια σε άλλα λίτρα, άλλα συμπτώματα και άλλα ζωντανά από τα δικά σου. Δύο μέρες έριξα από τα 3ml σε 20λίτρα και τα συμπτώματα έκαναν φτερά (ξυσίματα, κράμπες και απότομα τινάγματα) μετά άλλαξα νερό 30%. Το melafix έχει την ιδιαιτερότητα να αφρίζει την επιφάνεια του νερού και να "αρωματίζει" τα πάντα (νερό, φίλτρα, φυτά) με τη χαρακτηριστική μυρωδιά του.

Link to comment
Share on other sites

To melafix λεει Προσθέστε μια κουταλιά του γλυκού (5 ml) για κάθε 10 γαλόνια (~38 lt) νερού. Επαναλάβετε καθημερινά για μια εβδομάδα. Μετά την εβδομάδα κάντε 25% αλλαγή νερού. Αν χρειαστεί συνεχίστε την θεραπεία. Δηλαδη εγω να σταματησω τις καθημερινες αλλαγες για μια εβδομαδα?? η να συνεχιζω κανονικα τις αλλαγες?? μπερδεευτηκα............

Link to comment
Share on other sites

Η εξωφθαλμία η pop eye είναι σύμπτωμα της dropsy και μάλιστα προχωρημένο στάδιο. Στο επόμενο στάδιο το ψάρι σταματάει να τρώει και τελικά πεθαίνει.

Υπάρχει ειδική τροφή(όσο συνεχίζει να τρώει το ψαράκι μας), αλλά και φάρμακο για την καταπολέμηση του Έχει σίγουρα η Sera το bactopur direct και φαντάζομαι κι άλλες εταιρίες.

http://www.sera.de/fileadmin/gbi/sera_bakt...r_36.01_INT.pdf

Πάνε στις ελληνικές οδηγίες και θα δεις λεπτομέρειες.

Πιστεύω ότι έχεις dropsy φίλε μου. Την είχα πατήσει κι εγώ και κανένας δεν μπορόυσε να μου απαντήσει με σιγουριά από τι έχανα τα ψαράκια μου. Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο στο ιντερνετ βρήκα τις πληροφορίες και τελευταία το επιβεβαίωσε και ο Γερμανος της Sera στο σεμηνάριο.

Καλή επιτυχία και ελπίζω να το προλάβεις το ψαράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Η εξωφθαλμία η pop eye είναι σύμπτωμα της dropsy και μάλιστα προχωρημένο στάδιο. Στο επόμενο στάδιο το ψάρι σταματάει να τρώει και τελικά πεθαίνει.

Υπάρχει ειδική τροφή(όσο συνεχίζει να τρώει το ψαράκι μας), αλλά και φάρμακο για την καταπολέμηση του Έχει σίγουρα η Sera το bactopur direct και φαντάζομαι κι άλλες εταιρίες.

http://www.sera.de/fileadmin/gbi/sera_bakt...r_36.01_INT.pdf

Πάνε στις ελληνικές οδηγίες και θα δεις λεπτομέρειες.

Πιστεύω ότι έχεις dropsy φίλε μου. Την είχα πατήσει κι εγώ και κανένας δεν μπορόυσε να μου απαντήσει με σιγουριά από τι έχανα τα ψαράκια μου. Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο στο ιντερνετ βρήκα τις πληροφορίες και τελευταία το επιβεβαίωσε και ο Γερμανος της Sera στο σεμηνάριο.

Καλή επιτυχία και ελπίζω να το προλάβεις το ψαράκι σου.

Κατσε κατσε ο δισκος ειναι ετσι 5 μερες και μου λες οτι η εξξοφθαλμια ειναι προχωρημενη dropsy?? Δηλαδη να προβω σε πιο βαρια αντιβιωση αντι χρησης melafix που αρχισα θεραπεια χθες? Σε ρωταω γιατι με τοση σιγουρια απαντηση δεν πηρα και δεν θελω να χανω καιρο!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...