Jump to content

Χαμηλό Ph, αυξημένη Gh


Recommended Posts

Επειδή θέλω να μαλακώσω το νερό έβαλα περίπου 500g τύρφη στο εσωτερικό φίλτρο (ένα ολόκληρο κουτί sera superpeat). Το pH έχει φτάσει 6.5 από 7.5 που ήταν περίπου αλλά η gH είναι ακόμα 13. Να την αφήσω την τύρφη ακόμα ή θα φτάσω να έχω pH 5.0 και η gH δεν θα έχει κατέβει καθόλου? Μην φάω και κανα πακέτο με το πολύ χαμηλό pH.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να μαλακώσω το νερό έβαλα περίπου 500g τύρφη στο εσωτερικό φίλτρο (ένα ολόκληρο κουτί sera superpeat). Το pH έχει φτάσει 6.5 από 7.5 που ήταν περίπου αλλά η gH είναι ακόμα 13. Να την αφήσω την τύρφη ακόμα ή θα φτάσω να έχω pH 5.0 και η gH δεν θα έχει κατέβει καθόλου? Μην φάω και κανα πακέτο με το πολύ χαμηλό pH.

Μπορει να κατεβει τοσο πολυ με την τυρφη???

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε φίλε αλλά για να είμαι και σίγουρος κάνω κάθε μέρα τεστ μην γίνει και τίποτα και πέσει πολύ, γιατί έπεσε πολύ γρήγορα...πάντως η σκληρότητα δεν πέφτει με τίποτα. Θα πάω να πάρω τεστ της API γιατί τα Sera έχω αρχίσει να μην τα εμπιστεύομαι και θα ξανατεστάρω να δω τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Το νερο το προετοιμαζεις σε βαρελι και κανεις αλλαγες .... δεν βαζεις οση ποσοτητα σου ερθει στο φιλτρο και οτι γινει ... φυσικα και οσο περισσοτερο μενει μεσα αναλογα με την ποσοτητα τυρφης και τα λιτρα του ενυδρειου μπορει να φτασει ακομα και στο 4 και μηδενικες σκληροτητες. Στο φιλτρο την βαζεις σε αναλογη με τις αναγκες σου ποσοτητα ....... για χρωμα, τις ταννινες και σχετικη "ισορροπεια".- :)

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

1. Καταρχάς, δεν έβαλα όση ποσότητα μου "ήρθε", πριν τη βάλω αυτή την ποσότητα, έγραψα σε σχετικό post και μου είπαν ότι για να πέσει η σκληρότητα θέλει πολύ τύρφη, οπότε και έβαλα αυτή την ποσότητα.

2. Δυνατότητα προετοιμασίας του νερού σε βαρέλι, δοχείο κλπ δεν υπάρχει ακόμα, γι'αυτό και την έβαλα στο φίλτρο σιγά-σιγά, αρχικά έβαλα πολύ μικρότερη ποσότητα και αργά-αργά την αύξησα.

3. "δεν βαζεις οση ποσοτητα σου ερθει στο φιλτρο και οτι γινει ...": από την 1η μέρα που έβαλα τύρφη στο φίλτρο κάνω καθημερινά test στο νερό, οπότε...

...α και η σκληρότητα όπως λέω και παραπάνω δεν έχει πέσει σχεδόν καθόλου

Θα προσπαθήσω σύντομα να βρω τον εξοπλισμό για να κάνω προετοιμασία.

Link to comment
Share on other sites

1. Καταρχάς, δεν έβαλα όση ποσότητα μου "ήρθε", πριν τη βάλω αυτή την ποσότητα, έγραψα σε σχετικό post και μου είπαν ότι για να πέσει η σκληρότητα θέλει πολύ τύρφη, οπότε και έβαλα αυτή την ποσότητα.

2. Δυνατότητα προετοιμασίας του νερού σε βαρέλι, δοχείο κλπ δεν υπάρχει ακόμα, γι'αυτό και την έβαλα στο φίλτρο σιγά-σιγά, αρχικά έβαλα πολύ μικρότερη ποσότητα και αργά-αργά την αύξησα.

3. "δεν βαζεις οση ποσοτητα σου ερθει στο φιλτρο και οτι γινει ...": από την 1η μέρα που έβαλα τύρφη στο φίλτρο κάνω καθημερινά test στο νερό, οπότε...

...α και η σκληρότητα όπως λέω και παραπάνω δεν έχει πέσει σχεδόν καθόλου

Θα προσπαθήσω σύντομα να βρω τον εξοπλισμό για να κάνω προετοιμασία.

για να ριξεις φιλε μου τη gh μονοδρομος η οσμωση.απο κει και περα αν δε θελεις να παρεις οσμωση εχει στο εμποριο σκευασματα που τη ριχνουν.αν θυμαμαι καλα ενα απο αυτα ειναι τοhardener pellow,καπως ετσι.το βαζεις στο φιλτρο και ριχνει τη γενικη σου σκληροτητα.εχεις και τη δυνατοτητα συντηρησης του.δεν ειναι το βαζω και μετα το πεταω

Link to comment
Share on other sites

Η τύρφη πρωτίστων κατεβάζει το Ph δια μέσω των οξέων η δυνατότητα της να καταστρέψει το GH είναι περιορισμένη σε σχέση με το να μπορεί να κατεβάζει το Ph για αυτό μην περιμένεις πτώση του GH.

Όπως προαναφέρθηκε σωστότερα είναι να κατεβάσεις την σκληρότητα με όσμωση

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη το ph και η Gh δεν πάνε μαζί?Οταν κατεβαίνει το Ph συνήθως δεν κατεβαίνει και η Gh?

Γιατί εγώ έτσι είχα καταλάβει,νόμιζα ότι αυτά πάνε πακέτο,οτι δηλ εξαρτάται το ένα απο το άλλο... :)

Link to comment
Share on other sites

πακετο παει με το ph η kh(ανθρακικη σκληροτητα)

Link to comment
Share on other sites

Η τύρφη πρωτίστων κατεβάζει το Ph δια μέσω των οξέων η δυνατότητα της να καταστρέψει το GH είναι περιορισμένη σε σχέση με το να μπορεί να κατεβάζει το Ph για αυτό μην περιμένεις πτώση του GH.

Όπως προαναφέρθηκε σωστότερα είναι να κατεβάσεις την σκληρότητα με όσμωση

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος? Δεν γίνεται να αγοράσω ΑΟ τώρα σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος? Δεν γίνεται να αγοράσω ΑΟ τώρα σύντομα...

σου γραφω τον αλλο τροπο παραπανω

Link to comment
Share on other sites

πακετο παει με το ph η kh(ανθρακικη σκληροτητα)

Ναι αλλά αποτι διαβασα σε άλλα post,το πιο συνηθισμένο φαινόμενο είναι η ανθρακική σκληρότητα να πηγαίνει πακέτο με την γενική,σωστα?

Αρα δεν είναι πιο παράξενο,οταν δεν συμβαδιζει το ph με την Gh?Mήπως φταίει κάτι άλλο στον φίλο Αlpha?

(Μιας και είμαι αρχάριος ρωτάω για να μάθω,δέν θέλω να το παίξω ξερόλας :) )

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αποτι διαβασα σε άλλα post,το πιο συνηθισμένο φαινόμενο είναι η ανθρακική σκληρότητα να πηγαίνει πακέτο με την γενική,σωστα?

Αρα δεν είναι πιο παράξενο,οταν δεν συμβαδιζει το ph με την Gh?Mήπως φταίει κάτι άλλο στον φίλο Αlpha?

(Μιας και είμαι αρχάριος ρωτάω για να μάθω,δέν θέλω να το παίξω ξερόλας :) )

κανενας φιλε μου δεν το παιζει ξερολας.ρωτα οσο θελεις.ολοι μαζι απ τις ερωτησεις του καθενος μαθαινουμε.

δεν συμφωνω προσωπικα σ αυτο.η gh δεν συμβαδιζει με την kh.μπορει να εχεις νερο με kh 3 και gh 4 αλλα μπορει να εχεις και νερο με kh 3 και gh 12.σου φαινεται να συμβαδιζει;αλλη παραμετρος η kh και αλλη η gh ασχετα αν και οι δυο αφορουν σκληροτητες.

Link to comment
Share on other sites

κανενας φιλε μου δεν το παιζει ξερολας.ρωτα οσο θελεις.ολοι μαζι απ τις ερωτησεις του καθενος μαθαινουμε.

δεν συμφωνω προσωπικα σ αυτο.η gh δεν συμβαδιζει με την kh.μπορει να εχεις νερο με kh 3 και gh 4 αλλα μπορει να εχεις και νερο με kh 3 και gh 12.σου φαινεται να συμβαδιζει;αλλη παραμετρος η kh και αλλη η gh ασχετα αν και οι δυο αφορουν σκληροτητες.

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ

gh: γενική σκληρότητα, εκφράζει το ποσοστό των μετάλλων και ιχνοστοιχειων στο νερό. Δεν έχει καμία σχέση με ph & kh τα οποία έχουν να κάνουν με τα ποσοστά οξυγωνου στο νερό (μάλλον κάτι λέω λάθος σε αυτό πάντως σχετίζονται με την οξυγωνωση).

Ένας φτηνος αλλά κουραστικος τρόπος να ριξεις το gh είναι να κανείς αλλαγή με απιονισμενο νερό που πολουν σε 5λιτρα μπετονια!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ

gh: γενική σκληρότητα, εκφράζει το ποσοστό των μετάλλων και ιχνοστοιχειων στο νερό. Δεν έχει καμία σχέση με ph & kh τα οποία έχουν να κάνουν με τα ποσοστά οξυγωνου στο νερό (μάλλον κάτι λέω λάθος σε αυτό πάντως σχετίζονται με την οξυγωνωση).

Ένας φτηνος αλλά κουραστικος τρόπος να ριξεις το gh είναι να κανείς αλλαγή με απιονισμενο νερό που πολουν σε 5λιτρα μπετονια!!!

καλο ειναι φιλε μου να μην απανταμε οταν δεν ειμαστε σιγουροι.παντα φιλικα.το απιονισμενο νερο που πουλαν ΔΕΝ κανει για ενυδρεια.το μονο απιονισμενο που μπορει ΙΣΩΣ (προσωπικα κανει) να κανει δουλεια ειναι αυτο που πανω στο μπετονακι γραφει: απιονισμενο δια της αντιστροφης οσμωσης.ολα τ αλλα ΔΕΝ κανουν

Link to comment
Share on other sites

Σε μαγαζί που πουλάει ενυδρια μπορείς να προμηθευτεις τέτοιο νερό. Δεν είπα να πας σε βενζινάδικο, αν και κρατάω επιφυλάξεις για το αν δεν κάνει..

Μοιραζόμαστε ότι ξέρουμε ώστε να βγει συμπέρασμα. Απλά δεν στο επαιξα ξερολας :)

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω να βρω τέτοιο νερό που λες (απιονισμένο), δλδ αυτό που πουλάνε στα supermarket δεν κάνει, αυτό που είναι για το σιδέρωμα? Θα κοιτάξω να βρω που να λέει πάνω για RO. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε μαγαζί που πουλάει ενυδρια μπορείς να προμηθευτεις τέτοιο νερό. Δεν είπα να πας σε βενζινάδικο, αν και κρατάω επιφυλάξεις για το αν δεν κάνει..

Μοιραζόμαστε ότι ξέρουμε ώστε να βγει συμπέρασμα. Απλά δεν στο επαιξα ξερολας :)

δεν ειπα πως το επεξες ξερολας.μαλλον λαθος το υφος απαντησης μου.σε μαγαζι με ενυδρεια χλωμο το βλεπω να βρει.νομιζω πως εχουν μονο ετοιμο για θαλασσινο.να απαντησω και στον φιλο alpha.εδω θεσ/νικη φιλε μου τα εβρισκα πριν παρω α/ο μονο στον μασουτη.και παλι μονο στα μεγαλα καταστηματα.οχι στα μικρα συνοικιακα.επισης φιλε manoskap να εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως το απλο ΔΕΝ κανει

Link to comment
Share on other sites

Καλώς, αν βρω αυτό που μου είπες παραπάνω θα βάλω απ'αυτό αλλιώς θα ψάξω να βρω RO μεταχειρισμένη, αλλά και να βρω δεν ξέρω ποια να αγοράσω, δλδ ποια είναι κατάλληλη για τα λίτρα μου, δεν ξέρω ούτε πως δουλεύει το σύστημα RO. Αν ξέρει κάποιος και μπορεί ας μου πει.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς, αν βρω αυτό που μου είπες παραπάνω θα βάλω απ'αυτό αλλιώς θα ψάξω να βρω RO μεταχειρισμένη, αλλά και να βρω δεν ξέρω ποια να αγοράσω, δλδ ποια είναι κατάλληλη για τα λίτρα μου, δεν ξέρω ούτε πως δουλεύει το σύστημα RO. Αν ξέρει κάποιος και μπορεί ας μου πει.

αν βρεις εννοειται πως πρεπει να το αναμοιξεις και με νερο βρυσης. π.χ. 70% νερο α/ο και 30% νερο βρυσης.ή 80-20%.το ποσοστο θα το βρεις μονος σου μεσω των test που θα κανεις για να ερθεις στις παραμετρους που ζειτας.παντα μιλαμε για τα λιτρα αλλαγης.επισης μετα σιγουρα προσθηκη ιχνοστοιχειων.δε σου λεω για υλεκτρολητες γιατι στους δινει το νερο βρυσης.το συστημα α/ο δεν ειναι κατι πολυπλοκο.ειναι μια συσκευη που τη συνδεεις στη βρυση κι εχει δυο εξοδους.η μια ειναι για το νερο που δεν χρειαζεσαι και η αλλη σου βγαζει το νερο για το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Απλό ακούγεται, δηλαδή εγώ που αλλάζω 30 λίτρα κάθε 5 μέρες τι ΑΟ πρέπει να πάρω?

Link to comment
Share on other sites

Απλό ακούγεται, δηλαδή εγώ που αλλάζω 30 λίτρα κάθε 5 μέρες τι ΑΟ πρέπει να πάρω?

το ποια α/ο θα παρεις δεν εχει σχεση με τα λιτρα που αλλαζεις.εχει σχεση με την τσεπη σου.ψαξε και μεσα στο forum.ολο και καποια θα βρεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...