Jump to content

Recommended Posts

Οτι πληροφορία... Δεν θέλω να το χάσω.. :)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 65

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Μικρός όγκος <0.2l, σφουγγάρι Eheim Substrat

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 1.5 μηνα, ειχα δυο απωλειες μια ελκος και νοθρώτητα, μια dropsy (μαλλλον)

- Ψάρια (είδη και αριθμός): Guppy (2+2), Danio, 20+ νεογέννητα γκαπυ

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 3 φορες τη μερα τα ενήλικα, 4 τα μικρα, προετοιμασία: μια βδομαδα με αντιχλώριο και βακτήρια (tetra aquasafe, api stress zyme), αλλαγη 1 φορα την εβδομάδα, ~10λιτρα. Αυτά μαλλον

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Ειμαί για μπάτσες, αλλα δεν έχω.... :glare:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Γκαπυ

- Ιστορικό Ψαριού: Το έχω δυο βδομάδες, Γεννησε πριν μια

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Ολα κανονικά, περιτώματα: κοκκινωπα απο το είδος τις τροφής (flake+granules)

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Τα είπα παραπάνω. Του ίδιου ψαριου δεν ξέρω

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Api Melafix

-Δοσολογία: 5ml

-Χρόνος Χρήσης: 1 μερα (τώρα)

-Αναλυτική περιγραφή:....

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

Δεν κάθεται σε ενα σημείο. Είναι το κλασσικο fin rot. Θα προσπαθήσω αργότερα...

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Το ψάρι στη συμπεριφορά του είναι μία χαρα. Τρωεί, είναι κινητικο κτλπ.

Χθες έκανα αλλαγή νερου, μετά απο μιαμιση εβδομαδα (δεν προλαβαινα) και έβαλα για πρώτη φορα το βιολογικό υλικό. Δεν εβαλα προσθετο αντιχλωριο ή βακτήρια καθώς είχα βάλει για την προετοιμασια.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς πως έβαλες για πρώτη φορά το βιολογικό υλικό???

Συνέχισε την θεραπεία με Melafix βάση οδηγιών! Οπωσδήποτε τεστ NH3/NH4 και ΝΟ2. Καθημερινή ενημέρωση εδώ μέσα για το τι βλέπεις από θέμα συμπεριφοράς, βελτίωσης ή χειροτέρευσης της κατάστασης!

Επίσης πάρε και ρίξε και ΕΚΤΟΖΟΝ 2 κουταλιές της σούπας εφόσον πρώτα το διαλύσεις σε ένα μπουκαλάκι ΠΑΝΤΑ με νερό ενυδρείου!

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ οτι ως τώρα, για κανα μήνα είχα ανθρακα μέσα. Και έβαλα τώρα το βιολογικό.

Τη θεραπεία τη συνεχίζω. Είχε βγάλει fungus στα μάτια και στο στόμα χθες αλλα σήμερα έχει μόνο στο δεξί ματι. (Melafix :)) Το πρόβλημα είναι οτι σήμερα μου φαίνεται κάπως πιο νωχελική. Ενώ είναι ψηλά στο νερό δεν κολυμπάει τόσο δραστήρια. Όσο για το ektozon που το βρίσκω; Στα ενυδρειάδικα;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ οτι ως τώρα, για κανα μήνα είχα ανθρακα μέσα. Και έβαλα τώρα το βιολογικό.

Τη θεραπεία τη συνεχίζω. Είχε βγάλει fungus στα μάτια και στο στόμα χθες αλλα σήμερα έχει μόνο στο δεξί ματι. (Melafix :)) Το πρόβλημα είναι οτι σήμερα μου φαίνεται κάπως πιο νωχελική. Ενώ είναι ψηλά στο νερό δεν κολυμπάει τόσο δραστήρια. Όσο για το ektozon που το βρίσκω; Στα ενυδρειάδικα;

Κάνε test αμμωνίας άμεσα. Είναι σχεδόν βέβαιο πως έχεις άστρωτο ενυδρείο! Το ΕΚΤΟΖΟΝ είναι ενυδρειακό προϊόν της Ηοbby!

Link to comment
Share on other sites

Αμα λες οτι είναι πρόβλημα αμμωνίας πρέπει να είναι επειδή έχω μικρά και ταίζω πολυ. Θα κανω αλλαγή νερου (~20%) την Τριτη. (Προηγούμενη την Πεμπτη). Δυνατότητα για τεστ δεν έχω άμεση :)

Link to comment
Share on other sites

Αμα λες οτι είναι πρόβλημα αμμωνίας πρέπει να είναι επειδή έχω μικρά και ταίζω πολυ. Θα κανω αλλαγή νερου (~20%) την Τριτη. (Προηγούμενη την Πεμπτη). Δυνατότητα για τεστ δεν έχω άμεση :)

Άλλο το finrot και άλλο η δηλητηρίαση με αμμωνία! Δεν το λέω επειδή ταΐζεις πολύ, αλλά επειδή τώρα στρώνει το βιολογικό υλικό σου! Τί εννοείς πως δεν έχεις δυνατότητα για τεστ άμεσα? Πάρε στικς... Κάνουν δουλειά με τη λογική ότι αν έχεις αμμωνία θα στη δείξουν, άσχετα από το πόσο έχεις! Αλλαγή νερού θα πρέπει να κάνεις σχεδόν καθημερινή ΕΑΝ έχεις αμμωνία και ΠΑΝΤΑ με προετοιμασμένο νερό κι εφόσον ρίξεις βακτήρια. Προτείνω το SafeStart της Tetra. Όλα αυτά όμως πρέπει να γίνουν αύριο κι όλας!

Πρώτα μετράς και αν όντως έχεις αμμωνία θα κάνεις αυτά που σου είπα! Για το Fin rot το melafix μάλλον θα σου κάνει δουλειά, αλλά αν αφήσεις το ενυδρείο να κάνει τον κύκλο του αζώτου μόνο του θα έχεις πάρα πολλές απώλειες!

Γενικώς προμηθεύεσαι τεστ. Ελέγχεις. Αν έχεις αμμωνία παίρνεις Tetra Bactozym και Tetra Safe Start. Ρίχνεις το Bactozym ΜΕΣΑ στο φίλτρο σου, στο βιολογικό υλικό σου. Μετά από 24 ώρες ρίχνεις Safe Start και ακολουθείς τις οδηγίες στρωσίματος! Καθημερινά ελέγχεις με τα τεστ!

Επίσης καλό είναι να έχεις ΕΚΤΟΖΟΝ, βιταμίνες και το melafix! Εφόσον στρωθεί το ενυδρείο και δεν ανιχνεύεις NH3/NH4 και ΝΟ2, βάζεις βιταμίνες 1-2 φορές την εβδομάδα και τα ΕΚΤΟΖΟΝ και Melafix βάση οδηγιών για θεραπεία!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο τρέχει εναμιση μήνα απλα δεν είχα παρει το βιολογικό τόσο καιρο.

Βακτήρια έχω Stress Zyme της API

Τεστ σκοπευω να παρω επίσης της API μεσω ebay.

Βιταμίνες περιμένω τις fishtamin τις sera.

Επίσης πως γίνεται οι αρσενικοί μου να είναι περδίκια και να αρρωστενουν μονο τα θυληκά; Συμπτωσή; Ακόμα: αν αρρωσταίνει ενήλικο ψάρι τα γκάπυ βδομάδας πως είναι τουρμπο;

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδεύεσαι! Άλλο αρρώστια και άλλο δηλητηρίαση! Η δηλητηρίαση μπορεί να σκοτώσει, αλλά μπορεί να εξασθενήσει και ένα οργανισμό ώστε να γίνετε ευάλωτος στις ασθένειες! Τα γκάπυ είναι "γερά" ψάρια! Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως μπορούν να αντέξουν τα πάντα και φυσικά κάθε γκάπυ έχει και διαφορετικές αντοχές! Εγώ έχω βγάλει γέννα σε άστρωτο ενυδρείο και με ψάρια πολύ πιο ευπαθή από τα γκάπυ! Είχα απώλειες και όσα ζήσανε βλέπω ακόμα και τώρα πως είναι πιο αδύναμα! Μη ρισκάρεις τις ζωές των ψαριών σου γιατί θα απογοητευτείς!

Δεν σου λέω 1000% ότι έχω δίκιο. Σου λέω το τι λέει η κοινή λογική! Το ότι το ενυδρείο τρέχει 1μιση μήνα δεν λέει τίποτα αφού μόλις τώρα έβαλες βιολογικό υλικό! Σου είπα τη γνώμη μου! Για μένα μπορείς να πάρεις ακόμα και στικς για αρχή για να δεις αν όντως έχεις αμμωνία ή όχι! Από κει και πέρα εσύ αποφασίζεις :)

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε 4-5 βήματα τι να κάνω; Έχω ψιλομπερδευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασμα πολύ διάβασμα , στο γενικά γλυκού νερού .

Δές και την υπογραφή μου .

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδία ξέρω για το στρώσιμο. Έχω ρίξει διάβασμα και διάβασμα που λες.

Εγώ ζήτησα κάποια συμβουλή για την ασθένεια...

Τελοσπάντων. Το ψάρι είναι καλύτερα, όσο το είδα σήμερα το πρωι, οπότε λήξη συναγερμου. Του κάνω θεραπεία με melafix και είμαι στην 3η μερα (απο τις 7) και πάει μια χαρα.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδία ξέρω για το στρώσιμο. Έχω ρίξει διάβασμα και διάβασμα που λες.

Εγώ ζήτησα κάποια συμβουλή για την ασθένεια...

Τελοσπάντων. Το ψάρι είναι καλύτερα, όσο το είδα σήμερα το πρωι, οπότε λήξη συναγερμου. Του κάνω θεραπεία με melafix και είμαι στην 3η μερα (απο τις 7) και πάει μια χαρα.

Η ασθένεια από κάπου προήλθε! Πέραν της αντιμετώπισης της ασθένειας πρέπει να βρούμε ΓΙΑΤΙ την απέκτησε το ψαράκι σου. Βάση των πληροφοριών που μας έδωσες, έβγαλα το συμπέρασμα ότι πιθανόν να έχεις άστρωτο φίλτρο και αυτό συνεπάγεται με κακή ποιότητα νερού, που σημαίνει εξασθένηση του οργανισμού με αποτέλεσμα το ψάρι να είναι ευάλωτο σε ασθένειες! Αν δεν φτιάξεις πρώτα τη σωστή ποιότητα νερού δεν θα μπορέσεις να αντιμετωπίσεις την ασθένεια.

Ξαναλέω πως αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να επιμείνω σε κάτι καθότι δεν έχω τις πληροφορίες που θέλω (μετρήσεις νερού δηλαδή). Απλά βγάζω ένα λογικό συμπέρασμα!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδία ξέρω για το στρώσιμο. Έχω ρίξει διάβασμα και διάβασμα που λες.

Εγώ ζήτησα κάποια συμβουλή για την ασθένεια...

Τελοσπάντων. Το ψάρι είναι καλύτερα, όσο το είδα σήμερα το πρωι, οπότε λήξη συναγερμου. Του κάνω θεραπεία με melafix και είμαι στην 3η μερα (απο τις 7) και πάει μια χαρα.

Υπάρχει καλύτερος τρόπος θεραπείας απ το να σου εντοπίσουμε τα αίτια ;

Και τα καλύτερα φάρμακα να σου πούμε να βάλεις δεν μπορεί να υπάρξει θεραπεία χωρίς τη βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης των ψαριών μας .

Link to comment
Share on other sites

@Delta: Πόσο μικρές; Κανα-δυο λίτρα;

@Σταμάτης: Εχεις δίκιο...

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...