Jump to content

Eleocharis Parvula


Costis M

Recommended Posts

Μήπως έχει πάρει το μάτι σας πουθενά στην Αθήνα; Όχι acicularis όμως...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Μια ενδιαφερουσα πληροφορια για να την εχουμε υπ οψιν...

Σχεδον ολα τα φυτα παγκοσμιως που κυκλοφορουν με την ονομασια Eleocharis parvula, ειναι στην πραγματικοτητα Ε. acicularis.

Η Eleocharis parvula ειναι αρκετα σπανια στο εμποριο και δυσκολα ξεχωριζει απο την acicularis εκτος απο το γεγονος οτι μενει πολυ χαμηλη παντα.

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Μια ενδιαφερουσα πληροφορια για να την εχουμε υπ οψιν...

Σχεδον ολα τα φυτα παγκοσμιως που κυκλοφορουν με την ονομασια Eleocharis parvula, ειναι στην πραγματικοτητα Ε. acicularis.

Η Eleocharis parvula ειναι αρκετα σπανια στο εμποριο και δυσκολα ξεχωριζει απο την acicularis εκτος απο το γεγονος οτι μενει πολυ χαμηλη παντα.

Από ό,τι έχω διαβάσει πρέπει να είναι και πιο εύκολη η parvula στη διατήρηση. Αν δε βρω τελικά θα πάρω acicularis και θα την κλαδεύω (αν φυσικά πάει καλά).

Link to comment
Share on other sites

οντως ειναι ευκολη την εχω παρει απο το pet city δεν ξερω αν μπορω να σου δωσω και πως αν γνωριζει κανενας ας μας πει

Link to comment
Share on other sites

Η eleocharis δεν κουρευονται. Υπαρχει κινδυνος να χαλασει .

Φυτευεται οχι σαν ματσο οταν την αγοραζουμε αλλα ενα ενα φυτο σε αποσταση 1εκ μεταξυ τους ωστε να γεμισει και να δημιουργησει χαλι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στάθηκα τυχερός και βρήκα στο Water Inn - έτυχε να φέρουν αυτή τη φορά λόγω εισαγωγής από Γαλλία αν και συνήθως δεν φέρνουν.

Βέβαια αναγκάστηκα να φυτέψω πρίν το τέλος του στρωσίματος (αφού τώρα βρήκα τα φυτά που θέλω) και έχω μεγάλες αμφιβολίες αν θ' αντέξει με τέτοιες συνθήκες νερού. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στάθηκα τυχερός και βρήκα στο Water Inn - έτυχε να φέρουν αυτή τη φορά λόγω εισαγωγής από Γαλλία αν και συνήθως δεν φέρνουν.

Βέβαια αναγκάστηκα να φυτέψω πρίν το τέλος του στρωσίματος (αφού τώρα βρήκα τα φυτά που θέλω) και έχω μεγάλες αμφιβολίες αν θ' αντέξει με τέτοιες συνθήκες νερού. :thumbup:

Δεν υπαρχει προβλημα, φυτα μπορεις να φυτεψεις απο την 1η μερα και σε αστρωτο ενυδρειο. Τα ψαρια και τα ασπονδυλα προστατευουμε απο την αμμωνια και οχι τα φυτα που ετσι κι αλλιως τρεφονται απο την αμμωνια και τα παραγωγα της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει προβλημα, φυτα μπορεις να φυτεψεις απο την 1η μερα και σε αστρωτο ενυδρειο. Τα ψαρια και τα ασπονδυλα προστατευουμε απο την αμμωνια και οχι τα φυτα που ετσι κι αλλιως τρεφονται απο την αμμωνια και τα παραγωγα της.

Έτσι σκέφτηκα και εγώ. Είπα αυτή τη στιγμή το νερό έχει τα πάντα σε αφθονία, αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά. Τα φυτά τρέφονται με αμμωνία και νιτρικά μόνο και άρα δεν θα ανταγωνιστούν τα βακτήρια που μετατρέπουν τα νιτρώδη σε νιτρικά (αυτά χρειάζονται για την ολοκλήρωση του κύκλου σε αυτή την φάση). Όσο για τα βακτήρια που μετατρέπουν την αμμωνία σε νιτρώδη, αργά η γρήγορα θα προσαρμοστούν σε αριθμό ώστε να μοιράζονται την αμμωνία με τα φυτά.

Έτσι εκτός από την eleocharis parvula έβαλα για αρχή:

echinodorus tenellus (με σκοπό να γίνει χαλί)

egeria densa (γρήγορης ανάπτυξης για αποφυγή άλγης)

ceratophyllum submersum (ομοίως)

Και το θέτω σαν quiz για τους φυτογνώστες:

ποιό από τα παραπάνω δεν άντεξε και παρέδωσε πνεύμα αμέσως;;;

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...