Jump to content

Eπιλογή Corydoras


Maxus

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,αποτι φαίνεται θα χρειαστώ την βοήθειά σας.Τον τελευταίο καιρό διαβάζω οτι μπορώ για τα ψαράκια αυτά αλλα κάθε είδος εχει τις δικές του ανάγκες και δυσκολεύομαι να διαλέξω κατάλληλο για το ενυδρείο μου.

Το ενυδρείο έχει διαστάσεις:61x31x51 με μπέζ χαλαζιακή άμμο και αρκετές πέτρες.

Εκτός απο τα cory,το ενυδρείο θα φιλοξενήσει και cardinal tetra οπότε παίζει και θέμα σκληρότητας νερού.

Εγω είμαι πιο κοντά στα panda και sterbai που είναι πιο κοντα στη σκληρότητα νερου που θέλω και δεν έχουν πρόβλημα με τις πέτρες ,Αλλά αποτι διάβασα τα panda προτιμάνε ανοιχτόχρωμη άμμο ενώ τα sterbai σκουρόχρωμη... :)

Τις γνώμες σας παρακαλώ!!

ps:Επίσης θα ήθελα προτάσεις για φυτά χαμηλών απαιτησεων για τα cory αλλα και τα cardinal.. :D τώρα έχω αυτό το φυτόpost-14511-1255875392_thumb.jpg(όποιος ξέρει ας μου πεί και πιο είναι.. :glare: ) και περίμένω να μου έρθει Cryptocoryne lingua.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα Sterbai. Για κάποιο λόγο τα Panda ποτέ δεν μπόρεσα να τα κρατήσω... Πάντα είχα απώλειες! Κατά την δική μου κρίση είναι υπερευαίσθητα!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον storm,γιατί και εγώ απο ανάλογη εμπειρία θεωρω τα panda πολύ πιο ευαίσθητα απο τα sterbai :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με του προλαλήσαντες,

τα sterbai κατά τη γνώμη μου, είναι η καλύτερη επιλογή :)

Όσο για τα φυτά εγώ θα έβαζα, σίγουρα ανούμπιες ,

Vallisnesia και echinodorus και κερατόφυλλο. :glare:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ storm ,Δημήτρη και south για τις απαντήσεις σας!Και θέλουν και κάποιες σπηλιές,σωστά?

βάζω foto να μου πείτε την γνώμη σας.

post-14511-1255879455_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Maxus
Link to comment
Share on other sites

Εδώ φαίνεται ολόκληρο το ενυδρείο.Ο σωλήνας είναι απο PVC όπου τον έξυσα και κολλησα άμμο πάνω του με ενυδριακή σιλικόνη.Χρειάζομαι και άλλες σπηλιές ή βάζοντας και τα φυτά δεν θα έχουν πρόβλημα τα ψαράκια?

post-14511-1255880068_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ φαίνεται ολόκληρο το ενυδρείο.Ο σωλήνας είναι απο PVC όπου τον έξυσα και κολλησα άμμο πάνω του με ενυδριακή σιλικόνη.Χρειάζομαι και άλλες σπηλιές ή βάζοντας και τα φυτά δεν θα έχουν πρόβλημα τα ψαράκια?

post-14511-1255880068_thumb.jpg

Mαζι με φυτα θα εισαι μια χαρα!

Τι αλλα ψαρακια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Mαζι με φυτα θα εισαι μια χαρα!

Τι αλλα ψαρακια εχεις?

Τώρα έχω 4 guppy,τα οποία θα τα δώσω σε έναν φίλο μου σε λίγο καιρό για να βάλω cory και cardinal.(Βλέπεις το προόριζα για ζωοτόκα αλλα μετά άλλαξα γνώμη.)

Ομορφο το ενυδριο σου...

Εχεις βαλει καποιο υποστρωμα..??

Ευχαριστώ Koing,όταν τλειώσει θα κάνω παρουσίαση.

Οχι δεν έχω υπόστρωμα.Γιατί?

Εχω χαλαζιακή άμμο και είχα διαβάσει οτι δεν πρέπει να βάλω υπόστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ απο περιεργια ρωτησα...Παντως με τετοιο στησιμο θα γινοταν περα απο το Project σου και ενα πολυ ομορφο Πυκνοφυτεμενο...:)

Ακου τις συμβουλες των παιδιων και θα χαρεις πολυ το ενυδριο σου...:glare:

Link to comment
Share on other sites

Οκ απο περιεργια ρωτησα...Παντως με τετοιο στησιμο θα γινοταν περα απο το Project σου και ενα πολυ ομορφο Πυκνοφυτεμενο...:)

Ακου τις συμβουλες των παιδιων και θα χαρεις πολυ το ενυδριο σου...:glare:

Το ξέρω..!Ηδη το σκεφτομαι για πυκνοφυτεμένο.. :D αλλα θα τελειώσω αυτό που άρχισα και μετά βλέπουμε.. :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα ξανακουσει οτι παιζει διαφορετικη προτιμηση χρωματος αμμου αναμεσα σε ειδη κορυ. :)

Παντως εγω θα επελεγα ενα ειδος ευκολο μεν αλλα πιο μικρο απο τα sterbai λογω λιτρων του ενυδρειου ετσι ωστε να εχω δυνατοτητα για περισσοτερα ατομα κοπαδιου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οι σπηλιές με την κλασσική έννοια δεν είναι απαραίτητες για τα Cory. Αυτό που θέλουν είναι κλειστούς και σκιερούς χώρους για να ξαποσταίνουν ομαδικώς! Φυσικά μιλάμε πάντα για ομάδα 7-8+ ατόμων...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα ξανακουσει οτι παιζει διαφορετικη προτιμηση χρωματος αμμου αναμεσα σε ειδη κορυ. :glare:

Παντως εγω θα επελεγα ενα ειδος ευκολο μεν αλλα πιο μικρο απο τα sterbai λογω λιτρων του ενυδρειου ετσι ωστε να εχω δυνατοτητα για περισσοτερα ατομα κοπαδιου.

Εδώ το διάβασα:link

Δεν το είχα σκεφτει το μέγεθος..απτην άλλη δεν είδα κάποιο άλλο είδος cory που να είναι άνετο σε χαμηλές σκληρότητες.. :) ισως το aeneus αλλα και πάλι δεν ξέρω.Εχεις κάποιο κατα νου?

Οι σπηλιές με την κλασσική έννοια δεν είναι απαραίτητες για τα Cory. Αυτό που θέλουν είναι κλειστούς και σκιερούς χώρους για να ξαποσταίνουν ομαδικώς! Φυσικά μιλάμε πάντα για ομάδα 7-8+ ατόμων...

Εγώ σκεφτόμουν για 5-6. :D

7-8 δεν είναι πολλα για τα λίτρα μου?

Αν βάλεις οτι θα έχω και 7-8 cardinal δεν είναι πολλα ψαράκια για τα λίτρα μου?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το διάβασα:link

Δεν το είχα σκεφτει το μέγεθος..απτην άλλη δεν είδα κάποιο άλλο είδος cory που να είναι άνετο σε χαμηλές σκληρότητες.. :) ισως το aeneus αλλα και πάλι δεν ξέρω.Εχεις κάποιο κατα νου?

Εγώ σκεφτόμουν για 5-6. :glare:

7-8 δεν είναι πολλα για τα λίτρα μου?

Αν βάλεις οτι θα έχω και 7-8 cardinal δεν είναι πολλα ψαράκια για τα λίτρα μου?

Κατι λεει για το φωτισμο και τις αντανακλασεις που δημιουργουνηται σε ανοιχτοχρωμο χαλικι, αλλα αν παρουμε υποψιν οτι αναφερει τη λεξη "χαλικι" και οχι αμμο (αφου σε ανοιχτοχρωμη αμμο ζουν στη φυση), δεν πρεπει να ειναι και τοσο εγκυρη πληροφορια.

Το χαλικι δεν ενδυκνυται γιατι δεν χωραει στο στομα τους να το καταπιουν και να φιλτραρουν την τροφη οπως κανονικα τρεφονται και μετα να την αποβαλουν απο τα βραγχεια.

Αν ειναι και αιχμηρο χαλανε τα μουστακια τους που με αυτα αναζητουν την τροφη τους.

Επισης χανεται το θεαμα οατν βουτανε ολοκληρα με το κεφαλι μεσα στην αμμο αναζητωντας τροφη.

Το πιο σημαντικο πιστευω ειναι να υπαρχει σωστος φωτισμος (πχ βαζωνατς και καποιο φυτο επιφανειας) και καποια κρυψωνα για σκια οταν την θελουν και το σημαντικοτερο ολων να ειναι στρωμενος και ο βυθος ετσι ωστε να εχει πιασει καποια βιολογια που θα καθαριζει απο ρυπους και δεν θα δημιουργοπυνται επικινδυνες συνθηκες για υπαρξη παθογονων για τα βυθοψαρα. Καλο ειναι να εχουν περασει 3-4 μηνες απο την εναρξη του ενυδρειου. (ιδιως για ευαισθητα και δυσκολα cory)

Δεν καταλαβαινω τη δυσκολια να επιλεξεις cory που κανουν για τις σκληροτητες που ζουν και οι καρδιναλιοι.

Τα περισσοτερα (αν οχι ολα τα) ειδη cory ζουν στις ιδιες παραμετρους, σκληροτητας οξυτητας και θερμοκρασιας με καρδιναλιους.

Για δες λιγο τα ειδη cory και τις παραμετρους http://www.planetcatfish.com/catelog/genus...?genus_id=1#508

Θα ελεγα αν θελεις να δυσκολευτεις να ψαξεις για cory που ζουν στους ιδιου βιοτοπους με cardinal.

πχ Βραζιλια rio negro η Βενεζουελα Orinoco ως επι των πλειστων

http://www.fishbase.org/museum/Occurrences...pecies=axelrodi

Και αν θες ακομα περισσοτερο ενδιαφερων προσπαθησε να προσομοιασεις τον βιοτοπο και σε αλλα εκτος απο σκληροτητες-οξυτητα-θερμοκρασια οπως φυτα, ξυλα αμμο, φωτισμο, ροη νερου, χρωμα νερου κλπ

Δεν νομιζω οτι θα ειναι πολλα δυο ομαδες απο 8 ψαρια (που ζουν μαλιστα σε διαφορετικο υψος νερου) αν εχεις ενα εξ. φιλτρο με 1 λιτρο τουλαχιστον χωρητικοτητα πχ 2211 και κανεις καθε εβδομαδα αλλαγη το 25-30%

Αρκει να μην αρχισεις και φορτωνεις κι αλλα ψαρια

Καρδιναλιους θα εβαζα 10.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Είχα 4 sterbai μέχρι πριν από 15 μέρες που τα χάρισα σε φίλο. Έχω λευκή ψιλή χαλαζιακή άμμο και πολύ φως (75W) και τα κορυς περνούσαν μια χαρά. Αλλά τα στερμπάι πρέπει να είναι από τα μεγαλύτερα σε μέγεθος κόρυς κάτι που δεν είχα υπολογίσει όταν τα αγόρασα αφού θαμπώθηκα από την ομορφιά τους....

Τα δικά μου είχαν γίνει σε ένα χρόνο γαιδούρια, τεράστια, και γι'αυτό και τα έδωσα.

(Το ενυδρείο μου: 60χ35χ45...)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης με τα κορυς μην περιμένεις να μείνει η άμμος έτσι όπως την έχεις στήσει ....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμα τα λινκ,θα κάτσω να τα ψάξω καλά!

Για τον βυθό το είχα διαβάσει(γιαυτό και έβαλα άμμο) απλά είπα να αρχίσω να ψάχνω απο τωρα τι cory θα βάλω :D (ο βυθός μου είναι 2μηνων).

Τώρα είμαι στο στάδιο των φυτών και σιγά σιγά θα προσπαθήσω να το κάνω οσο πιο φιλικό στα ψάρια μπορώ.

Ενα καλό εξ.φίλτρο είναι στις προτεραιότητες μου αλλά ακόμα δεν κατάφερα να πάρω.Ισως σε 1-1,5 μήνα να τα καταφέρω.

Ευχαριστώ για την βοήθεια και τις προτάσεις! :):D Εχω πολύ διαβασμα αποτι φενεται! :glare:

Link to comment
Share on other sites

Είχα 4 sterbai μέχρι πριν από 15 μέρες που τα χάρισα σε φίλο. Έχω λευκή ψιλή χαλαζιακή άμμο και πολύ φως (75W) και τα κορυς περνούσαν μια χαρά. Αλλά τα στερμπάι πρέπει να είναι από τα μεγαλύτερα σε μέγεθος κόρυς κάτι που δεν είχα υπολογίσει όταν τα αγόρασα αφού θαμπώθηκα από την ομορφιά τους....

Τα δικά μου είχαν γίνει σε ένα χρόνο γαιδούρια, τεράστια, και γι'αυτό και τα έδωσα.

(Το ενυδρείο μου: 60χ35χ45...)

Οντος το μέγεθος δεν το είχα υπολογίσει καθόλου..

Σίγουρα θα ψάξω για πιο μικρά! :glare:

Επίσης με τα κορυς μην περιμένεις να μείνει η άμμος έτσι όπως την έχεις στήσει ....

Δεν την έχω στήσει την αμμο... :)

Αν λές για τον σωλήνα,έχω κολλήσει αμμο πάνω του.

Εκτός αν λες κάτι άλλο και δεν κατάλαβα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ για τον λόφο που σκεπάζει την σωλήνα. Τα δικά μου κόρυς έσκαβαν και μετακινούσαν την άμμο και ενώ είχα κάνει και εγώ ένα λόφο και μάλιστα με πέτρες γύρω γύρω για ενίσχυση, τελικά όλα έγιναν επίπεδα...

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ για τον λόφο που σκεπάζει την σωλήνα. Τα δικά μου κόρυς έσκαβαν και μετακινούσαν την άμμο και ενώ είχα κάνει και εγώ ένα λόφο και μάλιστα με πέτρες γύρω γύρω για ενίσχυση, τελικά όλα έγιναν επίπεδα...

:)Με αυτό το σκεπτικό κολλησα άμμο πάνω στη σωλήνα,να μην είναι τόσο αφύσικος αν φύγει ο λόφος απο πάνω του και αποτι λές είναι θέμα χρόνου να γίνει αυτό μολης μπούνε τα ψαράκια! :glare:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκεφτόμουν για 5-6. :)

7-8 δεν είναι πολλα για τα λίτρα μου?

Αν βάλεις οτι θα έχω και 7-8 cardinal δεν είναι πολλα ψαράκια για τα λίτρα μου?

Έχεις 90 λίτρα περίπου. Θα έλεγα πως πολύ οριακά μπορείς να τα βάλεις και ο Σπύρος έχει δίκιο για το ότι είναι μεγαλόσωμα! Τα Aeneus είναι πιθανόν καλύτερη επιλογή και σίγουρα από τα πιο ανθεκτικά Cories και θα δεις και αναπαραγωγές (αν και τα Cardinal δεν ξέρω τί θα σου αφήσουν).

Link to comment
Share on other sites

Έχεις 90 λίτρα περίπου. Θα έλεγα πως πολύ οριακά μπορείς να τα βάλεις και ο Σπύρος έχει δίκιο για το ότι είναι μεγαλόσωμα! Τα Aeneus είναι πιθανόν καλύτερη επιλογή και σίγουρα από τα πιο ανθεκτικά Cories και θα δεις και αναπαραγωγές (αν και τα Cardinal δεν ξέρω τί θα σου αφήσουν).

Θα διαβάσω και απο τα λινκ που μου έδωσε ο Σπύρος και θα αποφασίσω τελικά τι θα βάλω!

Οσο για τις αναπαραγωγές...θα τα κάνω ninja aeneus :glare: για να κρύβονται...αρκεί να μου μάθεις τα μυστικά.! :)

Ευχαριστώ για την βοήθεια!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ για τον λόφο που σκεπάζει την σωλήνα. Τα δικά μου κόρυς έσκαβαν και μετακινούσαν την άμμο και ενώ είχα κάνει και εγώ ένα λόφο και μάλιστα με πέτρες γύρω γύρω για ενίσχυση, τελικά όλα έγιναν επίπεδα...

Ναι βρε Λεωνίδα, αλλά αυτά τα λένε όταν τα χαρίζουν τα στερμπάι, ότι θα το κάνουν γήπεδο.

Πάντως, αν και μεγάλα, είναι πανέμορφα και πολύ δραστήρια και με εντυπωσιακό χρώμα στα πτερύγια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Λεωνίδα, αλλά αυτά τα λένε όταν τα χαρίζουν τα στερμπάι, ότι θα το κάνουν γήπεδο.

Τι να πω, αφού είχες κορυντόρας και ξέρω ότι όλα σκάβουν....

Δηλαδή μόλις έβαλες τα δικά μου στο διέλυσαν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...