Jump to content

Νεος με προβλημα..


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους λεγομαι Λευτέρης εδω και πολύ καιρο διαβαζω αρκετα πράγματα στο site σας γιατι εχω ενα πρόβλημα...ειχα δυο ενυδρεια μικρα με αφρικανες..τωρα ειμαι στην αγορα ενος νέου ενυδρειου σε 2 εβδομαδες..το ανυβιας που ειναι 1,80χ60χ65..μου αρεσουν οι αφρικανες αλλα μου αρεσει ποιο πολυ το θαλλασσινο...το προβλημα μου ειναι..λιγο το οικονομικο...μπας και βρω φιλτρο και sump σε μεταχειρισμενο και οτι αλλο χρειαζεται..επεισης δεν θα ηθελα να κανει θορηβο το ολο συστημα...τρελενομαι..το anubias γινεται θαλασσινο η θελει πατεντες...για να φανταστειται στο μαγαζι μου ειπαν οτι θελω ενα skimmer και ενα φιλτρο και ειμαι οκ!!!και μετα σας θυμηθηκα...χεχχεχεχε

στο ενυδρειο θελω και ψαρια και κοραλλια..και φυσικα θα χρειαστω τα φωτα σας και σε αλλα πραγματα πρωτα ομως περιμενω απαντησεις για τα παραπανω..

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπερα!η αποψη μου ειναι οτι οσο πιο πολλά λιτρα τοσο πιο εύκολα κρατάς σταθερές τιμές που ειναι απαραίτητες σε ενα θαλασσινό ενυδρείο,τωρα απο εξοπλισμό ειναι ενα θέμα....οσο πιο καλο σχεδιασμό κάνεις απο την αρχή τοσο πιο σωστή διαχείριση εξόδων θα κάνεις!!!!είναι πολλές φορές που ξεκινάμε με κάτι πιο "λίγο" και στην πορεία το χρυσοπληρώνουμε!!!πρέπει να υπολογίσεις τι θα βάλεις μέσα(πως το σκεφτεσε) και αναλόγως ξεκινάς...skimmer, sub, κυκλοφορητες,φωτισμός,αναπλήρωση,ψυκτικό και ισως και κάποια άλλα :) μπορεί να ειναι πολλά αλλα πίστεψε με είναι κάτι ΜΑΓΙΚΟ :glare: ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω disc..

νομίζω ομως οτι πρεπει να κανω ερωτησεις αλλιως...

1. το anubias 1,80χ60χ65 θα χρειαστει πατεντα για να μπουν σκιμερ,σαμπ,φιλτρα και ολα τα αλλα??

2. θα κανουν θορυβο ολα αυτα η αυτο εξαρταται απο Το ποσο καλα ειναι τα μηχανηματα???

3. σε αυτα τα λιτρα θα χρειαστω sump (αν ναι μονο με κατασκευη το φτιαχνω???) η θα ειμαι αρχικα οκ με skimmer και φιλτρο???

η αρχικη μου σκεψη φιλε disc ειναι να βαλω και ψαρια και ζωντανο οργανισμο μεσα πιστευω οτι το ενυδρειο ειναι 650 λιτρα...και κατι ακομη σε πιστευωοτι ειναι μαγικο...ευχαριστω,,,

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ηρθες στο θαλασσινο!!!

καλη αρχή!

λοιπον,

τα λιτρα σου είναι καλά αλλά θα πρότεινα την κατασκευή sump που κατα βάση φτιάχνετε χειροποίητα...

Σίγουρα, θα εχεις κάποιο θόρυβο απο την υπερχείληση αλλά θα ειναι σε ανεκτά επίπεδα. Όσο για τα μηχανήματα, παιζουν και αυτά το ρόλο τους.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια στις δυο ερωτησεις με καλυψες..ευχαριστω τωρα μας μενει η πρωτη..

επεισης βρικα στις θαλλασινες αγγελιες ενα Skimmer Aqua Medic Riff500, sump -φιλτρο-skimmer τελειο για 500λτ πιστευεις οτι αυτο κανει??

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία σου απάντησε ο Νίκος.Από τη στιγμή που θα κάνει sump θα τα βάλεις μέσα αυτά που γράφεις.Μετά για το skimmer που γράφεις,καλό είναι να είναι λίγο μεγαλύτερο από τα λίτρα που αναγράφει σαν max.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν φτιαχνεις εσυ το ενυδρειο.Θα σου βγει και πιο φθηνα και θα μπορεσεις να κανεις και σαμπ.Οσο για το κοστος γενικα για ριφ θα ειναι μεγαλο.Μονο για ζουμια,να υπολογιζεις καμια 100ευ το μηνα συν το βραχο 60κλ το λιγοτερο συν το φωτισμο που θελεις και πολυ.Αν θελεις ομως να ασχοληθεις με το θαλασσινο, που και εγω θα σου το προτινα ξεκινατο στην αρχη μονο με ψαρια και στη συνεχεια το αναβαθμιζεις.Καλο ξεκινημα σε οτι και αν κανεις

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν φτιαχνεις εσυ το ενυδρειο.Θα σου βγει και πιο φθηνα και θα μπορεσεις να κανεις και σαμπ.Οσο για το κοστος γενικα για ριφ θα ειναι μεγαλο.Μονο για ζουμια,να υπολογιζεις καμια 100ευ το μηνα συν το βραχο 60κλ το λιγοτερο συν το φωτισμο που θελεις και πολυ.Αν θελεις ομως να ασχοληθεις με το θαλασσινο, που και εγω θα σου το προτινα ξεκινατο στην αρχη μονο με ψαρια και στη συνεχεια το αναβαθμιζεις.Καλο ξεκινημα σε οτι και αν κανεις

100€ το μήνα για ζουμιά??Παιδιά μην λέμε πράγματα που δεν ισχύουν προσοχή.Το λέω επειδή ο άνθρωπος τώρα ξεκινάει το ενυδρείο μην τον τρομάξουμε.

Link to comment
Share on other sites

100€ το μήνα για ζουμιά??Παιδιά μην λέμε πράγματα που δεν ισχύουν προσοχή.Το λέω επειδή ο άνθρωπος τώρα ξεκινάει το ενυδρείο μην τον τρομάξουμε.

Συμφωνώ στον να μην τον τρομάξουμε αλλά προφανός όταν θα λέει ζουμιά θα εννοεί και όλα τα υπόλοιπα πχ εγώ θέλω 40 για αντιφώσφορο 15 άνθρακα 20 αλάτι χωρίς τίποτα άλλο μάνι μάνι μας κάνουν 75 ευρουδάκια και δέν βάζω μέσα στο να αγοράσεις ζωντανά κανένα μπαφεράκι η ότι άλλο χρειαστεί...

Link to comment
Share on other sites

To πιο λογικο,για να εχει ενα επιτυχιμενο ενυδρειο ειναι να ακολουθησει και καποιο προγραμα.πχ ας παρουμαι της preis,θελει το formel coral,το οrgan planner see,magnesium-iodine,το mineral komplex s και το mineral-salt.Βαλτε τωρα απο 40ευ το καθε λιτρο,τα λιτρα του ενυδρειου που θελει να κανει και βγαλτε το ποσο μονο γιαυτα

Link to comment
Share on other sites

Μπόρεί να ακολουθήσει το δικό του πρόγραμμα με σκευάσματα που εμπιστευόμασε οι περισσότεροι στο χώρο...

Πάντως μονο για ζουμια το κοστος δεν ειναι 100 € σιγουρα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναφέρθηκα σε ζουμιά όχι σε ζωντανά σε άνθρακα κτλ.Πάντως συμφωνώ ότι υπάρχουν και προγράμματα που κοστίζουν αρκετά λεφτά αλλά θεώρω υπερβολικό τον αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

Μπόρεί να ακολουθήσει το δικό του πρόγραμμα με σκευάσματα που εμπιστευόμασε οι περισσότεροι στο χώρο...

Πάντως μονο για ζουμια το κοστος δεν ειναι 100 € σιγουρα!!!!!!!

Οπως;

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για να καταλαβω και γω βρε παιδια...

αφηστε τα ζουμια και ολα τα υπολοιπα στην ουσια..

με αυτα τα λιτρα θα χρειαζομαι καθε μηνα απο 70 εως 120 ευρω αναλογα τι ακολουθω

+ ρευμα ????????

Link to comment
Share on other sites

Eγω (270 λιτρα)με αλατι,λαμπες (αναγωγη στο 12 μηνο),ανθρακα,αντιφωσφορο,τροφες,σκονες και κατι τις που θα χαλασει ειμαι στα 50 Ευρω το μηνα.Ολα σημειωμενα και γραμμενα.

Υποψην εχω sps οποτε και πολυ φως εχω και πολλα προσθετα ριχνω και συχνες αλλαγες κανω.

Link to comment
Share on other sites

Οπως...

ΚΗ, ΜG,Ca και ταισμα!

Απλά πράγματα που εξασφαλιζουν ενα ομορφο ενυδρειο!!!

Link to comment
Share on other sites

1+1=2 φιλε μου.....

Αν σκεφτεσαι το οικονομικο καμια μα καμι ασχεση δεν εχει το γλυκο με το θαλασινο νερό....

ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ και σου το λεω εγω που ειμαι στα τελειωματα του στησηματος θαλασσινιυ ενυδρειου και ταυτοχρονα εχω στο σαλονι μου και 240λτ γλυκου νερου.

100 ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ασχολησου με γλυκο νερο γιατι το θαλασινο ειναι τουλαχιστον Χ2 για να μην σου πω Χ3 και Χ4 του καστους του γλυκού νερου.

Στο γλυκο εχεις τελειωσει με αμμο και με μερικα φυτα και τελος.'Στην θαλασσα θελεις σκιμμερ θελεις κυκλοφορητες θελεις sump, θελεις καλυτερα και ισχυροτερα φωτα, θελεις απολυτη ακριβεια οποτε δεν εχεις συμβιβασμους, θελεις, θελεις, θελεις, θελεις.........

Και πολύ περισσοτερο οτι για τα δικα σου λιτρα θελεις αρκετα λεφτα επειδη εχεις πολλα λιτρα (κυκλοφορητες, σκιμμερ κτλ).

Και ασε τα μεταχειρισμενα γιατι εκει που πας να γλυτωσεις 100 ευρω θα δωσεις τα διπλασια και θα κλαις μετα.

Εσυ θελεις συγκεκριμενα πραγματα και πρεπει να εισαι πολύ τυχερος για να τα βρεις οπως θελεις.

Αστα λοιπον και ασχολησου με το γλυκο στο οποιο μπορεις να κανεις απιστευτα πραγματα με πολυ πιο λογικο κοστος.

Και οποιος λεει οτι δεν ειναι ετσι να του στειλω ενα αντιγρφο απο την πιστωτικη μου που κοντευει να γινει κοκκινη.

(Μονο για κυκλοφορητες εχω δωσει πανω απο 1000 ευρω)..........

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι ποτε στην ζωη μου δεν εχω παρει κατι μεταχειρισμενο...και δεν θα ηθελα να την πατησω...

20 μερες διαβαζω για το θαλασσινο και εχω καραφλιασει...

ειναι ωραιο αλλα στοιχιζει...

σας ευχαριστω ολους.. αποφασισα κατω απο ανωτερες δυναμεις!!!(πιεση κοπελας μου!!!) να το αφησω και να κανω κατι απλο με αφρικανες που εχουμε και εμπειρια..εστω λιγη...

ευχαριστω μπορει να κλεισει το θεμα και οταν αγορασω ενυδρειο θα ανοιξω καινουργιο στου γλυκου...

καλο βραδυ...

Link to comment
Share on other sites

την καλυτερη δουλεια θα κανεις φιλε μου και να σου πω και κατι?

και το γλυκο εχει την χαρη του.

σιγουρα η θαλασσα ειναι αλλιως αλλα ΕΚΤΟΞΕΥΕΣΑΙ απο τα λεφτα που δινεις και δεν σταματας να δινεις.

αυτο ειναι το ασχημο.

Link to comment
Share on other sites

αυτο καταλαβα και επειδη ειμαι ανθρωπος που του τρεχουν τα σαλια...γιαυτο και εφαγα μια σφαλιαρα απο την κοπελα μου και καλμαρα..χεχεχ...εχει ομορφια το γλυκο...και εχω διαβασει και πολλα εδω μεσα..και νομιζω οτι θα το κανω απεχτω...αρκει να περασουν 2 εβδομαδες να ξεκινησω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...