Jump to content

Παρουσίαση Rio 125


Freeman

Recommended Posts

Πολύ όμορφο ενυδρείο.. μπράβο και από μένα

Αν πρόσεξα καλά η ανούμπια είναι όλη μέσα στην άμμο, αν ναι βγάλε τον κορμό απ΄έξω, μόνο οι ρίζες πρέπει να είναι μέσα στην άμμο αλλιώς θα σου σαπίσει.

Λίγο προσοχή και τις παραμέτρους και τον συνδυασμό ψαριών και θα γίνει τέλειο

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπράβο σου φίλε, πολύ προσεγμένο εμφανισιακά το ενυδρείο σου. Και όσο περνά ο καιρός και ωριμάζει και με κάποιες μικροβελτιώσεις και προσθήκες φυτών, θα δείξει ακόμα πιο όμορφο.

Βέβαια όπως σου είπαν και παραπάνω έχεις πρόβλημα με την συνθεση των ψαριών σου. Τέτρα και μονομάχος δεν πρέπει να βρίσκονται στο ίδιο ενυδρείο με ζωοτόκα λόγω διαφορετικών παραμέτρων νερού που χρειάζεται το καθένα. Δεν μας έδωσες μετρήσεις από τις τιμές του νερού σου. Αν υποθέσω ότι δεν κάνεις καμιά επεξεργασία του νερού σου και χρησιμοποιείς νερό δικτύου, τότε μάλλον έχεις σκληρό νερό και η επιλογή σου θα πρέπει να είναι τα ζοωτόκα. Εγώ σε καμιά περίπτωση δε θεωρώ ότι το ενυδρείο σου χαραμίζεται με τέτοια ψάρια. Δηλαδή τα ζοωτόκα που θα έπρεπε να τα βάζουμε; Σε κουβά;

Τώρα σε σχέση με τα σκαλάρια που ρωτάς, αν και δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία, το ενυδρείο σου (το ίδιο έχω και εγώ) δεν κάνει. Το ύψος που λέει ο vag0s δεν έχει σχέση με την χωρητικότητα του ενυδρείου. 50 εκατοστά είναι το συνολικό ύψος του. Αν λοιπόν αφαιρέσεις γύρω στα 8 εκ. απο πάνω για τις λάμπες και άλλα 7εκ. για την βάση και την άμμο, μένουν 35 εκ. νερού. Αυτό το ύψος μάλλον είναι ακατάλληλο για σκαλάρια.

Πρόσεξε αυτό που σου είπε ο Alex_SKG για τις ανούμπιες.

Γιατί έχεις μόνο ένα πλάτυ; Δώστου παρεούλα να νοιώθει πιο άνετα.

Το φυτό που δεν γνωρίζεις είναι Ceratopteris thalictroides

Έλεγξε το προφίλ των ψαριών που έχεις και προσάρμοσε την ανάλογα με τα είδη που θα κρατήσεις. Είσαι αρκετά ψηλά...

molly : 20-28 oC

platy : 20-26 oC

black tetra : 23-28 oC

μονομαχος :24-30 oC

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε καμιά περίπτωση δε θεωρώ ότι το ενυδρείο σου χαραμίζεται με τέτοια ψάρια. Δηλαδή τα ζοωτόκα που θα έπρεπε να τα βάζουμε; Σε κουβά;

:bowdown:

Παιδιά καλό είναι να μην υποβιβάζουμε κανένα είδος ψαριού, διότι το καθένα έχει τη χάρη του. Το ότι δε σας αρέσει κάπιο είδος εσάς δε σημαίνει ότι δεν αξίζει... Κυρίως για σένα το λέω Στάθη! :bowdown:

Φίλε το ενυδρείο σου είναι πάρα πολύ όμορφο και καθαρό!!! Καλό θα ήταν να ακολουθήσεις τη συμβουλή των προηγούμενων σχετικά με το μονομάχο και τα τέτρα, αλλά κατά τα άλλα είσαι super! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών μετα απο 5 μηνες περίπου αποφασισα να του κάνω μια καλή ανανέωση

Σας ενημερώνω για τα ψαρια:

1)Ο μονομαχος μας αφησε χρονους πριν απο 1 μηνα περίπου :bowdown: .Τον βρήκα στον πατο με ένα σαλιγκαράκι στο στομα του

2)Είχα παρει 4 cory αλλα μεσα σε λιγοτερο απο 1 μηνα ψόφησαν τα 3 κι εμεινε το ένα μόνο του :D

3)Πήρα 3 γκουραμακια που είναι αξιολάτρευτα!!

4)Ενας φίλος μου μου εδωσε 2 Serpae terta επειδη αλλαξε το ενυδρείο του και το aquascape.Το ξερω πως ειναι κοπαδοψαρα :bowdown:

5)Τα μολλάκια μου μεγαλώνουν :thumbup:

--Εριξα διάσπαρτο στην αμμο χαλίκι ψιλο για να σπάσει την μονοτονία

--Οι δυο ανουμπιες που ειχα έγιναν 4!!!

--Εχω κι ενα μικρο πρόβλημα άλγης οπως φαίνεται στην φωτο

DSC01251.jpg

DSC01280.jpg

DSC01281.jpg

DSC01270.jpg

DSC01287.jpg

Το ξήλο που εχω βάλει εχει στην κυριολεξία ζωντανέψει :D αφου πάνω του αν παρατηρήσετε εκτος απο εναν μικρο θαμνο εχουν φυτρώσει και κάποια ασπρόμαυρα φυτα.Ξέρει κανεις τι είναι αυτά?

DSC01258.jpg

Απο τα καινουρια φυτά που πήρα αυτα δεν ξέρω ποιά είναι.Οποιος τα ξέρει ας μου πει!

DSC01261.jpg

DSC01262.jpg

Νομίζω το video μιλάει απο μόνο του!!==>

<==

Κάθε σχόλιο/παρατήριση/κριτικη/προταση ευπρόσδεκτη! :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου παραμένει όμορφο ! Κάτι όμως δεν πάει καλά για να έχεις αυτές τις απώλειες...

Δεν μας έχεις πει ακόμα μετρήσεις νερού. Με την θερμοκρασία έκανες κάτι ή παραμένει στους 28οC ;

Η άλγη εμφανίζεται μόνο στις ανούμπιες ή και αλλού; Εγώ πάντα είχα πρόβλημα με τις ανουμπιες και την άλγη. Αν βρίσκονται σε κάποιο φωτεινό σημείο, μάλλον είναι αναποφευκτη η εμφάνιση άλγης. Αν ήταν μία θα σου έλεγα να την μεταφέρεις σε κάποιο σκιερό σημείο ή στις άκρες του ενυδρείου όπου το φως είναι λιγότερο. Όμως έχεις πολλές ανουμπιες;

Για το "ζωντανό" ξύλο : Το θαμνάκι μάλλον είναι κάποιο είδος άλγης. Μάλλον Cladophora algae . Για το άλλο φυτό δεν έχω ιδέα :bowdown:

Για τα νέα σου φυτά μπορώ να σου πω μόνο για αυτό της πρώτης φωτογραφίας. Δυστυχώς είναι ακατάλληλο για ενυδρείο και δεν θα επιβιώσει πολύ. Είναι κάποια ποικιλία δράκαινας

ΕΡΩΤΗΣΗ:Θα μπορουσα να βάλω ενα μικρο κοπαδάκι απο Botia sidthimunki???

Διάβασε εδώ τις δημοσιεύσεις #11 & #13. Τα ψαράκια αυτά τα έχεις βρει σε κάποιο μαγαζί και αν ναι σε ποιά τιμή; Αν είναι άγρια πιασμένα θα σου συνιστούσα να μην τα αγοράσεις...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου παραμένει όμορφο ! Κάτι όμως δεν πάει καλά για να έχεις αυτές τις απώλειες...

Δεν μας έχεις πει ακόμα μετρήσεις νερού. Με την θερμοκρασία έκανες κάτι ή παραμένει στους 28οC ;

Η άλγη εμφανίζεται μόνο στις ανούμπιες ή και αλλού; Εγώ πάντα είχα πρόβλημα με τις ανουμπιες και την άλγη. Αν βρίσκονται σε κάποιο φωτεινό σημείο, μάλλον είναι αναποφευκτη η εμφάνιση άλγης. Αν ήταν μία θα σου έλεγα να την μεταφέρεις σε κάποιο σκιερό σημείο ή στις άκρες του ενυδρείου όπου το φως είναι λιγότερο. Όμως έχεις πολλές ανουμπιες;

Για το "ζωντανό" ξύλο : Το θαμνάκι μάλλον είναι κάποιο είδος άλγης. Μάλλον Cladophora algae . Για το άλλο φυτό δεν έχω ιδέα :bowdown:

Για τα νέα σου φυτά μπορώ να σου πω μόνο για αυτό της πρώτης φωτογραφίας. Δυστυχώς είναι ακατάλληλο για ενυδρείο και δεν θα επιβιώσει πολύ. Είναι κάποια ποικιλία δράκαινας

Διάβασε εδώ τις δημοσιεύσεις #11 & #13. Τα ψαράκια αυτά τα έχεις βρει σε κάποιο μαγαζί και αν ναι σε ποιά τιμή; Αν είναι άγρια πιασμένα θα σου συνιστούσα να μην τα αγοράσεις...

--Απο μετρήσεις εχω κάνει μόνο NH3/NH4 και ειχα ελαχιστα πάνω απο το 0 (ενδιάμεσοι χρωματισμοί) με τεστ Sera

--Τωρα που έσφηξαν τα κρύα η θερμοκρασία κατέβηκε στους 26

--Αλγή δυστηχώς έχω σε όλα τα φυτά αλλα περιορισμένη.Στην ανουμπια έχει την περισσότερη.Εχω φωτοπερίοδο 10 ώρες,να την μειώσω?

--Τα Botia τα έχω δεί σε Pet Shop αλλα δεν θημάμαι την τιμή τους(θα πάω παλι την Δευτέρα)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραιο μπραβο. Και με το λιφτινγκ που έκανες δείχνει ακόμα καλύτερο! Συγχαρητήρια! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

--Τα Botia τα έχω δεί σε Pet Shop αλλα δεν θημάμαι την τιμή τους(θα πάω παλι την Δευτέρα)

Τι έγινε τελικά με τα botia; Τι σου είπαν; Ήταν άγρια πιασμένα ή από αναπαραγωγές σε φάρμα;

Σε τι τιμή τα πουλούσαν;

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε τελικά με τα botia; Τι σου είπαν; Ήταν άγρια πιασμένα ή από αναπαραγωγές σε φάρμα;

Σε τι τιμή τα πουλούσαν;

Ακυρο αυτο με τα botia, τα πήραν και εκαναν 5-6 ευρώ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τον κυκλοφορητή Aqua clear που τον έχω για να οξυγονώνει το νερό να τον βλάλω???Δεν χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδώ και 1 εβδομάδα το ενυδρείο απέκτησε και 7 γαριδουλες Amano :hysterical: οι οποίες ειναι ΤΕΛΕΙΕΣ.Κάτι που μου έκανε εντίπωση είναι πως τις πρώτες 3 μέρες ηταν συνεχώς κρημένες και φοβισμένες πίσο απο το φιλτρο ενώ τώρα εχουν ξεπεταχτεί για τα καλα σουλατσάροντας και τρόγοντας άλγη (έχω μπόλικη :hysterical: ) :D

Το βράδυ ανεβάζω φωτό και video :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Νατες λοιπών που τρωνε μια φούντα άλγης

DSC01342.jpg

DSC01345.jpg

DSC01353-1.jpg

DSC01353.jpg

Επίσης την ίδια μέρα πήρα και 1 αρσενικό colisa lalia που ειναι αξιαγάπητο!!!

>(Τις amano και το gourami τα πήρα με την επιταγή που κέρδησα απο την κοπή της πίτας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ)

DSC01351.jpg

DSC01358-1.jpg

Επίσης θέλω να δέιται μεσα σε 1 μήνα πόσο μεγάλωσε αυτό το φυτό!!!! :D

ΠΡΙΝ

DSC01262.jpg

ΜΕΤΑ!!!!!!

DSC01341.jpg

Και τα video

1)Video με τις amano ==>

<==

2)Video με το colisa lalia ==>

<==(δείτε το δευτερο μέρος με τα cory που πετάγεται απο πίσω τους.Πολύ πλάκα!!!!)
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφες εικονες και τελεια βιντεακια...

Μπραβο φιλε μου,τρομερη η εξελιξη του ενυδρειου σου :D:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφες εικονες και τελεια βιντεακια...

Μπραβο φιλε μου,τρομερη η εξελιξη του ενυδρειου σου :D:hysterical:

Λογικό ηταν αφου έμπλεξα με την ψαροπαρέα του AZ!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη εξέλιξη στο ενυδρείο αυτό.

Ένα RIO125 με υγιή φυτά και δραστήρια ψαράκια.

Γίνεται μια όμορφη ζούγκλα.

Με την ΒΒΑ ίσως πρέπει να κάνεις κάτι γιατί έχεις αρκετή.

Ίσως θα έπρεπε να ταίζεις λιγότερο, και να κάνεις λίγο πιο συχνές αλλαγές νερού.

Μπορείς να την ξύνεις να φεύγει με το χέρι από όπου μπορείς, και να προσέξεις λίγο τις ποσότητες λιπασμάτων που ίσως ρίχνεις. Έχεις καθόλου παροχή CO2 ? Θα έκανε καλό (στα φυτά ώστε να πάρουν το πάνω χέρι αν και τα φυτά σου δεν έχουν πρόβλημα ανάπτυξης)

Άλλη προσέγγιση είναι η χρήση excel για μερικές μέρες σε σχετικά ψηλή δοσολογία αρκεί να μην βλάπτει τα φυτά που έχεις. Αυτό θέλει προσοχή.

Πραγματικά πάντως ένα πολύ όμορφο αποτέλεσμα :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη εξέλιξη στο ενυδρείο αυτό.

Ένα RIO125 με υγιή φυτά και δραστήρια ψαράκια.

Γίνεται μια όμορφη ζούγκλα.

Με την ΒΒΑ ίσως πρέπει να κάνεις κάτι γιατί έχεις αρκετή.

Ίσως θα έπρεπε να ταίζεις λιγότερο, και να κάνεις λίγο πιο συχνές αλλαγές νερού.

Μπορείς να την ξύνεις να φεύγει με το χέρι από όπου μπορείς, και να προσέξεις λίγο τις ποσότητες λιπασμάτων που ίσως ρίχνεις. Έχεις καθόλου παροχή CO2 ? Θα έκανε καλό (στα φυτά ώστε να πάρουν το πάνω χέρι αν και τα φυτά σου δεν έχουν πρόβλημα ανάπτυξης)

Άλλη προσέγγιση είναι η χρήση excel για μερικές μέρες σε σχετικά ψηλή δοσολογία αρκεί να μην βλάπτει τα φυτά που έχεις. Αυτό θέλει προσοχή.

Πραγματικά πάντως ένα πολύ όμορφο αποτέλεσμα :hysterical:

Μέχρι στιγμής η BBA δεν με πολυενοχλεί ασε που μου αρέσει κιόλας γιατι τα cory τρίβονται πάνω της ψάχνοντας για τροφή.Μπορει πάντως να την περιορήσω με το χέρι :D

Εχω DIY CO2 που απο τοτε που το έβαλα εχει κανει θαύματα

Αλαγή νερου καθε παρασκευή 30-40%

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σήμερα το βραδάκι θα ανεβάσω φωτό και video απο το ανανεωμένο ενυδρείο μου που έχει γίνει πραγματικά φοβερό :):D

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε φοτος.Τελειο το ενυδρειο σου παντως!!! :):D:D:D

Καλα αμα δεις το ανανεωμένο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπων ,οπως σας υποσχέθηκα να οι φωτό :)

Ενα φυτό έχει κυριαρχήσει στο ενυδρείο το Hygrophila difformis :thumbup:

DSC02328.jpg

DSC02347.jpg

Ο βασιλιάς μου :D

DSC02340.jpg

DSC02335.jpg

DSC02368.jpg

DSC02342.jpg

DSC02346.jpg

DSC02362.jpg

Ο μοναδικός αρσενικός αμάνος :glare: που εχει αυγώσει 5 θυληκές

DSC02325.jpg

Αυγομένες :D

DSC02331.jpg

DSC02344.jpg

Η ψαροσύνθεση μου είναι:

6 Cory aeneus

2 Ancistrus sp(μωρά ακόμα)

7 Amano shrimp

6 Serpae tetra (επιτέλους έκανα κοπάδι :D )

2 Blue gourami

1 Colisa lalia

Σήμερα έβαλα και τύρφη στο φίλτρο :thumbup:

Τι εχετε να πειτε?

(Το video αυριο :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

Τα λόγια δεν φτάνουν για να περιγράψεις κάτι το εξαιρετικό... :):D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...