Jump to content

Βοηθεια για νέο Μονομαχοενυδρείο


tsoum

Recommended Posts

Χαίρεται. Αφού έψαξα λίγο το θέμα σκέφτομαι να κάνω ενα 20-25 λιτρα μονομαχοενυδρείο.

Τι χρειάζομαι; Εννοώ απο φίλτρα, θερμοστάτες, υποστρώματα, φυτά, φως και τα λοιπα. Γενικότερα ποιες είναι οι απαιτήσεις τους;

Κάτι έχω ακούσει για φίλτρα σφουγγαριού;;

Αμα κάνω βάζο με γλαστρα;

Γενικά απ'οτι καταλάβατε δεν ξέρω και πολλά για το θέμα :).

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο απο 20 - 60 λιτρα ειναι καλα για ΕΝΑ μονομαχο...

υποστρομα αν δεν βαλεις το τρελο φυτο (που δν υπαρχει λογος να βαλεις) δεν χρειαζεσε....

ενα τυπικο αμμοδη ή με χαλικια βυθο...

φιλτρο αν θελεις βαζεις ενα τυπικο πχ ενα φθηνο οπως το resun 200 πχ που κοστιζει καμια 10 ευρω με το σφουγκαρακι του.

ενα θερμοστατη γυρω στα 25 - 50 watt

πολλα φυτα, ριζες, οχι μαυρο φοντο, βασικα καλυτερα οχι φοντο και καμια πετρουλα... ενοητε απο τα αμμο - πετρες ΔΕΝ πρεπει να ειναι ασβεστολιθικα...

φωτισμος ενας τυπικος

αυτα για περισοτερα ΕΔΩ!

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο απο 20 - 60 λιτρα ειναι καλα για ΕΝΑ μονομαχο...

υποστρομα αν δεν βαλεις το τρελο φυτο (που δν υπαρχει λογος να βαλεις) δεν χρειαζεσε....

ενα τυπικο αμμοδη ή με χαλικια βυθο...

φιλτρο αν θελεις βαζεις ενα τυπικο πχ ενα φθηνο οπως το resun 200 πχ που κοστιζει καμια 10 ευρω με το σφουγκαρακι του.

πολλα φυτα, ριζες, οχι μαυρο φοντο, βασικα καλυτερα οχι φοντο και καμια πετρουλα... ενοητε απο τα αμμο - πετρες ΔΕΝ πρεπει να ειναι ασβεστολιθικα...

60 λιτρα είναι το "μεγάλο" ενυδρείο μου!! Καταλαβαίνεις....

Υπόστρωμα εννοούσα το χαλίκι. Αμα μαζέψω αμμο απο καμια παραλία στην Χαλκιδική και την ξεπλύνω καλά κάνει;

Φιλτρο: της Hydor το πικο είναι καλό; Καταλαβαίνεις πως δεν θέλω κατι με μεγάλη ροη.

Φυτά = cryptocoryme, egeria.. τι άλλο; Θα είμαι καλα;

Link to comment
Share on other sites

οτι φυτα θελεις...

δν μαρεσε αυτο..γιατι οι μονομαχοι δεν εχουν ψηχη... ο Στρατος Dias αν δεν κανω λαθος σε 60 λιτρα τον εχει...

τελος παντων.. σε 20 λιτρα καλα εισαι με το φιλτρο που θελεις ειναι καλα...

Προσεχε αλλο υποστρωμα αλλο βυθος...

για βυθο λοιπον βαλε καλυτερα αμμο απο petshop σε τοσο λιγα λιτρα δεν αξιζει τον κοπο... το πολυ 5 ευρω θα σου κοστισει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ απλα και οικονομικα δεν μπορώ, και οι γονείς μου θα με βρίσουν....

Επίσης το χώμα δεν το πουλάνε 10-10 κιλα; Χρειάζομαι τόσο;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου έλεγα ουτε 20... καλυτερα 25λτρ.

Η αμμος καλό ειναι να ειναι απο pet shop οπως ειπαν και τα παιδια.

Εαν σε ζοριζει (μη φωναζουν οι γονεις) βαλε σχετική αγγελια.

Επίσης εαν το φίλτρο το εχεις ήδη να ξέρεις οτι οι μονομάχοι δε θελουν μεγαλη ροη... θελουν χαμιλή.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω πως συνήθως η άμμος στις ελληνικές παραλίες είναι ασβεστολιθική.

Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις.

Για αυτό, τεστάκι με υδροχλωρικό. :)

Α! και για να είσαι κομπλέ...πάρε και τεστάκια για το νερό... (από ότι είδα σε άλλο σου ποστ δεν έχεις προμηθευτεί ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου έλεγα ουτε 20... καλυτερα 25λτρ.

Εαν σε ζοριζει (μη φωναζουν οι γονεις) βαλε σχετική αγγελια.

Επίσης εαν το φίλτρο το εχεις ήδη να ξέρεις οτι οι μονομάχοι δε θελουν μεγαλη ροη... θελουν χαμιλή.

Ε εκεί γύρω. Οτι βρώ μέχρι 15€. Αγγελία τι να βάλω; Για χαλίκι; Το φίλτρο δεν το έχω, απλά βρήκα αυτό και ρωτάω. Έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο; Επίσης πρέπει να μήν είναι πολύ μεγάλο γιατι θα είναι που θα είναι μικρο ενυδρείο....

Α! και για να είσαι κομπλέ...πάρε και τεστάκια για το νερό... (από ότι είδα σε άλλο σου ποστ δεν έχεις προμηθευτεί ακόμα)

Είναι στις προταιρεότητές μου... Πριν βάλω ψάρι μεσα θα έχω πάρι τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Για να κερδισει οσο γινεται στο οικονομικό, προτημησε κατι κομπλε....

Ειδα εβαλες και σχετική αγγελια.

Δεν εχω υποψη μου καποιοφιλτρο.... αλλα το εργοστασιακο του καθε ενυδρειου ειναι το καταλληλοτερο για τα λιτρα του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεσαι τρελα πραγματα!!!

Ειναι ευκολα ψαρακια...

Βαλε κανα ευκολο φυτο,χαμηλο φωτισμο,μικρο φιλτρακι,θερμοστατης 50 watt ειναι καλα..

Ενα ph στο 7 ειναι πολυ καλο..Εγω το εχω 7,5!

Αυτα και καλη συνεχεια.

ps.Αν βαλεις κανα ξυλο και σου γινει blackwater ακομα καλυτερα......!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να κερδισει οσο γινεται στο οικονομικό, προτημησε κατι κομπλε....

Ειδα εβαλες και σχετική αγγελια.

Δεν εχω υποψη μου καποιοφιλτρο.... αλλα το εργοστασιακο του καθε ενυδρειου ειναι το καταλληλοτερο για τα λιτρα του.

Ναι έβαλα :) . Απλα κάποια μικρά που είχα δει παλιότερα δεν είχαν ούτε φίλτρο ούτε θερμοστάτη και το συγκεκριμένο κατάστημα τα μικρότερα τα είχε 9€ και 13€ αντίστοιχα.

Δεν χρειαζεσαι τρελα πραγματα!!!

Ειναι ευκολα ψαρακια...

Βαλε κανα ευκολο φυτο,χαμηλο φωτισμο,μικρο φιλτρακι,θερμοστατης 50 watt ειναι καλα..

Ενα ph στο 7 ειναι πολυ καλο..Εγω το εχω 7,5!

Αυτα και καλη συνεχεια.

ps.Αν βαλεις κανα ξυλο και σου γινει blackwater ακομα καλυτερα......!!!

Για φωτισμό τι προτείνεις. Δεν νομίζω τα καπάκια σε αυτά τα μικρά να έχουν λαμπα. Ή κανω λάθος;

Οσο για το blackwater δεν ξέρω αν θα βρώ τέτοιου μεγέθους ξύλα αλλα το σίγουρο είναι οτι θα έχω μέσα catapa (τα οποία έχω ήδη παραγγείλει για το μεγάλο ενυδρείο μου.

Το ενυδρείο απο πού το πήρες;

Link to comment
Share on other sites

Ναι έβαλα :) . Απλα κάποια μικρά που είχα δει παλιότερα δεν είχαν ούτε φίλτρο ούτε θερμοστάτη και το συγκεκριμένο κατάστημα τα μικρότερα τα είχε 9€ και 13€ αντίστοιχα.

Για φωτισμό τι προτείνεις. Δεν νομίζω τα καπάκια σε αυτά τα μικρά να έχουν λαμπα. Ή κανω λάθος;

Οσο για το blackwater δεν ξέρω αν θα βρώ τέτοιου μεγέθους ξύλα αλλα το σίγουρο είναι οτι θα έχω μέσα catapa (τα οποία έχω ήδη παραγγείλει για το μεγάλο ενυδρείο μου.

Το ενυδρείο απο πού το πήρες;

Εγώ που πήρα 21 λίτρο μικρό, το πήρα 60 ευρώ ( το είχε σε προσφορά υποτίθεται γιατί ήταν δείγμα), από γνωστή αλυσίδα πετ-σοπ. Είναι κινέζικο, κουρμπαριστό και είχε μέσα το φίλτρο 250 λιτρα/ώρα, το καπάκι έχει λάμπα οικονομίας και ανακλαστήρα και είχε και μια χρωματιστή γυάλινη άμμο μέσα, η οποία φυσικά πετάχτηκε. Νομίζω ότι θα βρεις πολύ πιο φθηνά εδώ μέσα. Απλά ο Βόλος είναι πανάκριβος...

Χαλίκι έβαλα χαλαζιακό και πήγε 6-7 ευρώ η σακούλα των 5 κιλών και περίσσεψε κιόλας. Ξύλα, βρήκα σε πετ-σοπ κάτι κομματάκια σπασμένα ( από τα μεγαλύτερα που είχε) και τα πήρα και τα έφτιαξα με java moss. Ψάξε για σπασμένα σε ωραίο μέγεθος. Εξάλλου τα ζυγίζουν.

Link to comment
Share on other sites

60€ το ενυδρείο, 10 το χαλίκι χονδρικά, αλλα 10 ξύλο κανα δυο φυτά 6-7€ + κλαδέματα και άλλα 5€ το ψάρι.... να'το το κατοστάρικο. :) . Μαλλον θα πρέπει να το ξανασκεφτώ μου φαίνεται. :D:glare:

Link to comment
Share on other sites

....Δεν εχω υποψη μου καποιοφιλτρο.... αλλα το εργοστασιακο του καθε ενυδρειου ειναι το καταλληλοτερο για τα λιτρα του.
πολυ γενικο αυτο

Θα ηταν προτιμοτερο τα μεμονομενα κομματια σε ολα τα μερη ακομα και ο φωτισμος, οχι μονο το φιλτρο.

Καθε στησιμο εχει τις δικες του απαιτησεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν ψαχτεις δε θα σου παει τοσο................

Το δικο μου 25λιτρο που φιλοξενουσε μονομαχο το ειχα παρει 50 ευρω μαζι με φιλτρο,λαμπα :)

IMG_0404.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ψαχτεις δε θα σου παει τοσο................

Το δικο μου 25λιτρο που φιλοξενουσε μονομαχο το ειχα παρει 50 ευρω μαζι με φιλτρο,λαμπα :glare:

IMG_0404.jpg

Βασικά αυτό λεω. 50€ το ενυδρείο +10 το χωμα +10 κανα δυο ξυλα +10 τα φυτα +5 το ψαρι +5 μια τροφή... = "ουαν χαντρεντ γιουροζ πλιζ, μιστερ"

το συγκεκριμενο ενυδρειο το εχει προσφορα στα 39 ευρω η Pet City ριξε μια ματια δεν χανεις τπτ.

Στην Αθήνα... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...