Jump to content

Νέο Reef


mhristos

Recommended Posts

Από τον Μάρτιο έχω να κάνω update και να με :buttrock:

Αυτά που άλλαξαν από τότε είναι:

Λίγο το setup του βράχου

Ο φωτισμός από 2 χ 150W MH, 2x 39W actinic σε 6 χ39W που τρέχει απ' τον Ιούνιο.

Τα ψάρια που χάθηκαν το 90% από πέσιμο της ασφάλειας που τροφοδοτούσε τους κυκλοφορήτες και την επιστροφή, εν απουσία μου 36 ωρών περίπου.

Και τώρα το ενυδρείο......

post-6364-1288912218_thumb.jpg

post-6364-1288912240_thumb.jpg

post-6364-1288912259_thumb.jpg

post-6364-1288912275_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και για χαλάρωμα με τα μουσικής......http://www.youtube.com/watch?v=ZoiEXkTdZjE

Αν σας κούρασα μην με βρίσετε απλά να με υπομήνετε :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι από το video και μετά προστέθηκαν κάποια καινούργια φραγκάκια...Να είναι καλά η Θεσ/νίκη :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που τσάκισε στη κυριολεξία Αλέξανδρε είναι οι απταίζιες :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο!

στρωμενο ενυδρειο!

το κλοουν τανγκ τι λεει?φασαριας?

το green star polups προσεχε το γιατι μπορει κυριολεκτικα να πιασει ολο το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο!

στρωμενο ενυδρειο!

το κλοουν τανγκ τι λεει?φασαριας?

το green star polups προσεχε το γιατι μπορει κυριολεκτικα να πιασει ολο το ενυδρειο

Να 'σαι καλά :buttrock: Το κλόουν είναι ένας κύριος με τα όλα του. Πολύ καλύτερη συμπεριφορα από τα συνηθισμένα < άκακα > τανκ :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφος ο υφαλος σου!!! ζηλευω με την καλη εννοια :buttrock: τωρα καποιες αποριες

1.πως ''βλεπεις '' τον φωτισμο σου σε χρωμα , αναπτυξη σε σχεση με τα mh?

2.εξακολουθεις χρηση βοτκας η οχι και ποια η διαδικασια σου ?

3.ποσο καιρο εχεις τον κουκλο lineatus διατροφη ,συμπεριφορα μιας και ειναι απο τα πολυ δυσκολα τανγκ?

4.ο υπολοιπος εξοπλισμος ισχυει η εχεις αναβαθμισει κατι το οποιο θεωρησες οτι δεν σε καλυπτε?

5.ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :buttrock::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφος ο υφαλος σου!!! ζηλευω με την καλη εννοια :buttrock: τωρα καποιες αποριες

1.πως ''βλεπεις '' τον φωτισμο σου σε χρωμα , αναπτυξη σε σχεση με τα mh?

2.εξακολουθεις χρηση βοτκας η οχι και ποια η διαδικασια σου ?

3.ποσο καιρο εχεις τον κουκλο lineatus διατροφη ,συμπεριφορα μιας και ειναι απο τα πολυ δυσκολα τανγκ?

4.ο υπολοιπος εξοπλισμος ισχυει η εχεις αναβαθμισει κατι το οποιο θεωρησες οτι δεν σε καλυπτε?

5.ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :):):bowdown:

0. Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :buttrock:

1. Ενώ μείωσα κατα 140W την ένταση το αποτέλεσμα όχι μόνο δεν άλλαξε αλλά βελτιώθηκε. Και σε ανάπτυξη και σε χρώμα.

2. Τη βότκα τη σταμάτησα από την στιγμή που άρχισα να δουλεύω το Tropic Marin bio active ( από το οποίο είμαι ενθουσιασμένος)

3. Τον κούκλο τον έχω 1,5 μήνα περίπου και ήταν ένα στοίχημα για μένα μιας και όλα τα φόρουμ λένε ότι είναι δύσκολο και τρομερά επιθετικό. Αλλά η πραγματικότητα με διέψευσε. Δοκίμασα μέσα στη σακούλα (την ώρα της προσαρμογής) και του έριξα μερικα pelets τα οποία τα έφαγε αμέσως. Από τότε τρώει τα πάντα σε flakes και τριών ειδών άλγες της osean. Μαλιστα έχει διπλασιάσει το μέγεθός του. Από συμπεριφορά άψογος δεν έχει πειράξει ζωντανό. Φυσικά δεν έχει ανταγωνισμό γιατί είναι το μοναδικό τανκ στο ενυδρείο.

4. Ο εξοπλισμός είναι ο ίδιος με την προσθήκη ενός c.r. wepro 2000 με media suchran. A ! αντικατέστησα και τους κυκλοφορητές και τώρα έχω 1χ 5.000 sun-sun, 1x4.500 tunze kai 3x2.500 tunze ( κι αυτό γιατί τους βρήκα σε πολύ καλή τιμή μεταχειρισμένους.

Τέλος συνεχίζω στον αρχικό μου στόχο ότι μπορείς να κρατήσεις ένα αξιοπρεπές reef με λιγότερο κόστος απ' αυτό που προτείνετε πολλές φορές που φοβίζουν αρκετό κόσμο κρατόντας τον μακρυά απ΄αυτό το υπέροχο χόμπυ. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλη συνεχεια ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...