Jump to content

120 λιτρα Tanganyika..


Koing Koing

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους τους αφρικανους και τους συνχομπιστες...

Εχω ενα ενυδριο 120 λιτρων Μηκος:100 Υψος:40 Πλατος:30..

Ειμαι σε σκεψεις να φιλοξενησω ενα ψευγαρι απο τα παρακατω ψαρια...

1ον Eretmodus cyanostictus

2ον Tanganicodus irsacae

Απο οτι εχω διαβασει ειδα πως μπορω να τα φιλοξενησω στο Tank μου..

Ποιο απο τα 2 παραπανω ψαρια θα μου προτεινατε και ποιο ειναι ευκολοτερο να βρεθει στην ελληνικη αγορα..??

Επεισης θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση στο ιδιο Tank να φιλοξενηθει και καποιο αλλο ζευγαρι-χαρεμι ειτε Πετροκιχλιδα ειτε Κοχυλοκιχλιδα...

Το ζευγαρι απο πετροκιχλιδες που θα ηθελα να φιλοξενησω μαζι με τα παραπανω ειναι:

Julidochromis transcriptus

Oσο αναφορα τις κοχυλο κιχλιδες δεν εχω αποφασησει 100% και για αυτο θα ηθελα και τις γνωμες σας εφοσον υπαρχει δυνατοτητα να φιλοξενηθουν μαζι με τα παραπανω...

Καποιες απο τις πετροκιχλιδες που μου αρεσουν:

Lamprologus brevis

Lamprologus multifasciatus

Lamprologus ocellatus

Lamprologus sp."Ornatipinnis Zambia"

Lamprologus stappersii

Neolamprologus signatus

Telmatochromis bifrenatus

Kαποια απο τα παρανω γινονται σχετικα μεγαλα σε μεγεθος αλλα δεν ειμαι σιγουρος πως στην περιπτωση που γινεται να συνηπαρξουν θα παιζει ρολο το μεγαλο μεγεθος αρνητικα η θετικα...

Ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας και ερχονται και αλλες ερωτησεις...:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιά από τις δύο επιλογές σου μπορεί να βρεθεί ή αν μπορεί να βρεθεί στην Ελλάδα. Πάντως αν βρεις κάποιο από αυτά θα σου πρότεινα να βάλεις μόνο ένα είδος χωρίς κάποιο άλλο ζευγάρι κιχλίδας. Τα λίτρα (100 καθαρά) νομίζω ότι δεν επαρκούν για κάτι παραπάνω.

Νομίζω ότι είναι καλύτερο να δίνουμε λίγο νερό παραπάνω στα ψάρια μας παρά να τα στριμώχνουμε. Το λέω γιατί γενικά βλέπω μια τάση να μειώνονται τα λίτρα. Δεν το λέω για σένα αλλά γενικά.

Νομίζω ότι θα δεις πολύ καλύτερες συμπεριφορές και θα το απολαύσεις περισότερο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η σταση σου για τα λιτρα και να πω την αληθεια και εγω αυτη την σταση εχω...

Απλα επειδη βλπεω πως τον τελευταιο καιρο προτεινονται σε τοσα λιτρα ενα ζευγαρι Πετροκιχλιδες και ενα χαρεμια απο Κοχυλο κιχλιδες ηθελα να ακουσω γνωμες πανω σε αυτο....

Οσο για το αν ειναι ευκολο να βρεθουν βρηκα σε παλιες Εισαγωγες του Water Inn που τα ειχαν φερει και ελπιζω να τα ξαναφερουν :)

Link to comment
Share on other sites

Τα καταστήματα Κωστή, τουλάχιστον αυτήν την περίοδο (Οκτώβριος - Νοέμβριος - τουλάχιστον) μου φάνηκαν λίγο "κοιμισμένα" γιατί κ εγώ είμαι σε μια έρευνα αγοράς.

Μακάρι να βρεις ότι ψάχνεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν βιαζομαι μιας και το ενυδριο ακομα ειναι γεματο με το προηγουμενο set up...

Παντως ελπιζω και εγω να βρω αυτο που ψαχνω γιατι το ελληνικο εμποριο δεν εχει πολες δυνατοτητες στο να φερνει διαφορα ψαρια.... :)

Link to comment
Share on other sites

Τα καταστήματα Κωστή, τουλάχιστον αυτήν την περίοδο (Οκτώβριος - Νοέμβριος - τουλάχιστον) μου φάνηκαν λίγο "κοιμισμένα" γιατί κ εγώ είμαι σε μια έρευνα αγοράς.

Μακάρι να βρεις ότι ψάχνεις. :)

Τωρα ξεκηνα η περιοδοςς μεγαλων εισαγωγων, αφου λογω καλοκαιριου και αλλως ασχολησεων (εκλογες) εκατσε λίγο η αγορα....

Οποτε ξεκήνε με πμ σε καταστηματα!!

Γιατι στη σελίδα τους, λίγοι απαντουν!

Απο αφρική ειναι 1-2 που φερνουν και υσευρετα ψαρια... ο Στρατος ξερει ποια ειναι και τους ξερει και προσωπικα... εκεινος λοιπον θα σου πει που να στειλεις...

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε σε τοσα λιτρα , ενα ζευγαρι julidochromis transcriptus θα εβαζα , για τα κοχυλοψαρα δεν ξερω , εγω δεν θα τα εβαζα μαζι με πετροψαρα , αλλα εκτος απο julidochromis σκεψου και αλλα ζευγαρια πχ leleupi , n.pulcher κτλ.

αμα θες κοχυλοψαρα νομιζω ενα μεγαλο χαρεμι θα ηταν οτι πρεπει. τους δινεις πολυ χωρο και μεγαλα νουμερα , πιστευω αμα το επιχειρησεις αυτο θα δεις φανταστικη συμπεριφορα

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ξεκηνα η περιοδοςς μεγαλων εισαγωγων, αφου λογω καλοκαιριου και αλλως ασχολησεων (εκλογες) εκατσε λίγο η αγορα....

Οποτε ξεκήνε με πμ σε καταστηματα!!

Γιατι στη σελίδα τους, λίγοι απαντουν!

Απο αφρική ειναι 1-2 που φερνουν και υσευρετα ψαρια... ο Στρατος ξερει ποια ειναι και τους ξερει και προσωπικα... εκεινος λοιπον θα σου πει που να στειλεις...

Γιατι σου αρεσει να με φερνεις σε δυσκολη θεση;;;;; :)

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε σε τοσα λιτρα , ενα ζευγαρι julidochromis transcriptus θα εβαζα , για τα κοχυλοψαρα δεν ξερω , εγω δεν θα τα εβαζα μαζι με πετροψαρα , αλλα εκτος απο julidochromis σκεψου και αλλα ζευγαρια πχ leleupi , n.pulcher κτλ.

αμα θες κοχυλοψαρα νομιζω ενα μεγαλο χαρεμι θα ηταν οτι πρεπει. τους δινεις πολυ χωρο και μεγαλα νουμερα , πιστευω αμα το επιχειρησεις αυτο θα δεις φανταστικη συμπεριφορα

Δεν θελω κοχυλοψαρα...:S

S-S Περημενω συμβουλες...:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω κοχυλοψαρα...:S

S-S Περημενω συμβουλες...:glare:

Να αποκλείσουμε λοιπόν τα κοχυλόψαρα και να προχωρήσουμε.Αν θα βάλεις cyanostictus αυστηρά ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ.Για να μπούν περισσότερα απαιτείται μεγάλο ενυδρείο.Είναι αρκετά επιθετικά απέναντι στο είδος τους.

Διάβασε και εδώ http://www.cichlid-forum.com/articles/e_cyanostictus.php και εδώ

http://www.malawicichlidhomepage.com/other...yanostictus.htm .Θέλει πέτρες για σχηματισμό σπηλιών.

:)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ρε Σωκρατη και κανα αλλο ελληνικο λινκ να γουσταρουμε..............

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ρε Σωκρατη και κανα αλλο ελληνικο λινκ να γουσταρουμε..............

Εψαξα άλλα δεν έχουν αλλιώς γιατί όχι .

:)

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα άλλα δεν έχουν αλλιώς γιατί όχι .

:)

Το ξερω οτι δεν εχουν.

Αν ηταν multi κατι θα γινοτανε.............

Link to comment
Share on other sites

Οκ αρα το Project θα γινει με ενα ζευγαρι απο το ενα απο τα δυο ψαρια που ανεφερα...

Προτεινεται να παρω μια τετραδα η πενταδα με στοχο να βγει ζευγαρι η ενα αρσενικο και ενα θυλικο με την μια..?

Link to comment
Share on other sites

Οκ αρα το Project θα γινει με ενα ζευγαρι απο το ενα απο τα δυο ψαρια που ανεφερα...

Προτεινεται να παρω μια τετραδα η πενταδα με στοχο να βγει ζευγαρι η ενα αρσενικο και ενα θυλικο με την μια..?

Αν υπάρχει έτοιμο ζευγάρι θα ήταν πολύ καλύτερα , αλλιώς θα κάνεις τη κλασσική μέθοδο που γράφεις πιο πάνω.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν θελω να ανοιξω καινουργιο ποστ για αυτο κανω εδω την ερωτηση μου...

Μπορει καποιος να μου προτεινει τις καλυτερες(:bowdown:)τροφες που θα χρειαστω για τα Lamprologus Caudopunctatus..??

Χιλια Ευχαριστω :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να ανοιξω καινουργιο ποστ για αυτο κανω εδω την ερωτηση μου...

Μπορει καποιος να μου προτεινει τις καλυτερες(:bowdown:)τροφες που θα χρειαστω για τα Lamprologus Caudopunctatus..??

Χιλια Ευχαριστω :thumbup:

Εγώ θα τάιζα για παράδειγμα 1.Tanganyika της tropical,2.Formula two της ocean nutrition,

3.Τη περίφημη τροφή του Σταμάτη :bowdown:

Αυτά τα λίγα και φαντάζομαι θα μας πουν και άλλες προτάσεις οι φίλοι.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τάιζα για παράδειγμα 1.Tanganyika της tropical,2.Formula two της ocean nutrition,

3.Τη περίφημη τροφή του Σταμάτη :bowdown:

Αυτά τα λίγα και φαντάζομαι θα μας πουν και άλλες προτάσεις οι φίλοι.

:bowdown:

Eυχαριστω πολυ Σωκρατη...

Της OMEGA ΟΝΕ οι τροφες ειναι καλες..??

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ Σωκρατη...

Της OMEGA ΟΝΕ οι τροφες ειναι καλες..??

Kωστή,ναι μπορείς να πάρεις της OMEGA.

Την τσακίζουν τα δικά μου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Απ...

Βαγκο ποια τροφη της Omega One εχεις παρει..?? :bowdown:

Εγώ έχω την super vegi ( flakes ή pellets) της omega.Ταίζω και την super colour και την CICHLID ,όλες της omega.Τις τρώνε όλες.Είπαμε flakes ή pellets.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την super vegi ( flakes ή pellets) της omega.Ταίζω και την super colour και την CICHLID ,όλες της omega.Τις τρώνε όλες.Είπαμε flakes ή pellets.

:bowdown:

Ευχαριστω Στρατο...

Θα προβω σε παραγγελια...:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...