Jump to content

Nikon D60 - 18-55mm


Recommended Posts

Οι φωτογραφιες τραβηχτηκαν με χειροκινητη εκθεση η πληρως αυτοματη?Πολυ ωραιες φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Στο makro τραβηχτηκαν ολες! κ εγω ακομα την ψαχνω! ενα μηνα την εχω το πολυ... :thumbup:

καθε μερα βγαινουν ολο κ καλυτερες!

post-5778-1256162148_thumb.jpg

post-5778-1256162172_thumb.jpg

post-5778-1256162202_thumb.jpg

post-5778-1256162280_thumb.jpg

post-5778-1256162384_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο makro τραβηχτηκαν ολες!

κ εννοείτε στην μεγαλυτερη αναλυση ετσι!!? ".Νef..."

κ εγω προσωπικα μετα τις "κροπαρω" (κοβω-ραβω) με το "microsoft digital image starter edition 2oo6 editor" το οποιο υπαρχει freeware αν ψαξεις λιγο... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

κ εννοείτε στην μεγαλυτερη αναλυση ετσι!!? ".Νef..."

κ εγω προσωπικα μετα τις "κροπαρω" (κοβω-ραβω) με το "microsoft digital image starter edition 2oo6 editor" το οποιο υπαρχει freeware αν ψαξεις λιγο... :thumbup:

Παναγιωτη, εχω κι εγω την ιδια και εχω αρχισει και την μαθαινω.Τωρα ειμαι στην σκεψη να αγορασω εναν καλο macro φακο.

Πολυ ωραιες οι φωτογραφιες σου !! Αναγνωριζω καποια απο τα φυτα και τα ψαρακια μου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειμαι στην σκεψη να αγορασω εναν καλο macro φακο.

Πολυ ωραιες οι φωτογραφιες σου !! Αναγνωριζω καποια απο τα φυτα και τα ψαρακια μου

:helpsmilie: Εμ τι θα εβλεπες?!!!? :helpsmilie: Αφου μου πηραν το μυαλο...!!! :bowdown::helpsmilie:

Βλεποντας το ενυδρειο σου( τα σχολια ειναι περριτα.... :thumbup: ) μπορω να πω οτι πηρα φορα! Ευχαριστω για την ορεξη περισσοτερο που μου εδωσες να συντηρησω αυτα τα πανεμορφα ψαρακια!! βλεποντας ενα τετοιο ενυδρειο απο κοντα -σαν το δικο σου- θα ηταν αδυνατο να μην -φαω την φρικη-που λεμε να "σπρώξω " λιγο παραπανω κ τα δικα μου-ταπεινά-στημενα-ενυδρειακια!!! :thumbup::hysterical:

Η Αληθεια παντως ειναι οτι με λιγες σωστες οδηγίες βελτιωθηκαν κατακόρυφα οι φωτο μου!! :helpsmilie: κυριως η χρηση του μακρο ειναι ολο το παιχνιδι για αυτες... καθως κ τοσο καιρο προσπαθουσα να παρω αναλογα αποτελεσματα κ απο ολες ρυθμισεις πχ στο "S" αλλα καμια σχεση....(αυτο to χρησιμοποιω ,για γενικη του ενυδρειου...χαμηλα φωτα-ρυθμιση το D-lighting στο on, αν χρειαστει, κ "Shot"!!! :helpsmilie:

Μηπως εχεις 'Εντοπισει' τπτ συγκεκριμενο ?! Ειχα παρει ,οταν την πηρα εναν, ποιο 'μεγαλο' για μακρινα, δεν το ειχα σκεφτει τοτε οτι θα χρειαζομουν τον μακρο τοτε( :wacko::thumbdown: ) καθως κ ειμουν στο νησι κ ηθελα κατι καλυτερο οπωσδηποτε απο τον δικο της.... !

Θα σου στειλω λινκ με εναν(πμ) γιατι αν τον βαλω εδω θα θεωρηθεί διαφημιση μαλλον.... (?)

18-135μμ ο οποιος ενδεικνυεται για σπορ φωτογραφισεις (ζοομ χ7,5)-οποιος-ξερει-περισσοτερα εννοειται οτι με διορθωνει! καθως κ δεν εχω γενικοτερες γνωσεις φωτογραφιας... Αν δεν βρω κατι καλυτερο μεχρι να "ειμαι ετοιμος" (ειναι κ ακριβο το σπορ δυστυχώς!! :wacko: ) θα τον τσιμπήσω μεχρι τα χριστουγγεννα θελω να ελπιζω... Δωρακι στον εαυτο μου!! :helpsmilie::bowdown:

Την καλημερα μου σε ολους!!

Link to comment
Share on other sites

Την καλημερα μου σε ολους!!

Δεν νομιζω οτι ειναι διαφημιση γι αυτο βαζω εγω το ΛΙΝΚ που μου εστειλες .Ισως να ενδιαφερονται κι αλλοι.

Εγω εχω αυτο το μαγαζι καντα στο απιτι μου και λεω να παω να ριξω μια ματια, παντως κι αυτος που λες εχει πολυ συμφερουσα τιμη.

Οσο για τις ρυθμισεις εγω χρησιμοποιω σχεδον μονιμως το full manual. Τα αυτοματα προγραμματα τα βαζω πολυ σπανια.

Link to comment
Share on other sites

καποια στιγμη που θα το επεξεργαστω κιαλλο, το μηχανημα κ θα παραθεσω τις αποριες μου, γιατι μια φορα το εβαλα αλλα δεν το παλεψα.. :thumbup: .καθως κ νιατο στον κοσμο των dslr!ή μαλλον "γονος"!! :thumbup:

Πως τον ειδες τον φακο?! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μας εβαλε στην πριζα για αλλη μια φορα ο φιλος Raven! :thumbup: κοιταω για μακρο φακους κ δεν μπορω να πω οτι ειδα κ κανεναν! εναν μονο αν δεν κανω λαθος κ αυτος ηταν στα 85μμ..(γιατι στους περισσοτερους λεει πχ 70-300μμ ή 18-55μμ κτλ κ σε αυτον "85μμ" σκετο??!)

μπορει να μου πει καποιος τα βασικα χαρακτηρίστηκα που κρινουν εναν μακρο φακο?!

διαβασα πολυ καλα τα στοιχεια του κ ειναι πολυ 'δυνατος' φακος... :bowdown:Αυτον λεω.... ο οποιος Αντικατέστησε τον προηγουμενο που σκεφτομουν! :thumbup: (Αν δεν βρω τπτ καλυτερο ως προς την αποδοση/τιμη)

Αυτοι τι λενε??! οχι ε?!ειναι κανα 2-3 αλλες εταιριες...οχι νικον,που βγαζουν καποιους.... :helpsmilie:

πληροφοριακα βαζω κ αυτων....

Αυτος ειναι ο "αλλος" που εχω : 70-300μμ

Κ θελω να ρωτησω για αυτον,με προφαση αυτο το κειμενο :" 4.3x high-power zoom with a range of 70-300mm. Equivalent to 105-450mm when used with a DX format D-SLR camera."

Αυτο σημαινει οτι, ασχετα με τις πληροφοριες, που αναγραφονται μετα στις φωτο που εχουμε ηδη τραβηξει, με την D60 px που εχω- ενω φαινεται να εχουν εστιακο βαθος 300μμ(?) πχ ειναι ισοδυναμο με 450μμ ? ή με καποια ρυθμιση αποδιδει τοσο?! :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...