Jump to content

Νεο Ενυδρειο...


uhuru

Recommended Posts

Είδες που δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα.

Όταν κάνουμε τέτοιους υπολογισμούς λαμβάνουμε υπ' όψιν μας μόνο τις διαστάσεις της γυάλας και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δηλαδη ο παραγοντας νερο δεν εχει σημασια...

αν το κανω terarium?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για ενυδρείο και στο ενυδρείο το νερό φτάνει έως τις κόντρες.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για ενυδρείο και στο ενυδρείο το νερό φτάνει έως τις κόντρες.

αυτο λεω δεν εχω 60 ποντους μεχρι εκει...

και αυτο γιατι η κοντρες μπηκαν στουσ 8 ποντους κατω απο την επιφανια συν ενα ποντο το τζαμι συνολο 9

και 8 ποντους υποστρομα συνολο 17 ποντους...

αρα 43 ποντους..

Link to comment
Share on other sites

Είδες που δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα.

Όταν κάνουμε τέτοιους υπολογισμούς λαμβάνουμε υπ' όψιν μας μόνο τις διαστάσεις της γυάλας και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβαινω κατι

Το οτι το ενυδρειο σου τρεχει καλα μεχρι τωρα δεν παει να παει οτι θα τρεχει και αυριο , εδω κοσμος και κοσμακις φτιαχνει ενυδρειο με το καταλληλο παχος τζαμιου και υπαρχουν περιπτωσης οπου τους γινεται μια στραβη .

Θα συμφωνησω σε αυτο που ειπε ο Δημητρης ποιο πανω οτι δεν σου απαντησε κανείς γιατι κανεις δεν έπαιρνε την ευθύνη για να σου πει που θα γίνουν οι τρύπες.

Εγω εχω μια και μονο ερωτηση

Εαν χτυπα ξυλο μια μερα το ενυδρειο σου ανοιξει θα βγεις να πεις οτι ( παιδες τελικα ειχατε δικαιο ) ?

Δεν το νομιζω , αλλα και δεν φαινεται σωστος ο τροπος που βγηκες και ειπες οτι ξερεται τελικα παλι καλα που δεν σας ακουσα και εκανα του κεφαλιου και ολα καλα μεχρι τωρα ...

Αν μη τι αλλο προσβαλεις αυτους που ασχοληθηκαν τοτε με το θεμα σου .

Καλη συνεχεια .

Link to comment
Share on other sites

αν νομιζεις οτι προσβαλω ατομα ειναι η γνωμη σου...

και θα το διχνω καθε χρονο εδω για να το βλεπετε οτι υπαρχει στο συγκεκριμενο ποστ,το εδιξα γιατι εκλεισε χρονο.

και ολο αυτος ο ντορος γινετε για να διξω ποσο υπερβολικη ειστε στης προσπαθειες αλλον(εκτος φιλων σας)...

απλα χρειαζομουν απαντησεις αμεσα και δεν της πειρα και εκανα αυτα που διαβαζα εδω και εκει.

φιλικα παντα(και δεν προσβαλω κανεναν,γνωμη μου)

Link to comment
Share on other sites

αν νομιζεις οτι προσβαλω ατομα ειναι η γνωμη σου...

και θα το διχνω καθε χρονο εδω για να το βλεπετε οτι υπαρχει στο συγκεκριμενο ποστ,το εδιξα γιατι εκλεισε χρονο.

και ολο αυτος ο ντορος γινετε για να διξω ποσο υπερβολικη ειστε στης προσπαθειες αλλον(εκτος φιλων σας)...

απλα χρειαζομουν απαντησεις αμεσα και δεν της πειρα και εκανα αυτα που διαβαζα εδω και εκει.

φιλικα παντα(και δεν προσβαλω κανεναν,γνωμη μου)

Καλιο γαιδουρεδενε παρα γαιδουρογυρευε ....

μονο αυτο .

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση θα κανω καθαρα αποκαλουμενος τη φυσικη και τις πιέσεις.

Θεωρεις οτι η αμμος που βρισκεται στον πάτο δεν ασκει πίεση ή ασκει μικρή ή ασκει μικροτερη πίεσξη από αν ήταν νερό??

Να σημειωσω οι ο δικο μου ενυδρείο με διαστασεις 150*60*75 ειναι με 12mm και μου έδωσε ο κατασκευαστης 10χρόνια ΓΡΑΠΤΗ εγγυηση οτι δε θα ανοιξει και δε θα σπασει. Εσυ μπορεις να μου δωσεις κατι τετοιο??

Επισης από όσο θυμαμαι έβαλε 4-5 σιλικόνες.... όχι 12... :)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση θα κανω καθαρα αποκαλουμενος τη φυσικη και τις πιέσεις.

Θεωρεις οτι η αμμος που βρισκεται στον πάτο δεν ασκει πίεση ή ασκει μικρή ή ασκει μικροτερη πίεσξη από αν ήταν νερό??

Να σημειωσω οι ο δικο μου ενυδρείο με διαστασεις 150*60*75 ειναι με 12mm και μου έδωσε ο κατασκευαστης 10χρόνια ΓΡΑΠΤΗ εγγυηση οτι δε θα ανοιξει και δε θα σπασει. Εσυ μπορεις να μου δωσεις κατι τετοιο??

Επισης από όσο θυμαμαι έβαλε 4-5 σιλικόνες.... όχι 12... :)

Ποιος ειναι αυτος; :)

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι αυτος; :)

Προφανως αν σπασει από δικη μου υπαιτιότητα... δεν ευθυνεται!!!

Αλλα ΝΑΙ το εκανε!!

Ελα να τα πουμε από κοντα στην επόμενη συναντηση... και κυρίως... οποιος θελει ερχεται και βλεπει το ενυδρείο!!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανως αν σπασει από δικη μου υπαιτιότητα... δεν ευθυνεται!!!

Αλλα ΝΑΙ το εκανε!!

Ελα να τα πουμε από κοντα στην επόμενη συναντηση... και κυρίως... οποιος θελει ερχεται και βλεπει το ενυδρείο!!!

Δεν αμφισβητω τα λεγομενα σου,αλλα τοσα χρονια κανενας δεν μου εδωσε εγγυηση.Φυσικα οταν ειναι δικια σου υπαιτιοτητα πληρωνεις καινουριο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητω τα λεγομενα σου,αλλα τοσα χρονια κανενας δεν μου εδωσε εγγυηση.Φυσικα οταν ειναι δικια σου υπαιτιοτητα πληρωνεις καινουριο.

Όταν η κατασκευή είναι με σωστές προδιαγραφές όλα γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω.Παντως μαγαζι να σου φτιαξει το ενυδρειο και να δωσει γραπτη εγγυηση δεν συναντησα.Εκτος και αν μιλατε για καποιο ενυδρειο εταιρειας.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω ενυδρείο παρόμοιων διαστάσεων και πάχους τζαμιών και μπορώ να πω πως η κατασκευή είναι πολύ καλή, αλλά το σίγουρο είναι πως εάν το τζάμι ήταν δωδεκάρι θα ήμουν αναμφίβολα ποιο σίγουρος απλά και μόνο επειδή το ποιο παχύ τζάμι έχει μεγαλύτερες ανοχές, αρα και μεγαλυτερη ασφαλεια. Επίσης μην ξεχνάμε ότι η άμμος έχει σχεδόν το διπλάσιο βάρος από το νερό ανα λίτρο, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το υπολογίζεις σαν επιπλέων φορτίο. Όπως και να έχει καλορίζικο και κοίτα να το χαρείς! :)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση θα κανω καθαρα αποκαλουμενος τη φυσικη και τις πιέσεις.

Θεωρεις οτι η αμμος που βρισκεται στον πάτο δεν ασκει πίεση ή ασκει μικρή ή ασκει μικροτερη πίεσξη από αν ήταν νερό??

Να σημειωσω οι ο δικο μου ενυδρείο με διαστασεις 150*60*75 ειναι με 12mm και μου έδωσε ο κατασκευαστης 10χρόνια ΓΡΑΠΤΗ εγγυηση οτι δε θα ανοιξει και δε θα σπασει. Εσυ μπορεις να μου δωσεις κατι τετοιο??

Επισης από όσο θυμαμαι έβαλε 4-5 σιλικόνες.... όχι 12... :)

εγω αν σου δωσω το δικο μου σου δινω 20 χρονια...αν σπασει απο πιεση πληρωμενα ολα(που δεν θα γινει ετσι που εχει δεθη με της κοντρες).

το βαρος της αμμου δεν ειναι προβλημα,γιατι το ενυδρειο και το επιπλο ειναι σε φελιζολ 5εκ και το τζαμι δεν εχει αναγκη απο βαρος αλλα απο στρεβλωση(τετοια στρεβλωση στο μπροστινο δεν εχω)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω ενυδρείο παρόμοιων διαστάσεων και πάχους τζαμιών και μπορώ να πω πως η κατασκευή είναι πολύ καλή, αλλά το σίγουρο είναι πως εάν το τζάμι ήταν δωδεκάρι θα ήμουν αναμφίβολα ποιο σίγουρος απλά και μόνο επειδή το ποιο παχύ τζάμι έχει μεγαλύτερες ανοχές, αρα και μεγαλυτερη ασφαλεια. Επίσης μην ξεχνάμε ότι η άμμος έχει σχεδόν το διπλάσιο βάρος από το νερό ανα λίτρο, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το υπολογίζεις σαν επιπλέων φορτίο. Όπως και να έχει καλορίζικο και κοίτα να το χαρείς! :)

να εισαι καλα φιλε μου...το χερομε και με το παραπανω ηταν μια επιθυμια 3 χρονον διαβασα πολλα για να το κατασκευασω,ειχα μια αποψη αλλα ηθελα επιβεβαιωση που δεν την πειρα τελικα.

Link to comment
Share on other sites

εγω αν σου δωσω το δικο μου σου δινω 20 χρονια...αν σπασει απο πιεση πληρωμενα ολα(που δεν θα γινει ετσι που εχει δεθη με της κοντρες).

το βαρος της αμμου δεν ειναι προβλημα,γιατι το ενυδρειο και το επιπλο ειναι σε φελιζολ 5εκ και το τζαμι δεν εχει αναγκη απο βαρος αλλα απο στρεβλωση(τετοια στρεβλωση στο μπροστινο δεν εχω)

Εγω δε μιλησα για το βαρος της αμμου αλλα για το αν ασκει και η αμμος πιεσεις στα πλαινά τζαμια.

Ασκεί ή όχι?? Τι πιστευεις?? ασκει μικρή ή ασκει μικροτερη πίεσξη από αν ήταν νερό??

Σε ρωταω γιατι βλεπω την αφαιρείς από τους υπολογισμούς σου.

@maik78

Το ενυδρείο το κόλλησε ο ανθρωπος μπροστα μου στο σαλονι του σπιτιου μου με μονα εργαλεία τη σιλικονη του και την ξυστρα του... Επαναλαμβανω πως θα σου τα πω με όλες τις λεπτομεριες στην επόμενη συναντηση πίνωντας καφε ή μπυρα... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δε μιλησα για το βαρος της αμμου αλλα για το αν ασκει και η αμμος πιεσεις στα πλαινά τζαμια.

Ασκεί ή όχι?? Τι πιστευεις?? ασκει μικρή ή ασκει μικροτερη πίεσξη από αν ήταν νερό??

Σε ρωταω γιατι βλεπω την αφαιρείς από τους υπολογισμούς σου.

συγουρα ασκη πιεση ακομα και να αφερεσουμε μονο το υψος απο της κοντρες παλι δεν χρειαζεται 13μμ τζαμι...

και η σταθμη του νερου δεν φτανει στης κοντρες...

Link to comment
Share on other sites

να εισαι καλα φιλε μου...το χερομε και με το παραπανω ηταν μια επιθυμια 3 χρονον διαβασα πολλα για να το κατασκευασω,ειχα μια αποψη αλλα ηθελα επιβεβαιωση που δεν την πειρα τελικα.

Εγω δε μιλησα για το βαρος της αμμου αλλα για το αν ασκει και η αμμος πιεσεις στα πλαινά τζαμια.

Ασκεί ή όχι?? Τι πιστευεις?? ασκει μικρή ή ασκει μικροτερη πίεσξη από αν ήταν νερό??

Σε ρωταω γιατι βλεπω την αφαιρείς από τους υπολογισμούς σου.

@maik78

Το ενυδρείο το κόλλησε ο ανθρωπος μπροστα μου στο σαλονι του σπιτιου μου με μονα εργαλεία τη σιλικονη του και την ξυστρα του... Επαναλαμβανω πως θα σου τα πω με όλες τις λεπτομεριες στην επόμενη συναντηση πίνωντας καφε ή μπυρα... :)

Αυτό που εννοούσα είναι πως το βάρος τις άμμου είναι σχεδόν διπλάσιο από του νερού άρα και η πλαϊνές πίεσης είναι και αυτές ανάλογες, το θέμα είναι πως οι ποιο πολύ χομπιστες έχουν ενυδρεία με εσωτερικό η εξωτερικό φίλτρο και όχι DIY sump γιαυτο και χρειάζεται και λίγο υπομονή μέχρι να βρεθεί ο κατάλληλος για να σε ενημερώσει σχετικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...