Jump to content

Χαμηλες τιμες νερου τι να κανω;


tolis18gr

Recommended Posts

Γεια και χαρά σε όλους!

Είμαι σχετικά νέος στο χώρο του φυτεμένου ενυδρείου και πρόσφατα μόλις αποφάσισα να φτιάξω ένα nano ενυδρειάκι 20 λιτρων που είχα εδω και καιρό. Πήγα λοιπόν σε γνωστό κατάστημα να πάρω τα σχετικά για να το ετοιμάσω.

Επειδή στην περιοχή μου τα νερά ειναι αρκετά αλκαλικά (ph 7.5-8.0, kh 7, gh 14) αποφάσισα να το εξοπλίσω με της ADA το Amazonia 2 μιας και ήθελα να βάλω μέσα σχετικά δύσκολα φυτα και 2 ξύλα mopani μικρού μεγέθους.

Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο βρίσκεται σε φάση στροσίματος και είναι φυτεμένο με pogostemon helferi, Hemianthus micranthemoides και cuba. Το πρόβλημα που έχω όμως έιναι οτι οι τιμές του νερού πέφτουν σε πολύ χαμηλά επίπεδα (ph 5-5.5 kh 1, gh 2 μέτρηση με υγρά test της tetra) κάνω αλλαγή νερου 30% φτιάχνουν οι τιμές για μια ημέρα και την επόμενη είναι πάλι τα ίδια. Έχω αποσυνδέση την συσκευή co2 εδώ και 3 ημέρες τώρα αλλα δεν βλέπω να αλλάζει κατι.

Ξέρω οτι με αυτές τις τιμές δεν είναι δυνατό να μείνουν ούτε φυτά αλλα ούτε και ψάρια ζωντανα γι'αυτο θα ήθελα τις απόψεις σας και τις προτάσεις σας ωστε να μπορέσω να ισοροπήσω τις τιμές του νερου.

Και κατι τελευταίο το ένα το ξύλο εχει πιάσει ένα παχυ στρώμα γλίτσας απο το οποίο που και που ξεκωλάνε κομάτια της και πάωε και κάθονται επάνω στα φύλα των φυτών, θα έχουν πρόβλημα τα φυτα απο αυτό η είναι κατι που δε θα πρέπει να με απασχολεί;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Υ.Γ. Επισυνάπτω και φωτογραφία του ενυδρείου απο την πρώτη ημέρα που μπήκαν τα φυτά η γλίτσα ειχε κανει την εμφάνιση της απλα μόλις είχα πλυνει το ξύλο και ηταν καθαρό.

post-15631-1256039410_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες!

Δυστιχως δεν μπορω να σε βοηθήσω αλλα μου κινησε την περιεργεια το σοληνακι που έχεις στο διοξιδιο... ειναι απλό σιλικόνης; Αυτο που βάζουμε και στις αεραντλείες;

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες!

Δυστιχως δεν μπορω να σε βοηθήσω αλλα μου κινησε την περιεργεια το σοληνακι που έχεις στο διοξιδιο... ειναι απλό σιλικόνης; Αυτο που βάζουμε και στις αεραντλείες;

Όχι δεν πρέπει να είναι σιλικόνης το είχε το σετάκι μεσα μαζί με όλα τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Το να ανεβάσεις λίγο το ph και τις σκληρότητες είναι το μόνο έυκολο. Μια μικρή ασβεστολιθική πετρά για τα λίτρα σου νομίζω θα την κάνει την δουλεία! Το πρόβλημα είναι όμως αμα ανέβει πολυ και πρέπει να το κατεβάζεις, που ειναι απείρως πιο δύσκολο... :)

(οπότε καλύτερα συμβουλέψου κι αλλους πρίν πας για πετρο-αναζήτηση :glare:)

Link to comment
Share on other sites

Το να ανεβάσεις λίγο το ph και τις σκληρότητες είναι το μόνο έυκολο. Μια μικρή ασβεστολιθική πετρά για τα λίτρα σου νομίζω θα την κάνει την δουλεία! Το πρόβλημα είναι όμως αμα ανέβει πολυ και πρέπει να το κατεβάζεις, που ειναι απείρως πιο δύσκολο... :)

(οπότε καλύτερα συμβουλέψου κι αλλους πρίν πας για πετρο-αναζήτηση :glare:)

Να σου πώ την αλήθεια το σκέφτηκα κι εγώ αυτό με την πέτρα το πρόβλημα μου όμως είναι οτι δεν έχω χώρο για να μπεί και η πέτρα μεσα και απο την άλλη πάλι πως να υπολογίσεις πόσες χρειάζονται;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να είναι εγάλη πετρα. Αμα βάλεις μερικά βοτσαλάκια 4-5 εκ. κάνουν τι δουλεία. (απάντηση στο πρώτο μερος)

Οσο για το πόσες χρειάζονται δεν ξέρω σίγουρα. Έχεις λίγα λίτρα οπότε με δυο (??) αρχικά θα είσαι καλα. Αλλα και πλάι καλά θα είναι να περιμένεις κάποιον να σου πει στα σίγουρα. Αλλιώς, βλέποντας και κάνοντας. Ξεκινάς με μια και προσθέτεις μια και μια και ια κ.ο.κ. (απάντηση στο 2ο μερος)

Οι παρενθέσεις για να μην γίνει καμια παρανόηση :))

Link to comment
Share on other sites

Μισο να τα βαλουμε τα πραγματα κατω.

Εχεις ενα 25λιτρο ενυδρειακι χωρις ψαρια με φυτα στο στρωσιμο.

Η βρυση εχει ph 7.5-8.0, kh 7, gh 14

και το ενυδρειο εχει ph 5-5.5 kh 1, gh 2

Αυτη η αλλαγη δεν μπορει να οφειλεται σε παροχη CO2.

Εβαλες νερο απο οσμωση ή απιονισμενο?

Μετρηση φωσφορικων εχεις?

Τι λιπασματα ριχνεις?

Τι αλλα προσθετα γενικα ριχνεις?

ΥΓ το ανεβασμα της σκληροτητας γινεται πιο ευκολα με χρηση ηλεκτρολυτων (μακροστοιχεια) και του kH (εμμεσα και του pH) με μαγειρικη σοδα.

Προσοχη μονο σε ποιο σκευασμα θα χρησιμοποιηθει, εφοσον καποια κανουν και τις δυο δουλειες και δεν χρειαζεται σοδα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μισο να τα βαλουμε τα πραγματα κατω.

Εχεις ενα 25λιτρο ενυδρειακι χωρις ψαρια με φυτα στο στρωσιμο.

Η βρυση εχει ph 7.5-8.0, kh 7, gh 14

και το ενυδρειο εχει ph 5-5.5 kh 1, gh 2

Αυτη η αλλαγη δεν μπορει να οφειλεται σε παροχη CO2.

Εβαλες νερο απο οσμωση ή απιονισμενο?

Μετρηση φωσφορικων εχεις?

Τι λιπασματα ριχνεις?

Τι αλλα προσθετα γενικα ριχνεις?

ΥΓ το ανεβασμα της σκληροτητας γινεται πιο ευκολα με χρηση ηλεκτρολυτων (μακροστοιχεια) και του kH (εμμεσα και του pH) με μαγειρικη σοδα.

Προσοχη μονο σε ποιο σκευασμα θα χρησιμοποιηθει, εφοσον καποια κανουν και τις δυο δουλειες και δεν χρειαζεται σοδα.

Οχι δεν χρησημοποιώ νερό όσμοσης μονο νερό βρύσης με αντιχλώριο. Δέν έχω μέτρηση φωσφορικών ακόμα αύριο περιμένω να μου έρθει το test για να κάνω μια. Στο νερό δεν βάζω τίποτα ακόμα απο λιπάσματα και τέτοια γιατι φαντάζομαι οτι αφού είναι καινούριο ακόμα το υπόστρωμα δεν τα χρειάζεται. Γενικά απο πρόσθετα δεν ρίχνω τίποτα παρα μόνο βακτήρια και αντιχλώριο σε κάθε αλλαγή.

Τη μέθοδο με την σόδα την δοκίμασα μια φορά αλλα οτι έστρωσε ήταν μόνο για μια ημέρα και μετά πάλι τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

.... αποφάσισα να το εξοπλίσω με της ADA το Amazonia 2 ...
Αυτο την κανει τη "ζημια" :thumbup:

"FEATURES

3. It lowers pH and KH, and makes ideal water condition for most plants and tropical fish."

http://www.adana-usa.com/index.php?main_pa...products_id=266

Πιστευω οτι θα φυγει η πολλη δραση σε λιγο καιρο, και καλο ειναι να βαλεις ζωντανα που θελουν τετοιες παραμετρους νερου για να μην εχεις προβλημα.

ΥΓ οσο για το ζελε πανω στα ξυλα ειναι μυκητας που θα κανει τον κυκλο του και φυγει μονος του σε 1-4 εβδομαδες.

Μη ασχοληθεις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

[quote name='delta66' date='22/10/2009, 21:09:09' post='276443'

ΥΓ οσο για το ζελε πανω στα ξυλα ειναι μυκητας που θα κανει τον κυκλο του και φυγει μονος του σε 1-4 εβδομαδες.

Αν είναι αυτό που κατάλαβα, όντως, μην ανυσηχείς. Κι εμένα στα ξύλα είχε βγεί κάποιος μύκητας, και ή τον ξεπάστρεψαν οι γαρίδες ή απλά έφυγε μέσα σε δυο τρεις νύχτες όταν με βαρέθηκε :thumbup: .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...