Jump to content

τοποθετηση εξτρα λαμπας


τζιμακος

Recommended Posts

γεια σας παιδια.στην φωτογραφια ειναι η λαμπα του ενυδρειου που την εχω βαλει μπλε χρωμα,αλλα δεν επαρκει ο φωτισμος και θα ηθελα να βαλω μια δευτερη λευκη στο καπακι.οπως βλεπετε το καπακι εχει κανεις υποψην του καποια πατεντα για να μπει η δευτερη? (το καπακι εχει μια απο την μανα του)...

post-8167-1256042720_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

παρατήρησα ότι το καπάκι έχει νερά ίσος να υπάρχει πρόβλημα άμα βάλεις καινούρια λάμπα

Link to comment
Share on other sites

ναι παντα ειχε υγρασια απο τις φυσαλιδες που ανεβαινουν απο την πετρα,αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα με την λαμπα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πριν προχωρήσω να σου δώσω κάποιες λύσεις, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις εμπειρία ο ίδιος ή κάποιος από το περιβάλον σου, από ηλεκτρολογικά , ώστε να κάνεις επέμβαση στο ίδιο το καπάκι με αντικατάσταση ballast κλπ ή αν απλά θέλεις να βάλεις μια δεύτερη λάμπα εξωτερικά ;

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα σωτηρη δεν εχω και πολλες γνωσεις απο ηλεκτρολογικα...εχω φιλους ηλεκτρολογους ομως.σκεφτομαι να βαλω αλλη μια λαμπα εσωτερικα οπως αφτη που εχει..

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται, αλλά λίγο υπομονή θα σου απαντήσω εμπεριστατωμένα το βράδυ που θα μπορέσω να ανεβάσω και φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται, αλλά λίγο υπομονή θα σου απαντήσω εμπεριστατωμένα το βράδυ που θα μπορέσω να ανεβάσω και φωτό.

με ενδιαφέρει κ εμένα, οπότε αναμένω τις ιδέες σου :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μαλον εχουμε ιδιο ενυδρειο ποσα λιτρα ειναι το δικο σου και τι διαστασεις εχει? (μηκος,πλατος,υψος) Αν μπορει πες μου και ποιο μοντελο ειναι!Την πατεντα που θες να κανεις θελω και εγω να την κανω αμα γινεται οποτε περιμενω και εγω απαντησεις! :glare::)

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις με ''δεστρακια-σφυκτιρια'' αλλη μια ιδια λαμπα η ακομα και Τ5 εαν το επιθυμεις και να την στηριξεις στην ηδη υπαρχουσα.

Μετα θα βγαλεις το μπαλαστ εξω απο το καπακι γιατι ανεβαζει και μεγαλη θερμοκρασια,περνωντας τα καλωδια απο το πισω μερος και εαν δεν υπαρχει δημιουργεις και μια μικρη τρυπα να περασουν.

Επειτα κολλας το μπαλαστ στην πλατη του ενυδρειου!

Απλα πραγματα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ballast λεγετε ο μετασχηματιστης της λαμπας.Χωρις αυτο η λαμπα δεν αναβει. :)

Link to comment
Share on other sites

Μετατροπή σε καπάκι Aquatlantis Aquadream 60 / 80

Το μόνο που διαφέρει είναι το μήκος και τα Watt της λάμπας 15 και 18 αντίστοιχα.

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Οποιαδήποτε μετατροπή πρέπει να γίνει από έμπειρο ηλεκτρολόγο ή τεχνικό ώστε να τηρηθούν προδιαγραφές ασφαλείας και η στεγανότητα του καπακιού για αποφυγή ατυχημάτων.

Θα γίνει με δική σας ευθύνη, και πρέπει να γνωρίζετε ότι ακυρώνει την εγγύηση του ενυδρείου σας.

Σ' αυτήν την μετατροπή:

α. Ανοίγεται το πλαστικό κάλυμα στην πάνω επιφάνεια του καπακιού το οποίο είναι κολλημένο με σιλικόνη βάζοντας στην σχισμή ένα αιχμηρό αντικείμενο και σηκώνοντας προσεκτικά για να μην σπάσει το καπάκι.

(Αφού ανοιχτεί πρέπει να καθαριστούν τα υπολείματα της σιλικόνης.)

post-5311-1256086651_thumb.jpg

β. Αφαιρείται το υπάρχον ballast (μετασχηματιστής) και το starter ξεβιδώνοντας την θήκη του από το πίσω μέρος.

(Καλό είναι να κρατήσετε την αδιάβροχη θήκη του starter, ώστε να μην υπάρχει άνοιγμα που θα μπορούσε να περάσει υγρασία, απλά πρέπει να κοπούν τα καλώδια από τις επαφές του)

γ. Στην θέση του μηχανικού Ballast, μπορούν να μπούν είτε 2 ηλεκτρονικά Ballast 20 Watt, ή ένα διπλό 20 Watt, εγώ προτίμησα τα 2 ανεξάρτητα, ώστε να μπορώ να ανάβω και να σβήνω τις λάμπες ξεχωριστά.

(Τα ηλεκτρονικά ballast δεν αναπτύσουν μεγάλες θερμοκρασίες και μπορούν να μπουν άνετα μέσα στο καπάκι και να σφραγιστούν).

post-5311-1256087425_thumb.jpg post-5311-1256087466_thumb.jpg

Εγώ χρησιμοποίησα τον παρακάτω τύπο, με την διαφορά ότι ήταν 20 αντί 36 Watt, επειδή είναι φτηνά, ελαφρά και δεν θερμαίνονται σχεδό καθόλου.

post-5311-1256089061_thumb.jpg

(Κάτι τέτοιο απαιτει και την προσθήκη 2ου καλωδίου τροφοδοσίας ρεύματος, το οποίο είναι λίγο πολύπλοκο γιατί πρέπει να αντικατασταθεί και ο αδιάβροχος στυπτιοθλήπτης με μεγαλύτερης διαμέτρου).

post-5311-1256087525_thumb.jpg

δ. Στην επόμενη φάση πρέπει να περάσουν 2 αδιάβροχα ντουί ή μικρού μεγέθους Τ8 ή κανονικά Τ5.

Εγώ προτίμησα την λύση να βγάλω τα υπάρχοντα Τ8 από τις υποδοχές τους, ώστε να περάσω από τις ίδιες τρύπες τα καλώδια για την νέα λάμπα, ώστε να μην ανοιχτούν καινούργιες τρύπες και να διατηρηθεί η στεγανότητα.

post-5311-1256087983_thumb.jpg post-5311-1256088020_thumb.jpg post-5311-1256088522_thumb.jpg

ε. Για να στηριχθεί η λάμπα χρειάζεται ένας 2ος ανακλαστήρας, πάνω στον οποίο θα πιάσει με τα κλιπς η λάμπα και με την σειρά του θα βιδωθεί με μία βίδα στο μπροστινό μέρος της καμάρας που κάνει το νεύρο του καπακιού.

(Για να χωρέσει ο δεύτερος ανακλαστήρας πρέπει να τοποθετηθεί ανάποδα ο υπάρχων - το μεγαλύτερο μέρος προς τα πίσω, και πάλι ανάποδα ο νέος με το μεγαλύτερο μέρος προς τα πάνω.)

post-5311-1256088403_thumb.jpg post-5311-1256087999_thumb.jpg

στ. Αφού τελειώσουμε τις καλωδιώσεις και την σύνδεση, δοκιμάζουμε το φωτισμό και μετά ξανακλείνουμε το κάλυμα βάζοντας σιλικόνη σε όλη την άκρη της υποδοχής του για να υπάρχει στεγανότητα.

ζ. Η τελική εικόνα αφού περαστούν τα ντουί στην δεύτερη λάμπα και πιάσει με τα κλιπς θα είναι κάπως έτσι:

Από κάτω:

post-5311-1256088751_thumb.jpg post-5311-1256088769_thumb.jpg

κι από πάνω:

post-5311-1256088828_thumb.jpg post-5311-1256088840_thumb.jpg

Με αυτήν την μετατροπή, συν 2 καλές λάμπες, μπόρεσαν να αναπτυχθούν ακόμα και δύσκολα φυτά σε δάφορα setup που πέρασαν από 2 δίδιμα ενυδρεία αυτού του τύπου.

post-5311-1256089802_thumb.jpg post-5311-1256089957_thumb.jpg post-5311-1256090277_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις την δυνατοτητα ,βαλε τις λαμπες λιγο ποιο "αραια" μεταξυ τους για να αποδιδουν καλυτερα...! (το ετοιμαζω κ εγω στα καπακια μου (3) μαζι με συστημα ψηξης ...)κ καποιος καλος κυριως με συμβουλεψε το παραπανω! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις την δυνατοτητα ...

Δεν υπάρχει δυνατότητα στα συγκεκριμένα καπάκια, γιατί η πλαστική καμάρα που φαίνεται στην φωτό και η οποία παίζει τον ρόλο της κόντρας για το μπροστινό τζάμι, δεν το επιτρέπει και ΔΕΝ πρέπει να κοπεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημερα μολις σημερα πηγα και αγορασα ολα τα απαρετητα για να κανω αυτην την πατεντα με διαφορα οτι το ballast που πηρα ειναι διπλο και εχω την εξης απορια:

Το starter ποιος ο λογος να το αφαιρεσω?Χωρις αυτο θα παιρνουν μπρος οι λαμπες?λεει πανω 4-65 W αυτο σημενει οτι αντεχει τα 36 βαττ ετσι δεν ειναι?

Αν ξερει καποιος τι κανει το starter γιατι δεν ξερω τι ρολο βαραει ας μου πει γιατι το φτιαχνω αυτη τη στιγμη μην περιμενω μεχρι αυριο!

Ευχαριστω!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μολις σημερα πηγα και αγορασα ολα τα απαρετητα για να κανω αυτην την πατεντα με διαφορα οτι το ballast που πηρα ειναι διπλο και εχω την εξης απορια:

Το starter ποιος ο λογος να το αφαιρεσω?Χωρις αυτο θα παιρνουν μπρος οι λαμπες?λεει πανω 4-65 W αυτο σημενει οτι αντεχει τα 36 βαττ ετσι δεν ειναι?

Αν ξερει καποιος τι κανει το starter γιατι δεν ξερω τι ρολο βαραει ας μου πει γιατι το φτιαχνω αυτη τη στιγμη μην περιμενω μεχρι αυριο!

Ευχαριστω!

:)

Το σταρτερ κανει την ιδια δουλεια με το μπαλαστ η το ενα θα βαλεις η το αλλο.Αφου πηρες ηλεκτρονικο μπαλαστ ειναι καλυτερο για τον χρονο ζωης των λαμπτηρων και δεν τρεμοπαιζει το φως οπως με το σταρτερ.

Για την καινουργια λαμπα ολα αυτα εαν μπανει και η παλια σου τ8 στο μπαλαστ που πηρες δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...