Jump to content

Μονομάχος πρόβλημα


Recommended Posts

Λοιποοοον, έχω έναν μονομάχο εδώ και περίπου έναν χρόνο. Ήταν πολύ καλά μέχρι που πριν από ένα μήνα άρχισε η περίεργη συμπεριφορά! Κάθε φορά που γυρνάω σπίτι και ανάβω το φως αγχώνεται πάρα πολύ, όταν του αλλάζω νερό επίσης αγχώνεται και κάνει σαν παλαβό. Αυτα παλιότερα δεν τα έκανε. Εχω παρατηρήσει ακόμη ότι έχουν ξεθοριάσει λίγο τα χρώματά του και τα βράγχεια του έχουν ασπρίσει λίγο... Γενικά επειδή το ξέρω το ψαράκι μου και το παρατηρώ βλέπω οτι δεν είναι πολύ καλα... τον έχω σε ένα ενυδρείο 10lt και του βάζω 5 σταγόνες αντιχλώριο. Τον ταϊζω μέρα παρα μέρα blood worms και Shrimps & Krill (εναλλάξ). Του αλλάζω το νερώ μια φορά την εβδομάδα. Αυτά... όποιος μπορεί ας με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΩ ΓΙΑ 40 ΕΥΡΩ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΙΣΩ ΤΟΤΕ....

ΣΕΒΑΣΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΛΕΦΤΑ , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΦΤΑΙΩ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΙΣ. ΕΙΔΗ ΤΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΕ (ΤΣΑΜΠΑ) ΤΙΜΗ.

Kαλησπερα και καλως ηρθες :)

Δωσε πληροφοριες για το "σπιτι" του..

Link to comment
Share on other sites

[font=Arial]Αν εννοεις πληροφοριες απο μετρήσεις και τέτοια... δεν εχω κάνει ποτέ... ίσως να έπρεπε? αλλά δεν ξέρω και πως. πληροφορίες γενικά: είναι σε ένα 10lt ενυδρείο με έναν ψεύτικο βράχο και μία πήλινη σπηλιά... Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω...

:):glare: [/font]

Link to comment
Share on other sites

[font=Arial]Αν εννοεις πληροφοριες απο μετρήσεις και τέτοια... δεν εχω κάνει ποτέ... ίσως να έπρεπε? αλλά δεν ξέρω και πως. πληροφορίες γενικά: είναι σε ένα 10lt ενυδρείο με έναν ψεύτικο βράχο και μία πήλινη σπηλιά... Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω...

:):glare: [/font]

Λοιπον...

Δε θελω να σε παρω απο τα μουτρα αλλα σε τετοια λιτρα δεν μπαινει ψαρι......

Φιλτρακι εχει;

Link to comment
Share on other sites

Μαριανα καλως ορισες!

Βαλε καμια φωτογραφια να δουμε τον "ασθενη"

Link to comment
Share on other sites

ανοιξε αυτο, κανε αντιγραφη και επικοληση και συμπληρωσε οτι γνωριζεις. θα μας βοηθησεις αφανταστα.

καλο θα ηταν και μια φωτο οπως σου ειπαν. οι πιθανες αιτιες ειναι πολλες αλλα η κυρια ειναι τα λιτρα σου που ειναι πολυ λιγα. :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή απ' ότι κατάλαβα χρειάζεστε αρκετές πληροφορίες από μετρήσεις... και εγώ δεν έχω κάνει ποτέ... Μπορείται να μου πείτε πως γίνονται ωστε να τις κάνω και να δώσω σωστες πληροφορίες? ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

δε βοηθας καθολου. γραψε οτι ξερεις και εχεις απο τη φορμα. οι μετρησεις που θελουμε ειναι PH,GH,KH,NO2,NO3,NH3/NH4. γινονται με στικακια ή υγρα τεστ. τα δευτερα ειναι περισσοτερο αξιοπιστα. η διαδικασια της καθε μετρησης περιγραφεται στη καθε συσκευασια.

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 10

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): __

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):1 χρόνος

- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 μονομάχος

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):Μέρα παρά μέρα Blood worms, Shrimps &Krill (εναλλάξ) / προετοιμασία 1 εβδομάδα / αλλαγή 1 φορά την εβδομάδα 70% / 5 σταγόνες αντιχλώριο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:Μονομάχος

- Ιστορικό Ψαριού:___

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):Έχει ξεθωριάσει λίγο το χρώμα του και είναι λίγο άσπρα τα βράγχια, μένει αρκετή ώρα στην επιφάνεια, αντιδρά πολύ έντονα στο απότομο φως, τρομάζει πολύ εύκολα. Σαν να είναι αγχωμένος.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img) Θα προσπαθήσω να βάλω σύντομα...

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Δεν κάνει πια Bubble nest και φαίνεται ότι δεν είναι καλά. Εδώ και έναν χρόνο όμως που τον έχω ήταν πολύ καλά. Το μόνο που έχω αλλάξει και σκέφτομαι μήπως φταίει αυτό είναι ότι το νερό το αφήνω για προετοιμασία σε ενα κλειστό πλαστικο δοχείο και επίσης παίζει να έχω μπερδέψει τη δοσολογία του αντιχλώριου.

Link to comment
Share on other sites

Το να μπερδέψεις τη δοσολογία στο αντιχλώριο μικρο το κακό .

Το να κλείνεις το νερο σε πλαστικο δοχείο είναι πολύ κακό .

Κάνε μια θεραπεία μα Εκτοζόν και βλέπουμε .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σταμάτη!! επίσης μόλις παρατήρησα ότι δεν τρώει και αν τρώει είναι ελάχιστο... :) Θα ξεκινήσω την θεραπεία που μου είπες θα βγάλω και φωτό και θα σας ενημερώσω!!! Ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Που βρισκόμαστε ;

Βρισκόμαστε στη φάση που το ψαράκι μου δεν είναι καθόλου καλά και αισθάνομαι άσχημα... Λόγω του ότι βρίσκομαι στην επαρχεία και έχει μόνο ένα Pet Shop εδώ και αυτό είναι κλειστό εδώ και μια βδομάδα, δεν έχω καταφέρει να πάρω sticks για να κάνω μετρήσεις...

Το ψαράκι μου χειροτερεύει και δεν ξέρω τι να κάνω. Του αλλάζω κάθε μέρα 50% του νερού μήπως φταίει κάτι εκεί. Έχει αποχρωματιστεί πολύ, δεν τρώει, είναι υπερβολικά νευρικός και έχουν αρχίσει να "σκίζονται" πτερύγια και ουρά...

Με μια λέξη ΧΑΛΙΑ.

Καμία συμβουλή? Eίμαι σε απόγνωση. Aύριο θα πάω πάλι στο Pet Shop και ελπίζω να είναι ανοιχτό. Αν είναι ανοιχτό θα έχουμε νέα...

Αν έχετε κάποιο φάρμακο να μου προτινεται, καλοδεχούμενο, αφού δεν ξέρω αν θα ξαναβρώ ανοιχτό το Pet Shop... :thumbup::bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο προφίλ σου γράφεις Αττική , δεν ειχα καταλάβει οτι θα είχαμε πρόβλημα με το να βρούμε μαγαζι .

Αν θέλεις πές μου απο ποιό μέρος είσαι και δες αν υπάρχει το baktopur .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...