Jump to content

Τροφες


ReBeLoS

Recommended Posts

Ποιες τροφες χρησιμοποιειτε για τους δισκους σας ? Εχετε δει διαφορες ?

Μια καλη διατροφη δισκων τι πρεπει να περιλαμβανει και σε τι συχνοτητα ?

Link to comment
Share on other sites

Ας αρχισω εγω λοιπον.

Χρησιμοποιω ολη την σειρα της Tropical και σε flakes kαι σε bits. Μια φορα στις 15 ημερες ταιζω και κατεψυγμενη του Stendker. 2-3 φορες την εβδομαδα μουσκευω την τροφη σε fishtamin της Sera και σε Guarlic Guard της Seachem εναλαξ. Με αυτην που ξετρελενονται οι δικοι μου ειναι με την astacolor η οποια απλα δεν προλαβαινει να πεσει κατω. Συχνοτητα ταισματων 3 φορες την ημερα ανα 6 ωρες. Τις 2 φορες ελαχιστο και την τριτη κανονικο γευμα....

Μια ημερα τον μηνα πεφτει νηστεια.

Link to comment
Share on other sites

Αντε να σου κανω τη χαρη ...... :glare:

Καθε Σαββατο νηστεια.

Κατεψυγμενες: Κυριως της Ocean Nutrition .... Κοκκινο σκουλικι, ασπρο σκουλικι, αρτεμια, κριλ (σε 2-3 διαφορετικες μορφες).

Αποξηραμενες: Bits και flakes (διαφορα και διαφορων εταιριων), αρτεμια.

1 (και ισως 2) φορες την εβδομαδα τροφη μουλιασμενη με σκορδοζουμι.

2-3 φορες την εβδομαδα σπιρουλινα.

3 και καποιες φορες 4 ταισματα την μερα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αντε να σου κανω τη χαρη ...... :bowdown:

Καθε Σαββατο νηστεια.

Κατεψυγμενες: Κυριως της Ocean Nutrition .... Κοκκινο σκουλικι, ασπρο σκουλικι, αρτεμια, κριλ (σε 2-3 διαφορετικες μορφες).

Αποξηραμενες: Bits και flakes (διαφορα και διαφορων εταιριων), αρτεμια.

1 (και ισως 2) φορες την εβδομαδα τροφη μουλιασμενη με σκορδοζουμι.

2-3 φορες την εβδομαδα σπιρουλινα.

3 και καποιες φορες 4 ταισματα την μερα.

:thumbup:

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οσο ειχα τους δισκους εκτροφης, βολευομουνα αψογα με ξυρες τροφες τυπου grannules και σχετικα σπανια καμια κατεψυγμενη.

Με το που το γυρισα σε αγριους αρχισα συστηματικα τις κατεψυγμενες καθως στην αρχη δεν δεχονταν ξηρα τροφη. Σημερα πλεον τους παρεχω πολυ μεγαλη ποικιλια τροφων τοσο για να μη βαρεθουν, οσο και για να καλυψω οσο το δυνατον γινεται περισσοτερο ην αναγκη τους σε θρεπτικα συστατικα!

Απο ξηρες τροφες παιζω σε grannules των Sera και Tetra, Flakes της Ocean Nutrition και οσον αφορα σε κατεψυγμενα, σχεδον τα παντα.........

Οσον αφορα στο τι πρεπει να περιλαμβανουμε στη διατροφη των δισκων αυτο που πιστευω εγω ειναι, μεγαλη ποικιλια τροφων για πληρη ληψη θρεπτικων συστατικων, και ειδη τροφων που ειναι πιο ευκολα αφομοιωσιμες απο τον οργανισμο των ψαριων :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφώνησω απόλυτα με τον Νιντάλ και θα προσθέσω πως ταίζω επίσης σπιρουλίνα τους δίσκους μου(εκτροφής).Μια φορά την εβδόμαδα η τροφή κάνει ''μπάνιο'' σε σκόρδο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...