Jump to content

ξιφοφορος αδιαθετος?


Recommended Posts

γεια :glare:

εδω και 2,5 βδομαδες περιπου εχω 2 ξιφοφορους, εναν αρσενικο και εναν θυληκο(νομιζω). επισης στο 200λιτρο ενυδρειο μου εχω 8 πλατι και 3 μολι... το σαββατο πηρα και 6 μικρα σκαλαριακια. ολον αυτον τον καιρο που ειχα τα ψαρακια ολα πηγαιναν καλα, ολα ηταν ορεξατα, κολυμπουσαν απο δω και απο κει, νερο τελειο ολα καλα...την δευτερη μερα αφου εβαλα τα σκαλαρια ταισα τα ψαρια με απο3ηραμενα σκουλικια και απο τοτε ο ενας ξιφιφορος, ο αρσενικος νομιζω, περναει μεγαλα χρονικα διαστηματα στον πατο του ενυδρειου σχοδον ακινητος, κουνιεται μονο αν ερθει καποιο αλλο ψαρι πολυ κοντα του η αν ταισω. Μηπως παραφαγε και χωνευει ακομα? αυτο συμβαινει τρεις μερες τωρα. την μερα μετα τα σκουλικια δεν ταισα για καλο και για κακο. μηπως νιω8ει μοναξια γτ εχω ακουσει οτι οι 3ιφοφοροι τα πανε καλυτερα σε "χαρεμια"

σημειωση: δν ειμαι σιγουρος για το φυλο γτ εχουν μακρια πτερυγια οποτε ειναι δυσκολο να καταλαβεις ποιος ειναι ο αρσενικος και ποιος ο θυληκος...ο αρσενικος λογικα ειναι αυτος με το μεγαλο πισινο πτερυγια(γονοποδιο?)

σημειωση 2: δν διακρινω εχθροτητα αναμεσα στα σκαλαρια και στα αλλα ψαρια οποτε δν νομιζω να φταινε αυτα.

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

γεια :glare:

εδω και 2,5 βδομαδες περιπου εχω 2 ξιφοφορους, εναν αρσενικο και εναν θυληκο(νομιζω). επισης στο 200λιτρο ενυδρειο μου εχω 8 πλατι και 3 μολι... το σαββατο πηρα και 6 μικρα σκαλαριακια. ολον αυτον τον καιρο που ειχα τα ψαρακια ολα πηγαιναν καλα, ολα ηταν ορεξατα, κολυμπουσαν απο δω και απο κει, νερο τελειο ολα καλα...την δευτερη μερα αφου εβαλα τα σκαλαρια ταισα τα ψαρια με απο3ηραμενα σκουλικια και απο τοτε ο ενας ξιφιφορος, ο αρσενικος νομιζω, περναει μεγαλα χρονικα διαστηματα στον πατο του ενυδρειου σχοδον ακινητος, κουνιεται μονο αν ερθει καποιο αλλο ψαρι πολυ κοντα του η αν ταισω. Μηπως παραφαγε και χωνευει ακομα? αυτο συμβαινει τρεις μερες τωρα. την μερα μετα τα σκουλικια δεν ταισα για καλο και για κακο. μηπως νιω8ει μοναξια γτ εχω ακουσει οτι οι 3ιφοφοροι τα πανε καλυτερα σε "χαρεμια"

σημειωση: δν ειμαι σιγουρος για το φυλο γτ εχουν μακρια πτερυγια οποτε ειναι δυσκολο να καταλαβεις ποιος ειναι ο αρσενικος και ποιος ο θυληκος...ο αρσενικος λογικα ειναι αυτος με το μεγαλο πισινο πτερυγια(γονοποδιο?)

σημειωση 2: δν διακρινω εχθροτητα αναμεσα στα σκαλαρια και στα αλλα ψαρια οποτε δν νομιζω να φταινε αυτα.

ευχαριστω :)

Καλησπερα φιλαρακο ,θα ηθελα να σε ρωτησω ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?απο μετρησεις πως πας?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα κανονικα τρεχει 5 μηνες αλλα αν λαβω υποψην μου μια ασθενια που περασα μεσα αυγουστου και μου εκανε την χημεια-βιολογια του ενυδρειου καινουρια (πφφφ) 8α πρεπει να πω 2 μηνες περιπου...

ειναι πολυ παραξενο γιατι ο ξιφοφορος ειναι το μονο ψαρι που φερεται παραξενα και η συμπεριφορα του ηταν τελειως ξαφνικη

Έγινε επεξεργασία - crazylef
Link to comment
Share on other sites

Αν εχουν και οι δυο πτεριγια μακρια μαλλον ειναι και οι δυο αρσενικοι οποτε μπορει να ειναι και καυγας

Link to comment
Share on other sites

6 σκαλαρακια με μιας και μαλιστα σε 200λιτρο ενυδρειο με ζωοτοκα? πηγαινε τα πισω γιατι αργα ή γρηγορα θα κρυβονται ολα. μαζι με τα ζωοτοκα και τα μισα σκαλαρια μαλιστα. για μενα φταιει η παρουσια των σκαλαριων. εβαλες αποτομα 6 μικρα ψαρια που οταν μεγαλωσουν τα ζωοτοκα σου αισθανονται οτι θα τα φανε. εσυ πως θα ενιωθες στη θεση των ζωοτοκων οταν ηξερες οτι θα ησουν το θυμα μεθαυριο? δεν χρειαζεται να πεφτει κυνηγητο.... καταλαβαινουν. επισης σαν συνθεση δεν κολαει. εχουν διαφορετικες απαιτησεις νερου μεταξυ τους. τα γκαπυ δηλαδη απο οσο ξερω πρεπει να ειναι στο κατωτατο οριο σκληροτητας και οξυτητας και τα σκαλαρια στο ανωτατο οριο για να ζουν στο ιδιο περιβαλλον νερου.

επισης το φιλτρο σου εχει αρκετο βιολογικο υλικο(οχι βακτηρια αλλα υλικο στο καδο) ωστε να σηκωσει την αναγκη περισσοτερων βακτηριων? μετρησες αμμωνια και νιτριδια?

Link to comment
Share on other sites

6 σκαλαρακια με μιας και μαλιστα σε 200λιτρο ενυδρειο με ζωοτοκα? πηγαινε τα πισω γιατι αργα ή γρηγορα θα κρυβονται ολα. μαζι με τα ζωοτοκα και τα μισα σκαλαρια μαλιστα. για μενα φταιει η παρουσια των σκαλαριων. εβαλες αποτομα 6 μικρα ψαρια που οταν μεγαλωσουν τα ζωοτοκα σου αισθανονται οτι θα τα φανε. εσυ πως θα ενιωθες στη θεση των ζωοτοκων οταν ηξερες οτι θα ησουν το θυμα μεθαυριο? δεν χρειαζεται να πεφτει κυνηγητο.... καταλαβαινουν. επισης σαν συνθεση δεν κολαει. εχουν διαφορετικες απαιτησεις νερου μεταξυ τους. τα γκαπυ δηλαδη απο οσο ξερω πρεπει να ειναι στο κατωτατο οριο σκληροτητας και οξυτητας και τα σκαλαρια στο ανωτατο οριο για να ζουν στο ιδιο περιβαλλον νερου.

επισης το φιλτρο σου εχει αρκετο βιολογικο υλικο(οχι βακτηρια αλλα υλικο στο καδο) ωστε να σηκωσει την αναγκη περισσοτερων βακτηριων? μετρησες αμμωνια και νιτριδια?

:)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα δεν ειμαι σιγουρος για το φυλο αλλα οταν λεω οτι εχουν και οι δυο μακρια ουρα ενοω το ειδος εχει στην ουρα του δυο "3ιφη" ενα πανω και ενα κατω οποτε ειναι δυσκολο να αναγνωρισεις το φυλο

ο τυπος στο μαγαζι μου ειπε οτι θα προσπαθησει να μου βαλει ζευγαρι...τωρα αν τα καταφεε δεν ξερω...απλα για 2 βδομαδες ολα πηγαιναν ρολοι... αν δεν κανω λαθος ειναι high fin lyre tail.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα δεν ειμαι σιγουρος για το φυλο αλλα οταν λεω οτι εχουν και οι δυο μακρια ουρα ενοω το ειδος εχει στην ουρα του δυο "3ιφη" ενα πανω και ενα κατω οποτε ειναι δυσκολο να αναγνωρισεις το φυλο

ο τυπος στο μαγαζι μου ειπε οτι θα προσπαθησει να μου βαλει ζευγαρι...τωρα αν τα καταφεε δεν ξερω...απλα για 2 βδομαδες ολα πηγαιναν ρολοι... αν δεν κανω λαθος ειναι high fin lyre tail.

Εαν εβαζες καποια φωτο θα ηταν καλο

Link to comment
Share on other sites

καταρχος δεν εχω γκαπι... κατι ξερω και γω ο καψερος...λολ... :)

επισης εδω αλλοι συνδιαζουν νεον τετρα με σκαλαρια με απολυτη επιτυχια!!! νομιζω οτι τα πλατι και τα μολι δν 8α χουν προβλημα...αυτος ειναι και ο λογος ουτος η αλλιως που εβαλα τα σκαλαρια μικρα για να μην εχω αψιμαχιες στο μελλον...περαν αυτου... νομιζα οτι αυτος ο συνδυασμος( αυτος και ο αλλος με τα νεον) ειναι κλισε και απολυτα ασφαλης! ειλικρινα διεψευσε με αν κανω λα8ος.

τελος τα σκαλαρια καλο ειναι να τα βαζεις ολα μαζι αποτι μου χουν πει για να αποφυγεις 3ανα τις αψιμαχιες

βεβαια το 3αναλεω εχω ολη και ολη 5 μηνες πειρα :glare:

Link to comment
Share on other sites

καταρχος δεν εχω γκαπι... κατι ξερω και γω ο καψερος...λολ... :)

επισης εδω αλλοι συνδιαζουν νεον τετρα με σκαλαρια με απολυτη επιτυχια!!! νομιζω οτι τα πλατι και τα μολι δν 8α χουν προβλημα...αυτος ειναι και ο λογος ουτος η αλλιως που εβαλα τα σκαλαρια μικρα για να μην εχω αψιμαχιες στο μελλον...περαν αυτου... νομιζα οτι αυτος ο συνδυασμος( αυτος και ο αλλος με τα νεον) ειναι κλισε και απολυτα ασφαλης! ειλικρινα διεψευσε με αν κανω λα8ος.

τελος τα σκαλαρια καλο ειναι να τα βαζεις ολα μαζι αποτι μου χουν πει για να αποφυγεις 3ανα τις αψιμαχιες

βεβαια το 3αναλεω εχω ολη και ολη 5 μηνες πειρα :glare:

δεν σου κανω κριτικη, αλοιμονο. απλα σου τονιζω το λαθος σου. απο τη μια καλα εκανες και εβαλες και τα 6 μαζι για τον λογο που ανεφερες (οπως και η επιλογη των 6 ως πλυθησμο γιατι ειναι κοπαδοψαρα) αλλα απο την αλλη δεν κανει το ενυδρειο σου. 210 λιτρα ειχα με 2 μονο και γινοταν χαμος(αναπαραγωγης απο πετ σοπ κιολας και οχι αγρια). το υψος παλι θα πρεπει να ειναι πανω απο 60 εκατοστα για τοσα σκαλαρια, μη σου πω 80. ισως σου φαινονται υπερβολικα αλλα δυστηχως τα σκαλαρια ειναι παρεξηγημενα οπως τα χρυσοψαρα για καποιους. αυτα ομως θα σου βγουν στη πορεια και δεν φαινονται τωρα. κανε 1 μηνα υπομονη και θα δεις.

στο θεμα μας: ο ξιφοφορος για μενα ειναι στρεσαρισμενος απο την αποτομη παρουσια μεγαλου αριθμου "σαρκοφαγων" για αυτα. περιμενε να ακουσεις και αλλες γνωμες. για τα νεον ισχυει οτι δυσκολα θα κανουν με σκαλαρια παρολο που ειναι απο τον ιδιο βιοτοπο. δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα λενε οτι αν μπουν πρωτα τα νεον και επειτα τα σκαλαρια θα ειναι οκ. εγω πιστευω ομως με την καταλληλη διακοσμηση μονο θα γινει αυτο. και στο τονιζω παλι. νεον και σκαλαρια ειναι απο τον ιδιο βιοτοπο. αυτο πηγες να κανεις κι εσυ. τα πλατυ, μολυ και ξιφοφοροι ειναι ? δεν ξερω. μπορει ενας χωριατης να συγκατοικησει με εναν που ζει στη πολη?

παντα υπαρχει η πιθανοτητα καποιος να κανει λαθος... γιατι να μην ειμαι εγω? κι εγω "ψαρας" ειμαι στο χομπι αλλωστε! μην βιαστεις να βγαλεις συμπερασματα απο μενα και οσους σου απαντησαν μεχρι τωρα. περιμενε και αλλους! :D

Link to comment
Share on other sites

το ψαρι μου ειναι αυτο

Καταρχήν παιδιά πρέπει να μεταφέρουμε τη συζήτηση στα ζωότοκα διότι εκεί θα έπρεπε να έχει ανοιχτεί !

Καλησπέρα παιδιά, αυτός είναι Xiphophorus helleri DOUBLESWORD WAGTAIL αν δεν κάνω λάθος διορθώστε με οι παλαιότεροι... Επίσης να σας πω πως εγώ δεν πιστεύω οτι φταίει η προσθήκη των σκαλαριών στο συγκεκριμένο πρόβλημα του ψαριού, εκτός και αν μεταφέρθηκε κάποια αρρώστια απο τα νεοεισερχόμενα ψάρια. Πρώτα πρέπει να κοιτάξεις τις μετρήσεις σου μήπως συμβαίνει κατι μ'αυτό, στη συνέχεια να δεις το γεγονός αν όλοι σου οι ξιφοφόροι είναι αρσενικοί και ο ένας κυνηγάει τον άλλον. Να ξέρεις πως οι ξιφοφόροι θεωρούνται πολύ ειρηνικοί και ήρεμοι αλλά πολλές φορές οι αρσενικοί τσακώνονται μεταξύ τους για τις θηλυκές. Κανονικά πρέπει ν'αντιστοιχεί ενας αρσενικός με τουλάχιστον 3-4 θηλυκές! Αν και πάλι μπορεί να έχεις καυγάδες λόγω κυριαρχίας ενός ισχυρού.

Ακόμα μας μίλησες για μια αρρώστια που είχε χτυπήσει το κοινωνικό σου ενυδρείο... για πες μας γι'αυτο ...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οι μετρησεις μου ειναι ολες κανονικες. pH7-7.2 no3 25mg/l, no2 0mg/l

kai nh4/nh3 περιπου 0,2 mg/l οποτε ολα καλα...

η αλη8εια ειναι οτι χ8ες το βραδυ λιγο πριν κλεισω τα φωτα παρατηρησα τους 2 ξιφοφορους να κηνυγιουνται λιγο επανειλημενος...οποτε ενδεχωμενως να ειναι αρσενικοι(αν ειναι ετσι δν εχω 8υληκους)

παρολα αυτα ειμαι προβληματισμενος που το προβλημα κυριαρχιας προεκυψε τωρα και οχι νωριτερα καθως τα εχω περιπου 2 βδομαδες...ισως παλι τωρα που το σκεφτομαι προεκυψε ακριβως επειδη μπηκαν και αλλα ψαρια στο παιχνιδι και πρεπει να μοιρστει την περιοχη του...ποιος 3ερει...

οσο για το περιστατικο με την ασθενεια ειχα ικ μεσα αυγουστου λογω καποιον μολυσμενων μπουενος αιρες τετρα που οχι μονο μ κατεφαγαν τα φυτα αλλα μ 3εκλιρησαν και τους κλοουν λοατσες :D

τα ψαρακια τα πηγα πισω αφου περασε το ικ και απο τοτε εμα8α να μν χρησιμοποιω φαρμακα οταν δν χρειαζονται...αλλατακι και υψηλη 8ερμοκρασια παιδες :)

επειδη δν εχω καραντινα κα8ε φορα που βαζω πσαρακια απο τοτε αυξανω την θερμοκρασια για να μν εχω παλι επηδημια ικ...ισως να φταιει αυτο με τους 3ιφομαχους..αλλα γιατι επηρεαζει μονο τον εναν??τωρα παλι που ηρ8α ο ενασ κρυβοταν κλασσικα πισω απο κατι φυτα ακινητος 3απλωμενος στα χαλικια στο πλαι...σαν ψοφιος.... και μολις αναψα το φως τσουπ να τος και τωρα κολυμπαει μες στην καλη χαρα...ισως ηταν μια φαση..ισως ηταν εμο και του περασε τι να πω :D

α και φιλε fishaki δν τρεχει τπτ. στο κατω κατω εγω ζητησα βοηθεια και καθε γνωμη δεκτη ειναι.. :glare:

εγω δν παρε3ηγω(συνηθως :D ) και ελπιζω οτε και συ οποτε ολα καλα :D

επισης..πως μεταφερω την συζητηση?

Έγινε επεξεργασία - crazylef
Link to comment
Share on other sites

λοιπον οι μετρησεις μου ειναι ολες κανονικες. pH7-7.2 no3 25mg/l, no2 0mg/l

kai nh4/nh3 περιπου 0,2 mg/l οποτε ολα καλα...

η αλη8εια ειναι οτι χ8ες το βραδυ λιγο πριν κλεισω τα φωτα παρατηρησα τους 2 ξιφοφορους να κηνυγιουνται λιγο επανειλημενος...οποτε ενδεχωμενως να ειναι αρσενικοι(αν ειναι ετσι δν εχω 8υληκους)

παρολα αυτα ειμαι προβληματισμενος που το προβλημα κυριαρχιας προεκυψε τωρα και οχι νωριτερα καθως τα εχω περιπου 2 βδομαδες...ισως παλι τωρα που το σκεφτομαι προεκυψε ακριβως επειδη μπηκαν και αλλα ψαρια στο παιχνιδι και πρεπει να μοιρστει την περιοχη του...ποιος 3ερει...

οσο για το περιστατικο με την ασθενεια ειχα ικ μεσα αυγουστου λογω καποιον μολυσμενων μπουενος αιρες τετρα που οχι μονο μ κατεφαγαν τα φυτα αλλα μ 3εκλιρησαν και τους κλοουν λοατσες :blink:

τα ψαρακια τα πηγα πισω αφου περασε το ικ και απο τοτε εμα8α να μν χρησιμοποιω φαρμακα οταν δν χρειαζονται...αλλατακι και υψηλη 8ερμοκρασια παιδες :)

επειδη δν εχω καραντινα κα8ε φορα που βαζω πσαρακια απο τοτε αυξανω την θερμοκρασια για να μν εχω παλι επηδημια ικ...ισως να φταιει αυτο με τους 3ιφομαχους..αλλα γιατι επηρεαζει μονο τον εναν??τωρα παλι που ηρ8α ο ενασ κρυβοταν κλασσικα πισω απο κατι φυτα ακινητος 3απλωμενος στα χαλικια στο πλαι...σαν ψοφιος.... και μολις αναψα το φως τσουπ να τος και τωρα κολυμπαει μες στην καλη χαρα...ισως ηταν μια φαση..ισως ηταν εμο και του περασε τι να πω :D

α και φιλε fishaki δν τρεχει τπτ. στο κατω κατω εγω ζητησα βοηθεια και καθε γνωμη δεκτη ειναι.. :glare:

εγω δν παρε3ηγω(συνηθως :D ) και ελπιζω οτε και συ οποτε ολα καλα :D

επισης..πως μεταφερω την συζητηση?

Απο που βγαζεις το συμπερασμα οτι ειναι ... κανονικες; Με τι μετρας; Οι συνθηκες σου ειναι "κανονικες" για τα ειδη που φιλοξενεις; Νομιζω αυτα που εγραψες για τους συνδιασμους πιο πανω (νεον, σκαλαρια κλπ.) ειναι τουλαχιστον αστεια για καποιον που θελει να βλεπει απο σωστη σκοπια το χομπυ (και ελπιζω οτι αυτο θελεις). Πρωτα πρεπει να βαζουμε τις ζωες των ψαριων και μετα τα αυθαιρετα συμπερασματα μας. Τα υπολοιπα απλα ....... δεν τα σχολιαζω.- :D

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

ok δεν χρειαζονται προσωπικες επιθεσεις... ποτε δεν ισχυριστικα οτι τα 3ερω ολα...αν τα 3ερα εδω θα ημουν..?

τις παραμετρους του νερου τις μετραω με υγρα τεστ πλεον οποτε πιστευω οτι ειναι ακριβεις.. τωρα οσο για το αν ειναι καταλληλες για τα ψαρια...υποθετω...αν δν ειναι παρακαλω υποδειξτε μ το λαθος

και δλδ γτ αυθεραιτα συμπερασματ? απο τα "αρθρα" που εχω διαβασει στο νετ η αποψη ειναι οτι μπορεις να καταφερεις οτι συνδιασμους 8ες απο την στιγμη που εχεις αριστη ποιοτητα νερου...ο συνδυασμος νεον τετρα μαλιστα αγγελοψαρα ειναι πολυσυζητημενος και πολυχρησιμοποιημενος επιτυχως μαλιστα...ειδικα αφου ερχονται απο το ιδιο περιβαλλον.

τελος παντων υποθετω οτι μπορει να μην ισχυουν και ολα αυτα...δεν εχω την παραμικρη ιδεα αφου δεν το εχω επιχειρησει...πρεπει ομως να παραδεχτω οτι το τι μπορει να γινει και το τι οχι ειναι τουλαχιστον ασαφες στον χωρο...

ομως μπορουμε να επικεντρωθουμε στο θεμα γιατι ειμαστε εκτος?

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω τι να τον κανω τον μικρο...χειροτερψε και δεν φαινεται να επανερχεται...ειναι ξαπλωμενος κατω απο μια ανουμπια και αργοιπεθαινει...σκουλικια του εχω δωσει, βιταμινες, οτι περνα απ το χερι μ. μονο αλλαγη νερου δεν εχω κανει για να μην τον στρεσαρω και τον αποτελιωσω...καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω τι να τον κανω τον μικρο...χειροτερψε και δεν φαινεται να επανερχεται...ειναι ξαπλωμενος κατω απο μια ανουμπια και αργοιπεθαινει...σκουλικια του εχω δωσει, βιταμινες, οτι περνα απ το χερι μ. μονο αλλαγη νερου δεν εχω κανει για να μην τον στρεσαρω και τον αποτελιωσω...καμια ιδεα?

Το παω λιγο ... αναποδα. Κανε την αλλαγη νερου .... μηπως το βελτιωσεις.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ok δεν χρειαζονται προσωπικες επιθεσεις... ποτε δεν ισχυριστικα οτι τα 3ερω ολα...αν τα 3ερα εδω θα ημουν..?

τις παραμετρους του νερου τις μετραω με υγρα τεστ πλεον οποτε πιστευω οτι ειναι ακριβεις.. τωρα οσο για το αν ειναι καταλληλες για τα ψαρια...υποθετω...αν δν ειναι παρακαλω υποδειξτε μ το λαθος

και δλδ γτ αυθεραιτα συμπερασματ? απο τα "αρθρα" που εχω διαβασει στο νετ η αποψη ειναι οτι μπορεις να καταφερεις οτι συνδιασμους 8ες απο την στιγμη που εχεις αριστη ποιοτητα νερου...ο συνδυασμος νεον τετρα μαλιστα αγγελοψαρα ειναι πολυσυζητημενος και πολυχρησιμοποιημενος επιτυχως μαλιστα...ειδικα αφου ερχονται απο το ιδιο περιβαλλον.

τελος παντων υποθετω οτι μπορει να μην ισχυουν και ολα αυτα...δεν εχω την παραμικρη ιδεα αφου δεν το εχω επιχειρησει...πρεπει ομως να παραδεχτω οτι το τι μπορει να γινει και το τι οχι ειναι τουλαχιστον ασαφες στον χωρο...

ομως μπορουμε να επικεντρωθουμε στο θεμα γιατι ειμαστε εκτος?

1. Προσωπικη επιθεση ..... που την ειδες ... αποψη εγραψα (και θεωρω οτι δεν χρειαζεται να υπογραφουμε για διευκρινηση ..... σε φιλικο τονο). :thumbup:

2. Ψαξε τα προφιλ των ψαριων σου στο φορουμ και θα βρεις μονος σου τι νερο χρειαζονται αρα θα εντοπισεις και τα λαθη.:thumbup:

3. Εκτος δεν ειμαστε γιατι η αρχη και το τελος των προβληματων ειναι ... οι συνθηκες νερου και η ποιοτητα του. Η αριστη ποιοτητα δεν σημαινει ομως και εξαληψη γιατι οι συνθηκες ειναι το βασικο (αυτο αφορα τα παραπανω που εγραψες), οσο για τον συνδιασμο των δυο ειδων που αναφερεις ... εγω δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι ειναι ετσι τα πραγματα, αλλα αυτο μπορει να μας βγαζει εκτος θεματος.

4. Υπαρχει μια φορμα που συμπληρωνεις και παιρνεις σχετικες απαντησεις για θεματα ασθενειων ... καντο και περιμενεις αυτα που θα γραφτουν απο τους ανθωπους που γνωριζουν.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...