Jump to content

Το Eheim 2211 κάνει για 100 λίτρα?


Alpha

Recommended Posts

Καλησπέρα, σε ένα ενυδρείο 100 λίτρα μικτά (89x40x30) μπορώ να βάλω το Eheim 2211? Εχω διαβάσει ότι κάνει για ενυδρεία μέχρι 150 λίτρα, έχει ροή 300 λ/ω και χωριτηκότητα κάδου 1.3 λίτρα. Ρωτάω γιατί το είδα από κοντά και είναι αρκετά μικρό στο μέγεθος. Να σημειώσω ότι στο ενυδρείο σκέφτομαι να βάλω ένα κοπαδάκι Harlequin Rasbora ή Rummy Nose μαζί με ένα κοπαδάκι Corydoras και λίγα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μετράει μόνο ποια ψάρια,αλλά και πόσα θα βάλεις στο ενυδρείο.Απο την στιγμή που το σκέφτεσαι ακόμη θα σου πρότεινα το 2213,γιατί προσφέρει πιο μεγάλο κάδο για υλικά και η διαφορά στην τιμή είναι σχετικά μικρή. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι γύρω στα 18 ψάρια μέσα, όδο για την τιμή έχει μεγάλη διαφορά με το 2213 γιατί θα το πάρω μεταχειρισμένο πολύ φθηνότερο από καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

ειχα και εγω το 2211 σε 100αρι ενυδρειο.Μπουκωνε γρηγορα.Και γω το 2213 σου προτεινω.ειδικα για 18 ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

...το 1 λιτρο βιολογικο που σου προσφερει το φιλτρο ειναι καλο σαν ποσοτητα-αλλωστε πιο εσωτερικο δινει περισσοτερη βιολογια-, αλλα την ικανοτητα του στη διασπαση της αμμωνιας και του Νο2 θα την δεις στην πραξη.

-Αν δε πας στην πιο "μεγαλη" λυση και παρεις το 2211,τοτε προχωρα με χαμηλη ιχθυοφορτηση και ανεβαζε την σιγα-σιγα,αλλωστε αν ειναι και φυτεμενο το ενυδρειο σου τοτε τα πραγματα απλουστευουν ακομη περισσοτερο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση παιδιά, αλλά τελικά πήγα και πήρα ένα Fluval 205 (αν και το άλλο που έχω είχε ένα προβληματάκι με τη φλάτζα του και έχανε τελικά αναθεώρησα και νομίζω πως είναι πολύ καλά φίλτρα). Θα είμαι εντάξει με το Fluval πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

και γω fluval εχω και στα 2 μου ενυδρεια πανω απο χρονο.Μεχρι στιγμης φυσανε..

Δεν ειναι Eheim αλλα πιστευω οτι ειναι πολυ αξιολογα φιλτρα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου αν και είχα πρόβλημα με ένα 205 γιατί είχε χαλάσει το λαστιχάκι, πιστεύω ότι από άποψη λειτουργικότητας και τιμής σε σύγκριση με τη σειρά classic της eheim, τα fluval είναι κατα πολύ καλύτερα γιατί ούτε νερό χρειάζεται να ρουφάς κάθε φορά, ούτε βανάκια να τρέχεις να αγοράζεις, ούτε τα υλικά να είναι χύμα μέσα στο κάδο και είναι και πιο όμορφα τα fluval, από άποψη αισθητικής.

Link to comment
Share on other sites

ναι στα πιο πολλα συμφωνω μαζι σου ..για τη λειτουργικοτητα μακροθεσμα δε ξερω..θα δειξει ο χρονος..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...