Jump to content

ποσο αντεχει το μερο σε δεξαμενη?


Recommended Posts

γεια χαρα σε ολους.

ποσο καιρο μπορω να διατηρησω νερο με αλατι, ετοιμο απο Α/Ο σε δεξαμενη με κυκλοφορητη και θερμοστατη?

Link to comment
Share on other sites

Tωρα το χειμωνα και σε μερος που δεν το χτυπαει ο ηλιος,νομιζω μεχρι μια εβδομαδα ειναι ΟΚ.

Αν καποιος νομιζει οτι κραταει παραπανω,παω πασο.

Προσωπικα ομως δεν θα το κρατουσα παραπανω.

Οκυκλοφοριτης να χτυπαει την επιφανεια για να οξυγονωνεται το νερο.

Link to comment
Share on other sites

το φρέσκο αλατόνερο δεν θέλει ιδιαίτερη μεταχείριση ..

είναι απλά αλατόνερο και όχι ζωντανό νερό σαν του ενυδρείου μας η της θάλασσας

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που είναι νερακι για αλλαγή τότε ουτε εγω νομιζω πως τιθεται θεμα.

Δεν υπαρχει κατι να πεθανει εκει μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Eγω φοβαμαι εν απουσια φυσικων θηρευτων κι ανταγωνισμου,την αναπτυξη καποιου βλαβερου βακτηριου.Οσο πιο πολυ μενει το νερο,τοσο πιο μεγαλος πληθυσμος θα ειναι.Και θα την παθεις μια φορα.

Γιαυτο και βαζω καποιο χρονικο οριο στο ποσο πρεπει να κραταμε το νερο αποθηκευμενο.

Αν νομιζετε οτι δεν τειθεται τετοιο θεμα,θα το δεχθω,καθως και δεν εχω διαβασει κατι σχετικο και δεν εχω παρομοια ασχημη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απ'οσο ξερω δεν εχει κανενα προβλημα το νερο αρκει να υπαρχει κυκλοφορια και να μην ειναι στασιμο.Βεβαια για ενα λογικο διαστημα,οχι πολυ καιρο.Εγω εχω χρησιμοποιησει και νερο δυο εβδομαδων χωρις κανενα προβλημα.Η αλατοτητα θελει προσοχη να μην ανεβει με την εξατμιση του νερου,γιατι το αλατι δεν εξατμιζεται,μενει στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους.

ποσο καιρο μπορω να διατηρησω νερο με αλατι, ετοιμο απο Α/Ο σε δεξαμενη με κυκλοφορητη και θερμοστατη?

Φιλε μου εγω εχω standby σε δεξαμενη 300 λιτρα ετοιμο θαλασσινο καποιες φορες εχει φτασει να ειναι μεσα και ενα μηνα, κανενα προβλημα αρκει να εχει την αντλια να ειναι σε σκοτεινο μερος και να ειναι σκεπασμενο. Ο θερμαντηρας χρειαζεται μονο για αμεση χρηση του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Άκη για να ααπτυχθεί κάποιος παθογόνος οργανισμός, να αναπαραχθεί και να ωριμάσει χρειαζόμαστε μέσα τα ψαράκια μας, τον ξενιστή.

Χωρίς αυτό δεν θα μπορέσει να ολοκληρώσει τον κύκλο του

Link to comment
Share on other sites

Έχω αφήσει περισσότερο από ένα μήνα θαλασσινό νερό χωρίς να δω κάτι το περίεργο.Να πω απλά ότι έχω βάλει μια 5w uv για κάποια τέτοια περίπτωση που αναφέρει ο Άκης.Θερμοστάτη μόνο πριν από αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Άκη για να ααπτυχθεί κάποιος παθογόνος οργανισμός, να αναπαραχθεί και να ωριμάσει χρειαζόμαστε μέσα τα ψαράκια μας, τον ξενιστή.

Χωρίς αυτό δεν θα μπορέσει να ολοκληρώσει τον κύκλο του

Δεν μιλαω απαραιτητα για παθογονους οργανισμους ψαριων.Αλλα καποιο βακτηριο που θα αναπτυχθει απο κατι που θα τυχει να μεσει μεσα στο δοχειο (ακομα και σκονη ή βρομια απο τα χερια μας) και εχει καιρο μπροστα του να πολλαπλασιαστει επαρκως,ωστε να κανει ζημια.Καπως ετσι το σκεφτομαι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω απαραιτητα για παθογονους οργανισμους ψαριων.Αλλα καποιο βακτηριο που θα αναπτυχθει απο κατι που θα τυχει να μεσει μεσα στο δοχειο (ακομα και σκονη ή βρομια απο τα χερια μας) και εχει καιρο μπροστα του να πολλαπλασιαστει επαρκως,ωστε να κανει ζημια.Καπως ετσι το σκεφτομαι :thumbup:

αυτο που λες ΑΚΗ μπορει να συμβει σε καθε στιγμη δηλ να πεσει κατι μεσα στο νερο και την ωρα που κανουμε αλλαγη και να ανπτυχθει μεσα στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες ΑΚΗ μπορει να συμβει σε καθε στιγμη δηλ να πεσει κατι μεσα στο νερο και την ωρα που κανουμε αλλαγη και να ανπτυχθει μεσα στο ενυδρειο

Στωστα.Μπορει να πεσει και απο το sump.Δεν ειναι ολα κλειστα,ακομα και τα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Ακη το θεωρώ πολύ τραβηγμενο σεναριο....

Και παλι σου ειπα, πρεπει να βρεθουν καταλληλες συνθηκες για να αναπτυχθουν, οχι ετσι!

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες ΑΚΗ μπορει να συμβει σε καθε στιγμη δηλ να πεσει κατι μεσα στο νερο και την ωρα που κανουμε αλλαγη και να ανπτυχθει μεσα στο ενυδρειο

Mεσα στο ενυδρειο υπαρχουν ομως ανταγωνιστικοι οργανισμοι και βακτηρια.Κατι που θα αποτρεψει την ανεξελεγκτη αναπτυξη εισερχομενου βακτηριου.

Οπως και να εχει,ισως φοβαμαι και το ψαχνω υπερβολικα :thumbup: .

Οι αποψεις σας δεκτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...