Jump to content

Πάνω που είχα αρχίσει να απογοητεύομαι...


Recommended Posts

Πάει καιρός από... τότε! Βέβαια τότε είχα αγχωθεί, αλλά τώρα ξέρω. Κατά έναν περίεργο τρόπο ξεφύτρωσε ένα μωρό λιβελούλα ξανά στο ενυδρείο μου! Σύντομα θα γίνει ένα όμορφο έντομο :thumbup:

Απολαύστε:

IMG_3187r.jpg

IMG_3186__.jpg

(μόλις το έκανα upload οπότε η ποιότητα δεν είναι ακόμα HD)

Link to comment
Share on other sites

Κανε χώρο έρχεται και η σαύρα...... 1,5μετ. να δω που θα το βάλεις?

Έχω ένα 30λιτρο που κάθεται... Λες να μη φτάσει? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται αυτο μαλον θα εχεις μονιμο κατοικο καπου στον αερα και παει και γεναει μεσα στο ενυδρειο σου! :thumbup: Τι θα την κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται αυτο μαλον θα εχεις μονιμο κατοικο καπου στον αερα και παει και γεναει μεσα στο ενυδρειο σου! :bowdown: Τι θα την κανεις?

Μόνιμο κάτοικο δεν έχω και το ενυδρείο είναι με καπάκι! Απλά το υπόστρωμα που είχα βάλει πριν από πολύ καιρό είχε προφανώς μέσα αυγά τα οποία όταν βρήκαν τις κατάλληλες συνθήκες εκκολάφτηκαν. Τι θα την κάνω??? Θα την μεγαλώσω σαν παιδί μου και όταν με το καλό έρθει η ώρα της να γίνει ιπτάμενο έντομο θα την αφήσω ελεύθερη :thumbup:

Αυτή τη στιγμή στο εν λόγο ενυδρείο δεν υπάρχουν κάτοικοι που θα την πειράξουν, αλλά ούτε αυτή είναι ικανή να πειράξει κάτι. Θα ταΐζεται με τροφή ψαριών και πιθανόν και με μωράκια γαρίδων.

Link to comment
Share on other sites

Μόνιμο κάτοικο δεν έχω και το ενυδρείο είναι με καπάκι! Απλά το υπόστρωμα που είχα βάλει πριν από πολύ καιρό είχε προφανώς μέσα αυγά τα οποία όταν βρήκαν τις κατάλληλες συνθήκες εκκολάφτηκαν. Τι θα την κάνω??? Θα την μεγαλώσω σαν παιδί μου και όταν με το καλό έρθει η ώρα της να γίνει ιπτάμενο έντομο θα την αφήσω ελεύθερη :bowdown:

Αυτή τη στιγμή στο εν λόγο ενυδρείο δεν υπάρχουν κάτοικοι που θα την πειράξουν, αλλά ούτε αυτή είναι ικανή να πειράξει κάτι. Θα ταΐζεται με τροφή ψαριών και πιθανόν και με μωράκια γαρίδων.

είσαι πολύ καλός πατέρας συγκινήθηκα.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

είσαι πολύ καλός πατέρας συγκινήθηκα.... :thumbup:

Για τις γαρίδες υποθέτω... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα ( :bowdown: ) νέα!!! Έχω τουλάχιστον 4 και το ένα από αυτά είναι άλλης ράτσας από τα υπόλοιπα. Δυστυχώς κατάφερα να βιντεοσκοπήσω τα 2 μόνο εν ώρα φαγητού :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::bowdown:

Kατσε ακόμα δεν έχουν φτάσει στην ωριμότητα..! :helpsmilie::helpsmilie:

Δυστυχώς δεν μπορώ να τα αναπαράγω... ακόμα :helpsmilie: Η αναπαραγωγή γίνεται στη φάση όπου είναι πλέον ιπτάμενα έντομα οπότε καταλαβαίνεται πως είναι δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο! Βέβαια έχω κάτι στο μυαλό μου που όταν υλοποιηθεί μπορεί πιθανόν να φιλοξενήσει ακόμα και τα ιπτάμενα έντομα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και μερικά ενημερωτικά βιντεάκια... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

stormtrooper ποιο υποστρωμα εχεις βαλει και γεναει λιβελουλες?? :thumbup: Γιατι βρηκα και εγω μια και δεν ξερω τι να την κανω μηπως την θελεις να κανει παρεα και στις δικες σου?Η δικια μου εχε χρωμα καφε και ειναι αρκετα μεγαλη 2-3 εκατοστα!! :helpsmilie::bowdown::thumbup::helpsmilie: Αν την αφησω σε κατι σηντρηβανια που δεν λειτουργουν εδω και χρονια θα ζησει?Εκει ειναι γεματο νυμφες κουνουπιων αλλα δεν ξερω τωρα τι εχει!!Επεισης το χωμα μου γεναει και σκουλικακια!! :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

stormtrooper ποιο υποστρωμα εχεις βαλει και γεναει λιβελουλες?? :blush: Γιατι βρηκα και εγω μια και δεν ξερω τι να την κανω μηπως την θελεις να κανει παρεα και στις δικες σου?Η δικια μου εχε χρωμα καφε και ειναι αρκετα μεγαλη 2-3 εκατοστα!! ;):):thumbup::P Αν την αφησω σε κατι σηντρηβανια που δεν λειτουργουν εδω και χρονια θα ζησει?Εκει ειναι γεματο νυμφες κουνουπιων αλλα δεν ξερω τωρα τι εχει!!Επεισης το χωμα μου γεναει και σκουλικακια!! :ballistic:

Αυτό δεν το είχα δει :thumbup:

Τελικά δεν γεννάει το υπόστρωμά μου λιβελούλες... Πρόκειται για άλλο είδος πτερωτού εντόμου το οποίο λέγεται Mayfly. Οπότε προφανώς το καλοκαίρι που μας πέρασε και με τα παράθυρα που είχα ανοιχτά, τρύπωσε κάποιο μέσα στο δωμάτιο και εναπόθεσε τα αυγά του στο ενυδρείο μου!

Και για να απαντήσω στον συνονόματο... Ναι μεν οι προνύμφες λιβελούλας αντέχουν σε χαμηλές θερμοκρασίες, αλλά δεν μπορώ να σου εγγυηθώ πως η μεταβολή θερμοκρασίας είναι καλή γι'αυτές! Φυσικά βέβαια το ότι υπάρχουν νύμφες κουνουπιών είναι ότι καλύτερο καθότι είναι τέλεια τροφή γι'αυτές, αλλά ξαναλέω πως δεν ξέρω τι θα γίνει λόγο μεταβολής της θερμοκρασίας!

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά να πω πως μία Mayfly πρωταγωνιστούσε στο παρακάτω διαφημιστικό σποτάκι :)

Τελικά έχω χαζοχαρούμενα έντομα :blush:

Link to comment
Share on other sites

Η λιβελουλα χαθηκε μεσα στο 20 λιτρο που την εβαλα μαζι με 3 apple snail εψαξα παντου σημερα και δεν την βρηκα...Λετε να την εφαγαν τα σαλιγκαρια,(θερμοστατη φιλρτρα κλπ εχει το ενυδρειο ειναι κομπλε)! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Η λιβελουλα χαθηκε μεσα στο 20 λιτρο που την εβαλα μαζι με 3 apple snail εψαξα παντου σημερα και δεν την βρηκα...Λετε να την εφαγαν τα σαλιγκαρια,(θερμοστατη φιλρτρα κλπ εχει το ενυδρειο ειναι κομπλε)! :)

Να έφαγε σαλιγκάρι ίσως... Να το έφαγαν τα σαλιγκάρια αδύνατο :blush: Πλάκα κάνω στο να φάει σαλιγκάρι αλλά, σίγουρα δεν το έφαγαν σαλιγκάρια. Κάπου καταχωνιασμένο θα είναι ή....... θα μεταμορφώθηκε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...