Jump to content

Sos ψωφανε τα ψαρακια μου


Recommended Posts

παιδια sos ψωφανε τα ψαρακια μου και δεν καταλαβαινω τον λογο.. :thumbup:

οι μετρησεις του ενυδρειου μου ειναι

ph:7.5

kh:8

gh:13

nh4:0

καθε 10-15 μερες αλλαζω το 30%

θερμοκρασια 25΄'c

ειδικα τωρα τελευταια καθε μερα βρισκω και απο ενα ψοφιο....

οποιος γνωριζει κατι ας απαντησει...

θα το εκτιμησω

Link to comment
Share on other sites

Τα ΝΟ2-ΝΟ3 πόσο είναι? Νομίζω πως θα πρέπει να κάνεις και πιο συχνές αλλαγές νερού, μία φορά την εβδομάδα δηλαδή κάθε 5 μέρες, το φίλτρο σου είναι εσωτερικό ή εξωτερικό και τι υλικά έχεις μέσα? Εχεις παρατηρήσει τίποτα σημάδια ασθένειας?

Link to comment
Share on other sites

Πες μας λίγο τι ψαράκια έχεις και ποια ψοφήσανε διότι στο profile σου έχεις πολλά ψάρια μη συμβατικά μεταξύ τους :thumbup:

Επίσης νιτρικά δεν μετράς???????

Έγινε επεξεργασία - gabri.c
Link to comment
Share on other sites

Τα ΝΟ2-ΝΟ3 πόσο είναι? Νομίζω πως θα πρέπει να κάνεις και πιο συχνές αλλαγές νερού, μία φορά την εβδομάδα δηλαδή κάθε 5 μέρες, το φίλτρο σου είναι εσωτερικό ή εξωτερικό και τι υλικά έχεις μέσα? Εχεις παρατηρήσει τίποτα σημάδια ασθένειας?

Προτασεις ... χωρις στοιχεια; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προτασεις ... χωρις στοιχεια; :thumbup:

Εγώ νομίζω πως με αυτά τα ψάρια σε τόσα λίτρα θα έπρεπε να κάνει συχνότερες αλλάγες νερού. Τώρα αν νομίζεις πως είναι λάθος... Και όπως και να το κάνουμε οι αλλαγές νερού είναι απαραίτητες σε όλες τις περιπτώσεις, πόσο μάλλον αν σου πεθαίνουν τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Και όπως και να το κάνουμε οι αλλαγές νερού είναι απαραίτητες σε όλες τις περιπτώσεις, πόσο μάλλον αν σου πεθαίνουν τα ψάρια.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

200 lit ειναι το ενυδρειο και ειναι σε λειτουργεια εδω και 3 χρονια περιπου..μολις αρχισαν να ψοφανε αλλαξα αμεσως το 30% του νερου και μετα απο 1-2 μερες συνεχιζαν να ψοφανε και ξανααλλαζω το 30%...τωρα παιδια σταθεροποιηθηκε η κατασταση .....εχασα 5-6 ψαρακια..γκαπυ-πλατυ-μολλυ.. :thumbup:

απο τοτε που εβαλα τον θερμοστατη στους 25'c απο τοτε νομιζω αρχισε το κακο....το ειχα βγαλμενο απο την μπριζα για το καλοκαιρι και η θερμοκρασια του ενυδρειου ηταν γυρω στους 22-23....λετε αυτο ισως να τα πειραξε??? :bowdown::thumbup::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

???? :thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια ακομα και σημερα βλεπω μερα με τη μερα ψοφια ψαρακια ενα μετα το αλλο...για να πω την μαυρη αληθεια δεν κανω μετρησεις....ολα ηταν μια χαρα πριν ....δεν μπορουσα να καταλαβω που ωφειλεται.. :blink: δεν μπορει ξαφνικα τοσα ψοφια ,,ποσο καιρο ειναι το ενυδρειο..ρωτησα την μητερα μου και μου λεει πηρε κατι αραχνες απο την γωνια πανω απο το ενυδρειο με την ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΤΡΑ...καραφλιασα!!εγω υποψιαζομαι αν επεσαν εστω και 2 σταγονες εγινε η ζημια.....της το πα την πηρε απο κατω..τελος παντων..αλλαξα σημερα το 50% το νερο με καθαρο εκανα καλα???τι αλλο να κανω???αυριο θα αγορασω κανενα τεστ :P:ninja::blink:

Link to comment
Share on other sites

.....τελος παντων..αλλαξα σημερα το 50% το νερο με καθαρο εκανα καλα???τι αλλο να κανω???αυριο θα αγορασω κανενα τεστ :P:ninja::blink:
Τι αλλο να κανεις? προς το προν αυτα αρκουν.

Αυτο που πρεπει να κοιταξεις για πιο ριζικη λυση ειναι η διορθωση της συνθεσης και ιχθυφορτωσης του ενυδρειου σου και αφου φροντισεις για μηδενικα τοξικα (ΝΗ3 ΝΟ2) και χαμηλα επιπεδα (0-25) ΝΟ3, να ρυθμισεις τις τιμες του νερου σου (pH gH θερμοκρασια) κοντα στις τιμες που θελουν τα ψαρια που θα απομεινουν.

Link to comment
Share on other sites

μετρησα αμμωνια τα αποτελεσματα ηταν

NH3/NH4: 1.5 mg :P

τι γινεται ρε δεν μπορω να καταλαβω..απο που προηλθε??ο πατος ειναι πεντακαθαρος τον ανακατευω τιποτα δεν βγαζει...θα τρελαθω

επισης εβαλα ανθρακα ο πετσοπας μου εδωσε 300γρ να τα βαλω ολα μου ειπε τα χω βαλει... επισης θα κανω αυριο μετρησεις και αν ειναι παλι στα ιδια σημεια θα αφαιρεσω παλι νερο και θα βαλω βακτυρια......ακουω προτασεις..... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

το φίλτρο σου δουλέβει κανονικά;

Μηπως πέθανε καποιο ψαράκι και δεν το έχεις βρεί ακομα;

Έκανες καπια θεραπεία και σκότωσες την βιολογία του φίλτρου;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ταίζεις πολύ με αποτέλεσμα να μην τρώνε όλη την τροφή τα ψάρια και μένει κάτω και σαπίζει? Κάνε αλλαγή νερού άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια θεραπεια με κατι σταγονες για τα ασπρα σημαδια ιδιαιτερα στα μολλυ.... :P

το φιλτρο δουλευει μια χαρα...δεν νομιζω να ταιζω πολυ..σε κανα λεπτο δεν μενει τροφη, την εχουν φαει....πιστευω τα εχω βγαλει τα ψοφια ψαρακια....ειναι και πολλα φυτα...τι να κανω.....?

Link to comment
Share on other sites

Με τι φάρμακο έκανες θεραπεία? Κάνε αλλαγή νερού και ρίξε και βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Τι δουλεια εχει ο πατος με την αμμωνια?

Εχεις προβλημα φιλτρανσης. (ή ελλειπης)

Αλλαγη νερου παλι 50% και βακτηρια μετα απο μια ωρα.

Σωστη θερμοκρασια (μεχρι το πολυ 3 βαθμους πιο δροσερο, το φρεσκο νερο) με seacherm prime τριπλη ως πενταπλη δοση.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

για τον πατο αν εχει πολυ τροφη δεν μαζευεται στον πατο και ανεβαζει την αμμωνια??

ο πετσοπας μου ειπε να ανεβασω λιγο θερμοκρασια στους 27 εβαλα και ανθρακα και θα περιμενω ως αυριο αν δεν κατεβει εστω και λιγο η αμμωνια βαζω βακτυρια

...τον ανθρακα θα τον εχω μεσα στο ενυδρειο για μια εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

η θεραπεια ειναι αυτη...καποια μολλυ ειχαν αυτα τα σημαδια τα οποια δεν εχουν τωρα

post-12493-1257773034_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - johnb
Link to comment
Share on other sites

να αλλαξω το νερο 50% η αυριο?

Link to comment
Share on other sites

να αλλαξω το νερο 50% η αυριο?

Σήμερα άλλαξέ το, αν περιμένεις μέχρι αύριο το πιθανότερο είναι να έχει επιδεινωθεί η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

η θεραπεια ειναι αυτη...καποια μολλυ ειχαν αυτα τα σημαδια τα οποια δεν εχουν τωρα

Για το φάρμακο δεν διάβασα κάπου ότι καταστρέφει τη βιολογία, αλλά δεν είμαι σίγουρος καλύτερα να μας πει κάποιος εμπειρότερος.

Link to comment
Share on other sites

50% να αλλαξω η και παραπανω....?

Link to comment
Share on other sites

50% τωρα με prime

για τον πατο αν εχει πολυ τροφη δεν μαζευεται στον πατο και ανεβαζει την αμμωνια??

ο πετσοπας μου ειπε να ανεβασω λιγο θερμοκρασια στους 27 εβαλα και ανθρακα και θα περιμενω ως αυριο αν δεν κατεβει εστω και λιγο η αμμωνια βαζω βακτυρια

...τον ανθρακα θα τον εχω μεσα στο ενυδρειο για μια εβδομαδα

Αν εχει ισχυρη και σωστη φιλτρανση δεν πα να΄χεις και μακαροναδα μες κοκκινιστο στο πατο, δεν ανεβαζει αμμωνια.

Χαιρετησματα να πεις του πετσοπα.

Θερμοκρασια ανεβαζεις αν εχει ich στο ενυδρειο.

Η ανοδος της θερμοκρασιας (και της οξυτητας) κανει την αμμωνια πιο τοξικη.

Κρατα λοιπον τη θερμοκρασια στα χαμηλοτερα επιπεδα που επιτρεπουν οι αναγκες των ψαριων σου.

Ο ανθρακας δεν κανει κακο στην προκειμενη περιπτωση μετα απο μερικες μερες βγαλτον και πετα τον, ιδιως αν εχει φυτα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...