Jump to content

Σαπίζουν τα ξύλα μου?


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρεις κανείς τι είναι αυτό το πράγμα που βρίσκεται πάνω στα ξύλα μου. Να πω ότι τα ξύλα (redmoor) έχουν αγοραστεί από γνωστό ενυδρειακό μαγαζί, άρα είναι κατάλληλα για ενυδρειακή χρήση και τα αγόρασα πριν 3 μέρες και αφού τα ξέπλυνα λίγο τα έβαλα μέσα. Επειδή στη φωτό δεν φαίνεται καλά να πω οτι είναι σαν μούχλα, άσπρο χνούδι (όπως όταν σαπίζει φαγητό). Επίσης, πριν βάλω αυτά τα ξύλα είχα μέσα mopani τα οποία και αυτά έβγαλαν αυτό το χνούδι αλλά σε μεγαλύτερο βαθμό, γι'αυτό και τα έβγαλα νομίζοντας οτι το πρόβλημα ήταν τα ξύλα. Μήπως είναι άλγη? Το λέω γιατί στο ενυδρείο (120L) έχω βάλει υπόστρωμα (5kg) για φυτά αλλά φυτά φυτεμένα στο υπόστρωμα με ρίζες δεν έχω φυτέψει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρεις κανείς τι είναι αυτό το πράγμα που βρίσκεται πάνω στα ξύλα μου. Να πω ότι τα ξύλα (redmoor) έχουν αγοραστεί από γνωστό ενυδρειακό μαγαζί, άρα είναι κατάλληλα για ενυδρειακή χρήση και τα αγόρασα πριν 3 μέρες και αφού τα ξέπλυνα λίγο τα έβαλα μέσα. Επειδή στη φωτό δεν φαίνεται καλά να πω οτι είναι σαν μούχλα, άσπρο χνούδι (όπως όταν σαπίζει φαγητό). Επίσης, πριν βάλω αυτά τα ξύλα είχα μέσα mopani τα οποία και αυτά έβγαλαν αυτό το χνούδι αλλά σε μεγαλύτερο βαθμό, γι'αυτό και τα έβγαλα νομίζοντας οτι το πρόβλημα ήταν τα ξύλα. Μήπως είναι άλγη? Το λέω γιατί στο ενυδρείο (120L) έχω βάλει υπόστρωμα (5kg) για φυτά αλλά φυτά φυτεμένα στο υπόστρωμα με ρίζες δεν έχω φυτέψει.

Πάλι ξέχασα τη φωτό...

post-12024-1256294114_thumb.jpg

post-12024-1256294127_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαπροφυτικός μύκητας, κάνε λίγη υπομονή και απλά θα εξαφανιστεί, ακόμα και να τον τσιμπήσουν τα ψάρια δεν θα τα βλάψει. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σαπίλα μου θυμίζει...δηλαδή δεν θα έχω πρόβλημα, να μην προχωρίσω σε τίποτα ενέργειες πχ. μείωση φωτοπεριόδου και τέτοια? Οκ, ευχαριστώ viciouscircle!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, έκανα και μια σχετική αναζήτηση και βρήκα και κάποια παλιότερα post απότο forum. Τώρα θα περιμένω να φύγουν.

Link to comment
Share on other sites

Μυκητας ειναι σηγουρα!Το ειχε βγαλει και η δικια μου ριζα και σε 10 μερες ειχε φυγει ή μαλον τον εφαγαν τα σαλιγκαρακια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...