Jump to content

Help στον αρχαριο


Recommended Posts

Παιδια οριστε και μερικες φωτο απο το ενυδρειο.Πειτε μου εντυπωσεις και παρατηρησεις.Ολα καλοδεχουμενα :excl:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σε καλύπτει για τα λίτρα σου.. ούτως ή άλλος εκ των πραγμάτων δεν θα έχεις και πολύ ζωντανό πράγμα μέσα...

Όταν σου έλεγα πριν για τη "χρυσή τομή" είναι οι εξής παράγοντες:... η κυκλοφορία του νερού στο skimmer σε σχέση με την παροχή αέρα.. το ύψος που το έχεις τοποθετήσει (εάν δεν είναι προκαθορισμένο από τον κατασκευαστή) και φυσικά κατά πόσο υπάρχουν στη στήλη νερού οργανικά απόβλητα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το διαπιστωσα και γω αυτο aiolos γιατι μετα απο λιγες μανουβρες αρχισε να αφριζει και συνεχεια μαλιστα.Τωρα βεβαια δεν ξερω και κατα ποσο ειναι σωστο ο αφρος που βγαζει

Link to comment
Share on other sites

Θα το διαπιστώσεις στη πορεία.. θα στρώσει

Κάνε όμως μια έρευνα στο δίκτυο για video με skimmer σε λειτουργία ώστε να έχεις μια ιδέα της..... άφρας τους !!!!

Το δοχείο συλλογής πρέπει να γεμίζει με αργούς ρυθμούς (εφ όσον υπάρχουν απόβλητα) με ένα πρασινωπό υγρό... μην το μυρίσεις!!!

Βασικά ο αφρός στο χείλος του δοχείου πρέπει να είναι... πηχτός (να το πω κάπως έτσι)

Στις οδηγίες προτείνει ο κατασκευαστής τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω την αλγη που ειναι πανω στα βραχακια και ειναι σαν γκαζον,δεν ξερω πως λεγεται.Η διατομικη αλγη ποια ειναι?

η διατομικη ειναι καφε,σαν σκονη και συνηθως περιοριζεται πανω στην αμμο.

Link to comment
Share on other sites

η διατομικη ειναι καφε,σαν σκονη και συνηθως περιοριζεται πανω στην αμμο.

Α οκ Ακη,σε ευχαριστω.Τωρα για αυτην την αλγη που εχω εγω κσερεις πως καταπολεμειται?εννοω με καποιον ζωντανο οργανισμο,οχι με χημικα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και εξαρταται απο το ειδος της αλγης,καποιο αλγοφαγο ψαρι,που θα βαλεις,θα την ξεπαστρεψει.

Θα βοηθησει να εχεις και συνεχως φωσφορικα 0 και νιτρικα οσο πιο χαμηλα γινεται.Επισης και οι συχνες αλλαγες νερου.

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Και με σαλιγκαρια αρκει να μην ειναι αρκετα μεγαλη σε μεγεθος,τοτε θα χρειαστεις καποιο ψαρι να τρωει τις αλγες. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Και με σαλιγκαρια αρκει να μην ειναι αρκετα μεγαλη σε μεγεθος,τοτε θα χρειαστεις καποιο ψαρι να τρωει τις αλγες. :excl:

Σωστα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι 40 λιτρα.Πολυ μεγαλυτερο φαινεται :excl:

Η ανεμωνη που φαινεται αριστερα ηρθε με τον βραχο?Αν ναι ειναι majano.Οχι οτι πρεπει ντε και καλα να την βγαλεις,αλλα σε καταλληλες συνθηκες θα αρχισει να διαιρειται που και που,οποτε και θα πρεπει να ελεγχεις με αφαιρεσεις τον πληθυσμο τους.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Ακη την ανεμωνη μου την εδωσε ενας φιλος μου δωρο και την πηρα.Το ξερω οτι διαιρειται.Τωρα ας με βοηθησει καποιος σε αυτο......Εβαλα το skimmer kai το νερο που ωγαζει στο ενυδρειο ειναι με φυσαλιδες και εχει γεμισει το ενυδρειο φυσαλιδες :excl: .Επισης η μικρη κουπα επανω στο skimmer μετα απο λιγες ωρες γεμιζει νερο?Τι να φταιει ρε παιδια?Τι κανω λαθος?Το skimmer μου ειναι τηs boyu wg-308.Ας με βοηθησει καποιος εμπειρος

Link to comment
Share on other sites

Το νερό μέσα στο κύπελλο τι χρώμα έχει?

Είναι γκρίζο και θολό ή έχει κάποια απόχρωση προς το πράσινο?

Κάνε συνδυασμό ροής νερού στο skimmer (αν έχει τέτοια ρύθμιση η αντλία του) και ρύθμισε επίσης την παροχή αέρα.

Αλλά όπως σου είπα ακόμη στρώνει το skimmer σου, το να καταφέρεις να το ρυθμίσεις σ αυτή τη φάση δεν σημαίνει ότι θα παραμείνει έτσι.. σε μερικές μέρες (μετά το στρώσιμο του) θα χρειαστεί πάλι ρύθμισή.

Link to comment
Share on other sites

Η ανεμώνες να ξέρεις είναι δύσκολοι οργανισμοί.. και σε συνθήκες φωτισμού και σε νερό... αν δεν τις αρέσει το σημείο που βρίσκονται μετακινούνται

ρίξε μια ματιά στο "φάκελο" αυτού του είδους... που λίγο-πολύ όλες έτσι συμπεριφέρονται ....

post-13206-1258792196_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Aiolos για τις συμβουλες σου περι ανεμωνης.Το νερο που μαζευε η μικρη κουπα ηταν θολο οχι πρασινο

Link to comment
Share on other sites

Μείωσε τη ροή ή τον αέρα.. στην ουσία μ αυτό που κάνει... δεν κάνει τίποτα..υπερλειτουργή δηλαδή χωρίς ουσιαστικό λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Μείωσε τη ροή ή τον αέρα.. στην ουσία μ αυτό που κάνει... δεν κάνει τίποτα..υπερλειτουργή δηλαδή χωρίς ουσιαστικό λόγο.

αν εννοεις την ροη του κυκλοφορητη που εχει μεσα δεν μπορω να την μειωσω.Οταν λες τον αερα τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Κάπου επάνω στο skimmer (λογικά) πρέπει να υπάρχει μια βαλβίδα εισαγωγής αέρα.. ίσως συνδεδεμένη με κάποιο σωληνάκι.

Μ αυτήν ρυθμίζεις την ποσότητα του αέρα που εισέρχεται στο skimmer και ως αποτέλεσμα έχει την ποσότητα φυσαλίδων/αφρού που παράγει.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου επάνω στο skimmer (λογικά) πρέπει να υπάρχει μια βαλβίδα εισαγωγής αέρα.. ίσως συνδεδεμένη με κάποιο σωληνάκι.

Μ αυτήν ρυθμίζεις την ποσότητα του αέρα που εισέρχεται στο skimmer και ως αποτέλεσμα έχει την ποσότητα φυσαλίδων/αφρού που παράγει.

Α ναι το ειδα.και οσο ποιο ανοιχτη ειναι αφτη η βαλβιδα τοσο ποιο πολυ φυσαλιδεσ θα βγαζει?

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν εχει καποιο ρυθμιστη για τον αερα,δοκιμασε να το σηκωσεις λιγο πιο ψηλα αποτι το εχεις τωρα.Αν συνεχισει ακομα λιγο ψηλοτερα.

Αν ειναι σταθερης θεσης (κρεμαστο) και δεν μπορεις να μεταβαλεις το υψος του ως προς την επιφανεια του νερου,μπορεις να προσαρμωσεις ενα βανακι στην ακρη απο το σωλινακι που ρουφαει αερα,για να μειωνεις οσο χρειαζεται την παροχη

Link to comment
Share on other sites

Α ναι το ειδα.και οσο ποιο ανοιχτη ειναι αφτη η βαλβιδα τοσο ποιο πολυ φυσαλιδεσ θα βγαζει?

Σωστά.... μείωσε λοιπόν ώστε να μη γεμίζει με θολό νερό και ούτε μέσα στο ενυδρείο φυσαλίδες...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να καταλαβω καλα για δειτε αυτη την εικονα και πειτε μου ποια ειναι η βαλβιδα?Αυτο ειναι το skimmer που εχω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...