Jump to content

Καταστήματα πώλησης ειδών ενυδριου


Recommended Posts

Θα ήθελα να προτείνω το εξής στην ομάδα των moderators - admnstrators αλλά και στους επαγγελματίες του χώρου.

Στα πλαίσια της ελεύθερης έκφρασης της γνώμης μας αλλά και της κοινής αγάπης προς τα ψαράκια και τα ενυδρια μας, θα ήταν πιστεύω θεμιτό να δημιουργουσαμε ένα είδος «αξιολόγησης» των καταστημάτων όσον αφορά τη γνώση των εργαζομένων-ιδιοκτητών επάνω στο αντικείμενο.

Ήδη υπάρχει το κομμάτι του forum όπου μπορούμε να έχουμε επικοινωνία με τα καταστήματα. Σίγουρα εκεί μπορούμε να πούμε και τη γνώμη μας και να δώσουμε και την ευκαιρία στον επαγγελματία να απαντήσει σε κάτι που πιθανώς να είναι άδικο για αυτόν και την δουλειά του. Όμως έτσι χάνεται η πληροφορία και είναι αρκετά δύσκολο να μπαίνει κάποιος σε ένα-ένα κατάστημα και να διαβάζει γνώμες.

Εγώ προτείνω το εξής: Να έμπαινε ένα είδος δημοσκόπησης σε κάθε κατάστημα ώστε, για παράδειγμα, να μπορούμε να βαθμολογουμε ΕΠΩΝΥΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΞΗΓΗΣΗ ο κάθε ένας μας εκεί το λόγο που έβαλε καλή ή κακή αξιολόγηση. Έτσι θα δώσουμε κίνητρο και στους καταστηματάρχες να είναι πιο προσεκτικοί στο τι μας προτείνουν και μας συμβουλεύουν, και θα μπορεί ο οποιοσδήποτε νέος ακουαριστας να ξέρει ποιον μπορεί να εμπιστευτεί και σε ποιον όταν παει απλά να ψωνίσει ότι θέλει αλλά... μπενακης-βγαινακης σε όλες τις συμβουλές και απόψεις που θα ακούσει εκεί!!!

Παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη των μελών αλλά και των διαχειριστών και των καταστηματαρχών!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω,,, καλο θα ηταν να μπορουμε να μαθουμε για εμπειριες καλες αλλα και κακες μελλων του φορουμ σε σχεση με τα μαγαζια του ειδους...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και έψαχνα που να γράψω καλά λόγια για τον ιδιοκτήτη πετ-σοπ που έχει και στο φόρουμ σελίδα και που μου έστειλε ( δεν τα πήρα ακόμη) από Λάρισα πράγματα και μάλιστα σε πολύ καλή τιμή! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εισαι πολυ λαθος... αν εχει προβλημα με καποιο καταστημα ή αγαπη - συμπαθεια προς ενα αλλο καλο ειναι να το κρατησεις για εσενα και για τους φιλους σου.... δεν ειναι σωστο να δημοσιευουμε τετοια πραγματα....

σκεψου να ειχες μαγαζι.....

γνωμη μου να κλειδωσει το θεμα... δεν υπαρχει λογος παραπανω συζητησης...

Link to comment
Share on other sites

Εισαι πολυ λαθος... αν εχει προβλημα με καποιο καταστημα ή αγαπη - συμπαθεια προς ενα αλλο καλο ειναι να το κρατησεις για εσενα και για τους φιλους σου.... δεν ειναι σωστο να δημοσιευουμε τετοια πραγματα....

σκεψου να ειχες μαγαζι.....

γνωμη μου να κλειδωσει το θεμα... δεν υπαρχει λογος παραπανω συζητησης...

+1 :thumbup::bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εισαι πολυ λαθος... αν εχει προβλημα με καποιο καταστημα ή αγαπη - συμπαθεια προς ενα αλλο καλο ειναι να το κρατησεις για εσενα και για τους φιλους σου.... δεν ειναι σωστο να δημοσιευουμε τετοια πραγματα....

σκεψου να ειχες μαγαζι.....

γνωμη μου να κλειδωσει το θεμα... δεν υπαρχει λογος παραπανω συζητησης...

Aν αντιμετωπισε καποιο προβλημα ομως ή αν ειδε καποιος αλλος κατι μπορει να το πει....

Απο τη στιγμη που τα καταστηματα μπορουν να απαντησουν για ποιο λογο ειναι λαθος;

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Vag0s μια που επιμενεις στο θεμα....

1. αν το καταστημα δεν ειναι στο ΑΖ δεν νομιζω οτι επιτρεπετε να κανεις αρνιτικα σχολια χωρις να μπορει να το δει η να εχει αντιλογο.... ελπιζω να καταλαβαινετε τι θελω να πω...

2. αν εχεις προβλημα με το μαγαζι μπορεις να το πεις στα "ατομα σου" ωστε να το αποφυγετε...... το να γραφεις δημοσια ασχημα πραγματα ή να προωθεις καποιο μαγαζι ειναι απαραδεκτο κατα την γνωμη μου....

εξαλλου τα μαγαζια που ειναι στο ΑΖ και ειναι και χοριγοι μας, πολλες φορες μας κανουν δωρα κτλ και θα πρεπει να τα ευχαριστουμε γιαυτο οχι να σπερνουμε διχωνιες....

Link to comment
Share on other sites

Το forum πρεπει να λειτουργει σαν ιστοτοπος για ενυδρειακες συζητησεις,νεοι στο χομπυ να βρισκουν λυσεις στα προβληματα και οχι να λειτουργει σαν χωρος εξοντωσης των καταστηματων εστω και αν ειναι ενα κακο μαγαζι.

Link to comment
Share on other sites

Vag0s μια που επιμενεις στο θεμα....

1. αν το καταστημα δεν ειναι στο ΑΖ δεν νομιζω οτι επιτρεπετε να κανεις αρνιτικα σχολια χωρις να μπορει να το δει η να εχει αντιλογο.... ελπιζω να καταλαβαινετε τι θελω να πω...

2. αν εχεις προβλημα με το μαγαζι μπορεις να το πεις στα "ατομα σου" ωστε να το αποφυγετε...... το να γραφεις δημοσια ασχημα πραγματα ή να προωθεις καποιο μαγαζι ειναι απαραδεκτο κατα την γνωμη μου....

εξαλλου τα μαγαζια που ειναι στο ΑΖ και ειναι και χοριγοι μας, πολλες φορες μας κανουν δωρα κτλ και θα πρεπει να τα ευχαριστουμε γιαυτο οχι να σπερνουμε διχωνιες....

Καλησπερα φιλε μου τι εννοεις????"""εξαλλου τα μαγαζια που ειναι στο ΑΖ και ειναι και χοριγοι μας, πολλες φορες μας κανουν δωρα κτλ και θα πρεπει να τα ευχαριστουμε γιαυτο οχι να σπερνουμε διχωνιες...."""Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ειναι οτι σοβαρες εκπτωσεις δεν γινονται συμφωνα παντα με το σκεπτικο οτι ειμασται μελη και μια έκπτωση επρεπε ουτος η αλλος να την ειχαμε υστερα μην ξεχνας οτι τπαρχει γενικη ΚΡΙΣΗ και δεν θα πρεπει να την πληρωνουμε συνεχεια εμεις.....εννοω οτι προσφορες εκπτωσεις θα επρεπε να υπαρχουν ολο και πιο πολλες και πιο συχνες....καποτε τα ΜΑΓΑΖΙΑ θελανε να τα στηριξουν οι χομπιστες ΤΩΡΑ δεν νομιζω να το ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ....ειναι και παλι η αποψη ΜΟΥ.

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου τι εννοεις????"""εξαλλου τα μαγαζια που ειναι στο ΑΖ και ειναι και χοριγοι μας, πολλες φορες μας κανουν δωρα κτλ και θα πρεπει να τα ευχαριστουμε γιαυτο οχι να σπερνουμε διχωνιες...."""Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ειναι οτι σοβαρες εκπτωσεις δεν γινονται συμφωνα παντα με το σκεπτικο οτι ειμασται μελη και μια έκπτωση επρεπε ουτος η αλλος να την ειχαμε υστερα μην ξεχνας οτι τπαρχει γενικη ΚΡΙΣΗ και δεν θα πρεπει να την πληρωνουμε συνεχεια εμεις.....εννοω οτι προσφορες εκπτωσεις θα επρεπε να υπαρχουν ολο και πιο πολλες και πιο συχνες....καποτε τα ΜΑΓΑΖΙΑ θελανε να τα στηριξουν οι χομπιστες ΤΩΡΑ δεν νομιζω να το ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ....ειναι και παλι η αποψη ΜΟΥ.

Συγνώμη αλλά αυτό δεν είναι λύση αλλιώς όλοι θα γράφονταν σε ένα forum μόνο και μόνο για τις εκπτώσεις...Το forum δεν είναι δικαστήριο να δικάσουμε ή να αποθεώσουμε κάποιο μαγαζί...Πρωσοπικές εμπειρίες μπορούμε να τις μοιραστούμε ή με πμ ή με τους φίλους μας και όχι δημόσια...

Το μύνημα τα μαγαζιά το πέρνουν δέν είναι ανάγκη ένα δημόσιο δικαστήριο...

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω κι εγω. ισως θα εκανε καλο σε εμας, αλλα μονο σε εμας και το τονιζω... ισως. μην ξεχναμε οτι οσο καλος εμπορος και ανθρωπος να εισαι θα υπαρχουν και δυσαρεστημενοι. καποιοι δυσαρεστημενοι ισως να ειναι εσκεμενα.

αν δεν εισαι ευχαρηστιμενος απο ενα καταστημα το διαδιδεις στο κυκλο σου, οπως και προαναφερθηκε πολυ σωστα. αν το κανει δημοσια ειναι δισφημιση και μεριδιο ευθυνης φερει το ΑΖ με οποιες νομικες κυρωσεις μπορει να υπαρξουν. μην ξεχνατε οτι πολυ νομιζουν το ΑΖ σαν επιχειρηση και αυτο γιατι δεν γνωριζουν τι ειναι φορουμ.

επισης πολυ σβαρος παραγοντας ειναι η εμπειρια του χομπιστα. αν ειναι αρχαριος αυτος που θα ψηφισει, πως θα εχει την ικανοτητα της σωστης κρισης? πιστευω θα βγουν εσφαλμενα συμπερασματα.

αν καποιος εχει παραπονο με καποιο καταστημα ισως θα μπορουσε να ανοιξει μεμονομενα δικο του θεμα, αναλαμβανοντας ετσι τη δικη του ευθυνη. αλλα και παλι δεν το εγκρινω. αν θελουμε να κανουμε κατι ισως αυτος ο δυσαρεστημενος πελατης να εστελνε πμ σε εναν admin και αναλογα της σοβαροτητας του θεματος και το πληθος των περιπτωσεων το καταστημα να εβγαινε απο την ομαδα του ΑΖ. ετσι κι αλλιως δεν νομιζω τα στελεχη του ΑΖ να μην γνωριζουν τι συμβαινει και να μην περνανε τα μυνηματα τους με το σωστο τροπο ανταμοιβωντας τους καλους. μιλαω για την καλη πλευρα και οχι για την πονηρη, που ετσι κι αλλιως δεν υπαρχει. το ΑΖ δεν ειναι υπουργιο εμποριου ωστε να εχει τμημα παραπονων.

τελος, τα καταστηματα που ειναι μελη της ομαδας ΑΖ ειναι "ψαγμενα" απο τα στελεχη και τα μελη του ΑΖ και δεν νομιζω να υπαρχει θεμα. μειονεκτηματα θα βρουμε παντου γιατι κανεις δεν ειναι τελειος, η γενικη εικονα μετραει και καποιοι δεν θα το λαβουν υπ'οψιν τους παρουσιαζοντας την αποψη τους επιρεασμενοι απο ενα μεμονομενο περιστατικο, ξεχνωντας τα καλα που προηλθαν. χαρακτηριστικο της ανθρωπινης φυσης (και ιδιως των θυληκων απεναντι στους αρσενικους!! :thumbup: ).

με την παραπανω λογικη μου, ψηφιζω και εγω οχι. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Vag0s μια που επιμενεις στο θεμα....

1. αν το καταστημα δεν ειναι στο ΑΖ δεν νομιζω οτι επιτρεπετε να κανεις αρνιτικα σχολια χωρις να μπορει να το δει η να εχει αντιλογο.... ελπιζω να καταλαβαινετε τι θελω να πω...

2. αν εχεις προβλημα με το μαγαζι μπορεις να το πεις στα "ατομα σου" ωστε να το αποφυγετε...... το να γραφεις δημοσια ασχημα πραγματα ή να προωθεις καποιο μαγαζι ειναι απαραδεκτο κατα την γνωμη μου....

εξαλλου τα μαγαζια που ειναι στο ΑΖ και ειναι και χοριγοι μας, πολλες φορες μας κανουν δωρα κτλ και θα πρεπει να τα ευχαριστουμε γιαυτο οχι να σπερνουμε διχωνιες....

Eιπα μονο για αυτα που ειναι στο αΖ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου τι εννοεις????"""εξαλλου τα μαγαζια που ειναι στο ΑΖ και ειναι και χοριγοι μας, πολλες φορες μας κανουν δωρα κτλ και θα πρεπει να τα ευχαριστουμε γιαυτο οχι να σπερνουμε διχωνιες...."""Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ειναι οτι σοβαρες εκπτωσεις δεν γινονται συμφωνα παντα με το σκεπτικο οτι ειμασται μελη και μια έκπτωση επρεπε ουτος η αλλος να την ειχαμε υστερα μην ξεχνας οτι τπαρχει γενικη ΚΡΙΣΗ και δεν θα πρεπει να την πληρωνουμε συνεχεια εμεις.....εννοω οτι προσφορες εκπτωσεις θα επρεπε να υπαρχουν ολο και πιο πολλες και πιο συχνες....καποτε τα ΜΑΓΑΖΙΑ θελανε να τα στηριξουν οι χομπιστες ΤΩΡΑ δεν νομιζω να το ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ....ειναι και παλι η αποψη ΜΟΥ.

δεν καταλαβα??? γιατι ειναι υποχρεωμενα??? στην κοπη πιτας ομως που πηραν τα παιδια απο αθηνα ενυδρεια, φιλτρα, κοραλια, κτλ ηταν ασχημα??

Συγνώμη αλλά αυτό δεν είναι λύση αλλιώς όλοι θα γράφονταν σε ένα forum μόνο και μόνο για τις εκπτώσεις...Το forum δεν είναι δικαστήριο να δικάσουμε ή να αποθεώσουμε κάποιο μαγαζί...Πρωσοπικές εμπειρίες μπορούμε να τις μοιραστούμε ή με πμ ή με τους φίλους μας και όχι δημόσια...

Το μύνημα τα μαγαζιά το πέρνουν δέν είναι ανάγκη ένα δημόσιο δικαστήριο...

:thumbup::bowdown::thumbup::helpsmilie::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά αυτό δεν είναι λύση αλλιώς όλοι θα γράφονταν σε ένα forum μόνο και μόνο για τις εκπτώσεις...Το forum δεν είναι δικαστήριο να δικάσουμε ή να αποθεώσουμε κάποιο μαγαζί...Πρωσοπικές εμπειρίες μπορούμε να τις μοιραστούμε ή με πμ ή με τους φίλους μας και όχι δημόσια...

Το μύνημα τα μαγαζιά το πέρνουν δέν είναι ανάγκη ένα δημόσιο δικαστήριο...

φιλε μου καταρχην δεν ειπα εγω οτι πρεπει να δικασω η να κρινω (σαν Κωστας πιστεψε με σε οτι εχει να κανει με τα καταστηματα εχω αποψη και μαλιστα της ταξεως ανω των 3500 ευρω σε 2 χρονια) αλλα οταν καποτε ελεγαν οτι τα μελη του aqua ειχαν εκπτωση σε καποια απο τα καταστηματα και τωρα ουτε που σου απαντανε οταν τους ρωτας κατι τωτε ας με συγχωρεις αλλα για καποιους ειναι θεμα....αλλωστε δεν ειναι στοχος μονο η προβολη των καταστηματων σε ενα φορουμ αλλα και για να υπαρχει επικοινωνια με τα μελη...βλεπεις να υπαρχει????????

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα φωτιές... Δηλαδή αλλά φόρουμ όπως για να αναφέρω κάποια

www.civinfo.com

www.myphone.gr

www.exormiseis.gr

πως σε αυτά οι φορουμιτες λένε ελεύθερη τη γνώμη τους για τους επαγγελματίες στο θέμα με το οποίο ασχολούνται;

Και τι σχέση έχει το εάν είναι χορηγοί; Δλδ είναι κακό να επισημανθούν κάποιες αδυναμίες και να διορθωθούν;

Αναφέρω ξεκάθαρα πως θα ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ εξήγηση της θετικής ή αρνητικής βαθμολογίας

Και θα αξιολογείται η σωστή ή η λάθος συμβουλή, όπως το να σου πουλήσουν ένα υβριδιο pseudoplatysoma x red tail catfish μαζί με ένα synodontis και να σου πουν πως αυτά θα ζουν μια χαρά μαζί! Όταν λοιπόν φαγωθεί το synodontis μπαίνεις, βαθμολογεις αρνητικά και αναφέρεις και το ότι σε κοροϊδεύει και στο τηλέφωνο όταν πήρες να τον ρωτήσεις τι θα κανείς το υβριδιο τώρα που ξέρεις πως θα στα φάει όλα σε βάθος χρόνου και ότι δεν θα χωράει καν στο ενυδριο σου...

Έτσι, με αυτό το τυχαίο παράδειγμα, ΑΝ κάποιος το ζούσε δεν θα ήταν σωστό να το ξερουν όλοι εδώ;;

Και την επόμενη που θα πουλούσε κάποιο τέτοιο δεν θα το έλεγε στον πελάτη ότι αυτό που παίρνεις είναι κτηνος;;;;

Είναι κακό το να μην μπορούμε να κρίνουμε τέτοιες συμπεριφορές ελεύθερα... Γί αυτό κάνουν και λένε κάποιοι ότι θέλουν...

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα??? γιατι ειναι υποχρεωμενα??? στην κοπη πιτας ομως που πηραν τα παιδια απο αθηνα ενυδρεια, φιλτρα, κοραλια, κτλ ηταν ασχημα??

:thumbup::bowdown::thumbup::helpsmilie::helpsmilie:

Φυσικα και δεν ειναι υποχρεωμενα τα μαγαζια να κανουν καμια εκπτωση και οτι και αν γινεται το κανουν απο "την καλη τους τη καρδια" (?).

Αλλα αλλο νομιζω ηθελε να πει ο Manoskap. Καταρχην το αν εγω ειχα μια προσωπικη εμπειρια καλη ή κακη απο καποιο καταστημα δε βλεπω το λογω γιατι θα πρεπει να σιωπησω και να μην την αναφερω στο φορουμ. Λετε ολοι " πειτε το στους φιλους σας.... " Συγνωμη εδω τι ειμαστε εχθροι ??? Και στην τελικη μπορει εγω να μην εχω φιλους που ασχολουνται με το χομπυ και γιαυτο το λογο βρισκομαι εδω. Αμα δεν μπορω ουτε εδω να πω τη γνωμη μου, και τις εμπειριες να ποσταρουν μονο οι moderators και ολοι οι υπολοιποι να μπαινουν να διαβαζουν.

εμενα μου φενεται οτι καποιοι προσπαθουν να προστατεψουν τα μαγαζια αντι για τους συνχομπιστες τους. Ασε που ουτε τα μισα μαγαζια που παιζουν πανελλαδικα δεν βρισκονται στα "ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ" του aquazone. Αυτο τι μπορει να σημαινει ?????? Καταρχην με τη λογικη των παραπανω ποστ οτι δεν πρεπει να αναφερομαστε καν σε αυτα τα μαγαζια και ας κανουν οτι θελουν. εμεις εδω το πολυ πολυ να πουμε κατι για τα μαγαζια που ειναι μελη του aquazone και ειδικα αν μας κανουν και εκπτωση μονο καλα λογια

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν ειναι υποχρεωμενα τα μαγαζια να κανουν καμια εκπτωση και οτι και αν γινεται το κανουν απο "την καλη τους τη καρδια" (?).

Αλλα αλλο νομιζω ηθελε να πει ο Manoskap. Καταρχην το αν εγω ειχα μια προσωπικη εμπειρια καλη ή κακη απο καποιο καταστημα δε βλεπω το λογω γιατι θα πρεπει να σιωπησω και να μην την αναφερω στο φορουμ. Λετε ολοι " πειτε το στους φιλους σας.... " Συγνωμη εδω τι ειμαστε εχθροι ??? Και στην τελικη μπορει εγω να μην εχω φιλους που ασχολουνται με το χομπυ και γιαυτο το λογο βρισκομαι εδω. Αμα δεν μπορω ουτε εδω να πω τη γνωμη μου, και τις εμπειριες να ποσταρουν μονο οι moderators και ολοι οι υπολοιποι να μπαινουν να διαβαζουν.

εμενα μου φενεται οτι καποιοι προσπαθουν να προστατεψουν τα μαγαζια αντι για τους συνχομπιστες τους. Ασε που ουτε τα μισα μαγαζια που παιζουν πανελλαδικα δεν βρισκονται στα "ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ" του aquazone. Αυτο τι μπορει να σημαινει ?????? Καταρχην με τη λογικη των παραπανω ποστ οτι δεν πρεπει να αναφερομαστε καν σε αυτα τα μαγαζια και ας κανουν οτι θελουν. εμεις εδω το πολυ πολυ να πουμε κατι για τα μαγαζια που ειναι μελη του aquazone και ειδικα αν μας κανουν και εκπτωση μονο καλα λογια

Ακριβώς, και εγώ έτσι πιστεύω, με επιασες 100% :thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν ειναι υποχρεωμενα τα μαγαζια να κανουν καμια εκπτωση και οτι και αν γινεται το κανουν απο "την καλη τους τη καρδια" (?).

Αλλα αλλο νομιζω ηθελε να πει ο Manoskap. Καταρχην το αν εγω ειχα μια προσωπικη εμπειρια καλη ή κακη απο καποιο καταστημα δε βλεπω το λογω γιατι θα πρεπει να σιωπησω και να μην την αναφερω στο φορουμ. Λετε ολοι " πειτε το στους φιλους σας.... " Συγνωμη εδω τι ειμαστε εχθροι ??? Και στην τελικη μπορει εγω να μην εχω φιλους που ασχολουνται με το χομπυ και γιαυτο το λογο βρισκομαι εδω. Αμα δεν μπορω ουτε εδω να πω τη γνωμη μου, και τις εμπειριες να ποσταρουν μονο οι moderators και ολοι οι υπολοιποι να μπαινουν να διαβαζουν.

εμενα μου φενεται οτι καποιοι προσπαθουν να προστατεψουν τα μαγαζια αντι για τους συνχομπιστες τους. Ασε που ουτε τα μισα μαγαζια που παιζουν πανελλαδικα δεν βρισκονται στα "ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ" του aquazone. Αυτο τι μπορει να σημαινει ?????? Καταρχην με τη λογικη των παραπανω ποστ οτι δεν πρεπει να αναφερομαστε καν σε αυτα τα μαγαζια και ας κανουν οτι θελουν. εμεις εδω το πολυ πολυ να πουμε κατι για τα μαγαζια που ειναι μελη του aquazone και ειδικα αν μας κανουν και εκπτωση μονο καλα λογια

Εχεις δικιο......

ΙΜΟ

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν ειναι υποχρεωμενα τα μαγαζια να κανουν καμια εκπτωση και οτι και αν γινεται το κανουν απο "την καλη τους τη καρδια" (?).

Αλλα αλλο νομιζω ηθελε να πει ο Manoskap. Καταρχην το αν εγω ειχα μια προσωπικη εμπειρια καλη ή κακη απο καποιο καταστημα δε βλεπω το λογω γιατι θα πρεπει να σιωπησω και να μην την αναφερω στο φορουμ.Γιατί φίλε μου εσύ μπορεί να είσαι λολός(παράδειγμα φέρνω και δεν αναφαίρομαι σε σένα)και επειδή μπορεί να πήγες σε ένα κατάστημα και δέν σε εξυπηρετήσαν σωστά να μπείς εδώ μέσα και την τρίχα να την κάνεις τριχιά μπορεί να πήρες ένα ζωντανό και να σου ψώφησε και να πείς ότι πήρες 10 ψάρια και σου ψωφήσαν όλα Λετε ολοι " πειτε το στους φιλους σας.... " Συγνωμη εδω τι ειμαστε εχθροι ???Όχι βέβαια αλλά αυτό δεν μας δίνει το δικαίωμα να κρίνουμε κανέναν γιατί απλά το σωστό και το δίκαιο για τον καθένα είναι σχετικό Και στην τελικη μπορει εγω να μην εχω φιλους που ασχολουνται με το χομπυ και γιαυτο το λογο βρισκομαι εδω. Αμα δεν μπορω ουτε εδω να πω τη γνωμη μου, και τις εμπειριες να ποσταρουν μονο οι moderators και ολοι οι υπολοιποι να μπαινουν να διαβαζουν.(άσχετο)Πήγαινε πολλά πολλά πόστ πίσω να δείς τί ερωτήσεις κάνανε οι σημερινοί mod. :thumbup: Μα τόσο άσχετοι ήταν; :helpsmilie: εμενα μου φενεται οτι καποιοι προσπαθουν να προστατεψουν τα μαγαζια αντι για τους συνχομπιστες τους.Απο πού το συμπερένεις αυτό; Ασε που ουτε τα μισα μαγαζια που παιζουν πανελλαδικα δεν βρισκονται στα "ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ" του aquazone. Αυτο τι μπορει να σημαινει ??????Μάλλον ότι δέν τα σκάνε χοντρά στο ΑΖ όπως τα μαγαζιά που υπάρχουν κάπου άκουσα κιόλας ότι πληρώνουν ενοίκιο περίπου 5000 το μήνα... :thumbup: Αλλά άς σοβαρευτούμε λιγάκι... :bowdown: Καταρχην με τη λογικη των παραπανω ποστ οτι δεν πρεπει να αναφερομαστε καν σε αυτα τα μαγαζια και ας κανουν οτι θελουν. εμεις εδω το πολυ πολυ να πουμε κατι για τα μαγαζια που ειναι μελη του aquazone και ειδικα αν μας κανουν και εκπτωση μονο καλα λογια

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου τι εννοεις????"""εξαλλου τα μαγαζια που ειναι στο ΑΖ και ειναι και χοριγοι μας, πολλες φορες μας κανουν δωρα κτλ και θα πρεπει να τα ευχαριστουμε γιαυτο οχι να σπερνουμε διχωνιες...."""Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ειναι οτι σοβαρες εκπτωσεις δεν γινονται συμφωνα παντα με το σκεπτικο οτι ειμασται μελη και μια έκπτωση επρεπε ουτος η αλλος να την ειχαμε υστερα μην ξεχνας οτι τπαρχει γενικη ΚΡΙΣΗ και δεν θα πρεπει να την πληρωνουμε συνεχεια εμεις.....εννοω οτι προσφορες εκπτωσεις θα επρεπε να υπαρχουν ολο και πιο πολλες και πιο συχνες....καποτε τα ΜΑΓΑΖΙΑ θελανε να τα στηριξουν οι χομπιστες ΤΩΡΑ δεν νομιζω να το ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ....ειναι και παλι η αποψη ΜΟΥ.

Γι'αυτο και εμεις ..... οταν βλεπουμε να φερνουν προς πωληση γκαλαχερ, βαμμενα, παπαγαλοψαρα κλπ. παρα το οτι σαν μελη γνωριζουν την αποψη μας (και θα επρεπε να βοηθανε προς αυτη την κατευθυνση)... πρεπει να το βουλωνουμε και να χαμογελαμε ηλιθια ...... μην θιχτουνε!!!! :thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πήγατε την κουβέντα στα άκρα νομίζω...

Είμαι υπέρ του να μπορεί να υπάρχει ένα σύστημα αξιολόγησης των καταστημάτων. Κι επίσης και οι ίδιοι οι καταστηματάρχες θα έπρεπε να είναι υπέρ αυτού αν θεωρούν τους εαυτούς τους τους σωστούς επαγγελματίες. Είναι διαφορετικό το να γράψει κάποιος "Στο Χ κατάστημα υπάρχουν γελοίοι άνθρωποι" και διαφορετικό "Πιστεύω πως πρέπει να βελτιωθείτε στο Υ τομέα γιατί... μπλα... μπλα... μπλα...".

Δεν είμαστε εδώ για να "θάβουμε" επαγγελματίες. Ο καθένας για τους δικούς του λόγους έκανε εγγραφή στο ΑΖ αλλά και τα καταστήματα από τη στιγμή που θέλουν να εξελιχθούν και να μπουν στο διαδίκτυο, πρέπει να είναι ανοιχτά στην καλοπροαίρετη κριτική. Μη ξεχνάτε πως είμαστε ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ και ασχολούμαστε με ένα χόμπυ που έχει να κάνει με ζωντανά. ΑΝ κάποιος μαγαζάτορας δεν μπορεί να σεβαστεί το χρήμα που του δίνει ο πελάτης του, τότε του αξίζει να κλείσει για πάντα. ΑΝ όμως είναι σωστός και κάνει και λέει όσα ξέρει και όσα μπορεί, τότε όλοι θα του το αναγνωρίσουν.

Κακά τα ψέματα... Όλοι οι κοινοί θνητοί χομπίστες έχουμε ανάγκη τον επαγγελματία. Και για να έχουμε σωστούς επαγγελματίες ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει κριτική! Αυστηρή μεν, καλοπροαίρετη δε!

Με άλλα λόγια είναι 100% υπέρ αυτής της άποψης. Και ξαναλέω πως και οι επαγγελματίες θα πρέπει να είναι, αν θεωρούνται σωστοί στη δουλειά τους!

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο και εμεις ..... οταν βλεπουμε να φερνουν προς πωληση γκαλαχερ, βαμμενα, παπαγαλοψαρα κλπ. παρα το οτι σαν μελη γνωριζουν την αποψη μας (και θα επρεπε να βοηθανε προς αυτη την κατευθυνση)... πρεπει να το βουλωνουμε και να χαμογελαμε ηλιθια ...... μην θιχτουνε!!!! :thumbup::helpsmilie:

:bowdown::thumbup::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο και εμεις ..... οταν βλεπουμε να φερνουν προς πωληση γκαλαχερ, βαμμενα, παπαγαλοψαρα κλπ. παρα το οτι σαν μελη γνωριζουν την αποψη μας (και θα επρεπε να βοηθανε προς αυτη την κατευθυνση)... πρεπει να το βουλωνουμε και να χαμογελαμε ηλιθια ...... μην θιχτουνε!!!! :thumbup::thumbup:

+100000000000000000 :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο και εμεις ..... οταν βλεπουμε να φερνουν προς πωληση γκαλαχερ, βαμμενα, παπαγαλοψαρα κλπ. παρα το οτι σαν μελη γνωριζουν την αποψη μας (και θα επρεπε να βοηθανε προς αυτη την κατευθυνση)... πρεπει να το βουλωνουμε και να χαμογελαμε ηλιθια ...... μην θιχτουνε!!!! :helpsmilie::helpsmilie:

:thumbup::bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...