Jump to content

Αλέξανδρος Τύπου Τανγκανίκα


Alex_SKG

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραία και νόστιμη άλγη βλέπω να σχηματίζεται !!!

Πολύ ωραίο :blush:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά!

Τα ψαράκια ήδη έχουν ξεθαρρέψει και μεγαλώσει αρκετά και η άμμος όπου δεν σκάβουν τα μούλτι έχει γεμίσει άλγη σε εκνευριστικό σημείο, λέω να την καθαρίσω λίγο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά!

Τα ψαράκια ήδη έχουν ξεθαρρέψει και μεγαλώσει αρκετά και η άμμος όπου δεν σκάβουν τα μούλτι έχει γεμίσει άλγη σε εκνευριστικό σημείο, λέω να την καθαρίσω λίγο

Καμμιά φωτό και τότε τα λέμε για την αλγη

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καμμιά φωτό και τότε τα λέμε για την αλγη

:hysterical:

Μιλάμε για πολύ πράμα!! Μέχρι και οξυγόνο παράγουν !!

post-8235-1259797903_thumb.jpg

post-8235-1259797914_thumb.jpg

post-8235-1259797925_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Alex_SKG
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεννήσαμε!!!! :)

Παρατηρώντας τα μούλτι μου είδα περίεργη συμπεριφορά και πηγαίνοντας πιο κοντά είδα μωράκια να τριγυρνάνε μέσα στη λακκούβα που σκάψανε!

Είναι η πρώτη τους γέννα και φαντάζομαι δεν θα καταφέρουν να τα μεγαλώσουν.

Αύριο θα πάω να πάρω babyfood μπας και σώσουμε κανένα. Φώτο δεν κατάφερα να τα βγάλω ακόμα.

Άντε να δούμε....

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Στάθης είναι κυανοβακτήριο, ή περιμένεις να φύγει μόνο του και βοηθάς καθαρίζοντας με το χέρι και κάνοντας καμιά αλλαγή νερού παραπάνω ή αν έχεις τίποτα ξαφνικούς θανάτους (μακρυά από μας) ίσως χρειαστεί αντιβίωση.

Όσο για τα μώρα μα ξέρεις οτι είναι πολύ καλοί γονείς, να περιμένεις τα καλύτερα, απλά πρόσεχε κατά το τάισμα να τρώνε πολύ όλα, για τροφή είχα χρησιμοποιήσει κσόνη στο γουδί όλες τις τροφές που διέθετα, επίσης καλή είναι και η cyclops κατεψυγμένη. Όταν ταΐζεις ίσως χρειαστεί να κλείνεις το φίλτρο λίγο πριν και μέχρι να φάνε για να υπολογίζεις καλύτερα που θα πέφτει το φαΐ χωρίς να σκορπίζεται-παρασύρεται.

Καλή συνέχεια και συγχαρητήρια! :)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά!

Για το βακτύριο έχω καθαρίσει το περισσότερο με την τελευταία αλλαγή νερού, θα δω αν ξανα εμφανιστεί σε μεγάλη ποσότητα να λάβω δραστικότερα μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν Alex !

Για την άλγη - κυανοβακτηρίδιο ενημέρωνε μας (έχω κι εγώ λίγη τελευταία, από τότε που έκανα τις αλλαγές για τα tropheus). Θα ήθελα να δω πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από τα 4 ψαράκια που μου είχε στείλει ο Γιώργος από Κρήτη μου βγήκε χαρεμάκι! 1 αρσενικός και 3 θηλυκά! Ούτε παραγγελία να τα έκανα!

Αυτή τη στιγμή ετοιμάζετε και η δεύτερη και ο άτιμος άρχισε να σκάβει και στην τρίτη θηλυκή. Μάλλον θα γεμίσω σύντομα μικρά, πάμε για αποικία!

Από την γέννα της πρώτης τελικά έχουν επιβιώσει 3 μικρά. Η υπεπροστατευτική μαμά έχει πολύ γέλιο όταν ορμάει στο κατά 4 φορές μεγαλύτερο της σε όγκο transcriptous όταν αυτό πάει να πλησιάσει την λακούβα της!

Πολλές φορές μάλιστα έρχεται και αρσενικός και κάνουν συντονισμένη επίθεση! χα χα απίστευτα είναι..

Έγινε επεξεργασία - Alex_SKG
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ φίλε...!!! Πραγματικά πολύ όμορφο. Ενώ γενικά δεν είμαι των κιχλίδων τρελαίνομαι για multis και σαλιγγαροκαταστάσεις... :) Χαίρομαι να βλέπω τανγκανίκα γεμάτα σαλιγγάρια στο βυθό...!!! Συγχαρητήρια! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει δίκιο ο Στάθης είναι κυανοβακτήριο, ή περιμένεις να φύγει μόνο του και βοηθάς καθαρίζοντας με το χέρι και κάνοντας καμιά αλλαγή νερού παραπάνω ή αν έχεις τίποτα ξαφνικούς θανάτους (μακρυά από μας) ίσως χρειαστεί αντιβίωση.

Όσο για τα μώρα μα ξέρεις οτι είναι πολύ καλοί γονείς, να περιμένεις τα καλύτερα, απλά πρόσεχε κατά το τάισμα να τρώνε πολύ όλα, για τροφή είχα χρησιμοποιήσει κσόνη στο γουδί όλες τις τροφές που διέθετα, επίσης καλή είναι και η cyclops κατεψυγμένη. Όταν ταΐζεις ίσως χρειαστεί να κλείνεις το φίλτρο λίγο πριν και μέχρι να φάνε για να υπολογίζεις καλύτερα που θα πέφτει το φαΐ χωρίς να σκορπίζεται-παρασύρεται.

Καλή συνέχεια και συγχαρητήρια! :welcome:

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα εχω κι εγω κυανοβακτηριο....

Μονο ετσι φευγει;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα εχω κι εγω κυανοβακτηριο....

Μονο ετσι φευγει;

Βαγγέλη κάνε πλήρη συσκότιση για 4-7 ημέρες (εννοώ όχι μόνο κλείσιμο τα φώτα αλλά και κάλυψη του ενυδρείου πλήρως) τάιζε λίγο και θα δεις κατά πάσα πιθανότητα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη κάνε πλήρη συσκότιση για 4-7 ημέρες (εννοώ όχι μόνο κλείσιμο τα φώτα αλλά και κάλυψη του ενυδρείου πλήρως) τάιζε λίγο και θα δεις κατά πάσα πιθανότητα αποτελέσματα.

Oκ ευχαριστω...

Αν δεν αρχισει παλι την γκρινια η μανα μου..

"Μη βαζεις σεντονια πανω στα ενυδρεια" :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Oκ ευχαριστω...

Αν δεν αρχισει παλι την γκρινια η μανα μου..

"Μη βαζεις σεντονια πανω στα ενυδρεια" :welcome:

Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα "σιδηρικά εργαλεία χρώματα" και αγόρασε ένα ρολό (με το κιλό πάει) χαρτί τυλιγματος επίπλων (γκοφρέ από τη μία πλευρά χρώμα καφέ-χακί), το χρησιμοποιούμε και στα βαψίματα. Με αυτό να το καλύψεις χρησιμοποιώντας σελοτέιπ. Έτσι δεν θα περνάει καθόλου φως (και θα γλυτώσεις και από τη γκρίνια της μαμάς με πολύ χαμηλό κόστος).

(είμαστε εντελώς εκτός θέματος στο θέμα του Alex sorry for that)

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα "σιδηρικά εργαλεία χρώματα" και αγόρασε ένα ρολό (με το κιλό πάει) χαρτί τυλιγματος επίπλων (γκοφρέ από τη μία πλευρά χρώμα καφέ-χακί), το χρησιμοποιούμε και στα βαψίματα. Με αυτό να το καλύψεις χρησιμοποιώντας σελοτέιπ. Έτσι δεν θα περνάει καθόλου φως (και θα γλυτώσεις και από τη γκρίνια της μαμάς με πολύ χαμηλό κόστος).

Οκ θα το κοιταξω ;)

Συγγνωμη για τα off topic alex :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ''νταμάρι'' !!!!

Link to comment
Share on other sites

update.

Με τις αλλαγές νερού συνεχίζω μα αφαιρώ κυανοβακτήριο και συνεχίζει να επανεμφανίζεται.

Τα μωρά μούλτι της πρώτης γέννας τα χάσαμε αλλά ετοιμάζετε κι άλλη γέννα.

Αν κατάλαβα καλά έχει βγει και ένα ζευγάρι από τα transcriptus.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Και ένα update με την αρχαία φωτογραφική μου,

έκανα ότι καλύτερο μπορούσα από ποιότητα.

Έχουμε γεμίσει μωρά!

Στα μούλτι υπάρχουν 3 γενιές και στα τζούλι 2 γενιές!

post-8235-1274564275_thumb.jpg

post-8235-1274564284_thumb.jpg

post-8235-1274564294_thumb.jpg

post-8235-1274564304_thumb.jpg

post-8235-1274564311_thumb.jpg

post-8235-1274564319_thumb.jpg

post-8235-1274564328_thumb.jpg

post-8235-1274564337_thumb.jpg

post-8235-1274564349_thumb.jpg

post-8235-1274564360_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες φωτογραφίες Αλέξανδρε, να τα χαίρεσαι τα μικρά σου. Σκέψου από ένα σημείο και μετά να προσθέσεις νέο αίμα στους πληθυσμούς σου.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα Αλέξανδρε να τα χαίρεσαι ! :):thumbup:

Με το κυανοβακτηρίδιο το παλεύεις ακόμη απ' ότι βλέπω.

Καμιά εβδομαδιαία συσκότιση έκανες ?

Link to comment
Share on other sites

Με το κυανοβακτηρίδιο το παλεύεις ακόμη απ' ότι βλέπω.

Καμιά εβδομαδιαία συσκότιση έκανες ?

Συσκότιση δεν έκανα αλλά μείωσα κατά πολύ τη φωτοπερίοδο με ταυτόχρονη αύξηση της κυκλοφορίας και ήδη βλέπω αποτελέσματα ....επιτέλους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...