Jump to content

Άρρωστο σκαλάρι;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

εδώ και περίπου 10 μέρες ένα από τα σκαλάρια που έχω στο φυτεμένο ενυδρείο μου έχει σταματήσει να τρώει αν και δεν παρουσιάζει κάποια ανησυχητικά συμπτώματα.

Πρόκειται για ενήλικο θηλυκό, το οποίο έχω περίπου 6 μήνες.

Ενώ δεν παρουσιάζει κάποιο σύμπτωμα τις τελευταίες μέρες προτιμά να κυνηγά τα υπόλοιπα σκαλάρια -επίσης θηλυκά- αντί να ενδιαφερθεί για την τροφή, που περνά μπροστά από τα στόμα του.

Αντίθετα κάθε φορά, που πλησιάζω στο ενυδρείο για να ταϊσω δείχνει έντονο ένδιαφέρον και κυριολεκτικά κολλάει στο τζάμι.

Μόλις πέσει όμως η τροφή την αφήνει και κυνηγά τα υπόλοιπα.

Πιθανολογείτε να είναι άρρωστο;

Βρίσκει να φάει εκτός ωραρίου ταϊσματος;

Σημειώνω, ότι κανένα άλλο ψαράκι δεν έχει την ίδια συμπεριφορά...

Οι παράμετροι του νερού είναι σταθερές από την αρχή δηλαδή pH 7,5, αμμωνία και ΝΟ2 μηδενικά, ΝΟ3 στα 25, GH στα 6 και KH στα 4, όλες οι μετρήσεις με υγρά της Tetra, θερμοκρασία στους 26 βαθμούς.

Η τροφή είναι ανάμικτη και μία φορά τη βδομάδα "μουλιάζει" σε fishtamin.

Μπορεί να γίνει κάποια διάγνωση από τους εμπειρότερους; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάπποιος, που να υποπτεύεται -έστω- τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να κάνεις ενα μπάνιο για μισή ώρα το ψάρι με Tremazol και πές μας αν βλέπεις διαφορά .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταμάτη,

ακολούθησα τη συμβουλή σου, του έκανα ένα "δυνατό" μπάνιο -δηλαδή με μεγαλύτερη ποσότητα tremazol, απ' όση λένε οι οδηγίες- και για 35-40 λεπτά.

Όμως δεν... :bowdown:

Σήμερα που τα τάϊσα πάλι το ίδιο σκηνικό.

Αφήνει την τροφή να περνάει και κυνηγάει τα άλλα.

Τι μπορεί να συμβαίνει; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Διπλάσια απ' όση έλεγαν οι οδηγίες ανάλογα με τα λίτρα του νερού.

Πρέπει να σου πω, ότι όπως αναφέρουν για θεραπεία σε ανοικτή λεκάνη, κάτι τέτοιο ακολούθησα με ένα μικρό ενυδρειάκι των 10-15 λίτρων με αερόπετρα και 2 ml tremazol.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταμάτη, καλησπέρα

Πες μου αν κάνω λάθος σε κάτι και τι μπορεί να είναι αυτό, ειδάλλως θα σε τρελλάνω στις ερωτήσεις το Σάββατο στον Απόλλωνα :helpsmilie::helpsmilie::helpsmilie:

Πέρα από τα αστεία να κάνω κάτι άλλο για να αρχίσει και πάλι να τρώει η θηλυκιά;

Α ξέχασα. Χθες έβαλα μαζί και έναν αρσενικό κούκλο -να ευχαριστήσω θερμά το φίλο Μιχάλη για την προσφορά του- αλλά η συμπεριφορά της θηλυκιάς παραμένει η ίδια.

Κυνηγάει μόνο τα υπόλοιπα θηλυκά...

Δεν είναι τρελλό;;;;;

Περιμένω με αγωνία απάντησή σου, αν και εφόσον μπορείς φυσικά :thumbup::bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...