Jump to content

Λιγότερο φώς?


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

Στο f.o μου έχω μια λάμπα 150 λευκή και μια λάμπα ακτινικη μπλέ, (είναι αρκετές για F.O νομίζω) παρατήρησα οτι όταν αφήνω ανοικτή την μπλέ μόνο, τα ψάρια είναι πιο ήρεμα! ξέρει κάποιος να μας πεί γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η λάμπα 150w που λες είναι metal halide στα 10,000k??Σε τη απόσταση βρίσκετε από την επιφάνεια του νερού?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη λάθος μου η κάθε λάμπα είναι 150 cm, όχι watt! είναι 10,000 κελβιν, και 10 cm απόσταση απο το νερό.

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες δεν νομίζω να έχει να κάνει το στρεσάρισμα με το φωτισμό αλλά ίσως με κάποια άλλοι διεργασία που γίνετε όταν έχεις και τις 2 λάμπες ανοιχτές.

Link to comment
Share on other sites

Απλα στην μειωση εντασης φωτος τα ψαρια και αν αυτη ειναι σε σταθερη βαση καθημερινα επιδρουν οπως εμεις στο σουρουπο με μια πιο ηρεμη κατασταση βιολογικα.Το οτι ειναι μπλε η λαμπα που παραμενει ανοιχτη λειτουργει σαν μονιμη πανσεληνο γι αυτα.Αυτο θα το εβλεπες πολυ ξεκαθαρα οπου λειτουργω aggresive F.O με 6 T5 οπου οι 4 σβηνουν με 30 λεπτα διαφορα και οι 2 τελευταιες σταδιακα με συστημα ανατολης δυσης οπου στο 10% πριν σβησουν εντελως ανοιγει σταδιακα και η συστοιχια με τα μπλε LED.Αυτη ειναι και η μονη ωρα που βλεπω τα τριγγερακια να κανουν πασαρελα αργα και ηρεμα

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι να βλέπεις περισσότερη ηρεμία όταν έχεις ανοιχτή μόνο την ακτινική αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο!

Δεν τα ενοχλεί το φως απλά είναι πιο δραστήρια όπως και στη φύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...