Jump to content

Προβλημα με σκληροτητα νερου


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Εχοντας μπει εδω και 6+ μηνες σε ρουτινα και πηγαινοντας μια χαρα τα πραγματα στο ενυδρειο δεν ειχα ασχοληθει με μετρησεις.

Οι αλλαγες που κανω ειναι 26 λτ (εκ των οποιων τα 6-7 ειναι απιονισμενο ) καθε 15 μερες.

Σημερα ειπα να μετρησω και βρεθηκα προ εκπληξεως στο θεμα σκληροτητας (GH).

Σκληροτητα νερου ενυδρειου : 15

Σκληροτητα νερου βρυσης : 15

Σκληροτητα απιονισμενου νερου : 0-1

Ειναι λιγο το ποσοστο απιονισμενου (περιπου 25%) που βαζω??Να το αυξησω??

Αλλα λογικα δε θα επρεπε να ειχε πεσει λιγο η σκληροτητα του ενυδρειου εστω και με αυτο το ποσοστο??

Να σημειωσω οτι οι μετρησεις εγιναν με υγρα τεστ τετρα.

Επισης ενα διακοσμητικο οπως και το χαλικι δεν ειναι ασβεστολιθικα.

Link to comment
Share on other sites

κακως δεν εκανες μετρησεις μεχρι τωρα , τεσπα

στο θεμεa μας τωρα , το απιονισμενο νερο ειναι ευμεταβλητο , γιαυτο και δεν προκειτε να κατεβει ευκολα η σκληροτητα του νερου , δοκιμαζε να περνας το νερο της αλλαγη απο ενα κουβα με τυρφη πριν να μπει στο ενυδρειο σου

καλη συνεχεια :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση,

οταν λες ευμεταβλητο,εννοεις αν ερθει σε επαφη με σκληροτερο νερο?

πιστευα οτι αν στα 20 λιτρα βρυσης τα 7 ειναι απιονισμενο θα εβγαζα σκληροτητα μειωμενη στο 25% της αρχικης (κοντα στο 10-11 δηλαδη).

με τυρφη φοβαμαι να μπλεξω γιατι δεν θα ειναι κατι σταθερο με αποτελεσμα να εχω διακυμανσεις .

Αν αντι για απιονισμενο εβαζα νερο αντιστροφης οσμωσης θα ειχα τα ιδια αποτελεσματα??

Link to comment
Share on other sites

Η Α/Ο είναι το καλύτερο πιστεύω για να πέσει η gH. Με τύρφη πάντως λίγο δύσκολο το κόβω να πέσει, επειδή είχα και εγώ το ίδιο θέμα πριν λίγο καιρό είχα βάλει πολύ τύρφη στο φίλτρο με αποτέλεσμα να πέσει το pH στο 6.5 και η gH να είναι 13 περίπου. Καλύτερα να αγοράσεις μια Α/Ο και να ισυχάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον βλεπω να μπαινουμε σε εξοδα alpha :thumbup:

Εσυ με την α/ο τι αλλαγη εχεις δει στο θεμα σκληροτητας??

Link to comment
Share on other sites

και εγω προτεινω α/ο , σε εμενα υπηρχε διαφορα παντος

με το ζορι να με βαλετε σε εξοδα ε?? :thumbup:

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα (την αγόρασα το Σάββατο) αλλά πριν την αγοράσω ρώτησα στο forum και όλοι μου είπαν οτι η Α/Ο είναι μονόδρομος για μείωση gH. Τώρα αν σκεφτείς οτι η Α/Ο δίνει νερό με σχεδόν μηδενική σκληρότητα υπολογίζεις πόσο νερό βρύσης και πόσο νερό από Α/Ο θα βάζεις. Εγώ που αλλάζω 30% σκέφτομαι να βάζω τα 20 λίτρα από Α/Ο και τα 10 νερό βρύσης. Απλά στην αρχή θέλει αργά-αργά για να μη αλλάξουν απότομα οι παράμετροι του νερού και πάθουν κανα εγκεφαλικό τα ψαράκια. Οσο για την τιμή κοίταξε και για καμιά αγγελία εδώ στο forum γιατί καινούργιες είναι κάπως ακριβές.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα (την αγόρασα το Σάββατο) αλλά πριν την αγοράσω ρώτησα στο forum και όλοι μου είπαν οτι η Α/Ο είναι μονόδρομος για μείωση gH. Τώρα αν σκεφτείς οτι η Α/Ο δίνει νερό με σχεδόν μηδενική σκληρότητα υπολογίζεις πόσο νερό βρύσης και πόσο νερό από Α/Ο θα βάζεις. Εγώ που αλλάζω 30% σκέφτομαι να βάζω τα 20 λίτρα από Α/Ο και τα 10 νερό βρύσης. Απλά στην αρχή θέλει αργά-αργά για να μη αλλάξουν απότομα οι παράμετροι του νερού και πάθουν κανα εγκεφαλικό τα ψαράκια. Οσο για την τιμή κοίταξε και για καμιά αγγελία εδώ στο forum γιατί καινούργιες είναι κάπως ακριβές.

Μα και το απιονισμενο νερο μηδεν σκληροτητα εχει!

Θεωρητικα ειναι ιδιο νερο με της Α/Ο ή εχουν αλλες διαφορες??

Link to comment
Share on other sites

Μα και το απιονισμενο νερο μηδεν σκληροτητα εχει!

Θεωρητικα ειναι ιδιο νερο με της Α/Ο ή εχουν αλλες διαφορες??

Κοίταξε να δεις, δεν έχω και τίποτα ιδιαίτερες γνώσεις πάνω σε αυτό, αλλά νομίζω πως υπάρχουν πολλοί τρόποι για απιονισμό του νερού και ένας από αυτούς είναι και η αντίστροφη όσμωση. Εχω ακούσει πως δεν είναι καλό να χρησιμοποιούμε οποιοδήποτε απιονισμένο νερό για τα ενυδρείο αλλά αυτό που γράφει επάνω "κατάλληλο για τρόφημα" ή "επεξεργασία δια της αντίστροφης όσμωσης". Οσο για τις διαφορές που λες, η Α/Ο είναι πολύ special διαδικασία επεξεργασίας νερού, την χρησιμοποιούν και σε βιομηχανίες κλπ όπου χρειάζεται πεντακάθαρο νερό, διάβασε κι εδώ περισσότερα για την Α/Ο.

http://www.istellas.gr/aquarium/aq_water_r...se_osmosis.html

http://www.ro-man.gr/ro-manwrsys.html

Link to comment
Share on other sites

Α, και σε οτι αφορά στη μηδενική σκληρότητα που είπες παραπάνω το πιθανότερο είναι να βάζεις πολύ λίγο απιονισμένο, την επόμενη βάλε λίγο περισσότερο (σιγά-σιγά όμως μην πάθουνε και τα ψάρια εγκεφαλικό όπως είπαμε και παραπάνω).

Link to comment
Share on other sites

1. Φιλε Alpha αφου οπως λες και μονος σου .... δεν έχω και τίποτα ιδιαίτερες γνώσεις πάνω σε αυτό .... γιατι δεν αφηνεις τις απαντησεις .... σε καποιον αλλο; :bowdown:

2. Αυτο που εγραψες για την τυρφη και τη Γενικη σκληροτητα ... ειναι ΑΝΑΚΡΙΒΕΣΤΑΤΟ.

2. Αν και η τιμη της Α.Ο. απο το ακουαριστικ (που προτεινε ο olimpiakakias) ειναι αρκετα καλη (βλεπω επεσε κατω απο τα 100 ευρω) ... υπαρχουν με ακομα λιγοτερα χρηματα για πολυ περισσοτερη ποσοστητα και μαλιστα απο Ελλαδα. Η εταιρια ειναι εδω στο φορουμ και ειχε βαλει και καλοκαιρινη προσφορα.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μα και το απιονισμενο νερο μηδεν σκληροτητα εχει!

Θεωρητικα ειναι ιδιο νερο με της Α/Ο ή εχουν αλλες διαφορες??

Δυο τροποι υπαρχουν ... μεμβρανη (Α.Ο.) και ρυτινες (ιοντοαναταλλακτικες). Το μονο που προσεχεις ειναι να μην γραφει οτι περιεχει ηλεκτρολυτες και προοριζεται για μπαταριες. Αναλογα με το μεγεθος του ενυδρειου κοιτας αν σε συμφερει (μακροπροθεσμα συμφερει) να αγορασεις Α.Ο. Επισης μπορεις να επιλεξεις και την τυρφη, με την προυποθεση ... να εχεις βαρελι προετοιμασιας του νερου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1. Φιλε Alpha αφου οπως λες και μονος σου .... δεν έχω και τίποτα ιδιαίτερες γνώσεις πάνω σε αυτό .... γιατι δεν αφηνεις τις απαντησεις .... σε καποιον αλλο; :helpsmilie:

2. Αυτο που εγραψες για την τυρφη και τη Γενικη σκληροτητα ... ειναι ΑΝΑΚΡΙΒΕΣΤΑΤΟ.

2. Αν και η τιμη της Α.Ο. απο το ακουαριστικ (που προτεινε ο olimpiakakias) ειναι αρκετα καλη (βλεπω επεσε κατω απο τα 100 ευρω) ... υπαρχουν με ακομα λιγοτερα χρηματα για πολυ περισσοτερη ποσοστητα και μαλιστα απο Ελλαδα. Η εταιρια ειναι εδω στο φορουμ και ειχε βαλει και καλοκαιρινη προσφορα.

:thumbup:

Η παραγγελια εγινε ηδη :bowdown::thumbup: απο τη συγκεκριμενη εταιρεια!!Πολυ εξυπηρετικοι!!

Τις διαφορες απιονισμενου με Α/Ο τις ξερουμε?

Ελπιζω με την Α/Ο να δω διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Μολις ειδα το μπουκαλι του απιονισμενου και αναφερει τα εξης:

Κατα της σκουριας,ειδικο για σιδερα ατμου,μπαταριες αυτοκινητου!!!

Αρα τοσο καιρο τζαμπα χρησιμοποιω το απιονισμενο???

Link to comment
Share on other sites

1. Φιλε Alpha αφου οπως λες και μονος σου .... δεν έχω και τίποτα ιδιαίτερες γνώσεις πάνω σε αυτό .... γιατι δεν αφηνεις τις απαντησεις .... σε καποιον αλλο; :bowdown:

2. Αυτο που εγραψες για την τυρφη και τη Γενικη σκληροτητα ... ειναι ΑΝΑΚΡΙΒΕΣΤΑΤΟ.

2. Αν και η τιμη της Α.Ο. απο το ακουαριστικ (που προτεινε ο olimpiakakias) ειναι αρκετα καλη (βλεπω επεσε κατω απο τα 100 ευρω) ... υπαρχουν με ακομα λιγοτερα χρηματα για πολυ περισσοτερη ποσοστητα και μαλιστα απο Ελλαδα. Η εταιρια ειναι εδω στο φορουμ και ειχε βαλει και καλοκαιρινη προσφορα.

:thumbup:

1. Δε νομίζω να είναι κάτι λάθος από αυτά που έγραψα, και αυτό το αποδεικνύει η απάντησή σου ότι όντως υπάρχουν και άλλη τρόποι απιονισμού του νερού απλά δεν ήξερα πως λέγονται, όσο για το αν είναι σωστό να χρησιμοποιούμε οπιοδήποτε απιονισμένο νερό πάλι την απάντηση τη δίνεις μόνος σου, η οποία απάντηση είναι το ίδιο σωστή με τη δική μου (δε νομίζω απιονισμένο νερό με ηλεκτρολύτες ή για μπαταρίες να κάνει και για τρόφημα).

2. Σχετικά με την τύρφη και την gH τι ενοείς, ότι μειώνεται η gH με χρήση τύρφης? Αν ενοείς αυτό, από προσωπική εμπειρία μέχρι να μειωθεί ελάχιστα η τιμή της gH το pH θα έχει φτάσει τόσο χαμηλά που είναι επικίνδυνο για τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω νεο θεμα επανερχομαι στο ιδιο με μερικες ερωτησεις.

Αφου αγοραστηκε Α/Ο θα αρχισω τις σταδιακες αλλαγες νερου με σκοπο να κατεβασω τη σκληροτητα κοντα στο 7-8.

Σκεφτομαι να κανω τις 2 πρωτες αλλαγες απο 20 λιτρα τη καθεμια σε ποσοστο 25% Α/Ο - 75% βρυσης και να καταληξω στο τελικο 50% Α/Ο - 50% βρυσης.

Αυτη τη στιγμη εχω gh 15.

Αντιχλωριο να βαζω για ολο το νερο αλλαγης ή μονο για το ποσοστο που αναλογει στο νερο βρυσης??

Αντι για βρυσης μπορω να χρησιμοποιησω το ακαθαρτο νερο της οσμωσης ή θα χρειαστει να βαζω προσθετα στην περιπτωση αυτη ??

Περιμενω παρατηρησεις και συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι αν κανεις ακριβως την αλλαγη που εκανες με το απιονισμενο (26 λιτρα εκ των οποιων 6-7 απο ΑΟ) θα εχεις τα ιδια αποτελεσματα.

Αν ειχες μετρησει 0-1 gH στο απιονισμενο και παρ'ολα αυτα το νερο του ενδυρεου δεν μαλακωνε, τοτε κατι υπηρχε που το σκληραινε παλι και αν υπαρχει ακομα, θα συνεχισει να κανει το ιδιο.

Γενικα συμφωνω με τoν FAN σε οτι ειπε.

Για τοσο λιγα λιτρα χρησης θα σε εφτανε το απιονισμενο αν και σωστα ειπωθηκε μακροχονα (και οχι τοσο μακροχρονα) εισαι κερδισμενος.

Η Waterwaves (στα καταστηματα του φορουμ) εχει ΑΟ σε πολυ καλες τιμες ανταγωνιστικες με του εξωτερικου και επιπλεον εχει υποστηριξη με ανταλλακτικα και συμβουλες.

....το απιονισμενο νερο ειναι ευμεταβλητο , γιαυτο και δεν προκειτε να κατεβει ευκολα η σκληροτητα του νερου...

Ευμεταβλητο ειναι μονο ως προς το pH (λογω μηδενικης kH).

Η σκληροτητα του νερου ειναι σταθεροτατη και αλλαζει κανονικα και αναλογικα οταν μιξαρεται με πιο σκληρο νερο.

Link to comment
Share on other sites

....Αφου αγοραστηκε Α/Ο θα αρχισω τις σταδιακες αλλαγες νερου με σκοπο να κατεβασω τη σκληροτητα κοντα στο 7-8.

Σκεφτομαι να κανω τις 2 πρωτες αλλαγες απο 20 λιτρα τη καθεμια σε ποσοστο 25% Α/Ο - 75% βρυσης και να καταληξω στο τελικο 50% Α/Ο - 50% βρυσης.

Αυτη τη στιγμη εχω gh 15.

Αντιχλωριο να βαζω για ολο το νερο αλλαγης ή μονο για το ποσοστο που αναλογει στο νερο βρυσης??

Αντι για βρυσης μπορω να χρησιμοποιησω το ακαθαρτο νερο της οσμωσης ή θα χρειαστει να βαζω προσθετα στην περιπτωση αυτη ??

Περιμενω παρατηρησεις και συμβουλες

Η αλλαγη σωστα, πρεπει να γινει σταδιακα.

Εγω θα δοκιμαζα και με 5-6 λιτρα (5%) μερα παρα μερα αλλαγη σκετο ΑΟ, για οσο χρειαστει να κατεβει στο 7-8 και μετα 50-50.

Αντιχλωριο δε χρειαζεται για το νερο της ΑΟ αφου το προφιλτρο ανθρακα δεσμευει τη χλωραμινη και το χλωριο.

Εγω βαζω ομως για ολα τα λιτρα της αλλαγης α) γιατι το αντιχλωριο που χρησιμοποιω εχει και ουσιες που αναγεννα και προστατευει την μεμβρανη των ψαριων, β) δεσμευει αμμωνια, τοξικα και βαρεα μεταλλα γ) ειναι οικονομικο και δεν με νοιαζει (5ml για 200 λιτρα).

Για τη μιξη του νερου οπως αναλυσαμε σε αλλο τοπικ, δεν συμφερει.

'Η θα κανεις αλλαγη με 100% ΑΟ και με ηλεκτρολυτες και ιχνοστοιχεια (και ελαχιστη μαγειρικη σοδα για την kH αν δεν την ανεβαζουν οι ηλεκτρολυτες - θα λεει στις οδηγιες σχετικα)

ή θα κανεις μιξη με βρυσης.

Link to comment
Share on other sites

1. Δε νομίζω να είναι κάτι λάθος από αυτά που έγραψα, και αυτό το αποδεικνύει η απάντησή σου ότι όντως υπάρχουν και άλλη τρόποι απιονισμού του νερού απλά δεν ήξερα πως λέγονται, όσο για το αν είναι σωστό να χρησιμοποιούμε οπιοδήποτε απιονισμένο νερό πάλι την απάντηση τη δίνεις μόνος σου, η οποία απάντηση είναι το ίδιο σωστή με τη δική μου (δε νομίζω απιονισμένο νερό με ηλεκτρολύτες ή για μπαταρίες να κάνει και για τρόφημα).

2. Σχετικά με την τύρφη και την gH τι ενοείς, ότι μειώνεται η gH με χρήση τύρφης? Αν ενοείς αυτό, από προσωπική εμπειρία μέχρι να μειωθεί ελάχιστα η τιμή της gH το pH θα έχει φτάσει τόσο χαμηλά που είναι επικίνδυνο για τα ψάρια.

Μια αναλυση σε αυτο γινεται; :blush:

Link to comment
Share on other sites

Μια αναλυση σε αυτο γινεται; :blush:

Νομίζω πως στις ακραίες τιμές του pH δεν ζουν ψάρια, δηλαδή κάτω από 5.0 (και από 9.0 και πάνω), οπότε αν το pH αρχίζει και πέφτει τόσο δεν θα είναι επικίνδυνο για τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικό επίσης είναι και το νερό της αναπλήρωσης.

Αν γίνεται με νερό βρύσης,τότε οι σκληρότητες εκτοξεύονται στα ύψη,

ειδικά το καλοκαίρι,που έχουμε πιο πολύ εξάτμιση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως στις ακραίες τιμές του pH δεν ζουν ψάρια, δηλαδή κάτω από 5.0 (και από 9.0 και πάνω), οπότε αν το pH αρχίζει και πέφτει τόσο δεν θα είναι επικίνδυνο για τα ψάρια?

Κατω απο το ΡΗ 5 ... .. υπαρχουν ψαρια που ζουν ... πχ. εγω εχω σε ενα ενυδρειο μου 4,27 αρα εχει να κανει με το ειδος που φιλοξενεις .... το να πεσει αποτομα και επικινδυνα εξαρταται απο το πως κανεις την αλλαγη νερου. :) Σαν γενικος κανονας ... στο βαρελι προετοιμασιας ρυθμιζεις το νερο στις συνθηκες που επιθυμεις πριν το ριξεις στο ενυδρειο ... βλεπεις καποιο κινδυνο; :blush:

Link to comment
Share on other sites

Κατω απο το ΡΗ 5 ... .. υπαρχουν ψαρια που ζουν ... πχ. εγω εχω σε ενα ενυδρειο μου 4,27 αρα εχει να κανει με το ειδος που φιλοξενεις .... το να πεσει αποτομα και επικινδυνα εξαρταται απο το πως κανεις την αλλαγη νερου. :) Σαν γενικος κανονας ... στο βαρελι προετοιμασιας ρυθμιζεις το νερο στις συνθηκες που επιθυμεις πριν το ριξεις στο ενυδρειο ... βλεπεις καποιο κινδυνο; :blush:

[/quot

Δεν το ήξερα αυτό, συμβουλεύτικα αυτό (http://www.istellas.gr/aquarium/aq_water_water_chem.html) και έγραψα αυτά που έγραψα για το pH παραπάνω. Ποιο ψάρι έχεις σε 4.27? Οσο για το βαρέλι έχεις δίκιο αφού δεν έχει ψάρια μέσα και το ρυθμίζεις όπως θέλεις, αλλά εγώ έλεγα για τύρφη μέσα στο φίλτρο και όχι σε βαρέλι, όπως έκανα εγώ στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...