Jump to content

To Malawi ενυδρείο μου δεν είναι πια Malawi


Andreas301

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παίδες να είστε καλά ! Τώρα που πήρε μπρος η μηχανή τίποτα δε μας σταματά :D:thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα ποσα εχεις δει;

Ποσα υπολογιζεις να ειναι;

Στράτο έχω δει 4 ή 5 και ελπίζω να είναι καμιά δεκαριά τουλάχιστον κρίνοντας από τον όγκο που κουβαλούσε η μάνα (δεν πρόλαβα να τη φωτογραφήσω όσο τα κρατούσε).

Πάντως είναι αρκετά μεγαλούτσικα αναλογικά και πρέπει να τα έχει αφήσει εδώ και καμιά βδομάδα η μάνα.

Τα μικρά έχουν πιάσει την αριστερή συστάδα βράχων που δεν κυκλοφορούν και πολύ τα μεγάλα οπότε είναι σχετικά ασφαλή. Ελπίζω να τα καταφέρουν. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια δεκαπενταρια μερες θα τα δεις να ορμανε στο φαι αναμεσα στα μεγαλα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μεγαλώνουν και ορμάνε όπως είπες !

Θα βρω μια ευκαιρία να βγάλω μερικές. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλώνουν και ορμάνε όπως είπες !

Θα βρω μια ευκαιρία να βγάλω μερικές. :thumbup:

Εχουν αρχισει και την πεφτουν στο φαι αναμεσα στα μεγαλα;

Αν μπορεις να τα βγαλεις και βιντεο,ακομα καλυτερα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μερικές φρέσκες

Στην τελευταία φαίνονται και τρία από την πρώτη γέννα (ναι έχουμε και δεύτερη :thumbup: )

Στην πέμπτη φαίνονται 4-5 από τις σπηλιές στο δεξιό σύμπλεγμα

post-1312-1302374922_thumb.jpg

post-1312-1302374939_thumb.jpg

post-1312-1302374950_thumb.jpg

post-1312-1302374964_thumb.jpg

post-1312-1302374979_thumb.jpg

post-1312-1302374992_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

μυστακοφορε αδελφε και καλε μου φιλε ανδρεα,νομιζω πως αρχισε το ενυδρειο σου να ......reefιζει.......!!!! :P:ninja::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μυστακοφορε αδελφε και καλε μου φιλε ανδρεα,νομιζω πως αρχισε το ενυδρειο σου να ......reefιζει.......!!!! :P:ninja::thumbup:

Λες Klazako να γίνομαι κρυφοreefas ???? Παναγία μου φύλαξε μας από πάσαν νόσον και πάσαν ######

:D:P

Link to comment
Share on other sites

παρα την πλακα μου παντως,τα ενυδρεια σου δειχνουν το ενα πιο ομορφο απο το αλλο...RESPECT :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες βλεπω...................

Που πηγε το αλσακι απο βαλισνεριες;;;;ε;;;;;; :P

Μεγιες η πετρα :thumbup:

Τις έφαγε το ph 8,5-9 και η σκληρότητα 20 δυστυχώς ! :ninja::D:P

Η πέτρα είναι λίγο παραφωνία ακόμη αλλά όταν πιάσει για τα καλή την άλγη της θα δέσει.

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο,να το χαιρεσαι.Και σεμενα τωρα αρεσει ποιο πολυ.Η πετρες μαζι με την αλγη ειναι πανδεσια χρωματων και σχηματων.Δεν εχει αδικο ο φιλος Klaz που λεει οτι reefαρι .Παντος ξεφευγει πολυ απο τα περπατημενα και μου αρεσει πολυ :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

κριμα για της βελισνεριες,μου αρεσαν παρα πολυ.... αλλα και ετσι φενεται πιο αγριο και πιο βιοτοπικο! απλα με της βελισνεριες ηταν πιο παραμυθενιο...!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 1 year later...

Το ενυδρειο με τα τροφεους υπαρχει ακομα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ε?Υπαρχει?Τι απεγινε τελικα?Ο πληθυσμος αποδειχτηκε ικανοποιητικος?

Link to comment
Share on other sites

O Ανδρέας έχει καιρό να κάνει log in ,παρόλα αυτά θα τον ειδοποιήσω να δώσει απάντηση

:)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο ξεκίνησε με πληθυσμό 16 ατόμων και διατηρήθηκε μέχρι φέτος τον Ιούνιο.

Με τη φίλτρανση που είχε (ένα 2028, δύο 2036 και το εσωτερικό) και σποραδικές μεγάλες αλλαγές νερού, δεν υπήρξε ποτέ κανένα πρόβλημα και κανένας θάνατος ψαριού.

Ο πληθυσμός κάποια στιγμή ξεπέρασε τα 45 άτομα. Κατά τη γνώμη μου απέδειξε το αρχικό στοίχημα: ότι δηλαδή σε ένα ενυδρείο κάτω από 500 λίτρα υπό συνθήκες καλής φροντίδες και φίλτρανσης, με το σωστό τρόπο εισαγωγής (ποτέ δεν πρόσθεσα νεότερα άτομα σε επόμενο στάδιο) μπορεί κανείς να διατηρήσει με επιτυχία τέτοιου είδους ψάρια.

Τα ψάρια έγιναν ανταλλαγή πριν από ένα μήνα με ένα κοπάδι από 10 calvus.

Για να γίνει αυτό το ενυδρείο ξεστήθηκε, άδειασε, πιάσαμε τα ψάρια (δεν ήταν δυνατό να γίνει αλλιώς) και ξαναστήθηκε από την αρχή, κάτι που ήταν ενδιαφέρον γιατί έγινε και μία συντήρηση που τη χρειαζότανε (καθαρισμό βυθού και εμπλουτισμό με νέα άμμο, αναδιάταξη πετρών, συντήρηση ακροστομίων φίλτρων, αεραντλία, σωληνάκια και αερόλιθοι και άλλα).

Αυτή τη στιγμή λοιπόν το ενυδρείο δεν είναι πια ούτε tropheus.

Είναι ενυδρείο κάλβων (νέα άτομα γύρω στα τρία εκατοστά) και χρειάζεται αρκετή υπομονή μια και οι κάλβοι έχουν εντελώς διαφορετική συμπεριφορά από τα tropheus (που σημειωτέον είχαν πια συνηθίσει τόσο πολύ που έτρωγαν από τα χέρια μου). Υπομονή επίσης χρειάζεται διότι η ανάπτυξη των κάλβων μέχρι την ενηλικίωσή τους δεν έχει καμία σχέση με εκείνη των tropheus.

Όταν βρω χρόνο για φωτογράφιση θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες, αν και οι κάλβοι δεν φημίζονται ότι στήνονται εύκολα για το σκοπό αυτό.

ευχαριστώ για την ερώτηση

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Καλβους διαβάζω !! Αναμένουμε !! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...