Jump to content

Mouth Brooding African Cichlids


LEME_SOS

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα ήθελα να σας παρουσιάσω μια μέθοδο που εφάρμοσα που οι περισσότεροι θα το γνωρίζουν και άλλοι όχι. Πριν 6 εβδομαδες περίπου είδα μια θηλύκια Labidochromis caeruleus που είχε το στόμα γεμάτο αβγά. Σε μια βδομάδα είδα επίσης μια θηλύκια blue cichilds με τα ίδια συμπτώματα.Σε 26 μέρες περίπου άφησε τα μωρά η πρωτη στο ενυδρείο και από εκείνη την στιγμή δεν τα ξανάδα, δεν ξέρω φυσικά μπορεί και να κρίβονται. Ετσι περίπου 4 μέρες μετά την γεννα αποφάσισα να πάρω την δεύτερη θηλύκια να την ξεγεννήσω :thumbup: μονος. Είχα πρόχειρα ένα μικρό ενυδρείο την πήρα προσεχτικά εκεί με την αποχη, την πήρα με το ένα χέρι την έβαλα μέσα στο νερό και με το δάχτυλο του αλλου χεριού της ανοιξα ελαφρά το στομα.Η έκπληξη ήταν μεγάλη στο γεγονός ότι πάνω από 30-35 μικρά βγήκα από την μικρή σακουλίτσα που είχε στο κάτω μέρος του στόματος τις. Τα μικρά βρίσκονται τώρα στην δεκατη μέρας ζωή και αύριο θα μετακινηθούν σε μεγαλύτερο ενυδρείο.Αυτή η μέθοδος πιστεύω ότι είναι η καλύτερη με 100% επιτυχία στο σώσιμο τον μωρον από τα αλλα ψαρια.

post-14315-1256505576_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη 2 φωτογραφίες δεν είναι πολύ καθαρές, αλλα κάτι είναι και αυτό. προσπάθησα να βάλω video από κινητό αλλα δεν τα κατάφερα.post-14315-1256507256_thumb.jpg post-14315-1256507353_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως φιλε μου αυτη η μεθοδος δεν ειναι σωστη,καθως στρεσαρεις την μανα κια υπαρχει περιπτωση να την τραυματισεις.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να σας παρουσιάσω μια μέθοδο που εφάρμοσα που οι περισσότεροι θα το γνωρίζουν και άλλοι όχι. Πριν 6 εβδομαδες περίπου είδα μια θηλύκια Labidochromis caeruleus που είχε το στόμα γεμάτο αβγά. Σε μια βδομάδα είδα επίσης μια θηλύκια blue cichilds με τα ίδια συμπτώματα.Σε 26 μέρες περίπου άφησε τα μωρά η πρωτη στο ενυδρείο και από εκείνη την στιγμή δεν τα ξανάδα, δεν ξέρω φυσικά μπορεί και να κρίβονται. Ετσι περίπου 4 μέρες μετά την γεννα αποφάσισα να πάρω την δεύτερη θηλύκια να την ξεγεννήσω :bowdown: μονος. Είχα πρόχειρα ένα μικρό ενυδρείο την πήρα προσεχτικά εκεί με την αποχη, την πήρα με το ένα χέρι την έβαλα μέσα στο νερό και με το δάχτυλο του αλλου χεριού της ανοιξα ελαφρά το στομα.Η έκπληξη ήταν μεγάλη στο γεγονός ότι πάνω από 30-35 μικρά βγήκα από την μικρή σακουλίτσα που είχε στο κάτω μέρος του στόματος τις. Τα μικρά βρίσκονται τώρα στην δεκατη μέρας ζωή και αύριο θα μετακινηθούν σε μεγαλύτερο ενυδρείο.Αυτή η μέθοδος πιστεύω ότι είναι η καλύτερη με 100% επιτυχία στο σώσιμο τον μωρον από τα αλλα ψαρια.

δεν θα την εκανα ποτε αυτην την μέθοδο απ την πλευρα μου . να τα χέσρεσαι τα μικρουλια σου!! :thumbup:

Η μέθοδος stripping (= βίαιη απομάκρυνση του γενετικού υλικού ή "έκδυση") στα θηλυκά Με σκοπό την αύξηση της παραγωγής γόνου (τη συχνότητα ζευγαρώματος) από την πλευρά των θηλυκών ζώων, ώστε το δυνατόν γρηγορότερα να τα επιστρέφουν για να ζευγαρώσουν ξανά με τα αρσενικά, κάποιοι άνθρωποι συνηθίζουν να αποσπούν με τη βία το γενετικό υλικό από το στόμα τους. Περιμένουν δέκα τέσσερεις (14) ημέρες (ώστε τα ιχθύδια να είναι αρκετά σχηματισμένα ώστε να είναι δυνατή η επιβίωσή τους) και συλλαμβάνουν το στοματεπωάζον θηλυκό, ανοίγουν το στόμα του και ο γόνος βγαίνει. Αυτό είναι απαραίτητο όταν ένα θηλυκό ασθενεί και πρέπει να του χορηγηθεί θεραπευτική αγωγή ή έχει μακρύ παρελθόν σχετικά με την κατάπωση των αβγών του μετά τη δέκατη τέταρτη ημέρα, ενώ ο εκτροφέας θέλει πολύ να πάρει το γόνο του ώστε να διατηρήσει περεταίρω το είδος. Σε καμιά άλλη περίπτωση δεν θα πρέπει κανείς να κάνει stripping και υπάρχουν πάμολλοι λόγοι γι' αυτό. Υπάρχουν αναφορές που εκφράζουν τον ισχυρισμό πως τα θηλυκά που προέρχονται από μητέρες που υπεστησαν stripping δεν επωάζουν τα αβγά τους, αλλά τα καταπίνουν. Τα αρσενικά που προέρχονται από αυτήν τη μέθοδο αναφέρεται πως παρουσιάζουν ξεθωριασμένα χρώματα, αυξάνονται δυσκολότερα, είναι πιο καχεκτικά και λιγότερο ανθεκτικά στις ασθένειες. Η στοματεπώαση είναι μια πολύ πιο πολύπλοκη διαδικασία που πήρε εκατομμύρια χρόνια για να τελειοποιηθεί από τη φύση . Σίγουρα άπτεται πολύ περισσοτέρων πραγμάτων από μόνες την επώαση αβγών και την εκκόλαψη των ιχθυδίων ή τον απλό αερισμού του γενετικού υλικού. Η στοματεπώαση είναι ακόμη περιστροφή του γενετικού υλικού, τακτοποίηση, διδασκαλία και προστασία. Τελικά πρόκειται για το φυσικό τρόπο που παράγεται γόνος. Προσωπικά προτιμώ να χάνω τα ιχθύδια, έως ότου τα θηλυκά ζώα μου αποφασίσουν να τα επωάσουν και να τα ελευθερώσουν με φυσικό τρόπο. Επί το πλείστον αυτό έχει επιτυχία, άλλωστε βρίσκομαι σ' αυτόν το χώρο για να περνάω καλά και όχι για να κερδίζω χρήματα.

παρμένο από εδώ http://www.malawicichlidhomepage.com/greek...nfo_greek2.html

Έγινε επεξεργασία - perlas
Link to comment
Share on other sites

Όταν όλα γίνονται προσεχτικά κανένας δεν παθαίνει τίποτα, ούτε η μάνα ούτε τα μωρά. Αν είναι όντως κακή μέθοδος παρακαλώ όπως διαγραφή να μην παραδειγματίζονται άλλοι. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η μέθοδος αυτή είναι το λεγόμενο stripping.Απο κάποιους συγγραφείς αναφέρεται.Χρείαζεται ιδιαίτερη προσοχή να μην στρεσσαριστεί η μάνα με κάποτε κακά αποτελέσματα για την ζωή της.Μπορούμε να την βάλουμε σε άλλο ενυδρείο χωρίς να την πιέσουμε να τα βγάλει απο το στόμα και να την αφήσουμε όταν έλθει η κατάλληλη στιγμή να το κάνει μόνη της.Τη μέθοδο αυτή την χρησιμοποιούν οι εκτροφείς που κάνουν παραγωγή ψαράκια.Εγώ δεν την χρησιμοποιώ και αφήνω τα πράγματα να εξελιχθούν ομαλά.

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Η μέθοδος αυτή είναι το λεγόμενο stripping.Απο κάποιους συγγραφείς αναφέρεται.Χρείαζεται ιδιαίτερη προσοχή να μην στρεσσαριστεί η μάνα με κάποτε κακά αποτελέσματα για την ζωή της.Μπορούμε να την βάλουμε σε άλλο ενυδρείο χωρίς να την πιέσουμε να τα βγάλει απο το στόμα και να την αφήσουμε όταν έλθει η κατάλληλη στιγμή να το κάνει μόνη της.Τη μέθοδο αυτή την χρησιμοποιούν οι εκτροφείς που κάνουν παραγωγή ψαράκια.Εγώ δεν την χρησιμοποιώ και αφήνω τα πράγματα να εξελιχθούν ομαλά.

:thumbup:

Σωκράτη προτείνω να διαγραφή το θέμα τότε, το έκανα απλά για να σώσω τα μωρά τίποτα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη.....αλλα αν δεν στρεσσαρει αυτο τα ψαρια,τοτε τι τα στρεσσαρει;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ήσουν προσεχτικός και δεν είπε φυσικά κανείς το αντίθετο. Αλλά εναλλακτικά μπορείς να κάνεις αυτό που λέει ο Σωκράτης, κάτι που το εφάρμοσα μία φορά και πήρα αρκετά ψαράκια. Απλά πρέπει να είσαι σε επιφυλακή αφού τα απελευθερώσει μόνιμα να την πάρεις πίσω στο αρχικό ενυδρείο γιατί εγώ παρατήρησα ότι μετά γίνεται λίγο επιθετική προς τα μικρά (ή μπορεί να ήταν το συγκεκριμένο ψάρι απλά). Το stripping γενικά ενώ προτείνεται από κάποιους συγγραφείς ως μέθοδος μεγιστοποίησης της επιβίωσης των μικρών (αλλά και επίσπευσης της διαδικασίας επαναγονιμοποίησης) δεν θα έλεγα ότι είναι καλή για μας τους χομπίστες (για εκτροφείς ίσως).

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη προτείνω να διαγραφή το θέμα τότε, το έκανα απλά για να σώσω τα μωρά τίποτα παραπάνω

Αγαπητέ Δώρο δεν υπάρχει λόγος να διαγραφεί ,εξάλλου γιαυτό γίνεται η κουβέντα για ανταλλαγή απόψεων και πληροφοριών και καλά έκανες που το άνοιξες.

Σωκράτης :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη.....αλλα αν δεν στρεσσαρει αυτο τα ψαρια,τοτε τι τα στρεσσαρει;;;;;

Έχεις δίκαιο αλλα καμια σχέση με αυτό που έκανα εγώ. μπει πήρε λιγότερο από 1 λεπτό, και όχι λάστιχα

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο αλλα καμια σχέση με αυτό που έκανα εγώ. μπει πήρε λιγότερο από 1 λεπτό, και όχι λάστιχα

Ηταν ενα βιντεακι με ολες τις ........ <<ενδεικτικες μεθοδους>> stripping.

Πολυ καταπιεστικο ομως για το ψαρι.Γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Ηταν ενα βιντεακι με ολες τις ........ <<ενδεικτικες μεθοδους>> stripping.

Πολυ καταπιεστικο ομως για το ψαρι.Γνωμη μου.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...