Jump to content

ιδεες για ενυδρειο


Recommended Posts

καλησπερα,χαιρετω την παρεα.στηνω το πρωτο μου ενιδρυο και θα ηθελα λιγη βοηθεια.i could use some help που λενε και οι φιλοι μου οι αμερικανοι..τεσπα στο θεμα μας,οπως ειπα θελω ιδεες για καινουργιο ενιδρυο..τι ψαρακια να βαλω??θελω κατι ασυνιθιστο,οχι χρυσοψαρα οπως ολοι...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,χαιρετω την παρεα.στηνω το πρωτο μου ενιδρυο και θα ηθελα λιγη βοηθεια.i could use some help που λενε και οι φιλοι μου οι αμερικανοι..τεσπα στο θεμα μας,οπως ειπα θελω ιδεες για καινουργιο ενιδρυο..τι ψαρακια να βαλω??θελω κατι ασυνιθιστο,οχι χρυσοψαρα οπως ολοι...ευχαριστω

καλως ήρθες στην παρεα μας αποτι βλέπω έχεις ένα 30λτ ενυδρειο αποτι είδα στο προφιλ σου?

σε τέτοια λίτρα κάλο είναι ένας μονομάχος η θα μπορουσες να κάνεις ένα μικρο οικοσύστημα με γαριδουλες η σαλιγκάρια με αληθινα φυτα

διαβασε στο φορουμ για το στρώσιμο του ενυδρειο και τον απαραίτιτο εξοπλισμό

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=118

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30301

Link to comment
Share on other sites

What he said που λένε οι φίλου σου οι Αμερικάνοι!

Τα χρυσόψαρα, όπως θα διαβάσεις εδω μέσα, δεν είναι πολύ συνηθισμένα, ή μαλλον δεν θα έπρεπε να είναι τοσο συνηθισμένα γιατι χρειάζονται πολλά παραπανω απο αυτά που τους δίνονται.

Εκτός απο μονομάχο ή γαρίδες μπορείς να βάλεις 3-4 αρσενικά guppy απο τα οποία μερικά είναι πάρα πολύ όμορφα (κάνε search στο google και θα βρείς ωραίες φωτογραφίες)! Επαναλαμβάνω ομως. ΜΟΝΟ ΑΡΣΕΝΙΚΑ για να μην σου γεννήσουν γιατί μετα δεν θα χωράνε τα ψαράκια στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

ναι ομως αυτα τα ψαρια ειναι πολυ κοινοτοπα.και ο φιλος μου ο μπαμπης εχει τετοια...εγω φανταζομουν κατι πιο extreme.ψαρια του γλυκου νερου γινεται να βαλεις μεσα?ας πουμε πεστροφες...η για παραδειγμα,μ αρεσουν παρα πολυ τα κεφαλοπουλα και πραγματικα νευριαζω με τους ατιμους ιεροσυλους που τα ψαρευουν στα λιμανια!!!!!θελω ενα ενιδρειο διαφορετικο,πολυ διαφορετικο,που να το βλεπω,και να διαστελλονται οι κορες των ματιων μου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον διακοσμητής είσαι και όχι χομπίστας ενυδρείου.

Για κάτι πραγματικά διαφορετικό,

γέμισε το μέχρι την μέση και βάλε ένα πλαστικό παπάκι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον διακοσμητής είσαι και όχι χομπίστας ενυδρείου.

Για κάτι πραγματικά διαφορετικό,

γέμισε το μέχρι την μέση και βάλε ένα πλαστικό παπάκι :thumbup:

αν καταλαβα καλα με χλεβαζετε κυριε???γιατι να βαλω πλαστικο παπακι στο ενιδρειο αφου εχω στη μπανιερα ε??οσο για το διακοσμητης δεν το επιασα...εγω πιστευω ομως οτι ψαρια οπως οι πεστροφες και τα κεφαλοπουλα θα απογειωναν το ενιδρειο...

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα με χλεβαζετε κυριε???γιατι να βαλω πλαστικο παπακι στο ενιδρειο αφου εχω στη μπανιερα ε??οσο για το διακοσμητης δεν το επιασα...εγω πιστευω ομως οτι ψαρια οπως οι πεστροφες και τα κεφαλοπουλα θα απογειωναν το ενιδρειο...

Τα ενυδρεία δεν πετάνε... :thumbup:

Πόσο μεγάλο ενυδρείο μπορείς να βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

Τα ενυδρεία δεν πετάνε... :thumbup:

Πόσο μεγάλο ενυδρείο μπορείς να βάλεις;

συνεχιζεις να με κοροιδευεις,κυριε...μηπως εισαι απο τους ψαραδες που αποκαλεσα ατιμους και θιχτηκες???το ενιδρειο που εχω ειναι 30 λιτρων

Link to comment
Share on other sites

συνεχιζεις να με κοροιδευεις,κυριε...μηπως εισαι απο τους ψαραδες που αποκαλεσα ατιμους και θιχτηκες???το ενιδρειο που εχω ειναι 30 λιτρων

σου είπαμε ξεκάθαρα νομιζω στα λίτρα που έχεις δεν μπένει τπτ αλλο απο γαριδες η σαλιγκάρια η κανας μονομαχος

ο φιλος ακρανίδης χαβαλέ κάνει δεν κοροϊδεύει άρχισε να διαβαζεις για τα ψάρια και μην κατηγορείς αλλα ατομα μάλλον λάθος ξεκίνησες το σκεπτικό σου

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... πολύ στα σοβαρά το πήρες.

Οκ, σε είπα διακοσμητή γιατί βλέπω ότι ενδιαφέρεσαι μόνο να βλέπεις ασυνήθιστα ψάρια

λες και είναι κάτι ψόφιο, σαν ένας πίνακας. Κάτι στατικό δηλαδή.

Η ομορφιά όμως στο ενυδρείο είναι η ζωή, η κίνηση και η φυσικότητα.

Τα πιο όμορφα ενυδρεία είναι αυτά που μοιάζουν με το μέρος

που πραγματικά ζουν τα ψάρια ώστε να μην είναι αγχωμένα, και έχουν αρκετό χώρο

ώστε να κινούνται άνετα, ανάλογα με το είδος και πόσο δραστήρια είναι.

Σε 30 λίτρα, όπως σου είπαν ήδη, μόνο μονομάχος, guppies και γαρίδες.

(γαρίδες δεν στο συνιστώ, θέλουν εμπειρία και καλά στρωμένο ενυδρείο για να ζήσουν)

Link to comment
Share on other sites

σου είπαμε ξεκάθαρα νομιζω στα λίτρα που έχεις δεν μπένει τπτ αλλο απο γαριδες η σαλιγκάρια η κανας μονομαχος

ο φιλος ακρανίδης χαβαλέ κάνει δεν κοροϊδεύει άρχισε να διαβαζεις για τα ψάρια και μην κατηγορείς αλλα ατομα μάλλον λάθος ξεκίνησες το σκεπτικό σου

να μην κανει χαβαλε προσβαλλοντας την νοημοσυνη και την υποληψη μου.νομιζω οτι εχω δικιο που προσβληθηκα και απαιτω μια συγγνωμη...εν παση περιπτωσει θα δωσω τοπο στην οργη.σιγουρα στο ενιδρυο μου δν χωρανε αυτα που σκεφτηκα?νομιζω ενα κεφαλοπουλακι χωραει..δν μεγαλωνουν και τοσο πια..δεν ξερω.ισως αγορασω καινουργιο.ειναι το πρωτο και θελω να ειναι τελειο..μπορω να πω οτι το εχω οραματιστει!!!ειμαι ενας ενιδρειας στα πρωτα του βηματα!!!τα κεφαλοπουλα παντως νομιζω οτι τους αρεσει το βρωμικο περιβαλλον.αληθευει?

Link to comment
Share on other sites

Για πες πως το σκέφτεσαι να δούμε αν μπορούμε να σε βοηθήσουμε να το στήσεις.

1 κεφαλόπουλο σε 30 λίτρα και βρώμικο.

Κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

να μην κανει χαβαλε προσβαλλοντας την νοημοσυνη και την υποληψη μου.νομιζω οτι εχω δικιο που προσβληθηκα και απαιτω μια συγγνωμη...εν παση περιπτωσει θα δωσω τοπο στην οργη.σιγουρα στο ενιδρυο μου δν χωρανε αυτα που σκεφτηκα?νομιζω ενα κεφαλοπουλακι χωραει..δν μεγαλωνουν και τοσο πια..δεν ξερω.ισως αγορασω καινουργιο.ειναι το πρωτο και θελω να ειναι τελειο..μπορω να πω οτι το εχω οραματιστει!!!ειμαι ενας ενιδρειας στα πρωτα του βηματα!!!τα κεφαλοπουλα παντως νομιζω οτι τους αρεσει το βρωμικο περιβαλλον.αληθευει?

Καλώς ήρθες. :thumbup:

Πολύ οργισμένοι μπαίνετε τις τελευταίες ημέρες κάποιοι παιδιά στο σάιτ. Γιατί; :thumbup:

Τα παιδιά είδαν ότι είσαι απόλυτος σε αυτά που ζητάς και για να μην σου πέσουν βαριά τα όσα αντίθετα θα σου πουν, στο φέρνουν λάου-λάου ( που λέμε) και με μια χιουμοριστική διάθεση.

Άκουσέ τους και πίστεψέ με, δεν θα χάσεις! :bowdown:

ΥΓ. Κι εγώ όταν πήρα το ενυδρειάκι μου ήθελα να βάλω μικρό καρχαριάκι και σαλάχι μέσα!!! :helpsmilie: Και μετά απλά προσγειώθηκα στην πραγματικότητα και στις ανάγκες των υδρόβιων φίλων μας.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν ρίξεις μια ματιά στο διαδίκτυο μπορείς να βρείς ενυδρεια 30λίτρων που θα τρίβεις τα μάτια σου..λίγη υπομονή και ψάξιμο..τώρα όσο για το κεφαλόπουλο που γίνεται και μισό η και ενα μέτρο είναι καλύτερα να μαζευτούμε πουθενά να το φάμε ολοι μαζι παρά να το έχεις στο ενύδρείο σου

grey_mullet.jpg

Έγινε επεξεργασία - NickTheFish
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα ηρεμησε.Ολοι να σε βοηθησουν θελουν.

Επειτα αν θες τετοια ψαρια ανοιξε νεο θεμα ΕΔΩ

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

να μην κανει χαβαλε προσβαλλοντας την νοημοσυνη και την υποληψη μου.νομιζω οτι εχω δικιο που προσβληθηκα και απαιτω μια συγγνωμη...εν παση περιπτωσει θα δωσω τοπο στην οργη.σιγουρα στο ενιδρυο μου δν χωρανε αυτα που σκεφτηκα?νομιζω ενα κεφαλοπουλακι χωραει..δν μεγαλωνουν και τοσο πια..δεν ξερω.ισως αγορασω καινουργιο.ειναι το πρωτο και θελω να ειναι τελειο..μπορω να πω οτι το εχω οραματιστει!!!ειμαι ενας ενιδρειας στα πρωτα του βηματα!!!τα κεφαλοπουλα παντως νομιζω οτι τους αρεσει το βρωμικο περιβαλλον.αληθευει?

Στα κεφαλόπουλα δεν αρέσει το βρώμικο περιβάλλον-> Σε κανένα ψαρι δεν αρέσει το βρώμικο περιβάλλον -> Σε τίποτα δεν αρέσει το βρώμικο περιβάλλον -> Εσένα θα σου άρεσε να ζείς σε ένα σκουπιδότοπο; Απλα εξ'αιτίας της αλλαγής του φυσικού περιβάλλοντος απο τους ανθρώπους, τα κεφαλόπουλα "βολεύτηκαν" γιατί υπάρχει τροφή. Τα άλλα ψάρια απο την άλλη έφυγαν γιατί δεν μπορούσαν να επιζήσουν...

Όσο για την υπόληψή σου.... Χαλάρωσε και λίγο. Στο Αμέρικα κάνετε πλάκες με μανάδες....

Φίλε μου αν ρίξεις μια ματιά στο διαδίκτυο μπορείς να βρείς ενυδρεια 30λίτρων που θα τρίβεις τα μάτια σου..λίγη υπομονή και ψάξιμο..τώρα όσο για το κεφαλόπουλο που γίνεται και μισό η και ενα μέτρο είναι καλύτερα να μαζευτούμε πουθενά να το φάμε ολοι μαζι παρά να το έχεις στο ενύδρείο σου

grey_mullet.jpg

Νίκο το παραέκανες! 1 μέτρο???? Δυσκολο.... Μισό ναι αλλα ένα μέτρο αποκλείεται! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Kαλως τον !

Καταρχας εχεις την γυαλα ! Φιλτρο, θερμοστατη , φωτισμο εχεις;

Ακου τις συμβουλες τον παιδιων για γκαπυ και μονομαχο ή μονο μονομαχο σε ενα ωραιο φυτεμενο ελαχιστων απαιτησεων τοτε θα δεις την απολυτη ομορφια !

Επεισης ξεχνα τα μεγαλα ψαρια πεστροφες και κεφαλους μονο και μονο οτι με την κινηση τους θα τα κανουν ολα λιμπα μεσα στο ενυδρειο ,εαν κινηθουν και καθολου!

Link to comment
Share on other sites

ναι ομως αυτα τα ψαρια ειναι πολυ κοινοτοπα.και ο φιλος μου ο μπαμπης εχει τετοια...εγω φανταζομουν κατι πιο extreme.ψαρια του γλυκου νερου γινεται να βαλεις μεσα?ας πουμε πεστροφες...η για παραδειγμα,μ αρεσουν παρα πολυ τα κεφαλοπουλα και πραγματικα νευριαζω με τους ατιμους ιεροσυλους που τα ψαρευουν στα λιμανια!!!!!θελω ενα ενιδρειο διαφορετικο,πολυ διαφορετικο,που να το βλεπω,και να διαστελλονται οι κορες των ματιων μου.

Πολυ καλο ψαρι για ενυδρειο 30 λιτρων ειναι η συναγριδα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

να μην κανει χαβαλε προσβαλλοντας την νοημοσυνη και την υποληψη μου.νομιζω οτι εχω δικιο που προσβληθηκα και απαιτω μια συγγνωμη...εν παση περιπτωσει θα δωσω τοπο στην οργη.σιγουρα στο ενιδρυο μου δν χωρανε αυτα που σκεφτηκα?νομιζω ενα κεφαλοπουλακι χωραει..δν μεγαλωνουν και τοσο πια..δεν ξερω.ισως αγορασω καινουργιο.ειναι το πρωτο και θελω να ειναι τελειο..μπορω να πω οτι το εχω οραματιστει!!!ειμαι ενας ενιδρειας στα πρωτα του βηματα!!!τα κεφαλοπουλα παντως νομιζω οτι τους αρεσει το βρωμικο περιβαλλον.αληθευει?

Φιλε μου καλως ηρθες στην παρεα μας.

Τωρα που το ειδες εσυ να εχουν κεφαλοπουλα σε γιαλα?Το κεφαλοπουλο ειναι ψαρι αλμηρου νερου και χωρις να θελω να σε προσβαλω δεν νομιζω οτι εχεις τις γνωσεις για να στησεις και να στρωσεις ενα ενυδρειο τυπου μεσογειακου .Γιατι αν δεν το εχεις καταλαβει ακομα απο αυτα που σου ειπαν οι φιλοι εδω περα ,εσυ δεν εχεις ενα 500 λτ ενυδρειο για να βαλεις τετοιου ειδους ψαρια.

Δυστυχως το μοναδικο ψαρακι που μπορεις να βαλεις ειναι ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ η ΓΚΑΜΠΥ οπως ειπαν και οι αλλοι.Τα λιτρα της γιαλας σου ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΑ για οτιδηποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλως ηρθες στην παρεα μας.

Τωρα που το ειδες εσυ να εχουν κεφαλοπουλα σε γιαλα?Το κεφαλοπουλο ειναι ψαρι αλμηρου νερου και χωρις να θελω να σε προσβαλω δεν νομιζω οτι εχεις τις γνωσεις για να στησεις και να στρωσεις ενα ενυδρειο τυπου μεσογειακου .Γιατι αν δεν το εχεις καταλαβει ακομα απο αυτα που σου ειπαν οι φιλοι εδω περα ,εσυ δεν εχεις ενα 500 λτ ενυδρειο για να βαλεις τετοιου ειδους ψαρια.

Δυστυχως το μοναδικο ψαρακι που μπορεις να βαλεις ειναι ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ η ΓΚΑΜΠΥ οπως ειπαν και οι αλλοι.Τα λιτρα της γιαλας σου ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΑ για οτιδηποτε αλλο.

αληθεια?πραγματικα κριμα....ισως αγορασω ενα πιο μεγαλο ενιδρειο..αυτο που ειπωθηκε για τα κεφαλοπουλα οτι δν τους αρεσει η βρωμια ειναι αληθεια?γιατι ειχα σκεφτει να ρωτησω τι χρειαζεται για να βρωμισω το ενιδρειο αρκετα ωστε να τους αρεσει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε. Σίγουρα είναι καλύτερα να πας σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο γιατί σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο (με φυσιολογική ιχθυοφόρτιση ενοείται) οι τιμές του νερού θα είναι σταθερότερες και θα έχεις και δυνατότητες να φιλοξενίσεις περισσότερα ψαράκια (ανάλογα τα λίτρα και τα ψάρια βέβαια) σε αντίθεση με πολύ μικρά ενυδρεία που παρούσιαζουν ευκολότερα αστάθεια σε οτι αφορά στις τιμές του νερού. Οσο για το βρώμικο νερό- όπως σου είπαν και τα άλλα παιδιά παραπάνω-αυτό δεν ισχύει, το κάθε ψάρι χρειάζεται το νερό του καθαρό και τις κατάλληλες παραμέτρους για να επιβιώσει.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειπωθηκε για τα κεφαλοπουλα οτι δν τους αρεσει η βρωμια ειναι αληθεια?γιατι ειχα σκεφτει να ρωτησω τι χρειαζεται για να βρωμισω το ενιδρειο αρκετα ωστε να τους αρεσει

Φαντάσου να μήν έχεις νερο. ΚΑΘΟΛΟΥ. Για δυο, τρεις βδομάδες και παραπάνω στο σπιτι. Θα βρωμάς. Θα κολλας. Μεσα στην τουαλέτα... δεν χρειάζεται να πουμε τι θα γίνεται. Θα τρως στα ιδια πιατα πρωινο, μεσημεριανο, βραδυνο. Τα σεντόνια σου θα ειναι μαυρα (απο ασπρα).... και άλλα πολλά ωραία.

Σου αρέσει;

ΟΧΙ! Απλα ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΣΑΙ να ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙΣ και να "ζήσεις" με αυτές τις συνθήκες

Link to comment
Share on other sites

Eμένα τώρα την καχύποπτη, γιατί το st-laros91, μου θυμίζει το glaros και τα τόσα ban, που έφαγε με τα τόσα ονόματα που προσπάθησε να μπει;;;;;;

ΥΓ. Εύχομαι να κάνω λάθος! Και να ζητήσω και συγνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Στα κεφαλόπουλα δεν αρέσει το βρώμικο περιβάλλον-> Σε κανένα ψαρι δεν αρέσει το βρώμικο περιβάλλον -> Σε τίποτα δεν αρέσει το βρώμικο περιβάλλον -> Εσένα θα σου άρεσε να ζείς σε ένα σκουπιδότοπο; Απλα εξ'αιτίας της αλλαγής του φυσικού περιβάλλοντος απο τους ανθρώπους, τα κεφαλόπουλα "βολεύτηκαν" γιατί υπάρχει τροφή. Τα άλλα ψάρια απο την άλλη έφυγαν γιατί δεν μπορούσαν να επιζήσουν...

Όσο για την υπόληψή σου.... Χαλάρωσε και λίγο. Στο Αμέρικα κάνετε πλάκες με μανάδες....

Νίκο το παραέκανες! 1 μέτρο???? Δυσκολο.... Μισό ναι αλλα ένα μέτρο αποκλείεται! :thumbup:

Φίλε tsoum σου απαντώ μόνο για την ιστορία ο κέφαλος εχει ως συνηθές ενήλικο μήκος τα 50 εκ σαν μέγιστο θεωρούνται τα 75 και σαν εξαιρέσεις τα 100εκ. :bowdown::thumbup: αμα ρίξεις μια ματία σε fishbase και wikipedia θα το δεις και μόνος σου.mugil cephalus

Πάντα φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον... Απλα δεν είχα δεί ποτέ κάτι τοσο μεγάλο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...