Jump to content

ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟΣ...


afterman

Recommended Posts

ΚΑΛΥΣΠΕΡΑ..ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ (ΟΠΟΙΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ) ΓΙΑ ΤΟ ΕΞ.ΦΙΛΤΡΟ EHEIM PRO 3e-2076.ΕΠΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΜΠΙΡΙΑ ΜΕ ΕΞΟΤΕΡΙΚΑ ΦΙΛΤΡΑ,ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ KAI Ο ΘΟΡΙΒΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΣΙΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 200L??? ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

είμαι κατοχος ενος eihem 2324 και είμαι πολυ ικανοποιημένος! κανει για εως 250 λίτρα και είναι τελείως αθορυβο!

Στο προτείνω!

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 2075 pro 3. Εντελως αθορυβο.

Πιστευω οτι ειναι απο τα καλυτερα και πιο αξιοπιστα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μολις πριν 3 βδομαδες αγορασα και δουλευω το EHEIM PRO 3e-2076.

Δεν ειχα βεβαια προηγουμενη εμπειρεια με εξωτερικα φιλτρα-μονο με εσωτερικα.

κατα τη γνωμη μου:

τα Θετικα του

*Αθορυβο ΕΝΤΕΛΩΣ(πρεπει να πας διπλα του ή να το αγγιξεις για να καταλαβεις οτι δουλευει)

*Το καθαριζεις περιπου στο 3μηνο εως 6μηνο

*Οι διαστασεις του ειναι αυτες: 47,4Υψ Χ26,4Πλ Χ26,4Μηκ.Ουτε μεγαλο-ουτε μικρο. μετρα που θα το τοποθετησεις και αποφασισε(υπολογισε+5 εκατ. στο υψος για να μη λυγισουν πολυ τα λαστιχα, αν το βαλεις σε ντουλαπι)

*Για 200 λιτρα ειναι καλο-αν ανησυχεις για τη ροη του, εχει ηλεκτρονικη ρυθμιση +- απο 1-6, οποτε "γκαζωνεις" οσο θες(φιλος μου το εχει σε 180 λιτρο)

τα "αρνητικα" του ειναι:

1. Αν θες να το "προγραμματισεις", εχει δυσκολο μενου ρυθμισεων και σε μπερδευει.

2. Αν εφαρμοσεις τις οδηγιες του μετα τη συνδεση και το βαλεις στην πριζα, θα νομισεις οτι χαλασε.

Μπορει να σου παρει και 1 ωρα μεχρι να δουλεψει(στο ενδιαμεσο ακουγονται παραξενοι θορυβοι!)

Το προβλημα λυνεται ΑΠΛΩΣ ρουφωντας τον αερα απο τα λαστιχα, οπως κανεις οταν θεςνα σιφωναρεις το νερο του ενυδρειου σου.

3. Στην τιμη του-που ειναι ακριβη-ΔΕΝ συμπεριλαμβανονται και τα υλικα, οποτε θες 2+2+2=6 λιτρα μακαρονια

+Biomech+substrat, υπολογισε δηλ. περιπου +80ευρο

Σε μενα(300Lit) παντως δουλευει καλα και μπορω να πω οτι μου κατεβασε τα νιτρικα πιο χαμηλα απο το εσωτερικο που ειχα.

Τελικο συμπερασμα: αν δε σε φοβιζει η τιμη, παρτο χωρις αλλη σκεψη

*οτι αλλες πληροφοριες θες πες μου

Έγινε επεξεργασία - sfk
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να σου παρει και 1 ωρα μεχρι να δουλεψει(στο ενδιαμεσο ακουγονται παραξενοι θορυβοι!)

Το προβλημα λυνεται ΑΠΛΩΣ ρουφωντας τον αερα απο τα λαστιχα, οπως κανεις οταν θεςνα σιφωναρεις το νερο του ενυδρειου σου.

την επόμενη φορά γύρτο στο πλάι και πηγενε σιγα σιγα στην κάθετη (σωστή) θέση...την ΄ώρα που δουλέβει εννοήτε!

ετσι κάνω εγώ για να βγάλω τον αέρα που ρουφηξε...

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

την επόμενη φορά γύρτο στο πλάι και πηγενε σιγα σιγα στην κάθετη (σωστή) θέση...την ΄ώρα που δουλέβει εννοήτε!

ετσι κάνω εγώ για να βγάλω τον αέρα που ρουφηξε...

Το διαβασα καπου αυτο που λες, αλλα φοβηθηκα να το κανω μηπως χτυπησει εκκεντρα ο αξονας.

Ετσι μουρθε πιο βολικο με μια λεκανη απο κατω να ρουφηξω τον αερα-μονο απο το σωληνα εισαγωγης(αυτον με το καλαθακι)- και ΑΜΕΣΩΣ να γυρισω στο OFF το λεβιε. Μετα κουμπωνω κανονικα τα λαστιχα στο φιλτρο και βαζω ρευμα. Χρονος μιας τζουρας.

Link to comment
Share on other sites

...με βγαλμενη την μπριζα του φιλτρου απο το ρευμα κατεβαζεις την εξοδο σε ενα κουβα.Αν δεν τρεξει νερο ,ρουφας λιγο (οχι νερο,αερα :bowdown: ....) και το βαζεις στον κουβα μεχρι να τρεξει και να βγαλει ολο τον αερα που εχει μεσα του.Ταπωνεις την εξοδο και την βαζεις στην θεση της στο ενυδρειο.

-Το βαζεις στο ρευμα και εισαι ετοιμος... :thumbup:

Μ'αυτο τον τροπο προστατευεις το impeller απο ασκοπη λειτουργια εκτος νερου(στεγνο) αρα ισως και την προωρη φθορα του :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

...με βγαλμενη την μπριζα του φιλτρου απο το ρευμα κατεβαζεις την εξοδο σε ενα κουβα.Αν δεν τρεξει νερο ,ρουφας λιγο (οχι νερο,αερα :) ....) και το βαζεις στον κουβα μεχρι να τρεξει και να βγαλει ολο τον αερα που εχει μεσα του.Ταπωνεις την εξοδο και την βαζεις στην θεση της στο ενυδρειο.

-Το βαζεις στο ρευμα και εισαι ετοιμος... :blush:

Μ'αυτο τον τροπο προστατευεις το impeller απο ασκοπη λειτουργια εκτος νερου(στεγνο) αρα ισως και την προωρη φθορα του :thumbup:

Το ιδιο αποτελεσμα εχουμε

Απλως στη δικη μου περιπτωση βολευει καλυτερα γιατι δε χρειαζεται να βγαλω εκτος νερου τη "φλογερα"

Βγαζω το νερο απο τον ανταπτορα ασφαλείας(αυτον με το λεβιε ON-OFF)

Εννοειται ΧΩΡΙΣ ΡΕΥΜΑ

Link to comment
Share on other sites

Μολις πριν 3 βδομαδες αγορασα και δουλευω το EHEIM PRO 3e-2076.

Δεν ειχα βεβαια προηγουμενη εμπειρεια με εξωτερικα φιλτρα-μονο με εσωτερικα.

κατα τη γνωμη μου:

τα Θετικα του

*Αθορυβο ΕΝΤΕΛΩΣ(πρεπει να πας διπλα του ή να το αγγιξεις για να καταλαβεις οτι δουλευει)

*Το καθαριζεις περιπου στο 3μηνο εως 6μηνο

*Οι διαστασεις του ειναι αυτες: 47,4Υψ Χ26,4Πλ Χ26,4Μηκ.Ουτε μεγαλο-ουτε μικρο. μετρα που θα το τοποθετησεις και αποφασισε(υπολογισε+5 εκατ. στο υψος για να μη λυγισουν πολυ τα λαστιχα, αν το βαλεις σε ντουλαπι)

*Για 200 λιτρα ειναι καλο-αν ανησυχεις για τη ροη του, εχει ηλεκτρονικη ρυθμιση +- απο 1-6, οποτε "γκαζωνεις" οσο θες(φιλος μου το εχει σε 180 λιτρο)

τα "αρνητικα" του ειναι:

1. Αν θες να το "προγραμματισεις", εχει δυσκολο μενου ρυθμισεων και σε μπερδευει.

2. Αν εφαρμοσεις τις οδηγιες του μετα τη συνδεση και το βαλεις στην πριζα, θα νομισεις οτι χαλασε.

Μπορει να σου παρει και 1 ωρα μεχρι να δουλεψει(στο ενδιαμεσο ακουγονται παραξενοι θορυβοι!)

Το προβλημα λυνεται ΑΠΛΩΣ ρουφωντας τον αερα απο τα λαστιχα, οπως κανεις οταν θεςνα σιφωναρεις το νερο του ενυδρειου σου.

3. Στην τιμη του-που ειναι ακριβη-ΔΕΝ συμπεριλαμβανονται και τα υλικα, οποτε θες 2+2+2=6 λιτρα μακαρονια

+Biomech+substrat, υπολογισε δηλ. περιπου +80ευρο

Σε μενα(300Lit) παντως δουλευει καλα και μπορω να πω οτι μου κατεβασε τα νιτρικα πιο χαμηλα απο το εσωτερικο που ειχα.

Τελικο συμπερασμα: αν δε σε φοβιζει η τιμη, παρτο χωρις αλλη σκεψη

*οτι αλλες πληροφοριες θες πες μου

Τελικα αυτο αγορασα (το 2076 PROe).Το σκευτικα πολυ, λογο της τιμης του και λογο του οτι θα ηταν πολυ δησκολη η τοποθετιση του ,επιδη το ενυδρειο μου ειναι κατι σαν εντυχισμενο ,για αυτο μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα εσωτερικο φιλτρο. Τελικα τα καταφερα.Το φιλτρο λειτουργει περιπου μια εβδομαδα,ειναι εντελως αθορυβο,και η ροη του ειναι πολυ καλη και ρυθμηζεται και ακομα και για μικροτερα ενυδρεια οπος ειπες και εσυ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...