Jump to content

Συμπεριφορά Juwel Cichilids


soulmategr

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα!!

Πριν 2 μήνες περίπου απέκτησα 2 Jewel Cichlids οι οποίες όπως αποδείχ8ηκε τελικά είναι ζευγάρι..Την 1η φορά που γέννησαν τα μικρά δεν είχαν τύχη δυστυχώς, αφού μετά από μερικές μέρες, εξαφανίστηκαν όλα..Προφανώς η δουλειά έγινε από τους άλλους ένοικους του ενυδρείου..παρόλο που όταν γεννήθηκαν τα μικρά, οι γονείς έγιναν πάρα πολύ επιθετικοί με τα άλλα ψάρια..και δεν άφηναν κανέναν σε ησυχία..

Απομάκρυνα λοιπόν όλα τα άλλα ψάρια και άφησα μόνο το ζευγάρι μέσα..Ξαναγέννησαν και τώρα έχουν όλο το ενυδρείο δικό τους, γονείς και μωρά.

Αυτό που έχω παρατηρήσει τις τελευταίες 2 μέρες, και είναι και ο λόγος που γράφω εδώ, είναι πως η θηλυκιά, έχει γίνει απίστευτα επιθετική με τον αρσενικό, ειδικά αφού τα ταίσω..Τον κηνυγάει παντού, δεν τον αφήνει σε ησυχία και τον τσιμπάει συνέχεια!!! Μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση αυτό, γιατί μέχρι τώρα και οι δυο γονείς συνεργάστηκαν άψογα μεταξύ τους (πάντα ένας από τους δύο ήταν πλάι στα μωρά, και όταν απομακρυνόταν, έπερνε τη θέση του ο άλλος..) Αυτό δε συμβαίνει καθόλη τη διάρεκια της μέρας, συνήθως το βράδυ, μετά το τάισμα.Εχθές ειδικά εκπληκτος παρατηρούσα κατι σαν...τελετουργία..μετά απο εξαντλητικό κυνηγητό, ο αρσενικός ήταν περίπου στη μέση του ενυδρείου και η θηλυκιά ήταν από κάτω του, με την ουρά της ακουμπισμένη στον πυθμένα και τον κοιτούσε προς τα πάνω..Και τα δύο κουνούσαν πολύ γρήγορα και έντονα τα πτερύγια τους...Παραδόξως, τις υπόλοιπες ώρες της ημέρας συμβιώνουν αρμονικά, όπως παλιά.

Μπορεί να εξηγηθεί η παραπάνω συμπεριφορά;

Έχετε να προτείνετε γενικά κάτι για τις συνθήκες του ενυδρείου ή οτιδήποτε αφορά μωρά και γονείς..Σε πόσο καιρό τα μικρά ενηλικιώνονται; Θα έχω πρόβλημα χώρου φαντάζομαι; (το ενυδρείο είναι 100lt)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.Κάθε επισήμανση ή βοήθεια θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτο που ειδες,το πιθανοτερο να ηταν ζευγαρωμα.

Τι αλλα ψαρια ομως εχεις μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...