Jump to content

Νέος στο Forum


george28310

Recommended Posts

Γειά σας από Ρέθυμνο, με λένε Γιώργο και έχω εδώ και 2.5 χρόνια ένα ενυδρείο 60 λίτρων(αρκετά μικρό) με 2 παπαγαλόψαρα και άλλα 3 ψάρια που δεν γνωρίζω την ονομασία τους. Αν γνωρίζετε ας μου πείτε πως ονομάζονται.Το ένα έχει μεγαλώσει αρκετά.Κάνω αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα λόγο του οτι το ενυδείο μου είναι πολύ μικρό και τα τζάμια γεμίζουν πράσινη άλγη. Παλία είχα και φυτά αλλά μου τα χάλασαν. Θέλω να μου δώσετε πληροφοριες για να κατασκευάσω μόνος μου ή σε τζαμά νέο ενυδρείο γιατι ο χόρος που θα μπει εχει διαστάσεις 70χ50 και ύψος οσο θέλω. Τι διάσταση λέτε εσεις, τι φίλτρο να χρησιμοποιήσω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!

βαλε φωτο απο τα ψαρια σου για να μπορεσουμε να τα αναγνωρισουμε.

αποτι καταλαβαινω το ενυδρειο σου αυτο ειναι μικρο για αυτα τα ψαρια..

για την κατασκευη του ενυδρειου πηγαινε στην αναλογη κατηγορια κ θα βρεις πολλες πληροφοριες.

για φιλτρο υπαρχουν επισης πολλες επιλογες για εξωτερικο φιλτρο.

καλο διαβασμα!

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

μην ανοιγεις νεα θεματα!

απαντησε σε αυτο.

κ για τις φωτο αν δεν ειναι πολυ μεγαλες πας ατ "συννημενα αρχεια" μετα "αναζητηση" κ μετα "προσθεσε αυτο το συννημενο"

Link to comment
Share on other sites

το ενα το μεγαλο και κιτρινο ειναι κιχλιδα αμερικης Severum

το κιτρινο π ειναι πιο μακροστενο κ μικρο μου μιαζει με αφρικανα κιχλιδα malawi Labidochromis caeruleus

αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος....

για ενα ειμαι σιγουρος.. οτι τα ψαρια αυτα ειναι για 3 - 4 φορες τα λιτρα π εχεις.... πρεπει ή να δωσεις τα ψαρια ή να αλλαξει ενυδριεο και το 70χ50 π ειπες δεν κανει... θελεις 120χ50 για να εχεις τετοια ψαρια....

Link to comment
Share on other sites

εχω εδώ και 2.5 χρόνια ένα ενυδρείο 60 λίτρων(αρκετά μικρό) με 2 παπαγαλόψαρα και άλλα 3 ψάρια που δεν γνωρίζω την ονομασία τους. Αν γνωρίζετε ας μου πείτε πως ονομάζονται.

Οντως ειναι labido...

Αλλα βλεπω επισης και 2 παπαγαλακια..

:blush::):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

και για να συνεχισω.... περα απο το θεμα χωρου που σου ειπα.....

βλεπεις το ενυδρειο σου... με πορτοκαλι χαλικι και μια ψεφτικη πετρα... και ψαρια να τριγυριζουν... σου αρεσει αυτο το θεαμα???

δεν θα ηταν καλυτερο αν ηταν ενα βιοτοπικο αμερικης.... οπως αυτο... (τυχαια φωτο απο google)

05_American_Cichlid_Tank_1.jpg

ακομα... να σε πληροφορισω οτι τα παπαγαλοψαρα π εχεις... ειναι υβριδια και τεχνιτα βαμενα ψαρια...ΔΕΝ πρεπει να αγοραζουμε τετοια ψαρια....

τελος εχεις ψαρια λινης αφρικης και αμερικης μαζι.... δεν ειναι σωστο... ειναι ψαρια διαφορετικων απαιτησαιων...

Link to comment
Share on other sites

Δυο παπαγαλοψαρα,ενα severum δυο αφρικανες.Οπως και να εχει αυτα τα ψαρια δεν κανουν για αυτα τα λιτρα. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Mε ενυδρειο 60λτ μπορεις να κανεις θαυματα :blush:

Με τα ψαρακια που εχεις, αργοτερα και μαλλον συντομα, θα εχεις προβλημα οπως τσακωμοι και αρρωστιες.

Περα απο το πορτοκαλι χαλικι που ειναι το μικροτερο θεμα και ειναι γουστο, παρε μερικες ιδεες απο τα ενυδρεια μελων, δες και ψαρακια σου αρεσουν και πες μας τις ιδεες σου.

Τελος θα σε βοηθησουμε να φτιαξεις ενα πολυ ομορφο και υγειες ενυδρειο :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας και για τα σχολια σας!! Σκεφτομαι σοβαρα να αλλαξω τα ψαρια αυτα με μικροτερα,καθως τα τετραγωνικα του σπιτιου μου δεν μου επιτρεπουν αλλη λυση,οπως μεγαλυτερο ενυδρειο!Το προβλημα ειναι οτι τα παιδια μου εχουν δεθει συναισθηματικα με τα παπαγαλοψαρα και δεν θελω να τους τα στερησω!ειμαι πραγματικα προβληματισμενος.Οσο για το χρωμα του χαλικιου και γενικοτερα την διακοσμηση του ενυδρειου ,τα διαλεξαν οι γιοι μου οι οποιοι ειναι 6 χρονων και 2 οποτε καταλαβαινετε οτι για μενα ειναι το ομορφοτερο ενυδρειο και δεν το αλλαζω με κανενα!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας και για τα σχολια σας!! Σκεφτομαι σοβαρα να αλλαξω τα ψαρια αυτα με μικροτερα,καθως τα τετραγωνικα του σπιτιου μου δεν μου επιτρεπουν αλλη λυση,οπως μεγαλυτερο ενυδρειο!Το προβλημα ειναι οτι τα παιδια μου εχουν δεθει συναισθηματικα με τα παπαγαλοψαρα και δεν θελω να τους τα στερησω!ειμαι πραγματικα προβληματισμενος.Οσο για το χρωμα του χαλικιου και γενικοτερα την διακοσμηση του ενυδρειου ,τα διαλεξαν οι γιοι μου οι οποιοι ειναι 6 χρονων και 2 οποτε καταλαβαινετε οτι για μενα ειναι το ομορφοτερο ενυδρειο και δεν το αλλαζω με κανενα!

Σωστος :blush:

Απλως σκεψου τα προβληματα που θα εχεις μετα....

Link to comment
Share on other sites

τα παιδια μας ομορφαίνουν την ζωή μας, ολα για αυτά γινονται.Σκέψου ομως και τους μικρους σας φίλους σαν να ειναι μέλη της οικογένειας δεν θα ηθελες το καλύτερο? Τα ψαράκια σου είναι πολύ όμορφα αλλά είναι πολύ λίγα τα λίτρα για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα και απο μενα

γνωμη μου και για τα παιδακια σου κυριος

φτιαξε ενα ενυδρειο μονος σου αν εχεις χρονο

μεγαλυτερο πχ. 120Χ50Χ40 να χαρεις τα μεγαλα ψαρια σου

και το μικρο βαζεις αλλα τροπικα μικρα (τετρα νεον κλπ)

και εχεις 2 υπεροχα ενυδρεια μετα.

εγω αυτο θα εκανα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα

γνωμη μου και για τα παιδακια σου κυριος

φτιαξε ενα ενυδρειο μονος σου αν εχεις χρονο

μεγαλυτερο πχ. 120Χ50Χ40 να χαρεις τα μεγαλα ψαρια σου

και το μικρο βαζεις αλλα τροπικα μικρα (τετρα νεον κλπ)

και εχεις 2 υπεροχα ενυδρεια μετα.

εγω αυτο θα εκανα

πολυ σωστος. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Παιδία ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.Τελικά αποφασίσαμε (οικογενειακός) να επιστρέψω τα ψαράκια μου στο pet shop από όπου τα αγοράσαμε και να πάρουμε άλλα. Δεν μπορούσε να γίνει αλλιώς, μιας και δεν χωράει το σπίτι μας μεγαλήτερο ενυδρείο. Θα ήθελα την γνώμη σας για τι ψαράκια να πάρω. Το ένυδρειο μου είναι 60 λιτρα TETRA με εσώτερικο φίλτρο όχι της μάνας του αφού χάλασε αλλα ένα HYDOR. Εγώ είχα σκεφτεί για να γίνει βιότοπος Tanganyika και συγκεκριμένα λευκή άμμος, 2 φυτά πίσω ( ανούμπια και ένα άλλο με ίσια λεπτά φύλλα μακριά) κοχυλια/Για ψαρακία έχω δει μικρές κιχλίδες κιχλίδα

αλλά εδώ στο ρέθυμνο δεν βρήκα πουθενά.Η γνώμη σας πια είναι. Εχετε να μου προτεινεται κάτι άλλο help

ή που μπορώ να τα βρω. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδία ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.Τελικά αποφασίσαμε (οικογενειακός) να επιστρέψω τα ψαράκια μου στο pet shop από όπου τα αγοράσαμε και να πάρουμε άλλα. Δεν μπορούσε να γίνει αλλιώς, μιας και δεν χωράει το σπίτι μας μεγαλήτερο ενυδρείο. Θα ήθελα την γνώμη σας για τι ψαράκια να πάρω. Το ένυδρειο μου είναι 60 λιτρα TETRA με εσώτερικο φίλτρο όχι της μάνας του αφού χάλασε αλλα ένα HYDOR. Εγώ είχα σκεφτεί για να γίνει βιότοπος Tanganyika και συγκεκριμένα λευκή άμμος, 2 φυτά πίσω ( ανούμπια και ένα άλλο με ίσια λεπτά φύλλα μακριά) κοχυλια/Για ψαρακία έχω δει μικρές κιχλίδες κιχλίδα

αλλά εδώ στο ρέθυμνο δεν βρήκα πουθενά.Η γνώμη σας πια είναι. Εχετε να μου προτεινεται κάτι άλλο help

ή που μπορώ να τα βρω. Ευχαριστώ

Παιδιά θέλω τις γνώμες σας σσσσσσσσσσσσσσσοοοοοοοοοοοοςςςςςςςςςςςςςςςςςς

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ειμαι αριστος γνωστης φιλε μου,πιστευω οτι τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα για βιότοπο Tanganyika το ιδανικο οπως λενε και τα παιδια πιο πανω ειναι ενα φυτεμενο ενυδρειο με καποια νεον τετρα....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν έκανες πολύ καλά που αποφάσισες να δώσεις πίσω τα ψάρια και να αρχίσεις σωστά απο την αρχή. Δεν υπάρχει λόγος να βάζεις οργισμένες φάτσες στον τίτλο σου, μόλις δεί το θέμα κάποιος που μπορεί να βοηθήσει θα απαντήσει :excl: Εγώ σαν λάτρης των Αφρικανών βρίσκω την ιδέα με τα Multies πολύ καλή αλλά περίμενε να ακούσεις και τους πιο έμπειρους. Καλή συνέχεια :excl:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε στους Αφρικανους... :excl:

Και φυσικα σε αυτα τα λιτρα μπορεις να κανεις θαυματα με ψαρια που ζουν σε κοχυλια απο την λιμνη Tanganyika...

Σου παραθετω ενα λινκ που εχει τα περισσοτερα απο αυταΕδω...

Πρεπει να ξερεις πως το ενυδριο σου θα πρεπει να εχει ως βυθο πολυ λεπτο χαλικι η χοντρη αμμος κατα προτιμηση χρωμματος μπεζ και οχι ασπρου...

Επεισης θα πρεπει να υπαρχει ενας αρκετα μεγαλος αριθμος απο αδεια κελυφη σαλιγκαριων οπου θα βρισκουν τα ψαρια σου καταφυγειο... ;)

Καλη συνεχεια σε οτι σκευτεσαι.. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώσατε δίνοντας μου πολύτιμες συμβουλές. Τώρα οσο αφορά τις οργισμένες φάτσες συγνώμη δεν μπορούσα να φανταστό οτι θα πείραζε τόσο..... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώσατε δίνοντας μου πολύτιμες συμβουλές. Τώρα οσο αφορά τις οργισμένες φάτσες συγνώμη δεν μπορούσα να φανταστό οτι θα πείραζε τόσο..... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Δεν πείραξε, απλά δεν υπάρχει λόγος να χαλιέσαι όταν τύχει να μην πάρεις κάποια απάντηση άμεσα :excl:

Το χόμπυ θέλει υπομονή και καλή διάθεση :excl: Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...